DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Astra J, O nemtoaica eleganta

MuciX
post 6 Apr 2017, 09:33
Post #121


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai eu de ale lui intrebam. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 6 Apr 2017, 09:34
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




QUOTE(MuciX @ 6 Apr 2017, 10:33)
Pai eu de ale lui intrebam. smile.gif
*



Sunt prost, da, scuze. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 11:05
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(Speedy @ 5 Apr 2017, 22:12)
Sambata trecuta, cum mergea ea linistita pe autostrada undeva la granita dintre Franta si Germania, Stela era sa fie incalecata de un TIR condus de cel mai prost sofer profesionist din cati am intalnit pana astazi. Inca nu mi-e clar ce a vrut sa faca..probabil sa ma oblige sa ma bag pe banda 1 in spatele lui, cu toate ca in fata la 50m erau coloane pe ambele benzi.

https://www.youtube.com/watch?v=DyLwLgfZBpU

*



Când vezi că se îngustează drumul în fața ta și implicit pierzi prioritatea, de bun simț mi se pare să te repliezi pe banda 1 sau să mergi pe banda 2 în același ritm cu cei de pe prima bandă, chiar dacă tu mai ai 100 m liberi în față. În felul ăsta, toată lumea merge constant și nu îi forțezi pe cei de pe prima bandă să frâneze și să te lase pe tine să treci. Ce a făcut ăla cu camionul a fost să vă educe cu forța. wink.gif Mult mai proști mi se par cei care s-au băgat să îl depășească pe dreapta.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 6 Apr 2017, 11:27
Post #124


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




De acord cu Manuel!

Cucompletarea ca am trecut prin multe sectiuni de genu' anul trecut in concediu, iar lumea era foarte ordonata, nu se devansa mai nimeni. In filmuletul tau se baga "bucuresteneste" toti! huh.gif

This post has been edited by Muttley: 6 Apr 2017, 11:28


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Apr 2017, 11:28
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eu sunt singurul chior care nu vede ca se ingusteaza drumul? Primul semn este destul de departe de momentul in care incepe video-ul si chiar inainte ca cel cu camionul sa treaca pe banda 2.

This post has been edited by St: 6 Apr 2017, 11:30


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 11:30
Post #126


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




@Manuel
Interesant punct de vedere. Esti cumva camionagiu?

Daca te uiti mai atent in poza de pe pagina anterioara, ai sa vezi ca erau coloane pe ambele benzi. In plus de asta, daca te bagi de pe 2 pe 1 oricum cel de pe prima banda va frana sa iti faca loc, deci nu se poate vorbi de mers constant, singura diferenta e ca se face carnatul lung pe prima banda si a doua ramane libera.
Daca am ajuns sa ne faca tiristii educatie la condus pe autostrazi, e clar.

This post has been edited by Speedy: 6 Apr 2017, 11:32


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 11:31
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Ai indicator la 0:33 wink.gif

6 Apr 2017, 12:34:
Nu, nu va frâna, se face fermoar. Și da, sunt camionagiu, dar unul cu bun simț, spre deosebire de alte persoane, nu dau nume.
Altă întrebare!

This post has been edited by Manuel: 6 Apr 2017, 11:34


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 6 Apr 2017, 11:39
Post #128


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Speedy @ 6 Apr 2017, 12:30)
... daca te bagi de pe 2 pe 1 oricum cel de pe prima banda va frana sa iti faca loc, deci nu se poate vorbi de mers constant ...
*


Ideea era sa nu depasesti pe banda 2 vreo 50 de masini care asteapta civilizat pe banda 1 smile.gif




--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Apr 2017, 11:42
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Manuel @ 6 Apr 2017, 11:31)
Ai indicator la 0:33  wink.gif
*



Fix asta zic, camionul se baga in fata lui la 0:11...
Cum nu semnalizeaza intentia de a intra pe banda 2 iar indicatorul este mai tarziu, cum ar fi putut stii soferul masinii din care se filmeaza ca cei de pe banda 1 stau acolo pentru ca banda lor dispare in 700m?

