DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Spalatul motorului la DSN

post 25 Feb 2003, 10:15
Post #1





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


In cartea tehnica a masinii scrie clar ca este interzisa spalarea motorului cu jet de apa.
Ce parere aveti? A incercat cineva?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 25 Feb 2003, 10:32
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


nu ti-as recomanda.... daca vrei neaparat sa-l faci "bec" cel mai bine il "sufli" intai cu un compresor de aer si dupa aia il stergi cu o carpa. Ideea e ca daca il speli cu jet de apa poate sa intre apa prin diverse instalatii mai ales la calc. de bord.... si ai imbulinat-o daca te duci la service cu defectul asta.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Feb 2003, 12:38
Post #3


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




sunt multe spalatori in bucuresti care au invatat sa spele motorul de dsn. pun ei plastice pe ceea ce nu trebuie sa se ude si dau cu mai putina apa pe unde e un pic de pericol. pana acum nu l-am spalat dar am vazut destui care l-au spalat si nu au avut probleme. Intrebati inainte de a-l spala daca se pricep bine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 28 Feb 2003, 04:28
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


dupa parereea mea cel mai bine este ssa cureti motorul cu grija. daca te duci sa-l speli cu jet de apa sigur o sa ai probleme. crezi ca-i intereseaza pe aia de la spalatorie de motorul tau? ei ti-l spala si atat.
eu la ford-ul meu dinainte am spalat motorul de 2 ori si de 2 ori am schimbat capacul de la delco. cu nshpemii de pungi puse pe el si tot s-a crapat. icon_evil.gif si un capac nou ma mai costa si 500.000


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 28 Feb 2003, 09:52
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pentru liviu... o sa ma interezes daca spala aia motoare. oricum cel mai bine ar fi sa iei niste servetele domestos... stai linistit ca nu au clor... si sa cureti usor tot motorul. curata f f bine , am incercat eu. si la interior curata excelet toate materialele din componenta interiorului, inclusiz panza aia de pe usi care se murdareste destul de repede. scuze ca am uitat sa-ti spun de chestia asta aseara ! si oricum un lucru facut de tine e mult mai bine facut decat aia de la spalatorie!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 28 Feb 2003, 10:37
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Nici io nu l-am spalat in 2 ani (rusine !).Stiu ca exista un spray cu o spuma si se spala bine . Merge si cu apa dar sa acoperi cu plastic computeru .Cu delcoul nu sunt probleme (CARE DELCOU ???????????)
Motoru de la cielo merge pe acelasi principiu, computer / injectie electronica, si l-am spalat si n-am patit nimic , dar iarna nu-i ca vara , cielo nu e ca dacia ...


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 28 Feb 2003, 11:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Acum cateva saptamani, un Cielo pe care-l are nas'miu nu a mai plecat dimineata (baterie buna, insa masina cam ametita de cap si blocata). L-a dus la service: computeru' a murit, poate de la ger+umezeala din aer. Vreo 30 de bulioane, insa s-a rezolvat pe sestache cu jumatate din suma.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:03
Forum Renault