DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> toyota yaris, ce parere aveti?

bodixxl511
post 2 Jun 2005, 21:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 March 05
From: Slobozia




as vrea sa aflu si eu mai multe informatii despre aceasta masina....de exemplu..consum, putere...pareri..etc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Jun 2005, 22:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Consum, putere? Care motorizare, ca intr-un fel discutam de motorul de 1.0 si an alt fel de cel de 1.5...Dieselul detine recordul la consum mic, in conditii speciale, insa pentru consum trebuie sa sacrifici puterea.
Exista 4 vesriuni de dotare: basis, terra, luna, sol. Masinuta este fabricata in Anglia sau Franta, versiunea sport in Japonia. Este foarte usor de condus si pentru cineva scund, si pentru cineva inalt. Toate versiunile au afisaj pe mijloc, ce nu deranjeaza deloc,la veriunile "europene" este digital, 3D, la cea sport este cu ceasuri.

Inca este valabila oferta cu 3 ani intretinere gratuita, dar reviziile sunt oricum ieftine - intre 2.000.000 si 2.500.000 lei. Manopera costa la electrica 14 euro+TVA la Toyota Romania, 10 euro+TVA la Toyomotor, la tinichigerie 18euro+TVA la Toyota Romania, respectiv 14 euro+TVA laToyoMotor. Se fac la 15.000 acum, inainte se faceau la 7.500.

Garantia este 3 ani sau 100.000 de km, 10 ani pentru vopsea si 12 pentru perforarea prin coroziune.

Am masina din noiembrie 2003 si nu am avut nici cea mai mica problema.

Eu am 1.3 sol. Consumul difera in functie de sofer. Condusa de oricine din familia mea, consuma 8-8.5 in oras, 5.5-6 in afara, condusa de mine consuma 10-12 in oras si 8-8.5 in afara. Viteza maxima atinsa a fost de 196 pe autostrada, are demaraj 12.1, eu as fi vrut o masina mai sportiva, dar pentru T -Sport nu aveam bani, dar vroiam o masina care sa vada serviceul doar la revizii.Si asta am.

Intreaba punctual ce mai vrei sa stii.

This post has been edited by madalina: 2 Jun 2005, 22:14


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 3 Jun 2005, 01:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Nu stie sa faca cine stie ce ..peste competitie! Nu merita decat in varianta diesel (1.4 D-4D).


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 3 Jun 2005, 07:41
Post #4


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ete fleosc. Dupa ce madalina a dat un raspuns cat se poate de frumos si clar, te-ai gasit tu expertu sa dai iar cu batu in balta. Mare expert in masini mai esti tu. unsure.gif

Eu ti-as recomanda sa te mai abtii din cand in cand, ca deja ne-am saturat de parerile tale....SINCER.

AND, si restu. Nu mai postati asa de dragu postarii. Argumentati ceea ce spuneti. Nu faceti ca AND. El ne-a "lamurit". Numai varianta diesel merita. De ce? Nu o sa stim niciodata probabil.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 3 Jun 2005, 08:50
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Nu stiu cum se comporta Toyota Yaris dar va pot spune cate ceva despre Toyota Corrolla varianta 1,8 benzina si land Cruiser .
Cu prima am circulat circa 2 luni in Kuwait motor excelent , fiabila , nu stiu consumul pt ca in zona benzina = mai ieftina decat apa.Cu a doua ( land cruiserul ) am circulat destul de mult tot prin zona respectiva si va pot spune ca ( parerea mea) este REGINA jeepurilor !Motor 4,5 litri benzina , consum circa 30 la suta , dar extraordinar de fiabila si tipul de masina care "nu te lasa niciodata".
De altfel si eu daca as mai fi avut ceva bani in loc de masina din avatar( Kalos) m-as fi bagat la o Corrolla !
Bafta


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 3 Jun 2005, 09:31
Post #6


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(madalina @ 2 Jun 2005, 22:12)
Viteza maxima atinsa a fost de 196 pe autostrada

Yaris 1.3VVT-i cutie manuala are viteza maxima 175. Sursa: www.toyota.ro
In alta ordine de idei cum incap 3 pasageri in spate? Ce loc ai in portbagaj? Te intreb fiindca Yaris-ul e o pretendenta serioasa ca viitoare masina si astea ar fi singurele temeri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Jun 2005, 09:35
Post #7