This post has been edited by St: 6 Apr 2017, 11:43


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 11:46
Post #130


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Am inteles.
In fisa postului e trecuta si educatia celorlalti participanti la trafic? tongue.gif
Fermoar se poate face la fel de bine in fata ca si in spate wink.gif
Eu ce ar fi trebuit sa fac? Sa pun frana dupa ce s-a terminat linia continua si sa ma bag pe 1 si astfel sa ii blochez si pe aia din spatele meu? Sau sa merg pana ajungeam in coloana de pe banda 2 si apoi de acolo sa trec pe 1?

Oricum, e primul justitiar d-asta cu tir care se simte lezat ca il depasesc altii si pe care il vad ca face asemenea magarie. Si am totusi ceva km de condus in afara. Ar trebui sa ma apuc si eu sa ii educ se apuca sa se depaseasca unu pe altul, manevra care dureaza cateodata si cateva minute, timp in care in spate se face coloana de masini? Nu! Stam cuminti si asteptam.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 11:47
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Păi era la mintea cocoșului, mai era un indicator cu drum în lucru drept la începutul filmulețului. Asta înseamnă educația aia de care zice colegul că e rușinos să o facă un camionagiu care petrece vreo 10 ore pe zi pe autostrăzi.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Apr 2017, 11:49
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cocosul asta stia ca se repara banda 2, nu banda 1?
Sau daca aia de pe banda 1 asteptau acolo pentru ca in 500m era o bretea de iesire care era blocata?

Eu as fi mers mai incet acolo, strict pentru siguranta mea daca unul de pe banda 1 vreau sa iasa pe 2 fara sa se asigure. Dar argumentul asta cu drumul in lucru nu reusesc sal inteleg atat timp cat semnul este mai in fata.

This post has been edited by St: 6 Apr 2017, 11:52


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 11:52
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Tu trebuia să reduci viteza și să mergi pe banda 2 cu aceeași viteză cu care se deplasau cei de pe banda 1, iar când îți facea cineva a loc, te repliai pe banda 1. Nu să depășești toată coloana de pe prima bandă și sa te bagi cu japca.
E OK să nu știi, noi nu avem experiență la mersul pe autostrăzi, important e să vrei să înveți, nu e rușinos. smile.gif

6 Apr 2017, 12:56:
Daca e bretea de ieșire blocată și cei de pe prima bandă vor să iasă, semnalizează dreapta și fac coada pe banda de urgență. Aici nu e cazul.

This post has been edited by Manuel: 6 Apr 2017, 11:56


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 12:04
Post #134


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Mda...poate era altul in locul meu care nu frana si se atingeau, astfel il lasa fara paine pret de vreo doua luni, de se lasa de meseria de educator si se concentra strict pe cea de sofer.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 12:10
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




OK, așa să faci data viitoare. smile.gif As mai sta la cioace cu voi, dar mai am cateva sute de km de făcut astăzi PE AUTOSTRĂZI smile.gif Drumuri bune, fără cuie. tongue.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 12:16
Post #136


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Nu fac, ca ar insemna sa ma cobor la nivelul lui.
Serviciu usor si drumuri fara Stau-uri tongue.gif


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 6 Apr 2017, 12:18
Post #137


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.466
Joined: 1 November 04
From: sat




Desi am un dinte impotriva modului in care conduc de obicei camionagiii, o sa ii dau dreptate lui Manuel in cazul asta.
Tu ai vrut sa te bagi "la smecherie", fix ca idiotul cu Passat de acum o saptamana, care a avut vreo 4 indicatoare de drum ingustat, eram cu 100-200m inainte de gatuire, dar el imi dadea flashuri ca sa treaca racheta inaintea fraierului cu Logan. Unde sa ma fi dat? In conurile de semnalizare? In parapet? Cand a vazut ca e o singura banda a stins faza lunga.
Tu trebuia sa incetinesti si sa te repliezi pe cealalta banda.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 6 Apr 2017, 13:43
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(Speedy @ 6 Apr 2017, 12:46)
Am inteles.
In fisa postului e trecuta si educatia celorlalti participanti la trafic?  tongue.gif
*



Asta acum am vazut-o. cool.gif
Nu e trecut în fișa postului, ne mai facem și noi câte o pomană. icon_mrgreen.gif

QUOTE(Speedy @ 6 Apr 2017, 13:16)
Serviciu usor si drumuri fara Stau-uri tongue.gif
*



Hai mersi. Stau la încărcare, așa că vă mai inoportunez puțin, dacă n-aveți nimic împotrivă.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 6 Apr 2017, 13:51
Post #139


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




In fisa postului e trecut (ma gandesc) termenul de livrare. Daca ala venea din Bulgaria si voia la Calais, iar pe drum a avut cateva zeci de palnii d-astea-n care a dat timp altora de la el, i s-o fi luat de atatea cadouri.
Doar o parere.

