DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleeeeeeeme la 6000 km

letitia
post 28 Jan 2003, 18:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




- acuator dreapta fata - caraiala grupa mare. PROCEDURA: 6 ianuarie telef la VC. Asteptat raspuns. Venit raspuns dupa 2 sapt. Ca cica vine pe 27 ian. N-a venit, normal (azi e 28...)... OPC a zis ca nu poate face nimic pana in 30 de zile. Buuuuuuuun, F**K them & rabdare si tutun (+dracii adiacenti.....)
- placute de frane varza - astept acuatorul de la Pitesti ca sa le schimb si pe ele
- scartait haion - asta se rezolva numai ca n-am timp de el
- intra apa la faruri - silicon + timp

In rest totul ok...


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
letitia
post 28 Jan 2003, 18:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




PS - usa dreapta spate nu se mai deschide....


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 28 Jan 2003, 18:11
Post #3


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Naspa. Eu ma apropii vertiginos de 8000 si nu am avut probleme decat cu 3 actuatoare (toate au picat in acelasi timp) si cu cablul de acc. care s-a rupt intr-un moment de "forja" icon_twisted.gif
Mai bine te duci in targ si iti cumperi/pui actuatoare din alea italienesti ca o sa vina vara si sa vezi atunci draci.
Placutele sunt OK la mine desi cred ca la revizia de 10k le schimb. Pompa de frana in schimb cred ca ma lasa cat de curand.
Ref. la usa, nu se mai deschide din interior ca daca da, vezi ca este in inchizatoare un buton care limiteaza deschiderea din interior.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
letitia
post 28 Jan 2003, 18:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




mama pompa de frana am schimbat-o in decembrie!!!! era varza! asa ca, asa cum am scris mai sus, the "F" word applies to Dacia - in my case


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 Jan 2003, 23:54
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Daca vreti sa nu se strice motorasele nu mai umblati la timburusele alea de pe usi. Eventual scoatetile de tot. Daca nu vreti sa le scoateti, reglati-le in asa fel incat atunci cand motorasul este in pozitie jos, adica usa incuiata, tzumburusul sa nu se blocheze in fata usii. Sa mai ramana jumatate de centimetru cel putinintre partea aia conica si fata usii. Altfel puteti sa puneti si motorase japoneze ca tot se strica.

Eu cand m-am apucat sa reglez tzumburusele am inceput usa fata dreapta si a fost nevoie doar de trei deschideri - inchideri ca sa se duca ambreiajul motorasului.
Si o alta chestie nu mai trageti de ele ca sa deschideti usa sau sa impngeti pentru a o bloca. Este alt mod eficient de a se strica motorasele.
Eu am 26000 km majoritatea facuti in bucuresti si deschid si inchid masina foarte des. Plus se inchid usile cand pun contactul si se deschid cand opresc motorul. Pana acum nu s-a mai stricat nici un motoras.
Cand au aparut la noi primele cielo, alea coreene, din care am luat si noi doua schimbam motorase in draci. Pana ne-am invatat sa nu mai umblam la tzumburuse si aftfel de vreo 6-7 ani nu am mai schimbat nici un motoras.
Daca va uitati la toate masinile gandite tzumburusul ala are o forma gandita sa nu se blocheze in nimic. Mai nou nici nu se mai pun tzumburuse.

P.S. Singurele motorase care ar face fata actiunii omului ar fi unele cu ambreiaj de fier. Dar nu cred ca se fac deoarece ar fi foarte zgomotoase si scumpe.

Numai bine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 06:14
Forum Renault