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nu am mers cu Yaris, dar in Corolla incap destul de inghesuit 3 persoane in spate (de fapt daca sunt fete incap binisor, daca sunt 1.90/100kg mai greu), iar ca portbagaj... destul de micut (in versiunea hatchback).
Ma astept ca la Yaris spatiul in spate e similar (poate un pic mai mic) si portbagajul si mai mic. Deci nu e potrivita de mers in concediu cu ea, nu poti cara bagaje, asta e clar.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bj
post 3 Jun 2005, 09:52
Post #8


membru de nevoie


Group: Members
Posts: 321
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bodixxl511 @ 2 Jun 2005, 21:54)
as vrea sa aflu si eu mai multe informatii despre aceasta masina....de exemplu..consum, putere...pareri..etc
*



cum s-au cerut si pareri tongue.gif imi dau si eu cu parerea smile.gif masinuta mi se pare foarte fatoasa, design-ul este extraordinar (cel putin la exterior) si din cate am vazut eu prin Bucuresti stau foarte bine pe drum. Cred ca daca as avea de optat pentru consoarta mea intre Opel Corsa, VW Polo, Renault Clio Bicorp, Ford Ka si Toyota Yaris as alege Yaris-ul. Doar in functie de bani as opta pentru un A3 wink.gif


--------------------
Skoda / BMW Fabia Variant - de munca / F650 - capra exLeon, exDSN - B-65-xxx
BMW F650ST - tot un fel de capra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marafetu_80
post 3 Jun 2005, 09:57
Post #9


ZKR Power


Group: Members
Posts: 190
Joined: 17 November 04
From: Dr. Taberei Buc.




Toyota la articulatii sta foarte bine pt bucuresti e f buna , am un coleg de munca care are un yaris si e foarte multumit de ea. Si are vvt-i 1,3.


--------------------
ZKR Egee 1.6MPI 2005/Preference
Beau ,beau , nu ma face sticla!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 3 Jun 2005, 09:57
Post #10


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




194 sau 196 top speed yaris 1.3 vvt-i wink.gif pe A2 tongue.gif

asta pe bord biggrin.gif

motorul de 1.3 merita cel mai mult . are performante decente si consum bun daca mergi cu el normal .

in mod normal scoate sub 7% in oras . daca mergi mai tare scaote si 12 !


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clau lcf
post 3 Jun 2005, 10:09
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 23 February 05
From: Constanta




uite un grafic pentro yaris

Attached thumbnail(s)
acc_yaris.jpg ( Size: 142.67k ) Number of downloads: 6150


--------------------
Volskwagen Corrado 1995 - CT 29 VRG
VW Corrado VR6 2.9 & Opel Astra G caravan 2.0 DTL.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Jun 2005, 10:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Viteza maxima de 196 este cea indicata pe bord. Care este abaterea, nu stiu. Oricum, depinde enorm viteza maxima de benzina folosita. Daca pun de la Petron, urca tare greu, si nu depaseste 182-183 nici la vale. Cel mai bine merge Yarisul cu benzina de la Mol.

In spate incap 3 personae numai daca sunt copii sau femei subtirele, portbagajul este mic. In varianta minima a portbagajului incap 2 gentide voiaj de dimensiuni normale si atat! Bancheta are se poate muta mai spre fata sau mai spre spate, variind astfel spatiul din portbagaj, fara a o rabata. Insa ramane spatiu putin pentru picioare, asa ca numai copiii mai pot sta in spate daca se deplaseaza bancheta.

Are bordul foarte bine gandit, cu spatii de depozitare peste tot. Are si un spatiu de depozitare sub scaunul din fata.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sclaud
post 3 Jun 2005, 10:59
Post #13


Status: activ


Group: Members
Posts: 480
Joined: 24 July 04
From: Brasov




Yaris este visul meu smile.gif Cand voi avea banii necesari am sa-mi iau o Toyota ... asta e febletea mea.
M-am interesat si eu de Yaris inainte sa ma "bag" la Logan dar ... nu ma putea atinge ... din cauza pretului ... e cam departe de Loganul meu totusi. Dar daca as fi avut banii necesari ... nici nu stateam pe ganduri.
Una din chestiile care mi-au placut foarte mult e garantia de 12 ANI !!! la tabla - BELEA nu altceva smile.gif
Toyota rulzzzz wink.gif

