DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ID celula Connex

LProdan
post 18 Feb 2004, 08:51
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Am reusit si eu, dupa ceva vreme. Am un Panasonic GD93, deci nu ma numar printre cei care au avut meniul "pe tava". E interesant!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 18 Feb 2004, 08:58
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Si la Brasov merge.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucornateanu
post 18 Feb 2004, 09:06
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 30 October 03




Raziel asa este.De exemplu la mine in casa pe o distanta de 20 cm indica odata Titan si odata 1 Decembrie.


--------------------
Ex Renault Megane Hatch 2004
Avem o tara frumoasa.Pacat ce este locuita.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Feb 2004, 09:48
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




http://www.ziua.net/

Articolul este 73% aberant, dar totusi...


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrey2003
post 18 Feb 2004, 09:54
Post #35


(:


Group: Members
Posts: 343
Joined: 21 August 03
From: In fata calculatorului...




Sunt pe cartela (Connex GO) si daca bag cell info display nu-mi mai scrie cati $$$ 022.gif am si nici profilul 022.gif ... Asa ca mai bine fara. Cand vreau sa aflu unde sunt setez repede si vad... :? :|


--------------------
Skoda / Dacia Octavia / Clio / Logan Elegance 1.9TDI / Initiale 1.6 16v / Ambition 1.6 - B89WYNB189WYNB88SFD
Renault Megane 2 1.5dci - B 50 WYN
Skoda Octavia 2 1.9tdi - B 89 WYN
Renault Clio 2 1.6 16v Initiale Paris - B 189 WYN - SOLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 18 Feb 2004, 09:56
Post #36


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




eu n-am gasit partea de 27% :|


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucornateanu
post 18 Feb 2004, 09:58
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 30 October 03




Bai eu cred ca astia nu vad decat spioni si servicii secrete.Voi credeti ca daca cineva vrea sa ne urmareasca nu o poate face fara ca noi sa stim prin intermediul tel mobil?Atunci de monitorizrea auto prin satelit ce sa mai zicem?Totusi este un serviciu la care poti sa renunti tu, nu functioneaza automat.Eu cred ca este un serviciu pe care pur si simplu daca ai chef il folosesti,daca nu nu.


--------------------
Ex Renault Megane Hatch 2004
Avem o tara frumoasa.Pacat ce este locuita.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Feb 2004, 10:03
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Nu e asa, telefonul cauta tot timpul statia cea ma avantajoasa, deci telefonul poate fi localizat cu aproximatie indiferent daca se afiseaza sa nu informatia text pe telefon si indiferent daca folosesti Connex sa Orange. Serviciul de afisare a pozitiei este o chestie civilizata si exista si in alte tari fara ca cineva sa faca marsuri de protest. Problema este ca maria sa securitatea trebuie sa respecte legea, indiferent daca este vorma de telefoane mobile, fixe, urmaritori, turnatori sau emitatoare ascunse in masina sau in cafea. Oricum poti scapa de localizare, pur si simplu oprind telefonul sau folosind un telefon cu cartela.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raziel
post 18 Feb 2004, 10:18
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 February 04
From: Bucuresti




mey.. in afara de ovidiu.. a citit careva ce am scris..? ca am crezut ca e destul de clar... :?


--------------------
*** Angels Fall First ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Feb 2004, 10:18
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




O sti Sorin R.S cite ceva din cele ale serviciilor secrete dar articolul e chiar aberant.
Totusi chestia cu localizarea tel-ului si ascultarea prin intermediul lui, chiar daca inchis, se pare ca sint adevarate.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanu petre
post 18 Feb 2004, 10:21
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 52
Joined: 8 November 02
From: Ploiesti




Merge si la Ploiesti.


--------------------
Dacia Logan Laureat1,4 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 18 Feb 2004, 10:40
Post #42


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Oricum, din comunicatul de presa inteleg ca chestia asta se vrea la suprafata o busola.
Raziel, este posibil ca mai toate antenele dintr-un cartier sa aiba celule cu acelasi nume. Faptul ca la unii arata si alte cartiere nu ma duce cu gandul decat ca locuiesc la "periferia" cartierelor smile.gif

Partea cu adevarat interesanta pentru connex este transmiterea acelor mesaje promotionale cand treci prin fata magazinelor. Deja asta este spam dar bine ca poate fi oprit.

