DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mormonii, "M-au prins si pe mine"

bion
post 2 Feb 2006, 01:33
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(klaus @ 2 Feb 2006, 02:33)

1.E clara treaba cu doctrina lor-scrie de zeciuaila pe veniturile fiecarui membru.Tipic american money,money, money make the world go round tongue.gif
2. E teribila demolarea facuta de concurenta radmasa.gif .Site-ul pare a fi al unor alti neoprotestanti.
Foarte bine ca ati dat linkurile Herr Klaus.Consider ca asta inseamna un moderator profi.E de citit si rumegat cu atentie si vazut cat de infinita e prostia umana si cati profita gras de pe urma ei( vezi trecera subita a unora la diversi neoprotestanti de fapt pentru a emigra in USA si a fi sprijiniti acolo ).

Cu stima
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 Feb 2006, 01:37
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




E bine asa...

bion...ia zi-mi pe cate cunostinte de-ale tale le-ai scapat de la Caritas, Bancorex sau FNI



This post has been edited by andu911: 2 Feb 2006, 01:46


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 2 Feb 2006, 01:42
Post #63


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




N-am fost interpelat niciodata de astfel de misionari, poate si din cauza fetei mele de infractor.
In schimb, am fost oprit de cei care imparteau fluturasi cu diete de slabire. (om cu greutate)
Poate ca si acesti misionari se orienteaza in alegerile lor, cauta priviri pierdute, pe cei fara nici un Dumnezeu tongue.gif

This post has been edited by vis-a-vis: 2 Feb 2006, 01:44


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Feb 2006, 01:52
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(andu911 @ 2 Feb 2006, 03:37)
E bine asa...

bion...ia zi-mi pe cate cunostinte de-ale tale le-ai scapat de la Caritas, Bancorex sau FNI
*


Nu a fost cazul pentru ca au stiut sa "percuteze" wink.gif la timp.Taxa pe prostie si lacomie o platesc cei ce merita orice li s-ar spune- e obligatorie.

Cu aceeasi stima
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 Feb 2006, 02:03
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pai de ce ? Ce ai tu cu un om care e prost ? De ce trebuie sa-l mai taxam si noi...nu destul l-a taxat Dzeu la nastere ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Feb 2006, 02:22
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(andu911 @ 2 Feb 2006, 04:03)
Pai de ce ? Ce ai tu cu un om care e prost ? De ce trebuie sa-l mai taxam si noi...nu destul l-a taxat Dzeu la nastere ?
*


Eu nu am nimic daca nu ma afecteaza si pe mine prostia si lacomia lui.Compasiune si daca pot ajutor ptr. un nenorocit handicapat. Astia sunt altfel de prosti sa nu ii amestecam (vezi definitiile multiple ale cuvantului prost ).Mi-am amintit un proverb:prostul nu e prost destul daca nu e si fudul.Dar sa revenim la topic ca iar capat vreun warn desi aici e (alta definitie... )alt fel de moderator. blush.gif

Cu stima
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Feb 2006, 08:29
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 1 Feb 2006, 21:34)
.........
.. "Totusi, Marty, nu vrei sa-ti lasam o carte, s-o citesti si noi ne vom intoarce sa luam cartea si sa mai stam de vorba?". Deja incepusem s-o vad in fata ochilor pe profa de romana si comentariile ei interminabile. Zic: "Nu, multumesc, nu e cazul!". ...............
*




si pana la urma, ti-au lasat cartea sau nu? ca daca ti-au lasat-o, iti dau eu 30.000 lei vechi pe ea! si te descurci tu cu ei, le spui ca ai pierdut-o...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Feb 2006, 09:12
Post #68


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hop si eu cu o experienta personala. Sunt botezat romano-catolic, casatorit ortodox si nepracticant delcarat (in nici un caz ateu comunist). La un moment dat am avut o colega de birou (doi ani de zile) care era jehovista. M-am inteles foarte bine cu ea. O relatie strict profesionala. Iin aporape 20 de ani de cand lucrez, pot sa zic ca nu am avut un coleg/colega de servici cu care sa ma inteleg mai bine. In acelasi birou cu noi mai erau doua d-soare batrane (niste pupeze acreeee rau), una ortodoxa si una catolica, care vesnic o tachinau pe motive religioase. Ceea ce ma intrigat este ca respectiva colega jehovista niciodata nu s-a aparat sau nu a replicat. Nu odata, iritat de rautatile pupezelor, ma luat gura pe dinainte si desi nu era treaba mea, le-am pus la punct pe babe.

