DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan Facelift (phase 2) Laureate

Steel Tormentor
post 25 Jun 2009, 08:33
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 954
Joined: 30 March 07
From: Constanta




Si eu mai depasesc masini straine cu motorul din dotare, dar nu trag concluzii de-aici. Nu toata lumea face intrecere pe sosea. Cu alte cuvinte, n-as paria pe dieselul tau vs 1,4 mpi.


--------------------
Dacia Logan 2007 Preference 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 08:33
Post #32


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




pai cuplul teoretic ii la fel ca 1.4mpi din cate zicea slider

nu are turbina... din fericire pt masinile dotate cu asa ceva;)) in orice caz.... raportul putere/consum este excelent..... nu spun nimic mai mult

in fine, hai sa terminam subiectu solenza disel. ca altfel inchid moderatorii topicul. daca suntetzi interesatzi de asha ceva deschideti un topic unde trebuie si vin si va povestesc ce am facut cu tractorul meu

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 08:36


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EUGEN2008
post 25 Jun 2009, 10:25
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.889
Joined: 19 August 08
From: Brasov




pai dc tot te rezumi la o anumita suma si vrei si putere de ce nu cauti tu un prestige SH , ai bafta il iei pana in 6000 si cu timpul ii tragi niste bari de ph2?


--------------------
LOGAN LAUREATE 2006
La omu sarac nici boii nu trag !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 10:52
Post #34


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




http://masini.ro/stiri-auto-drive-test-dacia-solenza-776.htm
este un test drive cu solenza diesel, la vremea cand aparuse. veti gasi acolo datele tehnice.

eugen are dreptate, daca nu ti neaparat ca masina sa fie noua, la 6500euro maxim gasesti logan prestige 1.5 85cp din 2007. iar benzina 1.6 16v gasesti la sub 6000euro.

This post has been edited by slider2: 25 Jun 2009, 10:55


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 16:00
Post #35


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




masina trebuie sa fie noua.... n-am chef sa ma trezesc cu alte probleme.... logan la 6000 de euro nu-mi iau SH... mai bine imi iau 2 bmw-uri din germania din banii de pe solenza:))

iar de logan ph1 nici sa nu aud..... radmasa.gif

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 16:01


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 17:35
Post #36


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




daca ai inceput cu bmw din germania de 3000 euro, e clar...
iar de dragul discutiei sa sti ca logan ph2 e logan ph1 cu alta palarie. din punct de vedere tehnic, adica partea mai importanta. estetic are aceeasi linii usor modificate, usor curbate si un interior mai frumusel.
eu nu stiu ce probleme iti imaginezi tu ca are o masina de aproape 2 ani, dar am un amic cu un logan 1.6 16v din 2007, in afara de 18.000km aia de pe bord, masina e noua, n-a avut decat o singura problema cu ea, si anume i s-au ars 2 lamele de la dezaburizatorul lunetei. daca din aceasta cauza tu consideri ca e o masina cu probleme...

This post has been edited by slider2: 25 Jun 2009, 17:39


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tdan08
post 25 Jun 2009, 18:58
Post #37


JUST A MEMBER


Group: Members
Posts: 464
Joined: 18 November 08
From: B A C A U




de dragul discutiei topicul asta poate avea mii de pagini, pt ca tot se gaseste nod in papura daca se vrea. ba ca e logan, ba ca are tabla nu stiu cum, ba ca are motorul pus invers, ba ca nu e turbo, ba ca am auzit ceva de la prietenul prietenului, etc, etc.... cred ca forumul in sine trateaza toate problemele loganului, si nu numai, atat ph1 cat si ph2 si daca este studiat mai bine se poate crea o impresie despre calitati, defecte, sfaturi achizitie, intretinere. deja se discuta despre cuplu, sau nu mai stiu eu ce chestii de detaliu si s-a ajuns si la fraza clasica "decat sa-mi iau logan mai bine bmw" wacko.gif . daca tu ai bmw uri in minte, cu siguranta ca loganul nu iti va satisface niciodata cerintele. am mers si eu cu bmw uri sau mercedesuri de pana in 3000 de euro, si crede-ma, ca prefer loganul meu. am un amic care are audi de prin 1999 si daca ai vedea cat consuma si cat cheltuieste cu el... de un an de zile cauta sa il vanda si nu reuseste. decat o discutie interminabila pe net, care oricum, nu te va lamuri ca atunci cand vezi masina pe viu si vei simti pedalele cu picioarele tale, mai bine te hotarasti ce doresti, vezi ce suma de cheltuit ai, te duci la reprezentantele din oras, faci un drive test cu diferite modele, apoi te duci si in targul de masini, vezi oferta si te hotarasti intr-un final spre ce masina te opresti.


