DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cit de des spalati caroseria masinii?

Cit de des va spalati masina?
 
saptaminal [ 176 ] ** [30.66%]
lunar [ 114 ] ** [19.86%]
aleator (cind imi vine) [ 214 ] ** [37.28%]
din an in paste [ 70 ] ** [12.20%]
Total Votes: 574
Guests cannot vote 
echosektor
post 23 Jul 2004, 23:01
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




bogdan_o...ma uitam azi la oameni cum se feresc de balti si de apa.asa ca nu mai zice ca apa nu deranjeaza.eu am constatat ca putina apa de ploaie face foarte rau.


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Jul 2004, 23:17
Post #62


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da, dar nu compara baltile care rezulta in urma unei ploi torentiale ca cea de astazi, balti care se formeaza datorita sistemului de colectare si evacuare a apelor pluviale care lasa de dorit cu cei maxim 10 litri rezultati in urma unei spalari a masinii, litri care se duc pe sosea, nicidecum pe sub picioarele pietonilor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 24 Jul 2004, 00:16
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




eu nu vad nimic rau in a-ti spala masina pe trotuar sau in parcare.atata timp cat nu deranjezi pe nimeni nu vad care e problema."in tarile cu apa calda"....acolo e cu totu' alta civilizatie.in primu rand majoritatea au bani sa se duca oricand la spalatorie..sau poate sunt mai lenesi ca noi.

eu de obicei o spal la spalatorie,dar mai exista cazuri in care ma duc la mamaimea la curte si pun furtunu pe ea,iar aia 60 de mii ii bag in rezervor sub forma de benzina smile.gif


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 24 Jul 2004, 07:47
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Daca locuiesti la casa si iti speli masina in propria curte, nu este o problema, dar daca locuiesti la bloc si iti speli masina in fata lui:

1. Faci baltoace, care impreuna cu praful obisnuit in oridce oras din Romania, formeaza noroi.

2. Pietonii care trec pe langa masian ta, trebuia sa astepte bunavointa ta pentru a nu-i uda. Mi s-a intamplat sa merg sper un examen si sa ma trezesc cu apa de la furtunul unuia ce isi spala masina, pe picioare.

3. Exista si la noi benzinarii unde ai apa, ai aspirator, poti spala aco masina! (gratis)

4. Daca speli masina langa bloc, apa va fi platita de toti vecinii tai in mod egal. Nu credca tragi furtunul de la nu stiu ce etaj pentru a spala masina. Daca speli masina cu o galeata de apa, mai bine renunti! Trebuie sa dai foarte mult cu carpa/peria si se matuieste mult mai repede vopseaua, apar zgarieturi fine etc

5. In urma ta raman balti, pe care trebuie sa ocoleasca pietonii, isi uda incaltamintea, mai adauga 5 m mai incolo praf, mai apoi intalniri de neuitat cu excrementedecaine, ami se trezeste vreunul care isi spala balconul in miezul zilei, altul care scutura un covor pe balcon...


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Jul 2004, 16:58
Post #65


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Kimms, merge perfect masina sa o speli cu galeata. 2 galeti = doua drumuri. O galeata de 5 litri apa cu sapun lichid, o galeata cu apa curata. Nu cred ca e mare efort. Nu se da cui peria ca se matuieste. Intai cu un burete si apoi cu finet, care nu zgarie. Pe urma, atat timp cat apa o iau de la mine din casa si am apometre nu prea vad unde e problema. Platesc cat consum. Balta ce rezulta in urma unei spalari e insignifianta. Se formeaza noroi, dar atunci ce faci, nu mai travesezi daca a trecut Rebu si a udat drumul?

In ce priveste curtea, situatia este similara cu spalatul in fata blocului. Pentru ca putini sunt cei care au canalizare in curte. Apa tot pe trotuar se duce.

