DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme mari la directie, cred

PH-06-BOA
post 10 Nov 2012, 21:24
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




La montarea basculei, ai tinut cont de pozitia ei, sa n-o strangi atarnata, ca atunci cand o sa pui masina pe roti sa torsioneze si sa le rupa din prima? Nu urmeaza decat cateva saptamani si sunt praf. Tirantul trebuie strans, dupa ce lasi masina pe roti, ca bucsile sa fie blocate intr-o pozitie libera, sa aiba spatiu de torsionare egal in ambele sensuri. Asta e valabila la toate bucsile.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 11 Nov 2012, 10:25
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




ce se torsioneaza si se rupe din prima? bascula? La tiranti nu am umblat. Eu am facut doar urmatoarele: Am dat roata jos, am desfacut piulita la planetara, am desfacut piulita pivotului inferior, apoi am scos axul basculei si am inceput sa trag in exterior de partea inferioara a portfuzetei pana a iesit bascula din acel locas unde se prinde cu axul. Bascula se mai tinea doar in pivot, ca era intepenit in portfuzeta. Am scos pivotul cu tot cu bascula din portfuzeta ( am zis intr-un post anterior cum) , am taiat niturile la pivot, l-am prins pe cel nou cu suruburi metric 6, cu piulita in partea burdufului(sper sa nu se sparga burduful in hexagon..dar avea si capatul surubului hexagon..si era acelasi lucru daca puneam piulita in partea de sus), apoi am asezat bascula cu pivotul in portfuzeta, am impins-o pe pozitie si am strans-o cu acel ax, apoi am strans piulita pivotului , cea a planetarei si am pus roata la loc. Sa-mi faceti o lista cu lucrurile gresite pe care le-am facut..poate pot remedia ceva.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 11 Nov 2012, 10:53
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




ai gresit la remontarea basculei pe lonjeron adica intre cele 2 urechi,dupa ce ai montator acolo si ai bagar acel ax filetat la ambele capete NU trebuia sa strangi piulitele de pe capete decat dupa ce terminai de pus roata si lasat masina pe sol,adica in pozitia ei de lucru,asa faci la orice bucsa de cauciuic de pe masina cum zice mai sus si BOA


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 11 Nov 2012, 13:09
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




atunci o sa dau roata jos...slabesc axul , las masina pe sol , apoi strang la loc axul.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 11 Nov 2012, 13:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




asta daca nu sa dezlipit deja cauciucu de pe bucsa de fier,las-o asa pe roata si desfa capetele de la bucsidupa care lasi 5 min si strangi si poate nu sunt compromise


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 11 Nov 2012, 13:41
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Care ar fi simptomele ..daca s-au dezlipit capetele la bucsi? N-am mai dat roata jos , ca am avut loc sa bag mana sa desfac o piulita de la un capat...m-am lasat de cateva ori pe masina..sa oscileze putin bascula..apoi am strans-o la loc.


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 11 Nov 2012, 16:41
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




bucsile cand se duc bate la gropi ,la trecerea liniilor de tramvai,trancane


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adriano2br
post 13 Nov 2012, 15:31
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 16 April 12
From: braila




Ca sa nu mai deschid un alt topic..o sa postez tot aici , pentru ca este legat de directie. Cand am luat masina , avea cauciucul de pe dreapta fata sters pe partea din exteriorul masinii. Am pus alte cauciucuri bune..si vad ca a inceput sa il toceasca si pe asta la fel..si vreau sa remediez problema. Masina trage putin..foarte putin spre dreapta, pot sa merg si cu 100km/h..iau mana de pe volan si foarte incet se duce spre dreapta, dar aici mai e de vina si asfaltul care e inclinat putin. Astazi aveam masina parcata cu rotile drepte si eram undeva la distanta in fata ei, am observat ca roata cu pricina formeaza un mic "v" , partea de jos este bagata mai inauntru..de aceea imi toceste cauciucul , As putea sa o indrept cumva?

This post has been edited by adriano2br: 13 Nov 2012, 15:32


--------------------
ex dacia 1310 LI (2000)
Fiat Bravo 1.4 12v an 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_6963
post 13 Nov 2012, 16:00
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 5 May 12
From: Tarnaveni/Mures




Cel mai bine este sa mergi cu ea undeva unde poate verifica geometria rotilor. De regula cand masina a fost lovita, anvelopele se uzeaza pe flancuri, etc ... la asta se ajunge si nu este o avere verificarea si corectarea geometriei.


--------------------
Dacia Dedicatie/ 1300 2001/ 1980 - MS-08-XSW / 80-UAP
Imi plac masinile, dar viata mea si tot ce e bun in viata asta scurta se reduce la cei doi copii ai mei! Nimic nu se compara cu ei!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 00:52
Forum Renault