--------------------
Ford Mondeo Renault Clio 2019
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 19:38
Post #38


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




nu agreez ideea de bmw de 2000 de euro..... masina extrem de buna, dar la vremea ei.... logan ph1 nu mi-a placut niciodata, dar putinul care s-a facut la ph2 face o mare diferentza.... interiorul imi place la nebunie la ph2. de asta ziceam ca mai degraba bmw decat ph1.

prefer masina noua, vorba lui tdan08, masina ta, doar a ta, tu stii ce si cum e cu ea... tu o ingrijesti si depinde doar de tine catzi ani va tine si cum va fi ingrijita...!

masina veche face gaura mai mare in buzunarul tau decat una noua luata de la dealer... plus ca e o uzina pe 4 rotzi.

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 19:41


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tdan08
post 25 Jun 2009, 19:53
Post #39


JUST A MEMBER


Group: Members
Posts: 464
Joined: 18 November 08
From: B A C A U




fiecare ne luam masina la un moment dat. poate fi o afacere buna sau o afacere proasta. fiecare dintre noi, in dorinta de a face o buna afacere si din entuziasm, de fapt ne putem tepui. sau din contra sa facem o afacere buna pt toata viata. daca vanam oferte si asteptam coborarea euro sau alte oportunitati, s-ar putea sa stam luni de zile in asteptatrea lor. se mai poate intampla ca, dupa ce luam un lucru, peste o luna sa apara o oferta si mai buna decat cea pe care am luat-o noi. oricum, orice produs in lumea asta e supus uzurii morale si producatorii intotdeauna vor scoate modele din ce in ce mai atractive si inovatoare. cu siguranta ca dupa logan ph2, va aparea alt logan si mai bun si mai frumos restilizat decat actualul ph2. este normal sa fie asa. ca si solenta ta. a fost buna la vremea ei. decat dacia 1310, solenta era o clasa mai sus. asa ca mergi si ia-ti masina, fie ea si logan ph2, fie ea si 1.4 (intre timp vezi ca a aparut si logan ph2 1.2 16v) si cum mai spunea cineva pe forum.... cea mai buna masina e masina mea. wub.gif bafta.

PS- acum la dacia sunt oferte chiar demne de luat in seama. daca ai noroc poti sa iei un ph2, cu o reducere chiar consistenta.

This post has been edited by tdan08: 25 Jun 2009, 19:54


--------------------
Ford Mondeo Renault Clio 2019
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 20:04
Post #40


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(IcsPe0001 @ 25 Jun 2009, 19:38)
masina veche face gaura mai mare in buzunarul tau decat una noua luata de la dealer
*



masina din semnatura nu e luata de noua, avea 4 anisori cand am luat-o si crede-ma ca nu m-a bagat la nici o cheltuiala neprevazuta, ci doar consumabile si combustibil...
chestia asta cu imi iau teapa la sh e un mit. atata timp cat te duce capul sa faci un tester, sa iei masina doar de la proprietar, nu vad de ce ti-ai face aceste griji.

uite eu momentan caut un logan ph1 mcv la sh. am gasit unul pe net super curat, ingrijit, bine ca bani. si am sunat si a inceput ala la tel, ca masina nu e a mea, ci a unchiului meu, el sta in germania. acum eu cat de prost sa fiu sa nu-mi dau seama ca aia era teapa??