In tarile civilizate masinile se murdaresc mult mai greu, plus ca acolo la nu stiu cati litri beneficiezi de o spalare gratuita. In Romania, desi la benzinarii scrie aer/apa, apa e pentru motor, nu o sa te lase nimeni sa-ti speli masina, iar cele care au si spalatorii nu-ti spala masina moca. Si apiratorul e tot pe bani.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 24 Jul 2004, 22:29
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




Kimms tind sa cred ca ala care-si spala masina te-a udat intentionat pe picioare...smile.gif

Kimms noi astia de pe aici nu avem camioane.Sunt de ajuns 2-3 galeti de apa...sau daca ai furtun d'ala cu "pistol" (nu stiu cum ii zice)...

eu am contor in casa.asa ca nu deranjez pe nimeni smile.gif cat consum atat platesc smile.gif


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 25 Jul 2004, 00:01
Post #67


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




ma doare capu, de-a dreptul! Nu stiu ce sa mai zic! Sa dea Dumnezeu sa va chinuiti cum ne chinuim noi, aia fara prea multe posibilitati! Ideea e ca:
1. CONTEAZA SA AI O MASINA CURATA!
2. Cel care face ceva... Intotdeauna e criticat de cei ce stau: vezi expresia 'Bah, ti-a ramas o pata pe aripa, stergeo si p'aia'
3. CHIAR NU SE FACE MIZERIE DIN 10 litri de apa! Oricat v-ati zbate voi!
4. Apropos de legi aiurea ROMANESTI care nu se aplica... Eu daca as fi agent de circulatie: as opri toti soferii fara centura... Si as da la amenzi; garla! Si ar creste bugetul statului! Asta 1 saptamna, dupa care romanu, satul de amenda isi pune centura! Si asa as face si la spalatu masinii, da sa-si spele frate rotile camioanele alea care intra zilnic pa strada mea cu noroi! Noroi care se usuca si se face praf! Si asa imi spal eu masina de 2 ori pe luna, la spalatorie, civilizat, ca se respecta legile si am un oras curat!
5. Va 'felicit' ca niciodata nu se ajunge la un armistitiu! Deci eu propun: lasam subiectu asta, propun sa fim mai ordonati, mai curati, mai corecti si sa ne apreciem cu totii mai mult bijuteria din parcare. In fond si la urma urmei, o masina iubita e INTOTDEAUNA curata! Voi nu va sunati prietena mai mereu si aveti grija de ea?
Asa si cu masina! O iubesti si pa ea? Aratati asta! PS: suna penibil, stiu smile.gif
:inger:


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 25 Jul 2004, 22:02
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




adriane pentru punctu 1 iti dau ++10.
pentru punctul 2 iti dau deasemena ++10. unii in loc sa puna osu la treaba prefera sa dea banu si sa stea...acu nu-i invinovatesc cu ceva,dar cateodata e bine sa si pui osu la treaba.
punctul 4 primeste tot 10.si eu as face la fel.le-as arde la amenzi (inclusiv mie care am inceput sa merg cu viteza cam mare prin buc) de s-ar satura de prostii in trafic si ar respecta mult mai mult regulile de circulatie.


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Jul 2004, 12:47
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




e clar fratele meu, si daca ne integram in japonia, tot degeaba.. doar daca nu pun aia sabia pe noi;
pielea, gena de roman, neoas, pur sange, dac din ala cu barza, viezure si branza ...la cate neamuri migratoae si-au spalat genele prin tara asta, ce pielea mea sa zic...

cum pana mea sa nu ma enervez cand vad ca tineri scoliti, de la care ai pretentii, vin cu argumente "pai pe ala nu-l vezi".. adica, ce mai conteaza o lingurita de rahat la o oala cu ciorba, nu?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Jul 2004, 14:35
Post #70


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




[quote]Sa dea Dumnezeu sa va chinuiti cum ne chinuim noi, aia fara prea multe posibilitati! [/quote]Pt. blesteme exista topicul cu vrajitoare. Du-te acolo si defuleaza cat vrei. Poti incerca si cu injuraturi!
[quote]1. CONTEAZA SA AI O MASINA CURATA![/quote]
Bine-nteles, dar nu oricum. La fel cum conteaza sa ai curat in casa, dar nu scuturandu-ti covoarele in capul vecinului de dedesubt.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 26 Jul 2004, 15:12
Post #71


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Spalat masina "pe trotuar": de ce nu:

Recunosc dianinte ca ceea ce voi spune se situeaza in planul "acordului fin", dar iara aici un motiv sa nu speli masina pe strada (si nici in curte):

daca folosesti detergenti (sau sampoane), la clatire acestia se scurg in apele freatice (sau in canalizare de unde ajung de regula în apele de suprafatza) -> poluare cu chimicale.

