DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Obligatiile pietonului la traversare, strict din punct de vedere legal

tatabobu
post 31 Mar 2016, 09:32
Post #121


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ma, voi chiar nu va dati seama ca spunand ca "trebuie educati pietonii ca sa nu mai moara pe trecere" aruncati o vina in carca lor, si-i exonerati pe soferii vinovati gasindu-le scuze puerile? Auzi tu, "poate se uita pe fata de carte, era drogat sau ii mirosise a mizda". Ba, ma lasi? Pentru calcat pieton pe trecere (la verde pentru pietoni, daca e si semafor acolo), un sofer ar trebui incadrat la omor din culpa sau tentativa de omor. Sa vezi tu cum s-ar rari accidentele astea.

This post has been edited by tatabobu: 31 Mar 2016, 09:33


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 31 Mar 2016, 09:33
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Diferenta dintre trebuie sa opreasca si poate sa opreasca este cam ca aia de la bal la spital/morga sleep.gif
Acu daca tu te visezi mereu la bal, pe strada printre masini, sa fii sanatos si baftos iti uram !

31 Mar 2016, 10:37:
QUOTE(tatabobu @ 31 Mar 2016, 10:32)
Ba, ma lasi? Pentru calcat pieton pe trecere (la verde pentru pietoni, daca e si semafor acolo), si in plus purtat in brate de un militian protector... avand codul rutier in manutele impreunate - recomandam ghilotinarea!
*



am completat ca nu era clar!

This post has been edited by luck33ro: 31 Mar 2016, 09:37


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Mar 2016, 09:46
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(tatabobu @ 31 Mar 2016, 09:32)
un sofer ar trebui incadrat la omor din culpa sau tentativa de omor. Sa vezi tu cum s-ar rari accidentele astea.
*


Pai si la ce-l incadreaza?

Ia fii atent aici. Daca am nitica minte-n cap, ai impresia ca stau sa ma feresti tu, soferul? Pe verde, pe rosu, pe jos, pe sus... ma uit eu si trag concluzii. Pot trece, nu pot trece, am timp, n-am timp. Cea mai mare greseala posibila e sa spui ca esti pe verde sau pe trecere. Si care-i problema? Vine unu beat/prost/neatent/etc si te face de comanda. Trecerea sau culoarea verde nu ofera obligatoriu si imunitate.
Orice pieton daca s-ar asigura temeinic inainte de a traversa, indiferent pe unde si in ce conditii, n-ar putea fi lovit.
Ce dracu? Ii stim toti cum se arunca pe trecere, le stim toti cum traverseaza cu umbrela impotriva vantului sau a ploii obturandu-si complet vizibilitatea. Trece prin dreptul masinii, o claxonez special, se sperie ca vaca, isi ridica umbrela si culmea, incepe sa tipe la mine ca de ce-am speriat-o. Pai am deschis geamul si i-am regulat doi sfinti de nu s-a vazut. Uita-te, fa, inspre mine, ca asta calca nu f... (vb unui taximetrist). Sare alta ca de ce vb asa. Uite d-aia. Ia sa vedeti voi ca data viitoare tine minte cum sa traverseze. Sper...
Ideea e ca daca stii sa te asiguri nu te loveste nici dracu.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Mar 2016, 09:53
Post #124


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mai, ideea e ca-s o gramada inclusiv pe forumul asta care se plang ca "s-a aruncat un pieton pe trecere, abia am putut sa opresc. Ba, al dracu, auzi la el ce tupeu, ca mai bine-l calcam sa nu se reproduca". Intelegi? Asta-i atitudinea de cocalar borat care ma deranjeaza in ultimul hal. Unii oameni nu pot sa inteleaga un lucru simplu: pietonul nu "s-a aruncat" pe trecere, pietonul a traversat pe unde avea dreptul si prioritatea. Ca bourului de la volan ii cad galoanele daca are 30 de kmh in localitate cand se apropie de trecere si trebuie sa franeze mai brusc decat ar fi vrut el e una, da' sa inceapa sa zgandare rahatu' si sa ceara sa se asigure pietonul deja e nesimtire. Plus ca topicul asta il deschisesem pentru a discuta strict din punct de vedere legal, fara sa aducem instinctul de conservare in discutie.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Mar 2016, 09:59
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Astia sunt o specie aparte, greu de inteles pt mine. Dealtfel greu de inteles e si cum dracu sa lovesti un om cu masina? Numai gandul asta te face sa previi astfel de chestii. Din pacate nu-l au toti.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Mar 2016, 10:05
Post #126