P.S. Visez ziua cand o sa apara pe telefon starea drumului pe care te afli, accidente, zone periculoase. Pentru chestia asta as plati 1-2 $


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 18 Feb 2004, 10:55
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




"Busola" este o denumire poate neinspirata...
Serviciul "busola" este ca ficare celula are un tag alfanumeric asociat, pe care telefonul il afiseaza sau nu in functie de setarea din meniu.
Aia cu spam - partea comerciala...

Articolul ziua ABERANT! Credeti-ma pe cuvant, am facut un curs de telefonie digitala si s-a abordat GSM-ul la nivel de principii si mecanisme (nu protocoalele concret, dar o gramada despre arhitectura). Si stiu ce zic...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 18 Feb 2004, 12:20
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Merge de ieri si la Cernavoda. Noroc cu Dacia Club ca altfel nu stiam de ce mi-a aparut CERNAVODA pe ecranul telefonului...banuiam eu ceva dar nu eram sigur...


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egtheb
post 18 Feb 2004, 12:24
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 31 August 03
From: Bucuresti




Eu cred ca e un serviciu util daca te afli intr-un loc necunoscut. Cat despre 'urmarirea' la care poti fi supus, e o mare gogoasa. Cum ai putea vorbi la telefon daca sistemul nu ar sti unde esti (la ce base-station esti conectat)? Ideea e ca informatii despre pozitie exista obligatoriu, important e cine are acces la ele. (vezi sri, sie, sts, spp, sia)
Mai e totusi ceva de perfectat la serviciu: marirea numarului de caractere al 'cell info'; ieri in piata victoriei imi scria, foarte sugestiv, PIATA pe ecran (6310)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 18 Feb 2004, 12:30
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




si la big tot "piata" scria, iar pe mosilor scria "calea". nu cred ca e vorba de nr. de caractere, pt ca pe mihai bravu scria"mihai bravu", iar in vitan scria"vitanul nou".


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 18 Feb 2004, 12:42
Post #47


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




baieti, hai s-o lamurim putin:
1-este o chestie de LICENTA pt. TOTI operatorii sa permita ascultarea telefoanelor de catre serviciile abilitate sad.gif .
2- chestia cu info cell se facea si inainte numai ca nu vi-o afisa telefonul in stand by- ceea ce mie personal mi se pare o faza misto- nimeresc acasa cand sunt prea drunksinging.gif
3- in curand un anume operator o sa lanseze pe piata telefoane GPS Enabled, care o sa permita localizarea cu o precizie de cativa metri- sa vedem atunci ce facem.

PS: cat despre articol... este scris la modul cel mai simplist cu putinta, pt. ca daca intrau foarte mult in detalii tehnice cine stie ce mai credeau unii si altii


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 18 Feb 2004, 13:09
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




E scris simplist pe naiba. Oarecum simplist si suficent de echilibrat este ce s-a scris aici si am inteles toti despre ce-i vorba. Ala, scris doar despre urmarire, spionare etc. Au multi dreptate ca ziaristii romani, cu mici exceptii sint de kko si total neprofesionisti.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 18 Feb 2004, 13:42
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Stie cineva la ce distanta sunt situate antenele connex (in general telefonie gsm) una de alta ? Ma gandesc ca localizarea maxima care s-ar putea face ar fi data de acest lucru.
Nu cred ca se poate folosi principiul triangulatiei care ar oferi o prcizie mult mai mare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 18 Feb 2004, 14:01
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




Eu stiu distanta, dar nu o divulg! Bine... hai ca zic... 2.353317 km (fix, la milimetru, ca nu iasa altfel!)! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif laugh.gif
Scuze de bascalie, amplasarea antenelor este o problema extrem de complexa. Distanta maxima de lucru pentru GSM este de 35 km, dar distanta minima nu exista. Distanta maxima este singurul factor de limitare. Se face o planificare a amplasarilor urmarind densitatea de telefoane, locurile pentru amplasare disponibile, tipul terenului - e clar de ce.
Se poate folosi principiul triangulatiei foarte simplu: o statie de baza stie distanta pana la telefon din cauza ca exista anumite intarzieri ale semnalului in functie de distanta. Exista un avans al emiterii in telefon tocmai pentru ca sa se pastreze time-slot-urile (pentru cine nu stia, pe fiecare frecventa lucreaza 8 telefoane... sau 16 in modul HalfRate... cu multiplexare in timp). Deci, telefonul tau (cand vorbesti zic) stie intotdeauna la ce distanta e de statia de baza (care ea ii spune!). Bine, evident, nu e distanta in metri, i se spune doar cat sa fie acel avans (sau era delay? nu mai stiu...)
Deci clar, cand vorbesti, te trece prin trei celule (daca acolo unde esti te acopera trei celule) si gata triangulatia. Daca nu, se poate face triangulatie cu trei receptoare radio - sitemul clasic.