O aminitire neplacuta: nunta am facut-o in Botosani, sotia fiind de acolo. In 1990 preotul ortodox care ne-a cununat cand a aflat ca sunt botezat romano-catolic a refuzat sa oficieze castoria daca nu-miu schimb religia... Dupa ce i-am declarat ca sunt nepracticant a lasat-o mai moale.

This post has been edited by radian: 2 Feb 2006, 10:45


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ache2
post 2 Feb 2006, 09:31
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 9 October 03
From: Berceni, PH




este absolut clar ca nu poti spune despre una sau alta din religii sau culte ca e buna sau rea fara sa superi o multime mai mare sau mai mica de tipi care cred in una sau alta din cele mentionate !
convingerile unuia atita vreme cit nu ating penalul sunt ale lui si n-ar trebui sa deranjeze !
ADEVARUL, CALEA, conform marilor teologi nu poate fi decit revelat, asa ca asteptati dragilor, poate va atinge !

e adevarat ca prozelitismul mai mult sau mai putin agresiv este enervant pentru multi insa asta nu justifica grobianismul ! poti sa refuzi politicos ! dar daca n-o faci (politicos, adica) nu esti: timpit, bigot, ortodox habotnic, s.a ! poate ca atunci n-ai chef, poate te doare maseaua sau poate n-ai bani de intretinere !

ma mira usurinta cu care oamenii cu oarecare educatie se lasa usor convinsi de diverse culte (secte suna peiorativ, asa ca o sa fiu corect d.p.d.v politic si n-o sa le zic asa) invocind motive de genul "pai uita-te si tu la popii aia cit sunt de mercantili, iau pielea de pe om sa ca-i ingroape o ruda" sau "uita-te cum au ars vrajitoarele pe rug catolicii" s.a.m.d. !
nu pierd ei oare din vedere ce e important ?
parerea mea (hic!) este ca pierd dar adevarul n-o sa-l afle curind, cu siguranta (decit daca nu li se intimpla vreo minune) ...

insa nu pot spune decit atit: majoritatea cultelor astea cer o anumita contributie baneasca in functie de venitul individului ! si atita vreme cit el(ea) este dispus sa-si cedeze banutii in numele credintei inseamna ca crede, fatele meu, cu tarie !

insa un singur lucru va rog sa nu spuneti ! nu e religia mea rea pentru ca o practica babe idioate, mosi grobieni sau o propovaduiesc popi orbiti de bani !
oameni sunt toti, si astia, si "aia bunii" de dincolo, cu pacate multe !

This post has been edited by ache2: 2 Feb 2006, 10:20


--------------------
FIAS / Baikal Clona BROWNING / IJ 18 MN calibru 12 / 223Rem - PH-07-LUD, PH-10-CJF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 2 Feb 2006, 10:12
Post #70


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Cineva spunea ca Biblia nu este ceva invechit, sau ceva modern, ci mai degraba ceva etern pentru ca traieste in mintea si sufletul oamenilor.
Orice religie are la baza o biblie, o tablita, ceva vechi, care a fost ,,tradus'' pe intelesul fiecaruia.
Crestinismul la inceput a fost ,,explicat'' oamenilor tot din usa in usa, asa cum azi se incearca expansiunea unor ,,religii'' noi.
Daca la inceput crestinismul era considerat o secta, o paria , ceva deneimagiant, acum este o religie .Dar si aici multi dintre romani nu cunost cine sunt crestini ce religii sunt crestine.
Ieri in metrou 3 femeii vorbeau, si la un moment dat una zice de patron ca e italian si e catolic.Taote trei au zis ca daca e catolic, nu e bine, ca astia sunt rai, si nu sunt ortodocsi, si incepeau sa spuna ca asta nu e bine, ca ....etc,..etc.
Multi romani nu fac deosebirea intre catolici si ortodocsi, nu stiu cine sunt crestini si cine nu.
Obligativitatea de a da bani sau bunuri unor ,,preoti'' de a te primii intr-o religie(secta, adunare religioasa) mi se pare cea mai mare prostie.
Acum intreb si eu cum se pot deosebii sectele de religii.Oare la inceputul unei religii nu era considerata o secta.