eu masina noua o vad ca pe o investitie foarte proasta. ganditi-va asa un logan 1.6 16v a fost nou 10.250euro cu tot cu vopsea metalizata. acum unul de 2 ani se vinde la jumatate de pret. gandeste-te ca poate tu ai muncit ani buni pentru banii aia, sau vei munci ani pentru a plati creditul, si in 2 ani de zile toata munca ta asidua se injumatateste. pentru ce?? pentru o gramada de fiare?? pentru ideea de a fi primul care sta la volanul acelei masini?? chiar credeti ca merita asa mult efort?? eu unul nu cred...
daca vrei sa-ti iei masina noua ia-ti, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii si munca lui, dar gandeste-te bine inainte. daca iti vei lua motorul de 1.4 sau 1.2, cu siguranta vor fi momente in care iti vei fi dorit un motor mai mare, sau niste dotari in plus...
eu unul decat sa mananc coji de paine ca sa strang bani sau sa platesc rata pentru o gramada de fiare, care nu mai e de mult un moft ci o necesitate, mai bine cumpar una sh si imi raman bani sa mananc la restaurant.

This post has been edited by slider2: 25 Jun 2009, 20:07


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 20:12
Post #41


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




interesant... m-am uitat pe site-ul lor acuma si e dragutz motorul ala, consuma mult mai putin decat 1.4mpi si are to 75cp dar cuplul putin mai mic.... in orice caz nu vreau motor de 75cp la o masina noua:-s

appropo... mersi mult celor care mi-au raspuns la intrebari si au avut rabdare cu mine...

slider2 ai dreptate si tu ... oricum mai este pana la schimbarea masinii.... si depinde si de decizia mamei..... dar eu ma interesez mai mult pentru ca stiu mai multe chestii despre masini decat ea si oricum cand va veni acel moment (iulie/august) voi lua piata la bani marunti cu o ruda sau prieten de familie...

multumesc inca odata;) smile.gif

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 20:19


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 20:13
Post #42


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




si tu chiar crezi datele alea tehnice??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tdan08
post 25 Jun 2009, 20:16
Post #43


JUST A MEMBER


Group: Members
Posts: 464
Joined: 18 November 08
From: B A C A U




slider2, la faza cu faptul ca iei teapa daca achizitionezi sh iti dau dreptate. fiecare cu norocul lui.

dar la faptul ca masina noua = investitie proasta, ce sa inteleg?
1. cei care cumpara masini noi sunt prosti.
2. destepti sunt doar cei care cumpara masinile sh de la cei care le-au avut de noi.

pai hai sa nu mai cumpere nimeni masini noi, sa cumparam toti sh. apoi, la un moment dat, de unde vor mai fi masini sh, daca nu se vor mai cumpara masini noi?


--------------------
Ford Mondeo Renault Clio 2019
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 20:20
Post #44


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




nu va certati la mine in topic:)) nu trebuie crezute datele de pe site(referitoare la consum), dar itzi faci o idee:p

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 20:24


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 20:44
Post #45


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(tdan08 @ 25 Jun 2009, 20:16)
slider2, la faza cu faptul ca iei teapa daca achizitionezi sh iti dau dreptate. fiecare cu norocul lui.

dar la faptul ca masina noua = investitie proasta, ce sa inteleg?
1. cei care cumpara masini noi sunt prosti.
2. destepti sunt doar cei care cumpara masinile sh de la cei care le-au avut de noi.