Articolul acela este un rahat! Scuze de exprimare, sunt la cafeneaua romaneasca, imi permit. E ok faza cu licentele (mi se pare chiar normala), dar amesteca mere cu pere, iar la cele tehnice e chiar pe langa. Articolul, pe langa ca nu e scris in modul cel mai simplist cu putinta, e scris intr-un mod care vrea sa para spectaculos, complicat si competent, dar... tipul cred ca habar nu are ce e "Busola" asta, si nici de GSM. Asta este!


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Feb 2004, 14:53
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Oricum e marfa treaba....si mie imi placea afara (mai ales ca mergeam cu trenu') sa vad unde ma aflu...

Marfa e ca in minister imi apare cred ca vreo 10 localizari (si nu exagerez):
-gara de nord
-golescu
-berzei
-cotroceni
-victoriei
-opera
-basarab
-grivitei
etc...asta in functie de aripa cladirii si de etaj....da in birou din 4 oameni, toti 4 suntem in alta zone...kinda cool...ies pe culoar la o tzigara si m-am plimbat pana in pta. victoriei de ex....

Oricum, e o chestie buna, dar nu cred ca ar fi trebuit sa fie chiar asa de amnuntite...de exemplu ar fi trebuit sa spuna doar gara de nord, sau unirii, etc...nu toate balivernele... In Varsovia de ex. scria centrum si atat, da la alt operator iti zicea toate strazile, si parca erau mai aproape de adevar totusi...
Cand mergi cu trenu/masina cred ca e fun.....


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verygood
post 18 Feb 2004, 15:04
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




QUOTE
si la big tot \"piata\" scria, iar pe mosilor scria \"calea\". nu cred ca e vorba de nr. de caractere, pt ca pe mihai bravu scria\"mihai bravu\", iar in vitan scria\"vitanul nou\".

Prima data cand apare scris numele celulei apare complet, de ex. RAMNICU SARAT, dar pt. ca nu incape pe ecran, apare pe 2 pagini, prima pagina RAMNICU, a 2-a SARAT. Asta se intampla o singura data, apoi daca nu se schimba celula ramane afisata numai prima pagina. Cel putin asa se intampla la Nokia. Puteti verifica intrand in menu si iesind, apoi asteptand sa apara numele celulei.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 18 Feb 2004, 16:13
Post #53


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Utilizatori de CONNEX, ca sa nu mai fiti atat de entuziasti cititi mai jos ...

Connex la panda
Incepand de ieri, Connex a lansat pe piata un nou serviciu numit "Busola Connex", bulversand abonatii acestei companii de telefonie mobila din toata tara. Pe afisajul a sute de mii de telemobile au aparut informatii legate de zona in care se afla abonatul, ceea ce a creat oamenilor impresia ca sunt urmariti de seviciile secrete. De la "*222" (informatii clienti) am aflat ca, in acelasi mod, abonatii vor fi intoxicati cu tot felul de informatii promotionale, atunci cand se afla "in imediata vecinatate a unor prestatori de servicii". Altfel spus, vor beneficia de publicitate cu de-a sila, renumitul spam ce a invadat posta electronica impotriva caruia in Europa si SUA exista legi aspre. E drept, anuntul mai precizeaza ca serviciul Busola Connex este gratuit, putand fi activat sau dezactivat din tastatura telemobilului. Dar asta nu rezolva problema celor ce au suspiciuni cu privire la faptul ca sunt urmariti. Fiindca dezactivarea serviciului cu pricina nu inseamna ca abonatii nu vor mai putea fi monitorizati, ci doar ca nu vor mai citi pe ecranul telemobilelor locul in care se afla. Din numeroasele reclamatii primite la redactie am retinut ca multa lume considera ca le sunt incalcate anumite libertati constitutionale, in acelasi timp fiind condamnat modul brutal in care a fost promovat acest controversat serviciu.
Exista suspiciunea ca acest serviciu este de fapt o acoperire pentru a ascunde o tehnologie mult mai avansata, aceea de a localiza cu precizie orice abonat, o tehnologie introdusa in tara de serviciile secrete, cu aprobarea Guvernului. Redactia noastra a cautat in Monitorul Oficial daca Guvernul a aprobat o astfel de tehnica si nu am gasit. Avem acces doar in sectiunea publica a Monitorului, nu si in cea supusa informatiilor clasificate. Daca e asa e foarte grav, mai ales ca ordonanta - daca exista - s-a eliberat fara stirea Parlamentului. (Dan COSTE)