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 2 Feb 2006, 10:21
Post #71


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Eu nefiind credincios (sau mai corect anti-religios), imi permit sa mai pun o intrebare pentru cei credinciosi de aici: voua vi se pare o chestie normala sa-mi sune sambata dimineata la usa tot felul de oameni necunoscuti sa incerce sa ma converteasca? Sau sa ma agate pe strada?

Nu am nimic cu credinta in diferite zeitati, dar am ceva (un fel de revolta si greata) impotriva religiei. Si nu cred ca poate contesta nimeni ca baietii aia 2 cate 2, imbracati mereu la costum, parca sunt toti trasi la xerox, nu fac asta din impulsul propriei constiinte, ci ca au fost educati, crescuti pentru asta (unii au zis brainwashed, conditionati, ceea ce poate fi corect). Ceea ce nu mi se pare cu nimic diferit de un viol sau de exploatare.

Repet, nu am nimic cu nici o credinta, am ceva insa cu religiile asa cum sunt ele acum - institutii de produs credinciosi (si bani / influenta). Si apropo, eu nu cred ca cei care se lasa convertiti sunt adevaratii credinciosi, ci cei care se documenteaza si se duc ei, benevol sa fie primiti in randul unei biserici.

Parerea mea. alcoholic.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 2 Feb 2006, 11:05
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Pana la urma crestinismul sau alte religii cum s-au extins? Prin mail sau reclama la televizor? Cineva tot i-a batut la cap pe oameni si pana la urma unii oameni tot l-au crezut p'ala...asa si cu mormonii. Pana la urma se trezeste unu' sa-i asculte si sa le imbratiseze credinta, daca nu mai multi.

Opinia mea alcoholic.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 2 Feb 2006, 11:46
Post #73


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




in primul rand scuze lui maddan pentru unele invective folosite intr-un reply precedent la adresa religiei dumisale. dupa cum au spus si altii, problema mea nu este faptul ca exista (si alte) culte (eu insumi fiind "liber cugetator" pun mare pret pe dreptul individual al fiecaruia de a crede sau nu in orice vrea el), ci faptul ca unii au nesimtirea de a-ti invada spatiul personal (fizic sau psihic) in dorinta de a te converti la credinta lor. nu stiu daca scot bani din asta (o cunostinta de religie evanghelista mi-a spus ca da, se ofera anumite beneficii pentru aducerea de noi membri), sau daca e doar dorinta arzatoare de a te erija in apostol si de a calca pe urmele marilor figuri ale bibliei (in felul asta obtanand vreo reducere ceva la "biletul spre rai"). Cert este insa ca orice incercare de genul asta e cel putin deranjanta, mergand pana la goddamn infuriating in momentul in care respectivii nu stiu sa accepte un refuz.
Dupa cum am spus, eu unul sunt ateu (btw, ateu!= comunist), dar in viata mea nu am incercat sa conving pe absolut nimeni sa renunte la credinta in dumnezeu. cel mult am expus motivele pentru care eu nu cred sau lipsa motivelor pentru care as crede. De ex, sotia mea e o persoana destul de credincioasa si desi am discutat despre optiunea religioasa a fiecaruia, nu a incercat vreunul din noi sa-l convinga pe celalalt.
deci nu se pune problema de a avea ceva cu persoanele care nu-mi impartasesc convingerile, ci cu cele care vor sa-mi subjuge inteligenta incercand sa ma convinga de credintele lor. aici ii includ si pe preotii ortodoxi care m-au mai batut ocazional la cap.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 2 Feb 2006, 12:40
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




cu tot respectul cuvenit ideilor, de orice natura, sustinute pasnic, am sa va dau un mic exemplu:

pe vremea mult-prea-impuscatului, cand maica-mea activa ca secundara intr-unul din spitalele din Bucuresti, a venit o tipa cu o hemoragie monstruoasa. Nu stiu ce avea, ceva genital oricum.

Cu ea, un intreg alai de rude. Ca sa ii linisteasca, seful de garda, care gestiona situatia, le spune:

"nu va ingrijorati, intram cu ea in sala imediat, o salvam.... avem si sange in stoc, totul e sub control".