Speedy, stii calea ferata din Andronache, cum vii dinspre Tunari. Aia la care banda 1 se pierde in neant. Cand trecea trenul ma puneam pe 2, desi 1 era libera. Imi era jena la propriu sa depasesc coloana si sa cer lasat la capat. Noah, jena asta clar altii n-o aveau, si acolo am vazut des manevre ca in filmul tau. Si ma bucuram smile.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 13:58
Post #140


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Da ma Matli, nici io nu fac sobolanii de fel. Dar acolo semnul ala de ingustare a aparut dupa ce mi s-a bagat el in fata. Plus de asta, coloana de cateva masini pe care le-am depasit pana la camion, era facuta chiar de soferul TIR ului. Daca te uiti in poza din pagina anterioara, o sa vezi ca in fata lui era liber pe ceva distanta pana la coloana propriuzisa, care apropo era mai mica pe banda 1 decat pe 2, deci probabil m-as fi bagat in fata Tirului, daca treceam de el. Bine..ca tot am trecut pana la urma tongue.gif


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 6 Apr 2017, 15:32
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Manuel are dreptate! In primul rand semnul cu drum in reparatie care apare mult mai devreme si coloana pe banda 1 care sta trebuie sa iti spuna ceva. Ori mergi pe 2 cu aceeasi viteza ca ceilalti de pe banda 1 ori dai semnal si te bagi pe prima banda. Ce ai facut tu este exact romanismul ca daca am banda libera nu ma intereseaza ce e in fata, lucrare, congestie etc. La fel se intampla si in intersectiile din ro si asa mai departe. E totusi bine ca mai vedem cum se conduce si pe afara, poate invatam ceva. Camionagiul n-a fost tampit, doar putin exces de zel, si-a dat seama de ce vreinsa faci si te-a taxat. Nu trebuie sa te superi ci doar sa inveti din lectia asta, si pana la urma toti sa invatam.

Si inca o chestie, pe autostrazile din tarile civilizate, cand vezi semne cu drum in lucru, tine cont de ele ca acolo chiar se lucreaza, nu e ca la noi care sunt lasate de izbeliste cu anii chiar daca acolo nu s-a lucrat nimic. De fiecare data o sa vezi ca toate masinile incetinesc gradual pt ca semnele sunt puse la o anumite distanta fata de zona afectata astfel incat sa ai timp sa incetinesti.

This post has been edited by ursul_bipolar: 6 Apr 2017, 15:39


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Apr 2017, 15:35
Post #142


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Deci fara a-i lua apararea lui șpidi, e evident unde a gresit, e ok sa fii justitiar in trafic?
E ceva general valabil sau numai daca esti camionagiu? Sau poate pe autostrada? Sau poate pe autostrada in tari straine?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 6 Apr 2017, 15:42
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Nu e normal dar cateodata mai esti taxat. Important e sa nu crezi ca ala e un cretin si tu un geniu, ci important e sa-ti dai seama unde ai gresit. In principiu romanii sufera de complexul ca ei sunt cei mai buni si ca aia din afara desi au sute de ani inaintea noastra sunt niste imbecili.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Apr 2017, 15:47
Post #144


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Lasa ma asta. Ca pana mai deunazi era unul mazilit pe aici ca e justitiar domne. Acum e doar o mustrare cand unul cu tirul incearca in mod deliberat sa dea peste tine?
Ca a gresit, am inteles. Ii zici de ma-sa, ii arati diverse degete, dar sa te urci cu tirul pe el? Pe bune?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 6 Apr 2017, 15:49
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(ursul_bipolar @ 6 Apr 2017, 16:32)
Si inca o chestie, pe autostrazile din tarile civilizate, cand vezi semne cu drum in lucru, tine cont de ele ca acolo chiar se lucreaza, nu e ca la noi care sunt lasate de izbeliste cu anii chiar daca acolo nu s-a lucrat nimic.
*