Ce face "Busola"
Incepand de ieri, sistemul de telefonie mobila Connex a introdus un sistem de monitorizare a abonatilor sai - denumit "Busola" - prin care fiecarui posesor de celular din retea i se comunica permanent locul in care se afla. Mai precis, incepand de ieri, tuturor abonatilor Connex le apare permanent pe display-ul celularului numele strazii sau pietei in care se afla. Astfel, de exemplu, in cazul jurnalistilor de la ZIUA, abonati la Connex, atunci cand se afla in redactia din str. Ion Campineanu nr. 4, le apare pe display: "Batistei", "Senat" sau "Teatrul National" (n.n. - a se citi articolul despre "principiul triangulatiei"), acestea fiind in fapt locatiile din jurul redactiei. Desi la o prima impresie noul serviciu poate parea unora distractiv, in realitate el ofera posibilitatea unor persoane rau-intentionate sa te urmareasca si sa stie in permanenta unde te afli. Precizia localizarii este destul de mare (urmand a fi inbunatatita in lunile urmatoare), de maximum 50 de metri fata de "tinta". Practic, realizand un test in teren, am putut constata, luand-o la pas pe Calea Victoriei, ca ni se comunica prompt locul in care ne aflam, la fiecare colt: "Lipscani", "Muzeul de Istorie", "Natiunile Unite", "Splaiul Independentei" etc.

Un instrument pentru politia politica
In cazul unui ziarist de investigatii, care se intalneste cu surse pe care are obligatia sa le protejeze, care pot furniza date compromitatoare despre capi ai unor servicii secrete, din Politie, Magistratura etc, "marcajul" Connex este un handicap permanent, pentru ca poate conduce la deconspirarea involuntara a sursei. De asemenea, parlamentarii Romaniei (toti abonati la Connex) pot fi monitorizati daca merg la amante sau la alte intaniri simandicoase, informatii care pot fi folosite cu usurinta in scopul unor santaje. Sistemul Connex este ideal pentru acele grupuri de fosti securisti inca ramasi in serviciile secrete, care il pot folosi in scopuri de politie politica.
Sistemul de locatie Connex se bazeaza pe monitorizarea abonatului, in functie de releul cel mai apropiat langa care telefonul mobil al acestuia emite. Chiar si cand nu se vorbeste la aparat, acesta emite in permanenta un semnal, la interval de cateva secunde, care permite mentinerea contactului dintre aparat si relee. Iar programul (softul) sistemului "Busola" stie in orice moment unde te afli.

Controlul serviciilor secrete
Desi serviciile secrete nu o recunosc (aceste informatii fiind considerate de ele drept secrete de stat) orice serviciu de telefonie mobila nu-si poate achizitiona si pune in functiune nici un echipament tehnic, fara avizele de specialitate de la Serviciul Roman de Informatii si Serviciul de Telecomunicatii Speciale. Si asta pentru ca telecomunicatiile sunt considerate componente nationale strategice, care trebuie mentinute permanent sub controlul statului. Este de notorietate faptul ca unul dintre liderii ceceni a fost localizat de rusi prin intermediul unui sistem asemanator si lichidat cu o racheta trimisa "la punct ochit". Revenind la situatia din Romania, in repetate randuri, surse din serviciile secrete au recunoscut ziaristilor ca operatorii de telefonie mobila inregistreaza automat toate convorbirile din retea si ca au obligatia sa pastreze aceste inregistrari timp de sase luni de la data efectuarii lor, pentru a putea fi accesate in cazul unor investigatii oficiale. Prin urmare si sistemul de locatie Connex este aprobat de servicile secrete romanesti, care au asigurat accesul la acesta, pe baza de protocol scris, semnat si parafat. Legal, monitorizarea unui abonat nu se poate face decat cu aprobarea magistratului, pe baza de mandat special, atunci cand exista "indicii temeinice" ca respectivul ar pune in pericol siguranta nationala sau linistea si ordinea publica. In Romania insa se asculta in draci fara mandat, o stie oricine, dar pana in prezent nimeni nu a fost tras la raspundere pentru interceptarile fara nici un temei ale ziaristilor si politicienilor.