(Nu sunt naiv, *nu* cred ca spalatoriile auto au instalatii de epurat chimicalele. Tocmai de aia am plasat observatia la "idealuri")


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 27 Jul 2004, 01:58
Post #72


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca e sa vorbim de ecologie si de resursele naturale eu as spune ca o curatare la o spalatorie e mult mai nociva. Pentru ca nu au statii de epurare, deci schimicalele patrund oricum in panza freatica. La un spalat se consuma mult mai multa apa decat se consuma la spalarea in fata blocului cu doua galeti (aprox 10 litri per spalare in fata blocului). Si atunci nu-i o risipa de apa?

Bobo, nu e vorba de o lingurita de r***t la o oala de ciorba. Cel mult e vorba de o lingurita de r***t la o oala plina tot de r***t. Adica toate-s bune, frumoase si hop, vin eu poluatorul cu "zoailele" mele sa perturb ecosistemul. Nici de argumente de genul "pai pe ala nu-l vezi" nu e vorba. Ca nu e nimic rau in asta. Daca veneam cu tractorul de la prasit si-l spalam pe trotuar mai intelegeam. Dar masina nu o spal pe trotuar si apa nu ajunge acolo. Si daca ar ajunge care af fi problema. Doar nu mai merge nimeni descult si nici nu au pantofii tala de hartie sa se strice de la apa. Eu am dat argumentele cu ploaia si cu spalatul drumului de catre Rebu. Acum nu ar mai trebui sa ploua si nici nu ar mai trebui spalate drumurile, ca sa nu calce saracii de pietoni in zoaie.

Si eu as prefera sa duc masina la spalatorie sa munceasca aia (apropo, spalatoriile promoveaza munca la negru si acordarea unor salarii mai mici decat salariul minim pe economie pentru ca patronii spun ca baietii mai castiga din bacsis. Deci cu fiecare spalare se incurajeaza acest tip de activitate) si eu sa stau sa fumez linistit o tigara decat sa ma duc in spatele blocului si sa frec la masina. Dar, cum nu mi-e jena de treaba asta si cum nu sunt dispus nici in ruptul capului sa dau pe spalare cat dau pe benzina (desi as putea, ca 700k nu sunt pana la urma un capat de tara) nu spal masina decat ocazinal la spalatorii. Si asta cand nu am timp sau iarna cand e prea frig afara.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 27 Jul 2004, 08:18
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Apropo de "grasimea" de pe parbriz....cu draq se curata ca am incercat cu de toate si tot nu o pot scoate...


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 27 Jul 2004, 08:42
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




sa presupunem ca e ok ce faci tu; atunci hai sa presupunem din nou ca am face toti asa; ar fi ok sa vezi in bucuresti pe toate strazile oameni spalandu-si masina?

cand m-am mutat in aviatiei am avut un soc: spalatul covoarelor afara, e drept in spatele blocului; cum vine caldura frenezie; care mai de care isi intinde covorul si se apuca de frecat...e drept ca batutul covoarelor nu am mai vazut;
nu mai spun de chestia cu reparatul masinii; pai la mine in spatele blocului e service nu altceva; 2 taximetristi plus inca cativa stau si pritocesc la masini intr-o veselie...
n-am nimic cu ei personal, ok, inteleg cand e vorba de ceva accidental, dar cand devine regula, atunci va rog frumos sa ma scuzati, dar nu sunt de acord;

ganditi-va ca mi-as lua o basculanta sau un tractor si m-as apuca sa le repar pe mariginea drumului...

si exemplele pot continua cu cei care isi scot gratarul afara, evident in fata/spatele blocului (ba nu va vine sa credeti, sunt unii, in blocurile cu 10 etaje care isi fac gratar in balconasul de pe holul blocului, unde e ghena).

pai atunci hai sa iesim toti sa reparam afara, ca deh, fiecare are de reparat cate ceva prin casa, de batut un cui...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 27 Jul 2004, 09:43
Post #75


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Intrebare: Titlul subiectului este "unde va spalati masina"? Cel putin asa se intelege din polemica voastra!!!!!!!


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 28 Jul 2004, 00:36
Post #76


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




M-am saturat de discutia asta, zau! Nu ca l-as simpatiza eu pe Bogdan, Bobo, dar are argumente... ceea ce zici tu.. daca as avea tractor.. E cam cum ai zice: 'daca era mama fata mare'..