pai hai sa nu mai cumpere nimeni masini noi, sa cumparam toti sh. apoi, la un moment dat, de unde vor mai fi masini sh, daca nu se vor mai cumpara masini noi?
*



n-am zis asta. e logic ca daca nu vor mai exista cumparatori pentru masinile noi, nu vor mai exista si pentru sh.
investitie proasta inseamna nerentabila. eu sunt genul care gandesc totul din punct de vedere economic. pun intr-o balanta cat si ce investesc cu cat si ce scot.
deci din punctul meu de vedere investesc munca mea pe vreo 10 ani, poate la unii mai multi, poate la altii mai putin; munca uneori foarte grea, alteori mai lejera, dar tot munca e; intr-o gramada de fiare.
cum ies cu fierul de pe poarta dealerului am pierdut 1000 de euro. deci daca in 10 ani am strans 10.000 de euro, in cateva ore, poate chiar mai putin, am piedut un an muncit.
dupa 2 ani, nu ca vreau sa vand masina, dar ma uit asa de curiozitate sa vad cat costa o masina ca a mea si vad ca e cam 5000euro. deci in 2 ani am pierdut 5 ani munciti. 5 ani in care poate am dormit pe scanduri, am murit de foame ca n-aveam pauza de masa, m-am imbolnavit de stres. acelasi rationament se aplica si pentru credit, doar ca acolo iti amanetezi munca.
de aici intrebarea mea, pentru ce?? pentru o gramada de fiare??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 25 Jun 2009, 21:14
Post #46


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




am un prieten si-a luat un ford mondeo de la SH, cu tot ce se putea lua pe el... adica full option, model 2004 daca nu ma insel, si o mai bagat inca jumate(daca nu mai mult) din valoarea masinii pe diverse piese care s-au stricat.... (mentionez ca masina 2 ani a mers fara probleme)

This post has been edited by IcsPe0001: 25 Jun 2009, 21:15


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 25 Jun 2009, 21:34
Post #47


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Tind sa cred ca ph2 are mai multe minusuri decit plusuri decit ph1 si o spune unul carea are ph2 si a avut ph1 inainte...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 25 Jun 2009, 22:56
Post #48


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




si eu cunosc cazuri de tepe la sh, de fapt 2 tepe ale aceluiasi tip. dar tipul le are cu masinile cum le am eu cu barcile. tipul a fost fermecat de pretul mic al unor masini, ambele find primele pe care le vedea, si chiar daca aratau intr-un hal, ca l-a bucurat o data muzica de pe ea, si o data interiorul masinii...
bineinteles ca poti lua teapa, dar pentru asta exista testere, iar uneori e si cazul fiabilitatii mai putin reusite a masinii. sunt foarte multe masini noi care au probleme, si pe unele nu le-a acoperit garantia, deci....


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 25 Jun 2009, 23:35
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(bobo77 @ 25 Jun 2009, 22:34)
Tind sa cred ca ph2 are mai multe minusuri decit plusuri decit ph1 si o spune unul carea are ph2 si a avut ph1 inainte...
*



Da, dar arata oleaca mai bine, si asta conteaza mai mult la unii.
Si la ph1 s-a scazut din calitate din 2004 pana in 2008.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 26 Jun 2009, 20:09
Post #50


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




reviziile costa mai mult la prestij decat laureate?


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 26 Jun 2009, 20:28
Post #51


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu, de ce, trebuia? biggrin.gif Pe versiunea Laureate pot aparea aceleasi motorizari prezente pe Prestige.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IcsPe0001
post 26 Jun 2009, 20:50
Post #52


Doar interesat... nu si pasionat:D Pasionat de informatica...:x


Group: Members
Posts: 144
Joined: 23 January 09




dar, stiu ca se regasesc motoarele de prestij si pe laureate...... is informat ... stiu site-ul de la dacia pe de rost:)) nu stiu detaliile ascunse

This post has been edited by IcsPe0001: 26 Jun 2009, 20:51


--------------------
Dacia Solenza Avantage 1.9D 2004 / Renault Symbol 1.2 16v 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 29 Jun 2009, 13:46
Post #53


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




pai prestige are in plus fata de laureat volan si schimbator in piele, jante aliaj (optional pt laureat), geamuri electrice spate (optional laureat), bordul in 2 tonuri de culori (mai degraba 3 bej + negru + argintiu = nu chiar cea mai fericita combinatie).
deci e aceeasi masina, difera la numarul de "briz-briz-uri", asa ca reviziile sunt la acelasi pret...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 15:18
Forum Renault