Pe de alta parte, reamintim ca Djohar Dudaev a fost ucis de catre serviciile secrete folosind "principul triangulatiei", iar mafiotul Pablo Escobar a fost localizat si capturat cu ajutorul datelor furnizate de telefonul mobil.

"Busola" ne debusoleaza
Pe baza realitatii de mai sus este foarte probabil ca "in numele luptei anticoruptie" serviciile secrete sa foloseasca softul Connex dupa cum doresc si astfel sa aiba o imagine fidela a deplasarilor fiecarui ziarist, parlamentar, magistrat, politist s.a.m.d. sistemul constituind practic o invitatie la filaj fara mandat. Cine poate garanta, de pilda, ca ofiterii SRI si STS, care au acces deplin la program nu se vor abate de la mandatele aprobate pentru urmarirea unor infractori si nu vor arunca privirea si la alte persoane care deranjeaza sferele inalte ale Puterii!?
Abonatii Connex nu pot avea nici o satisfactie de pe urma implementarii sistemului de locatie "Busola", intrucat ei stiu unde se afla. Dimpotriva, intr-o tara in care Securitatea a contaminat populatia de asa-zisa boala numita "securita" este de asteptat ca abonatii sa resimta acest serviciu ca pe o presiune, ca pe un ochi atintit asupra lor.

Conventia Europeana interzice amestecul in viata privata
Conventia Europeana a Drepturilor Omului interzice categoric amestecul in viata privata si de familie si confera oricarui cetatean european dreptul la respectarea acestor principii. Art. 8 din Conventie stipuleaza: "Orice persoana are dreptul la respectarea vietii sale private si de familie, a domiciliului sau si a corespondentei sale. Nu este admis amestecul unei autoritati publice in exercitarea acestui drept decat in masura in care acest amestec este prevazut de lege si daca constituie o masura care, intr-o societate democratica, este necesara pentru securitatea nationala, siguranta publica, bunastarea economica a tarii, apararea ordinii si prevenirea faptelor penale, protejarea sanatatii sau a moralei, ori protejarea drepturilor si libertatilor altora".

Connex nu raspunde la intrebari esentiale
Cat de mult respecta Connex dreptul la viata privata si de familie, va lasam pe dvs. sa judecati dupa modul in care aceasta companie ne-a raspuns la cateva intrebari pe care i le-am adresat ieri, in mod oficial, sefei Directiei de Relatii cu Publicul, Lidia Solomon. Pentru informarea cat mai exacta a opiniei publice, aratam ca am cerut ieri acestei Directii lamuriri la doua intrebari-cheie, pe care le enumeram: "Ce protocol exista intre Connex, Serviciul Roman de Informatii si Serviciul de Telecomunicatii Speciale pentru exploatarea in comun a acestui sistem de locatie al abonatului, evident in conditiile existentei unui mandat al magistratului?". Precizam ca NU S-A RASPUNS LA INTREBARE; "Ce siguranta si control aveti in cazurile in care magistratul aproba mandate de interceptare, ca serviciile secrete care opereaza filajul audio nu folosesc programul de locatie si pentru eventuale alte misiuni informative secrete, care pot viza deplasarile parlamentarilor (toti abonati la Connex) sau al ziaristilor?" Precizam ca NU S-A RASPUNS LA INTREBARE. Acest comportament de a te preface ca nu vezi intrebarile principale si sa raspunzi pe langa subiect, cu aspecte pur comerciale, arata ca exista multe lucruri de ascuns din partea Connex.
Connex mai sustine, in raspunsul sau, un aspect greu de crezut si anume: "Operatorul de telefonie mobila nu are nici un fel de control asupra activarii/dezactivarii serviciului, si nici asupra numarului de utilizatori ai serviciului sau a identitatii acestora". Cum poate Connex sa sustina ca nu stie identitatea utilizatorului unui telefon, cand trimite lunar fiecarui abonat factura de plata, la cerere chiar si detaliata, cu convorbirile efectuate?
Razvan SAVALIUC
Ziua - 18/02/2004

Ei ??? Parca v-a mai trecut bucuria ...


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 18 Feb 2004, 16:18
Post #54


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




QUOTE

Bine, evident, nu e distanta in metri, i se spune doar cat sa fie acel avans (sau era delay? nu mai stiu...) 


GSM=TDMA
Pt. cine stie Sony CMD1000 in meniul "engineering mode", pe baza timing advanced-ului telefonul iti arata distanta aprox. in METRI pana la sectorul (celula) pe care erai.