Maica-mea a ramas socata de reactia extrem de violenta a tipilor cand au auzit de transfuzie. Tipa, salvata, le-a povestit apoi ca ei sunt martori ai lui Iehova, ca sangele e esenta vietii, ca nu poate fi supus unor asemenea tratamente, etc.

fiind inainte de lovilutie, doctorul de garda a facut oareshce cu protestele alora, si si-a facut jobul, salvand-o pe femeie.

e in regula sa postulezi asa ceva?

imi cer in avans scuze daca chestia asta nu e specifica comunitatilor de martori ai lui Iehova, si daca astia erau doar o exceptie mai fundamentalista.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Feb 2006, 13:01
Post #75


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Fundamentalismul e daunator, in oricare dintre religii/credinte.
Dar asta nu inseamna ca toti sunt fundamentalisti


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 2 Feb 2006, 14:26
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




Ba astia sunt smintiti rau de tot.Ei se cred sfinti.Hinckley asta al lor e un fel de Pat Robertson pentru unii dar pentru ei e profet.Egal cu Isaia,Iacov,Luca sau altii.UAU!!! 173.gif


--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 2 Feb 2006, 14:38
Post #77


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Adrian13 @ 2 Feb 2006, 14:26)
Ba astia sunt smintiti rau de tot.

As puteasti la cine te referi? Ca sa stiu daca e vreun motiv de warn, ceva


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 2 Feb 2006, 14:43
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Unele din problemele cultelor neoprotestante este agresivitatea in modul de a face prozeliti (de unde a inceput topicul) , tendinta de extindere cu orice pret, fundamentalismul( excl.gif pericol in orice religie).Imi creeaza unele probleme cu stomacul tot felul de trimisi ai domnului care vin sa crestineze poporul roman in sali si pe stadioane.Am asitat o data din curiozitate la asa ceva este tentativa de indobitocire in masa.Este o strategie bine studiata se adreseaza mult adolescentilor care sunt usor de impresionat si manipulat. Intre practicantii acestor culte se gasesc insa si oameni echilibrati f. inteligenti ;personal am prieteni pe care nu ii pot intelege cum pot accepta unele practici.Praca sunt doua personalitati in acelasi corp.RELIGIA NU TREBUIE IMPUSA .Sectele au aparut ca un protest la dogmele si agresivitatea bisericilor crestine traditionale care stim toti ce faceau prin evul mediu. Dar din pacate au preluat multe din practicile pe care initial le contestau.Sper ca unii nu se vor simti lezati dar sa respecte libertatea de credinta si linistea personala a altora.Toleranta poate face minuni...

Cu stima
bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Feb 2006, 14:57
Post #79


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Este dificil sa ii cataloghezi pe unii sau pe altii smintiti sau prosti in religia/credintele lor.
Pur si simplu, fata de credintele si gandirea personala, aia pot fi smintiti/prosti etc. Dar asta fata de credintele personale.
Fiecare religie/credinta marseaza pe niste idei de forta, care gasesc ecou in anumite paturi sociale sau segmente ale populatiei cu anumita inteligenta/cultura/cunostinte.
Din totdeauna, in istoria crestinismului, s-au dus lupte aprige pentru a stabili cine detine "adevarata credinta" si cine este "adevaratul urmas"
Idei interesante exista la toti, multe chiar extraordinar de logice si fundamentate, important este sa-si gaseasca afinitatile.

Asa si cu mormonii. Sunt suficienti care cred in ceea ce debiteaza cartile lor de capatai. Pentru asta ei sunt fericiti. Faptul ca nu pot discerne intre o credinta transmisa pe cale patriarhala cu analisti pofunzi in gandire, si niste jonglerii lingvistice si logice profund sarlatanice, asta nu inseamna ca trebuie sa-i respingem sau sa-i acceptam. Este treaba lor.
Important este ca noi sa trecem prin filtrul gandirii ceea ce zic ei, si daca nu corespunde cu credintele noastre, sa-i ignoram. Fiecare este liber la credinta lui, atata timp cat nu imi incalca mie libertatile 9inclusiv libertatea de gandire)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 2 Feb 2006, 15:04
Post #80


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




vad ca sa adus aminte de bani

nu cumva bisericile traditionale primesc bani de la bugetul statului ????
preotii din ce bani sunt platiti ???? cumva de la buget ?????