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Jul 2004, 08:31
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




mda, are argumente.. ce mai conteaza niste zoaie la ce mizerie e in bucuresti, nu?.. hehe, cu argumente din astea iti demonstrez orice... ca doar falsul implica orice...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 28 Jul 2004, 09:10
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Bre Lume cu ce va curatati parbrizul?


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ynu22
post 28 Jul 2004, 12:43
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 25 November 03
From: Oradea




[quote]Bre Lume cu ce va curatati parbrizul?[/quote]
cu spirt medicinal :twisted:


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Jul 2004, 14:47
Post #80


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Bobo, cu te deranjeaza vecinii care repara masinile in fata blocului ? Si la mine aici sunt destui care isi mesteresc la masini si nu ma deranjeaza. Bine, ca si eu sunt unul dintre ei, dar si inainte de a lucra singur la amsina tot nu ma deranjau.

Ce as zice daca ti-ai repara basculanta sau tractorul in fata blocului? Foarte bine. Din partea mea poti sa-ti repari si eu 747 atat timp cat nu raman pete de ulei, suruburi sau alte minuni in care sa-mi intep eu caucicurile. Atunci m-ar deranja.

Apa care rezulta e destul de curata. Nu am stratul de noroi de 2 cm pe masina sa zici ca fac mizerie. E praful care se depune in mod normal.

Atunci pot sa spun si eu sa nu-ti mai speli parbrizul. Ca apa aia care rezulta se scurge pe sosea. De ce sa calc eu in zoaiele tale? Si daca spui ca stropesti parbrizul in mers sa se imprastie apa, atunci apa aia ajunge si pe masina din spate. Ala ce vina are? De ce sa se duca zoaiele si pe masina altuia? Suna ciudat toate astea nu? Dar cam asa suna argumentele pe care le-am primit eu pana acum impotriva spalarii masinii in fata blocului.

Ca te indoieste de argumentele mele, foarte bine. Dar atunci vino tu cu niste argumente solide sa-mi demonstrezi de ce nu e bine. Dar fara cel cu apa care rezulta, ca nu sta in picioare. In Bucuresti ploua, in Bucuresti se spala strazile. Si nici una dintre activitatile de mai sus nu e considerata anormala, la fel cum nu deranjeaza pe nimeni sa calce pe asfaltul ud. E deranjant sa calci in balti, dar unde spal eu masina abia au astfaltat si apa se imprastie relativ uniform. Ca de la 10 litri nu se pot forma balti intr-un asfalt fara gropi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 28 Jul 2004, 15:36
Post #81


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Spre exemplu, si pe mine ma deranjeaza cand e un pe jos si din rotile celui din fata sar stropi, mai ales cand nu are aparatori de noroi, si iti murdaresc parbrizul, farurile, capota.... dar asta e circulatia, nu poti sa ii opresti pe toti, astfel incat sa fi singur pre drum si sa nu iti murdareasca masina...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 28 Jul 2004, 15:46
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io nu stiu ce anume repari la masina ta, iti dai seama ca nu ma atac ca schimbi un bec sau scoti tetiera; io ma uit la cei de la mine: demonteaza aproape tot, isi intind pe asfalt toate sculele, dau la ciocane de ma urc pe pereti (nu stiu ce pana mea tot indreapta, ti-am zis ca sunt taximetristi), altii desfunda injectoare, pe jos raman urme de ulei, vaselina, benzina, etc, etc;
deja asta e operatiune de service; nu intelege acum ca ma enerveaza cand iti schimbi un cauciuc; dar cand te apuci si demontezi masina, atunci scuza-ma, io nu vad asta cu ochi buni;

cu spalatul la fel; am pe acolo pers. care isi spala masina; zoaie;
si cand plec cu aia mici, calc prin zoaie; nu mai spun de apa care intra la cheltuieli comune; mi se pare ca acum adm. le-a interzis ca s-au crizat niste babe; sincer pe buna dreptate, nu au nici o vina saracii sa plateasca apa unora care-si spala masina; adu din casa daca vrei (pana acum luau de la robinetul de la ghena);
zici ca nu e prea murdara; ok, atunci daca e ok ca sa ne spalam masinile hai sa generalizam si sa ne apucam sa facem asta toti?
ti s-ar parea ok?