QUOTE

Distanta maxima de lucru pentru GSM este de 35 km


cu "mici" laugh.gif modificari pot acoperi o raza de 60 km. ( se folosesc 2 time slot-i pentru un call). Asa s-au acoperit in prima faza platformele maritime de catre Orange.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 18 Feb 2004, 16:24
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Da mah, am facut pe mine de frica, ce sa-ti spun...

Eu cred ca e un mijloc de mind control, ne spala creierul sa ii votam la alegeri. Ne transforma in zombi sa lucram drept sclavi la Cornu...

Mai am pe cineva care ma bate la cap ca stie el cum se ascluta telefonulk mobil cu el inchis (fara baterie scoasa). I-am zis sa-mi arate si mie pe telefon "nepreparat" de vreun serviciu secret ca o sa fac publica informatia si o sa-i pun pe producatorii de telefoane si pe operatorii GSM pe butuci. As impinge economia mondiala in recesiune crunta si in final am muri cu totii. Ar veni cometa si ne-ar lua. Si apoi, ne-ar lua locul omuletii verzi ce au conspirat de atata timp.

Ce dracu, suntem oameni mari...

P.S. Elvis unde traieste acum?

P.P.S. Celor de la Ziua sa le faca Connex-ul cadou un sistem de telefonie celulara anonima, in asa fel incat reteaua sa nu cunoasca pozitia receptorului. Si apoi sa ma sune si pe mine...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Feb 2004, 16:26
Post #56


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Trebuie sa fi retard in ultimul hal si sa ai probleme psihice majore ca sa scrii un asemenea articol! Omu' sufera de mania persecutiei si de grandomanie....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvancc
post 18 Feb 2004, 16:27
Post #57


membru...de partid


Group: Members
Posts: 93
Joined: 9 September 03
From: cateodata...bucuresti!!!




QUOTE

surse din serviciile secrete au recunoscut ziaristilor ca operatorii de telefonie mobila inregistreaza automat toate convorbirile din retea 


mai am putin si ma c*c pe mine de ras

QUOTE

Ce siguranta si control aveti in cazurile in care magistratul aproba mandate de interceptare, ca serviciile secrete care opereaza filajul audio nu folosesc programul de locatie si pentru eventuale alte misiuni informative secrete, care pot viza deplasarile parlamentarilor (toti abonati la Connex) sau al ziaristilor?\" Precizam ca NU S-A RASPUNS LA INTREBARE


oameni buni, fie ca va scrie, fie ca nu, NOI laugh.gif tot stim de unde sa va luam. Aceasta "busola" este o "chestie" pur infomativa pt. abonat, telefonului ca sa functioneze ii trebuie NEAPARAT aceasta informatie.


--------------------
renault/nissan megane sedan/navarra 1.6 16v/ 2.5 turbo
Gratitude is merely the secret hope of further favors.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Feb 2004, 16:27
Post #58


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




e o mare gogomanie articolul asta!..... insa pe alocuri are un sambure de adevar, insa acesta NU ESTE legat de acest serviciu, ci de facilitatile de care dispune IN GENERAL o companie de telefonie mobila vis-a-vis de putinta de a localiza abonatii sai (daca ar avea interesul si legea nu i-ar interzice)... evident ea trebuie sa colaboreze la cerere cu institutiile abilitate ale statului si singura suspiciune ar fi ca aceste institutii sa abuzeze de acest drept! de asemenea, mai pot abuza si orice persoane din cadrul companiei sau oricine are acces (de drept sau porin efractie) la instalatiile companiei!... dar toate astea tin de principiul de functionare al telefoniei mobile si NU de acest serviciu....

mai simplist: pana acum doar din instalatia se putea cunoaste pozitia cuiva, acum acel cineva isi cunoaste si el pozitia....

restul sunt aiureli gazetaresti!

PS cine vrea sa se protejeze, sa foloseasca cartele cu preplata, sa le schimbe din cand in cand si sa-si inchida toate serviciile in afara celui de comunicatie normala.... daca la un moment dat nu vrea sa fie deranjat sau sa se poata determina unde este, sa foloseasca doua telefoane mobile, unul dintre ele fiind pus pe deviere catre celalalt! si lasat in alt loc decat este persoana.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 18 Feb 2004, 16:27
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Cine mah, eu?


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 18 Feb 2004, 16:30
Post #60


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu tu, autorul articolului! Scuze, n-am specificat, o fac acum!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 04:08
Forum Renault