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 2 Feb 2006, 15:21
Post #81


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Am regasit un link foarte interesant, pierdut prin adancimile bookmark-urilor:
http://www.kuro5hin.org/print/2004/7/25/155628/061


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 2 Feb 2006, 15:35
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Eu la martorii lui Iehova si la mormonii astia le-am spus ca sunt mahomedan si ei debiteaza porcarii sioniste pe care nu vreau sa le ascult! A tinut ! Si am scapat ! De fiecare data !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Feb 2006, 15:44
Post #83


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Io zic asa: orice religie/cult/denominatie/cale care nu incalca drepturile omului si care accepta sa se faca misto la adresa ei, e buna si ok. smile.gif

Am probleme de exemplu cu cei care se manifesta vehement si violent atunci cand profetul lor este reprezentat cu o bomba in loc de turban....

De multe ori, capacitatea de a sti sa accepti misto-ul facut la adresa convingerilor tale arata si modul in care percepi lumea inconjuratoare.

In rest, agasanti sau nu, sunt destule alte lucruri care ne enerveaza pe bune si care ar trebui sa ne preocupe.


ovidiu, misto linkul tau. Mai ales citatul din el:
"There's something terribly wrong in this country when the only person who loses his job over 9/11 is a comedian."

This post has been edited by maddan: 2 Feb 2006, 15:57


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 2 Feb 2006, 16:10
Post #84


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




pentru aceste caricaturi va recomand linkul urmator:
http://democracyfrontline.org/blog/?p=133

e inca un exemplu de indobitocire si manifestarii unor minti inguste...nu exista o reprezentare a lui Mahomed si intre islamici sunt sute de mii de oameni care se numesc asa, chiar colegul meu d ebirou se numeste asa...Daca eu ii fac o poza lui Mohamed scotand limba si strambandu-se si o pun in ziar si scriu deasupra Mohamed, ma iau la ochi fundamentalistii?...

Practic s-au suparat degeaba in caricaturile alea poate sa fie oricine dar sigur nu Mahomed...ultima caricatura din serie chiara asta spune. Apoi caricaturile critica exact aspecte criticabile ce se produc azi in numele islamului, integrismul, terorismul, tratarea femeii ca pe o fiinta semi-umana etc....doua le gasesc chiar F. reusite aia cu fecioarele si aia cu fatutele in burca din care se vad numai ochii si a fundamentalistului caruia nu i se vad ochii... wink.gif

Adica un criminal si un schingiuitor poate fi absolvit daca e un bun credincios...asta e problema? Sau o religie care poate fi interpretata pana justifica sclavagismul si terorismul...nu este de criticat...ca trebuie sa respectam religiile.

This post has been edited by mil: 2 Feb 2006, 16:18


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Feb 2006, 16:34
Post #85


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cand ma abordeaza pe mine o dau in etimologie: Ortho=drept doxia=credinta . Daca a mea e aia drepta, dece sa o schimb. Logic, nu?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Feb 2006, 16:44
Post #86


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 2 Feb 2006, 17:34)
Cand ma abordeaza pe mine o dau in etimologie: Ortho=drept doxia=credinta . Daca a mea e aia drepta, dece sa o schimb. Logic, nu?
*




Intamplator, asta este al 666-lea post al tau radmasa.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Feb 2006, 16:49
Post #87


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu am vrut. Nu am premeditat treaba asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian13
post 2 Feb 2006, 17:21
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 30 July 05




QUOTE
quote=Ake,2 Feb 2006, 14:38
As puteasti la cine te referi? Ca sa stiu daca e vreun motiv de warn, ceva

Normal ca la mormoni.Maddan a facut dovada de prea multe ori ca nu e nici smintit nici habotnic. excl.gif



--------------------
Dacia/Lada/Fiat 1300/1200/Uno Diesel - 13
IO!GIGI BECALI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 2 Feb 2006, 17:56
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 2 Feb 2006, 16:44)
Intamplator, asta este al 666-lea post al tau
*


Daca msg scrise la sectiunea Cafenea nu se contorizeaza, msg cu nr 666 si 667 nu le-a scris altundeva? wacko.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 2 Feb 2006, 18:16
Post #90


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mai conteaza? Merita sa vezi - cum am vazut si eu - postul ala si sub avatar scris "Mesaje: 666".
Edit: si da, ai dreptate. Mesajul cu numarul 666 l-a scris mai demult, nu astazi. Astazi a scris din nou mesajul cu numarul 666 dupa noua numaratoare.

This post has been edited by tatabobu: 2 Feb 2006, 18:18


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 00:58
Forum Renault