am mai zis, sunt unii care isi spala covoarele afara; hai fratilor sa spalam ce prindem prin casa;
altii scot gratarele; muzica tre sa se auda tare, pana la 3 blocuri departare, etc, etc.. toate astea luate fiecare in parte poate nu inseamna mare lucru, dar adunate denota civilizatia noastra; nu vreau sa jignesc zicand ca sunteti necivilizati, Doamne fereste, poate si io fac alte tampenii si nu-mi dau seama; spun ca nu avem civilizatia orasului a urbei in noi; ala cu caine si-l plimba si se rahateste peste tot, iar io tre sa-i suport latratul si goana prin casa la 11-12 noaptea, etc, etc..
stii vorba aia, diavolul se ascunde in amanunte, hehe...

in fine, asta e, chestia asta pana la urma nu se rezolva peste noapte; ai dreptate ca acum sunt alte probleme in bucuresti; dupa ce se rezolva alea, trecem la fineturi...hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 28 Jul 2004, 17:25
Post #83


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Bogdan_o, iti zic io ce ma deranjeaza la cei ce-si repara masina in fata blocului, ca sunt trecut bine de tot prin asta, la maica-mea la bloc era unu care se ocupa cu reparat masini si am avut parte din belsug de asta. Pe langa petele lasate, zgomotu tata, zgomotu. Ciocanit, taiat, bibilit, ambalat motor. Mai ales ca majoritatea celor care-si repara masina in fatza blocului au dacii berline pe carburatie, principala operatiune fiind reglaje la motor (aprindere, avans, etc.). Si da-i si ambaleaza si mai stai si amabaleaza iara. Ma scotea din minti, io vroiam ori sa invat ca eram in sesiune, ori sa dorm, ori sa stau relaxat citind o carte cu o muzica in surdina. Nu se putea tata, ca reparatiile astea nu se fac pe muteste. Cum a zis si Bobo, poti sa schimbi linistit un bec in fatza blocului, dar io nu ma referam la astfel de lucruri.
Cat despre argumentele mele impotriva spalatului masinii pe strada, ti le-am tot dat, dar nu-ti plac asa ca nu ma mai chinui. Daca chiar vrei argumente du-te in Elvetia, trage pe dreapta intr-o zona rezidentiala, scoate galeata din portbagaj si purcede a spala. O sa poti sa le ceri argumente politistilor cand or sa te bucure cu o amenda imensa. Poate ei or sa-ti dea niste argumente mai pe gustul tau.
Noi nu trebe sa redescoperim apa calda, trebuie doar s-o folosim. Ne putem uita la altii mai civilizati ce inseamna civilizatia si sa facem si noi ca ei, daca vrem sa ajungem la standardul lor de viata.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 28 Jul 2004, 22:40
Post #84


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




In sfarsit ajungem la un acord. Nici eu nu ma apuc sa ciocanesc la tabla de pe masina, sa ambalez motorul si alte d'astea. Dar de dezmembrat masina mi-am dezmembrat-o in fata blocului. Adica am scos tot din interior sa-mi fac izolare fonica. Si acum mai trebuie sa scot totul inca o data sa dau si cu antifon in usi si pe plafon. Dar treburile astea se fac in liniste. Daca scoti niste suruburi nu deranjezi pe nimeni. Normal ca nici mie nu-mi convine sa ciocanesaca toti la masini de sa ma innebuneasca de cap. Dar orice altceva ar face in liniste si fara sa lase ulei/benzina pe jos e ok din partea mea.

Elvetia, da, Elvetia. Dar mentioneaza si care e salariul minim pe economie acolo. Si cat praf e pe strazile Elvetiei. Si cati stau la bloc in Elvetia. Daca ai cateva mii de euro salariul si poti lasa linistit masina o saptamana fara sa se puna praful pe ea (si chiar mai mult de o saptamana ca majoritatea au garaje, nu vezi masini parcate peste tot pe strazi ca la noi), normal ca iti convine sa te duci la spalatorie. Dar din cate stiu eu traim (din pacate) in Bucuresti, capitala Romaniei. Unde daca speli masina azi maine e deja praf pe ea, iar in maxim o saptamana deja e praf serios pe masina, de ti-e si rusine sa mergi cu ea.