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Matale bag seama ca esti pieton d-ala de trece cu capu'ntre urechi ca e verde si e pe trecere si asta inseamna ca de-a lungul trecerii sunt ziduri de 5m si nimic nu te poate atinge, ca doar esti pe trecere.

Yeah, well, you're wrong! Indiferent de situatie o bruma de instinct de conservare ar trebui sa-ti spuna ca verdele ala nu-ti da niciun fel de prioritate, niciun fel de avantaj, niciun fel de invulnerabilitate fata de 1500kg de fier de vin spre tine cu 50km/h, sa zicem.

Cand un pieton "se arunca" pe trecere inseamna ca si-a fortat norocul. Daca la franarea aia brusca la care l-a obligat pe sofer pocnea un furtun de frana? sau daca prostu' se speria si ca sa-l evite pe pieton tragea de volan si intra pe contrasens si ala de pe contrasens se ferea de el si intra in tine? Sau daca se ferea spre dreapta, si intra in lumea aia din statie, sau de pe trotuar sau whatever.

Verdele de la semafor si vopseaua aia de pe jos iti ofera, daca vrei, putina clementa din partea soferului, care stie ca, pentru el, e mult mai bine sa te lase sa treci. Asta nu inseamna ca o va putea face oricand si in orice situatie.

Pietonul trebuie sa se fereasca de masina, nu invers! Nici pe nevasta-ta, nici pe fi-ta n-o sa le intereseze daca tu erai pe verde si pe zebra si maniacul ala are creierii tai intinsi pe prabriz. Creierii tai tot pe parbriz la el vor fi, nu in capu' tatului/sotului, unde ar trebui sa stea.

QUOTE(Victoras2001 @ 31 Mar 2016, 10:59)
Astia sunt o specie aparte, greu de inteles pt mine. Dealtfel greu de inteles e si cum dracu sa lovesti un om cu masina? Numai gandul asta te face sa previi astfel de chestii. Din pacate nu-l au toti.
*



Ca-n bancu' cu rosiile:

rosii mergeau pe autostrada..una ii spune celeilalte"vine o masina!"..cealalta "ete fleosc"

This post has been edited by R19/16v: 31 Mar 2016, 10:08


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Mar 2016, 10:08
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 31 Mar 2016, 09:53)
pietonul nu "s-a aruncat" pe trecere, pietonul a traversat pe unde avea dreptul si prioritatea.
*


soferii buni au decat drepturi, restul nu conteaza.

am tot zis ca imi iau niste rosii stricate sa le arunc pe barbrizu astora de nu opresc la trecere da inseamna sa merg cu lada dupa mine.

31 Mar 2016, 10:10:
QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2016, 10:05)
Daca la franarea aia brusca la care l-a obligat pe sofer pocnea un furtun de frana?
*



asta nu trebuie sa se intample daca se respecta limitele de viteza si bunul simt.

la noi lipsesc ambele.

This post has been edited by b76bgaarh: 31 Mar 2016, 10:10


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Mar 2016, 10:11
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(tatabobu @ 5 Apr 2012, 23:08)
Ce vrea sa spuna legiuitorul prin articolul asta?

