DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina inclinata fata stanga, Cauze..puntea spate????

Rigor
post 5 Jan 2005, 19:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Salut,
Acu 2 zile observ, probabil dupa aburii ignorantei de vreo 1 an, ca masina mea e inclinata pe stanga fata destul de mult cat sa imi fac probleme.Bun...mai stiam ca pe spate stanga imi uza cauciucul pe interior.
Zic....hai sa ma duc la un service, urc masina pe elevator, se uita nea ggigel pe sub ea...arcuri bune si pe fata si pe spate...amortizoare bune....hmm....ia uite iti uzeaza si pe stanga pe interior, masoara... puntea e deplasata cativa centimetri spre dreapta. O lasa jos, in dreapta spate sta ceva mai sus decat stanga. Ficior...ia masinuta si dute cu ea la "yyycom" si vezi ca astia au stand de masurare a geometriei puntii si sasiului si o indreapta la rece.

Intrebari:se poate ca din cauza puntii spate sa imi stea aplecat stanga fata?
A mai avut cineva probleme cu puntea? Eu personal nu am lovit-o dar am luat-o cand avea 18k km si s-ar putea sa o fi lovit proprietarul anterior vreo bordura.
Daca masina a stat aplecata vreun an de zile pe fata e posibil ca arcl respectiv sa fie mai "calcat" decat celalat? Daca imi rezolv puntea ar trebui sa schimb si arcurile pe fata datorita uzurii inegale? Rezistenta sasiului nu este afectata de "indreptare"?
Multumesc fain de sfaturile care vor urma.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mika
post 5 Jan 2005, 20:30
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 30 December 04




[quote=calmar,5 Jan 2005, 20:42]



Arcul fata stanga este rupt si masina sta intr-o parte. Puntea daca este deplasata se vede la masurare. este normal sa-ti uzeze cauciucul. Nu este afectata structura automobilului, asta in situatia in care la masina umbla un supermeserias si nu un carpaci. smile.gif


--------------------
Dacia - Matiz 1410 E/AC
FITI DESTEPTI!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 Jan 2005, 13:56
Post #3


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca masina e ridicata spate-dreapta e firec sa stea aplecata stanga-fata. Acum, daca a stat asa vre-un an de zile e osibil ca arcul de pe stanga fata sa fie mai lasat. Daca il schimbi, in general se schimba pereche, la fel ca si amortizoarele.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 6 Jan 2005, 21:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Arcul de pe fata nu este rupt, m-am uitat personal cand era pe elevator. Cea mai arzatoare problema e cu puntea. Daca e careva din Iasi si poate sa raspunda il rog foatre frumos sa imi spuna, daca are vreuna, ce parere are despre service-ul Sermecom. Astia la care am fost ultima data mi-au recomandat sa ma duc acolo, cica au banc de proba si masurare pentru asa ceva.
Multam fain de sfaturile de pana acum.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 21 Jun 2005, 21:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Problema cu arcuri rupte , unul in fata si altul in spate are un unchi de-al meu din Iasi cu o DSN si la fel sta masina pe o parte . M-a intrebat daca stiu ceva despre arcuri , ce tipuri sau daca se potrivesc cele de Dacie berlina sau break , vrea sa ia de la dezmembrari . Voi stiti ceva despre posibilitatile de inlocuire a arcurilor ? Unul nou am inteles ca este peste 900 000 lei .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 23 Jun 2005, 21:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Aloooo ! Nici un ajutor , nimic ? Deschid un topic nou ? e voie ? Cine stie daca se pot substitui arcurile de DSN cu altele de berlina sau de la alte marci de masini straine , de la dezmembrari ? Multumiri .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bc_17_ral
post 23 Jun 2005, 23:12
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 19 January 05




Salutare,treaba cu Sermecom e o idee buna dar din cate stiu eu , ei nu repara dacii deoarece nu au incredere in piesele de schimb romanesti.Oricum merita sa incerci pt ca la capitolul caroserii si directie sunt cei mai tari din moldova si poate mai mult.
P.S:Eu stau in Iasi in Tudor Vladimirescu, poate vreodata o sa ne intalnim la o bere noi cei de pe forum si care stam in acelasi oras.


--------------------
dacia supernova - bc 17 ral
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 24 Jun 2005, 09:39
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE
Cine stie daca se pot substitui arcurile de DSN cu altele de berlina sau de la alte marci de masini straine , de la dezmembrari ?


De la berlina SIGUR nu....Te-ai uitat de curiozitate la un DSN si la berlina? In nici un caz...

Despre masini straine....nu stiu...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 05:43
Forum Renault