Si daca vorbim de legi, ia zi, in Elvetia cati respecta limita legala in orase? Majoritatea. Si nu-mi poti spune ca tu (sau oricine altcineva) mergi cu 50 in Bucuresti. Daca tot ne uitam la tarile care sunt in fata noastra, eu zic ca intai de toate ar trebui sa luam drept model respectarea legilor si apoi sa vorbim de maruntisuri.

Noi in loc sa stam sa dezbatem probleme care ne dor mai tare decat apa care rezulta i urma spalarii unei masini, cum ar fi gropile, noxele, praful, sisctirul cu care suntm tratati stam si ne contrazicem pe un fleac. Dar, daca am discuta despre problemele cu adevarat importante am avea toti cam aceeasi parere si atunci, unde mai e farmecul? Ar fi prea monoton, serios. Mai trebuie sa se incinga putin si spiritele, mai ne descarcam nervii facuti din cauza problemelor cu adevarat importante (si care din pacate nu o sa le schimbam noi asa usor, oricat am vrea). Numai asa poti sa rezisti si sa o iei de la capat a doua zi. Pana la urma, vrem sau nu sa recunoastem, avem sange latin si nimeni si nimic nu va schimba asta in vecii vecilor.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
echosektor
post 3 Aug 2004, 19:37
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 16 April 04
From: Bucuresti




ma enerveaza la aia care-si repara masinile in fata blocului doar zgomotu care-l provoaca si noxele...


--------------------
null
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexmirica
post 2 Sep 2004, 20:31
Post #86


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 86
Joined: 1 July 04




Eu imi spal masina o data la 2 zile. Obligatoriu la spalatorie. Asta pt ca e masina alba, si in 2 zile merg prin Bucale cam 400km, si masina e murdara rau!


--------------------
Alfa Romeo 147 2.0 TS
Alfa Romeo 147 2.0TS rules!!!
---------------------------------------
O fi bine in Rai, dar cele mai interesante persoane nu ajung acolo. (Nietzsche)
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei nu traiesti mai mult... doar ca ti se pare ca timpul trece prea incet. (Clement Freud)
Nu e bine sa fii obligat sa alegi intre Rai si Iad. Prieteni buni gasesti in ambele locuri. (Mark Twain)
-------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musicall
post 25 Jun 2005, 15:22
Post #87


musicall


Group: Members
Posts: 547
Joined: 6 February 05
From: Braila




eu spal masina cand imi vine mie... asa pe luna de vreo 3 ori !!! daca nu se spala singura cu ajutorul ploii smile.gif


--------------------
Fiat Punto Classic | Blogu personal - delfinul.com
Va salut dintr-o clinica de dezintoxicare pentru dependentii de webdesign!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 27 Jun 2005, 20:12
Post #88


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




In timpul facultatii o spal sambata, pt ca nu prea am cand in timpul saptamanii. Cand sunt in vacanta, o spal si la 2-3 zile daca e murdara.Cu motorul is maniac. biggrin.gif Trebuie sa fie tipla . Interiorul imi place sa fie impecabil.Pacat ca nu prea e tot timpul sad.gif . Daca merg undeva pe la tara si o murdaresc de noroi, o spal obligatoriu la furtun pe o rampa, ca sa fie fara noroi. La spalatorie nu prea o mai duc (pe vremuri o duceam) pt ca am avut cateva experiente mai neplacute sad.gif . Daca e sa o spal la spalatorie, o duc numai la OMV si aleg programul 1. Cam asta e in mare. biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 28 Jun 2005, 14:14
Post #89


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




Saptamanal ( sambata ), si o data pe luna data cu ceara .


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 28 Jun 2005, 14:23
Post #90


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare: unde o dati fratilor cu ceara? La o spalatorie unde am intrebat eu era peste 1 mil. Face? Nu-mi vine sa cred ca tot romanul da 1 mil/luna ceruirea masinii, parca nici mie nu-mi vine. La Agip am dat-o cu ceara dar nu-mi place cum spala periile lor, si nici 'ceruirea' nu mi se pare spectaculoasa. Macar e vreo diferenta intre ceruirea de 1 mil si cea de la Agip? (cred ca ar cam trebui sa fie..)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:03
Forum Renault