"(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."
sau
Deci cum e pana la urma? Strict din punct de vedere legal, ca pieton esti obligat sa te asiguri si cand traversezi la culoarea verde a semaforului? Dar va rog, fara discutii duse catre instinctul de conservare.
*


Din text reiese evident ca esti obligat sa te asiguri in cazul in care nu traversezi prin loc special amenajat. Da nu stiu cu ce te incalzeste.
Cand faceam stanga pe verde (la stanga) de pe banda de stanga, iar pe rosu (inainte) venea unu pe linia de tramvai si ma lovea, de ce dadeau culpa comuna? De ce ma obligau sa ma asigur, eu avand verde, in timp ce, ca pieton, nu te obliga.
Nu cred ca e cea mai fericita formulare din lege.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 Mar 2016, 10:17
Post #129


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.229
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(tatabobu @ 31 Mar 2016, 09:53)
pietonul nu "s-a aruncat" pe trecere, pietonul a traversat pe unde avea dreptul si prioritatea.
*


E, nimic nu-i chiar atat de decisiv...
Pe la noi prin sat sunt cateva locuri in care trecerea de pietoni e dupa o curba, si/sau mai e si mascata de ceva pomi, cat sa nu vezi daca e vreun pieton acolo. Sau e incadrata de locuri de parcare, oricum, nu vezi pietonul decat cand ti-o ajuns in colimator. Io-s invatat, prin locurile alea trec cu piciorul deasupra franei, dar am trecut de destule ori prin locurile alea si ca si pieton, si stiu ca daca s-ar asigura, n-ar mai fi ruleta ca dau de-un sofer care stie ce-i acolo sau nu.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Mar 2016, 10:19
Post #130


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(b76bgaarh @ 31 Mar 2016, 11:08)
soferii buni au decat drepturi, restul nu conteaza.

am tot zis ca imi iau niste rosii stricate sa le arunc pe barbrizu astora de nu opresc la trecere da inseamna sa merg cu lada dupa mine.

<span class='edit'>31 Mar 2016, 10:10:</span>
asta nu trebuie sa se intample daca se respecta limitele de viteza si bunul simt.

la noi lipsesc ambele.
*




Not true. Tu le verifici in fiecare dimineata? Sau esti 100% atent la pietoni in 100% din timp? N-N-ai pus nicio frana brusca de cand ai pus mana pe masina?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Mar 2016, 10:23
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




La faza cu aruncatul pe trecere sunt o gramada de situatii.
Il vezi de la 200m ca sta la marginea trotuarului, netrecand nicio masina. E evident ca n-are niciun gand sa traverseze. Incetinesti, nu-l scapi din ochi, acum chiar esti convins ca n-are de gand sa traverseze, iar cand ajungi in dreptul lui sare pe trecere pt ca s-a hotarat. Nu se mai duce in carfur, se duce-n kaufland. pai io-s vinovat ca l-am lovit pe trecere. Trebuia sa opresc, sa ma dau jos, sa ma duc sa-l intreb daca vrea sa traverseze. In caz ca zicea nu, ma suiam in masina, el se razgandea si tot aia era. tongue.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Mar 2016, 10:26
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2016, 10:19)
N-N-ai pus nicio frana brusca de cand ai pus mana pe masina?
*


ba da dar nu dau vina pe pieton.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 31 Mar 2016, 10:30
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Bai, stiti ceva? Dupa doua'j de ani de condus am si io o parere. L-ai lovit pe trecere, asta e. N-ai ce sa mai zici. Da prea si-o cauta pietonii cu lumanarea. De ce am io impresia ca era sa dau peste vreo 5-6 din vina mea, in schimb am evitat zeci din vina lor?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 31 Mar 2016, 10:30
Post #134


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




"Articolul 72, alin. 3 din OUG 195/2002 : Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, NUMAI DUPĂ CE S-AU ASIGURAT că o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."

In alta ordine de idei ...

Cate salvari, SMURD, masini de pompieri si alte echipaje de interventie nu pot sa ajunga unde este nevoie din cauza acestor limitatoare de viteza care blocheaza traficul? Ca sa trecem in partea cealanta ... cati trebuie sa moara sau cate gravide trebuie sa nasca in autospeciale, pentru ca nu ajung la timp la spital?

This post has been edited by Dreamer: 31 Mar 2016, 10:31


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Mar 2016, 10:34
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 31 Mar 2016, 10:30)
in schimb am evitat zeci din vina lor?
*


pe trecere?

acum nu ajung salvarile, muhahahahahahahah.

