DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Supraevaluare, Valoare asigurata peste valoarea de piata

b64chr
post 2 Mar 2010, 16:12
Post #1


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




In contractul de casco (ma refer la octavia, comandata in decembrie 2008 si primita in februarie 2009), valoarea asigurata este calculata ca valoarea facturii (cat am platit eu) la care se aplica o grila de uzura.
Toate bune si frumoase, numai ca intre timp dealerii au scazut preturile, astfel ca valoarea de nou este mai mica astazi decat era cand am luat eu masina. Astfel, in cazul unei daune totale, asiguratorul ar putea invoca, pe buna dreptate, faptul ca masina este supraevaluata.
Bun, i-am scris asiguratorului un email in care i-am propus sa actualizam valoarea de nou, pastrand neschimbate atat cota de prima cat si grila de uzura. Asta ar face ca rata sa fie ceva mai mica. Nu mi-a raspuns.
Cum pot eu sa il oblig sa aleaga: Ori reduce valoarea de nou si implicit prima de asigurare, ori se angajeaza ca in cazul nefericit al unei daune totale nu va invoca supraevaluarea?

P.S. Situatia este un pic mai complicata pentru ca asiguratul nu sunt eu ci firma de leasing, eu doar platesc. Dar oricum porsche leasing si porsche asigurari sunt de fapt acelasi drac.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Mar 2010, 16:52
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Este o practica curenta aceasta supraevaluare, izvorata din lacomie si care a devenit flagranta in ultima vreme.
Ceea ce poti face "oficial" este sa notifici in scris asiguratorul referitor la acest aspect, obligandu-l sa-ti raspunda si in acest fel sa certifice ca valoarea asigurata reprezinta, din punctul lor de vedere, pentru toata perioada, valoare reala a bunului respectiv.
Tot demersul este oarecum redundant deoarece legislatia obliga la "asigurarea la valoarea reala" sau la o valoare convenita, dar nu mai mare decat valoarea reala.
Odata incheiat contractul CASCO, SA inscrisa acolo este valoarea reala agreeata de parti.
Demersurile de diminuare a sumei despagbite in caz de dauna totala, pe motiv de scadere a valorii de piata, sunt la intimidare.

In conditii normale, orice societate de asigurari ar evita supraasigurarea datorita riscurilor la care se expune. La noi nu!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 2 Mar 2010, 21:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(b64chr @ 2 Mar 2010, 16:12)
Cum pot eu sa il oblig sa aleaga: Ori reduce valoarea de nou si implicit prima de asigurare, ori se angajeaza ca in cazul nefericit al unei daune totale nu va invoca supraevaluarea?
*


A ales deja. Prin contractul propus de asigurator si semnat de ambele parti el recunoaste valoarea masinii. In cazul unui accident el despagubeste ce scrie in contract, nu cat ar costa acum masina. Avantaj tu.
Tu de fapt doresti o rata casco mai mica ..... de aceea nici nu raspunde la solicitarea ta. Se roaga sa nu fie dauna totala pana la sfarsitul leasingului si sa incaseze mai multi bani. Avantaj el.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 2 Mar 2010, 21:52
Post #4


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(misu78 @ 2 Mar 2010, 21:35)
... In cazul unui accident el despagubeste ce scrie in contract, nu cat ar costa acum masina. Avantaj tu.
...
*


Nu mai stiu exact cum este acum dar in urma cu cativa ani, daca se constata ca vehiculul a fost supraevaluat, in cazul unei daune despagubirea se facea la valoarea reala, urmand ca asiguratul sa primeasca inapoi suma de bani platita in plus ( urmare a supraevaluarii). mad.gif
Deci, in cazul in care nu am daune, ce-i platit e bun platit! mad.gif
Daca trebuie sa plateasca... se schimba treaba.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Mar 2010, 06:49
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Nu si daca faci notificarea despre care vorbeam iar asiguratorul (re)confirma SA=valoarea reala !!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 3 Mar 2010, 21:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu cred ca este vorba de supraevaluare cat timp tu chiar ai platit suma de pe factura. tie ti se evalueaza skoda octavia TA, cu care mergi tu, in caz de dauna totala e vorba de prejudiciul tau. nu scrie nicaieri ca ei te despagubesc ca sa iti iei alta noua, te despagubesc ca sa iti repare prejudiciul. valoarea de nou se ia cat costa masina la momentul fabricarii.
deci dupa mine cuvantul supraevaluare nu are ce sa caute in discutia asta.
plus ca in cazul asta e vorba de un contract de risc, deci nu se prea pot invoca erori, leziuni, etc.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 4 Mar 2010, 18:50
Post #7


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Vorba lunga, saracia omului.
Fa o cerere scrisa catre asigurator sa iti reconfirme ca valoarea din polita este cea considerata reala pentru masina sau sa iti propuna modificarea acestei valori prin aducerea ei la valoarea reala. Aminteste de obligatia de ati raspunde tot oficial si scrie in scrisoare ca in lipsa unui raspuns, vei considera ca iti reconfirma valoarea inscrisa in polita.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 5 Mar 2010, 09:21
Post #8


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Multumesc adi_ar si Tudor, o sa le trimit in scris ceea ce deja le-am trimis prin email.
Ma gandesc ca au totusi un pretext sa nu raspunda: Intre mine si porsche asigurari nu exista nici un raport juridic. Contractul de casco este intre porsche asigurari si porsche leasing (proprietarul masinii).


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 5 Mar 2010, 23:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Ciudate rau situatiile astea. Masina ,,ta" platesti la ea .......dar la o astfel de situatie iti dai seamama ca de fapt nu e a ta. De ce? Ca nu e achitata! Offfff.
Cat mai am din credit de plata????????????? biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 17 Apr 2010, 21:58
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




Ce sa mai zic de suma asigurata la un Fluence (din familie) in care suma de pe factura este cea fara discount - 2700 euro - (nu ma refer aici la cele 3 vouchere) iar suma asigurata este considerata cea fara discount ??? Ex: pretul platit - 12500 euro, iar suma asigurata este 12500+2700=15200.

Explicatia a fost ca oferta este limitata, iar in caz de despagubire la dauna totala, suma cu care as cumpara aceeasi masina ar fi 15200 euro.


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 24 Apr 2010, 00:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(cata_lag2.2 @ 17 Apr 2010, 21:58)
Explicatia a fost ca oferta este limitata, iar in caz de despagubire la dauna totala, suma cu care as cumpara aceeasi masina ar fi 15200 euro.
*


Foarte corect! In caz de dauna totala in prima saptamana cati bani ai vrea sa primesti? 12500 sau 15200?


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Apr 2010, 03:20
Post #12


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Curios, mie mi-au scazut discountul din valoarea asigurata. Si asa mi se pare corect, cum sa primesti mai mult decat ai platit efectiv?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 24 Apr 2010, 07:39
Post #13


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Numai daca prezinti o factura cu valoarea respectiva, cu discountul aplicat!

Explicatia este ca valoarea reala (=suma asigurata) se stabilesta pe baza facturii de achizitie (de nou) a bunului respectiv sau pe baza cataloagelor de specialitate.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Apr 2010, 07:58
Post #14


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Da, s-a luat in considerare valoarea efectiv platita, cea stipulata in factura. Explicatia, la fel de logica, asigurarea se incheie pentru valoarea de nou in acea clipa (momentul t0). In acest caz, aia cu discountul aplicat.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th June 2024 - 10:50
Forum Renault