This post has been edited by Obscuru: 3 Jun 2005, 12:07


--------------------
none none 2019 - BV-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 3 Jun 2005, 11:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




driverx vad ca insista(in mod frumos) sa argumentez spusele de mai sus , asa ca poftim :
Toyota Yaris este prea scumpa - SIMPLU ! Modelul cel mai anemic 1.0 VVT-i , pleaca de la 10.600 euro DDP(deja ai Clio 1.5 dCi 80cp FULL OPTIONS la banii astia) si nici macar n-are servo! Unul mai bine dotat pleaca de la 12.000 euro DDP. Pentru modelul 1.3 VVT-i trebuie sa dai 13.500 euro ca sa ai pe el ceva dotari bune ..si te-ai scos de o masina masina mica , draguta , feminina pe care valabile nu sunt decat 2 airbag-uir in orice dotare. Diesel-ul D-4D , pleaca in varianta cea mai slab dotata de la 14.000 euro (bani la care-ti iei Megane II)...ce naiba oameni buni? Ar merita luat doar daca esti hotarat 150% pt o masina mica si stii sa apreciezi un diesel bun , in rest consider ca Toyota Yaris NU merita nici in ruptul capului! La bani considerabil mai putini decat pt o Yaris , cumperi o Skoda Fabia mai bine dotata si mai bine motorizata ..care pe deasupra este si mult mai mare! (interior , exterior + portbagaj) .

Acum sper ca v-am lamurit si imi cer scuze pentru ca nu am argumentat prima oara (a fost probabil prima data cand am post-at fara sa argumentez )


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 3 Jun 2005, 12:57
Post #15


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Nu se compara Toyota cu Skoda !Parerea mea !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 3 Jun 2005, 13:04
Post #16


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(AND @ 3 Jun 2005, 12:56)
driverx vad ca insista(in mod frumos) sa argumentez spusele de mai sus , asa ca poftim :
Toyota Yaris este prea scumpa - SIMPLU ! Modelul cel mai anemic 1.0 VVT-i , pleaca de la 10.600 euro DDP(deja ai Clio 1.5 dCi 80cp FULL OPTIONS la banii astia) si nici macar n-are servo! Unul mai bine dotat pleaca de la 12.000 euro DDP. Pentru modelul 1.3 VVT-i trebuie sa dai 13.500 euro ca sa ai pe el ceva dotari bune ..si te-ai scos de o masina masina mica , draguta , feminina pe care valabile nu sunt decat 2 airbag-uir in orice dotare. Diesel-ul D-4D , pleaca in varianta cea mai slab dotata de la 14.000 euro (bani la care-ti iei Megane II)...ce naiba oameni buni? Ar merita luat doar daca esti hotarat 150% pt o masina mica si stii sa apreciezi un diesel bun , in rest consider ca Toyota Yaris NU merita nici in ruptul capului! La bani considerabil mai putini decat pt o Yaris , cumperi o Skoda Fabia mai bine dotata si mai bine motorizata ..care pe deasupra este si mult mai mare! (interior , exterior + portbagaj) .

Acum sper ca v-am lamurit si imi cer scuze pentru ca nu am argumentat prima oara (a fost probabil prima data cand am post-at fara sa argumentez )
*




Asa mai merge biggrin.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Jun 2005, 13:36
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Pune la socoteala si banii pe revizii. Eu am luat Yaris 1.3 Sol la 12.570 cu toate taxele incluse.

Singurul model ce nu are servodirectie este 1.0 Base. model ce nici nu prea se aduce. Si ai o masina ce nu iti face probleme. Eu am vrut o masina fara probleme, nici macar greierasi, cu materiale de calitate atat in partea tehnica, cat si in partea de confort.

Da, Toyota are masini scumpe comparativ cu alte marci - scoatem din discutie VW- unde un Polo cu aceleasi performante si aceleasi dotari ma ducea unde la 16-17.000 de euro DDP.

Hai sa comparam motoarele: Yaris ofera 1.0 65 CP, 1.3 87 CP, 1.5 106 CP si diesel 1.4 75CP. Fabia ofera 1.2 55 CP, 1.4 75 cP, 1.4. Motoarele de pe yaris au VVT-i, Fabia nu. Singurul motor de Fabia ce merita este 1.4 MPI de 101 CP, in rest cilindree mare si putere mica.