This post has been edited by b76bgaarh: 31 Mar 2016, 10:35


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Mar 2016, 10:44
Post #136


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Concluzia acestei discutii e ca atat pietonii si cat soferii duc lipsa de educatie rutiera.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Mar 2016, 10:46
Post #137


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Doar ca nu prea contaza asta.
Conteaza consecintele - potential fatale pentru pieton, mult mai putin "deranjante" pentru sofer.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Mar 2016, 10:49
Post #138


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu atât zic: Doamne ferește să iei pe vreunul pe capotă, culpabil sau nu.

This post has been edited by marksman: 31 Mar 2016, 10:49


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Mar 2016, 10:49
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




concluzia e ca soferii au decat drepturi, pietonii sa se uite de doo ori chiar si pe verde.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 31 Mar 2016, 10:49
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2016, 11:05)
Matale bag seama ca esti pieton d-ala de trece cu capu'ntre urechi ca e verde si e pe trecere si asta inseamna ca de-a lungul trecerii sunt ziduri de 5m si nimic nu te poate atinge, ca doar esti pe trecere.
*


Daca era asa ... nu mai scria pe forum ca era prin ceva spital sau mai rau...

QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2016, 11:05)
Verdele de la semafor si vopseaua aia de pe jos iti ofera, daca vrei, putina clementa din partea soferului, care stie ca, pentru el, e mult mai bine sa te lase sa treci. Asta nu inseamna ca o va putea face oricand si in orice situatie.
*


Uauuu ... deci soferu face un favor pietonului daca il lasa sa treaca
Daca nu o poate face oricand ... sa-si predea permisu ca-i idiot si nu are ce cauta pe drumuri.

QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2016, 11:05)
Pietonul trebuie sa se fereasca de masina, nu invers!
*



Da ce's drumurile astea, vestu salbatic?
Banuiesc ca ti se pare normal si sa te feresti de batausi, sa nu meri pe unde is ei ... nu sa fie pedepsiti batausii si sa nu mai existe asemenea specimene.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Mar 2016, 10:51
Post #141


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, pietonii trebuie să belească ochii mai ceva decât șoferii, că ăia-s înconjurați de tablă, iar șoferii, la rândul lor, să belească ochii și să fie pregătiți să evite dobitocii care trec pe trecere ca pe tarlaua lu' mă-sa.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Mar 2016, 10:53
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 31 Mar 2016, 10:51)
tarlaua lu' mă-sa.
*


adica pieton cu biemve.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 31 Mar 2016, 10:55
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(Dreamer @ 31 Mar 2016, 10:30)
"Articolul 72, alin. 3 din OUG 195/2002 : Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, NUMAI DUPĂ CE S-AU ASIGURAT că o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."
...
*



Aseara, aici - https://www.google.ro/maps/@44.4542054,26.0...3312!8i6656 - eram aproximativ pe unde este baiatul in pantaloni scurti, cind val vartej trece pe langa mine un logan...evident ca il las sa treaca...strig dupa el ca se da prioritate la pietoni angajati in traversare, pe la coltul strazii/intersectiei dupa care lasa geamul si imi zice sa citesc legislatia!!! blink.gif

La intoarcere, dupa citeva minute, in acelasi loc un astra break dadea prioritate pietonilor iar 5 sau 6 masini asteptau cuminti fara sa claxoneze, eliberarea drumului... rolleyes.gif

This post has been edited by george_scala_2004: 31 Mar 2016, 10:56


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Mar 2016, 10:56
Post #144


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




@arhi: Nu știu cum e la Bucale, dar aici în sat trecutul pe roșu, atât ca pieton cât și ca șofer a devenit un sport extrem. Am zis mai sus, în dimineața asta a trebuit să o feresc pe una care a considerat ca stă prea mult la roșu, dă-i în mă-sa de șoferi, ea are treabă.