Sa fii tu sanatos cate semnalizari de lucrari inexistente se intalnesc (si) in prea minunatele tari civilizate. Nu asa frecvent ca la noi, dar sunt destule cazuri. wink.gif


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 6 Apr 2017, 15:49
Post #146


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




QUOTE(ursul_bipolar @ 6 Apr 2017, 16:32)
Manuel are dreptate! In primul rand semnul cu drum in reparatie care apare mult mai devreme si coloana pe banda 1 care sta trebuie sa iti spuna ceva. Ori mergi pe 2 cu aceeasi viteza ca ceilalti de pe banda 1 ori dai semnal si te bagi pe prima banda. Ce ai facut tu este exact romanismul ca daca am banda libera nu ma intereseaza ce e in fata, lucrare, congestie etc. La fel se intampla si in intersectiile din ro si asa mai departe. E totusi bine ca mai vedem cum se conduce si pe afara, poate invatam ceva. Camionagiul n-a fost tampit, doar putin exces de zel, si-a dat seama de ce vreinsa faci si te-a taxat. Nu trebuie sa te superi ci doar sa inveti din lectia asta, si pana la urma toti sa invatam.

Si inca o chestie, pe autostrazile din tarile civilizate, cand vezi semne cu drum in lucru, tine cont de ele ca acolo chiar se lucreaza, nu e ca la noi care sunt lasate de izbeliste cu anii chiar daca acolo nu s-a lucrat nimic. De fiecare data o sa vezi ca toate masinile incetinesc gradual pt ca semnele sunt puse la o anumite distanta fata de zona afectata astfel incat sa ai timp sa incetinesti.
*



Si daca e drum in reparatie automat se ingusteaza? Sau eu sunt mama omida sa prevad? Vezi ce i-am scris mai sus lu Muttley! Si da, dpmdv camionagiul a fost tampit. Nu ai voie sa ai iesiri d-astea "ca si sofer profesionist" astfel incat sa pui viata altora in pericol. Daca nu ma lasa sa intru pe banda 1 as fi inteles, dar sa faci ce a facut ala e de kk.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 6 Apr 2017, 15:58
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Eu stiu ca atunci cand se termina banda a doua, ai prioritate fata de cei de pe banda 1, s-a schimbat legea ?

Referitor la camionangiu, daca era politia de fata il lasau fara carnet si bine-i faceau.
Era in Franta, il trimteau direct la judecator pe bulgaroi.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Apr 2017, 15:59
Post #148


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu cred ca a fost vreodata asa. Cand schimbi banda te asiguri si lasi toate masinile de pe banda pe care vrei sa intri sa treaca.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Apr 2017, 16:05
Post #149


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(mircea_aq @ 6 Apr 2017, 14:58)
Eu stiu ca atunci cand se termina banda a doua, ai prioritate fata de cei de pe banda 1, s-a schimbat legea ?
*


Nu stii bine
QUOTE(MuciX @ 6 Apr 2017, 14:59)
Cand schimbi banda te asiguri si lasi toate masinile de pe banda pe care vrei sa intri sa treaca.
*


Nici chiar asa laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 6 Apr 2017, 16:08
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE
Eu stiu ca atunci cand se termina banda a doua, ai prioritate fata de cei de pe banda 1, s-a schimbat legea ?

Referitor la camionangiu, daca era politia de fata il lasau fara carnet si bine-i faceau.
Era in Franta, il trimteau direct la judecator pe bulgaroi.


Clar, nu conteaza ca colegul nostru a gresit...e bine ca ne uitam la amaratu ala cu camionu, ala e de vina aici, la parnaie cu el. Nu stiu daca s-a observat dar ala cu camionul a iesit usor din coloana, nu i-a taiat fata brutal.

Referitor la intrebarea ta:

6. Reguli referitoare la manevre

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
(2) Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe întreaga durata a manevrei.

This post has been edited by ursul_bipolar: 6 Apr 2017, 16:12


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 08:40
Forum Renault