Singura comparatie viabila este un 1.2 Elegance 64 CP, cu un 1.0 Sol 65 CP

Fabia - motor in 3 cilindrii, Yaris in 4
Cuplu: 112/3000 - 90/4100
Viteza: 160-155
Accelerati:15.9-13.6
Consum urban: 7.6-6.8
extraurban: 5.1-4.9
mixt: 5.9 - 5.6

Pentru dotari nu am timp acum.
Renault ofera cel mai bun raport dotari/pret de pe piata, dar la fiabilitate nu sta tocmai bine. Din cate am observat, nu sunt probleme mari in general, dar enerveaza.

This post has been edited by madalina: 3 Jun 2005, 13:59


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 3 Jun 2005, 14:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Pune la socoteala faptul ca la banii cu care iei Yaris 1.3 pe benzina , iei Fabia 1.4 TDi-PD 75cai Ambiente. Si as alege o masina facuta de VW peste una japoneza oricand (n-au nici o tangenta masinile japoneze cu gropile de la noi). Nu ma indoiesc ca Toyota Yaris este o masina mai fiabila decat Renault Clio , dar decat o Skoda in nici un caz nu este mai rezistenta drumurilor noastre. Ca sa nu mai amintesc de faptul ca este prea mititica in comparatie cu multe altele din clasa ei , printre care : Fabia , 206 , Symbol , C3 (toate mai bine dotate , spatioase si mai ieftine decat Yaris)

O intrebare pentru tine madalina : Nu cumva a ta este varianta cu 2 usi? smile.gif

In ansamblu , nu vreau sa "ma iau" de Yaris dar nu prea exista argumente care sa justifice alegerea uneia peste o Skoda Fabia .


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Jun 2005, 15:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Uite-te la clasamentele de fiabilitate la japoneze. La Corsa am schimbat caseta de directie si timoneria din cauza gropilor, la Yaris nimic, Mazda 626 nimic- am 60.000 de km, fara sa aiba mare grija de masina tatal meu, ba chiar a bagat-o si pe fdrumuri de tara,, la Nissan Pick-up nimic (bine asta e destul de nou, atat le trebuia sa schimb ceva in 6 luni).

Masina mea este in 5 usi - cei de pe daciaclub ce au vazut-o iti pot confirma. Singura masina in 3 usi ce nu-mi place de nici-o culoare e Yaris. De altfel la 1.3 nici nu aduc in 3 usi.

Iar Yaris este peste Fabia din punct de vedere al fiabilitatii, al motoarelor, al solutiilor tehnice. Si nici la spatiul interior nu sunt mari diferente (nu comparam cu fabia sedan sau break).

Yaris 1.4 D4D sol este 14.388 DDP
Fabia Elegance 1.4 TDI este 14.875 DDp (standard)

Yaris - Fabia:
Putere: 75CP - 75CP
Cuplu: 170 la 2000-2800 rpm / 195 la 2.200
Demaraj: 12.9/14.2
Viteza maxima: 170/168
Consum:urban 5.1/5.6
extraurban: 3.7/4.0
mixt 4.7/4.5

Garantie: 3 ani Yaris, 2 ani Fabia (12 ani anticoroziune la Yaris, 10 ani la Fabia).

Pentru a ajunge Fabia elegance la nivelul Sol, mai are nevoie de scaun sub scaunul din dreapta 15 euro, radio CD 424 euro, bricheta 6 euro, radio cd cu 4 boxe si comenzile audio pe volan 424 euro - fara comenzi pe volan,, EDS 77 euro, a 3-a tetiera spate 29 de euro,

Iar Yaris nu are deschidere portabagaj din interior de la sofer, nu are jante de aliaj, nu are tetierele reglabile pe inclinare, avertizor nivel apa spalator, nu are scrumiera spate si aer conditionat automat (Yaris are numai manual).

In plus, la Yaris orice vopsea este inclusa in pret, la Fabia numai anumite nuante.

Preturile sunt conform www.skoda.ro si www.toyomotor.ro

Comparatiile se fac pe nivel de dotari si performante aproximativ egale.

Argumente pro Yaris:

solutii tehnice mai noi, consum mai mic, performante mai bune, garantie mai mare.
contra: nu are AC automat.