This post has been edited by marksman: 31 Mar 2016, 10:57


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 31 Mar 2016, 11:00
Post #145


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(george_scala_2004 @ 31 Mar 2016, 10:55)
strig dupa el ca se da prioritate la pietoni angajati in traversare, pe la coltul strazii/intersectiei dupa care lasa geamul si imi zice sa citesc legislatia!!!  blink.gif


*


Treceau printr-un loc nesemnalizat? Atunci Loganu avea dreptate.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 31 Mar 2016, 11:02
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marksman @ 31 Mar 2016, 11:51)
Da, pietonii trebuie să belească ochii mai ceva decât șoferii, că ăia-s înconjurați de tablă, iar șoferii, la rândul lor, să belească ochii și să fie pregătiți să evite dobitocii care trec pe trecere ca pe tarlaua lu' mă-sa.
*


Ca pietonul tre sa caste ochii ... da, da asta nu-i scuza pt idiotii de soferi ca nici drumu nu-i tarlaua lu ma-sa, iar pana una alta pe trecerea de pietoni ... au prioritate pietonii, la fel cum intr-o intersectie unde ai cedeaza trecerea, te asiguri ca nu vine nimeni si poti trece, la fel ar trebui sa faci si la trecerea de pietoni.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 31 Mar 2016, 11:05
Post #147


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Pe trecerea de pietoni au prioritate pietonii cand e verde, și după ce s-au asigurat. Dacă se gândește accelerația mea să se blocheze într-un moment nepotrivit și vin spre trecerea aia de pietoni cu 80 km/h, te gândești de două ori ca pieton dacă treci sau nu.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 31 Mar 2016, 11:05
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




@ovidius: Si atunci cum ramane cu asigurarea inaintea traversarii??? Daca eu ma asigur, vad ca nu vine nici o masina, dar dupa ce incep traversarea, eu mergind mai incet, ma pomenesc cu o masina, cu o viteza mult mai mare decit a mea, linga mine? De conduita preventiva nu au invata soferii astia la scoala? De anticipare? Mai ales intr-o zona in care exista frecvente traversari inspre si dinspre statiii RATB?

Ca sa nu mai zic ca acolo era un "cedeaza trecerea" care a fost valorificat (degeaba am facut sesizari la administratia strazilor)...ce inseamna asta???

This post has been edited by george_scala_2004: 31 Mar 2016, 11:09


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 31 Mar 2016, 11:06
Post #149


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(marksman @ 31 Mar 2016, 11:05)
Pe trecerea de pietoni au prioritate pietonii cand e verde, și după ce s-au asigurat. Dacă se gândește accelerația mea să se blocheze într-un moment nepotrivit și vin spre trecerea aia de pietoni cu 80 km/h, te gândești de două ori ca pieton dacă treci sau nu.
*


Exact. Majoritatea se arunca asa de repede cum s-a pus verde pentru ei, ca sunt in stare sa-ti loveasca masina din lateral...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 31 Mar 2016, 11:07
Post #150


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Art.72. - (1) Pietonii sunt obligati sa se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stânga a drumului, în directia lor de mers. Când si acostamentul lipseste, pietonii sunt obligati sa circule cât mai aproape de marginea din partea stânga a partii carosabile, în directia lor de mers.
(2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.
(4) Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora sau nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector.
(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de constructie speciala, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mâna, precum si cele care se deplaseaza pe patine sau dispozitive cu role.
(6) Se excepteaza de la respectarea regulilor stabilite pentru pietoni politistul rutier si persoanele care se afla pe platforma drumului public si sunt autorizate, în exercitarea atributiilor de serviciu, sa îndrume sau sa dirijeze circulatia rutiera, în conditiile stabilite prin regulament.
(7) Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie sa fie de cel putin un metru.

Era un paragraf in vechea lege, care se pare ca s-a abrogat, care zicea ca soferul nu este oblicat sa acorde prioritate pietonilor care traverseaza pe la coltul strazii si marcajul pietonal lipseste.
Nu am mai gasit acest paragraf ..

This post has been edited by Dreamer: 31 Mar 2016, 11:09


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 19:56
Forum Renault