This post has been edited by madalina: 3 Jun 2005, 15:21


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Jun 2005, 17:12
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Comportamnet rutier: ai mers cu Yaris incat sa spui ca nu e placuta la condus? Este si placuta si sigura. Am mers cu 170 pe furtuna pe A2, cand masinii din clase superioare mergeau maxim cu 150 si n-am patit nimic, nu am avut nici-un moment in care sa nu controlez masina. Bine, era o mare urgenta, altfel nu testatm capacitatile maxime ale masini pe vant lateral puternic si ploaie.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 3 Jun 2005, 21:35
Post #21


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Uitati ce zice initiatorul topicului: "as vrea sa aflu si eu mai multe informatii despre aceasta masina....de exemplu..consum, putere...pareri..etc"

In afara de primele posturi, nu vad nimic care sa semene cu ce a cerut omul nostru. Vad off-topic, cearta. Va rog sa incetati. Ma mai gandesc daca si rad off-topicul, ca acuma nu pot.

Multumesc pentru intelegere.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodixxl511
post 4 Jun 2005, 11:38
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 8 March 05
From: Slobozia




nu stiti nimic de motorul 1.4 diesel? io auzisem ca ar fi facut recorduri la consum.. e adevarat?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 4 Jun 2005, 11:41
Post #23


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




da , 2.4 l % in marea britanie;)


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jun 2005, 12:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




www.toyota.ro
Toyota Yaris 1.4 L D4D
75CP@4000rpm
Cuplu 2000-2800rpm
viteza maxima 170
demaraj 12.9 consum: 5.1 urban, 3.7 extraurban, 4.2 mixt.

Detinre recordul la cel mai mic consum in clasa ei, cel putin.

Probleme nu face. Serviceul nu este scum - acum reviziile sunt gratis 3 ani, dar in mod normal o revizie costa maxim 3.000.000 lei la diesel.

Transmisia este pe lant, asa ca nu ai de ce sa te temi de o revizie scumpa la "curele'
Pretul DDPeste Terra13799 Sol14388, daca stii sa negociezi mai obtii si reduceri.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Jun 2005, 13:45
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(madalina @ 4 Jun 2005, 12:57)
Pretul DDPeste Terra13799 Sol14388, daca stii sa negociezi mai obtii si reduceri.
*



Stai ca nu inteleg, cum sa negociezi cu dealer-ul?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 4 Jun 2005, 13:52
Post #26


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Sunt multi dealeri unde se poate negocia. Se pot obtine in general, mai putin reduceri de pret, mai mult optionale sau servicii suplimentare gratuite (revizii ulei, etc..).
Nu poti negocia pretul la achizitionarea in leasing. in acest caz se negociaza cu firma de leasing alte facilitati.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jun 2005, 14:10
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Din moment ce al Toyota nu exista notiunea de "optionale" , iar reviziile sunt gratuite, poti obtine fie o reducere la pret, fie alarma gratuit, trusa medicala, trunghi reflectorizant gratis etc


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Jun 2005, 20:04
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Din cate stiu eu preturile pieselor la Toyota sunt umflate foarte mult in Romania.
Am un amic care lucreaza la Toyota si imi povestea cum piesele vin din Germania si li se aplica un adaos de 100%, iar apoi li se mai aplica un adaos de 100%. In final piesa este de 4 ori mai scumpa decat in Germania. Probabil din cauza ca romanii au un nivel de trai mult mai ridicat!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 4 Jun 2005, 20:22
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Sony @ 4 Jun 2005, 20:04)
Din cate stiu eu preturile pieselor la Toyota sunt umflate foarte mult in Romania.
Am un amic care lucreaza la Toyota si imi povestea cum piesele vin din Germania si li se aplica un adaos de 100%, iar apoi li se mai aplica un adaos de 100%. In final piesa este de 4 ori mai scumpa decat in Germania. Probabil din cauza ca romanii au un nivel de trai mult mai ridicat!
*



Eu compar preturile cu cele de la mazda si Opel si sunt semnificativ mai mici cele de la Toyota.
Preturi pentru Yaris:

filtru ulei 212.795 lei+TVA
garnituri buson golire ulei 21.170 lei+TVA
filtru polen 525.965 lei+TVA
ulei semisintetic 10W40 275.940 lei/l+TVA

La o revizie se taxeaza o ora si sunt verificate directia, filtrele, suspensia, instalatia electrica, bateria, frane etc


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 4 Jun 2005, 20:24
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Inseamna ca politica asta nu e numai la Toyota!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:35
Forum Renault