DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accidente

Bobo
post 25 Feb 2003, 11:13
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




daca exista topicul "curse" hai sa vorbim si de accidente, vazute sau in care ati fost implicati!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Feb 2003, 15:24
Post #2


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Cam morbid subiectu da hai sa va povestesc un accident urat pe care l-am vazut luna trecuta. Eu am trecut la vreo 10 minute dupa accident si fiindca era lume stransa am oprit si eu, nu stiu de ce ca de obicei nu fac chestii d-astea de baba curioasa. In fatza casei poporului se ciocnise frontal o DSN cu un Opel mai vechi. Opelu avea partea stanga parca indoita, iar soferul, care probabil nu avea centura pusa se lovise la frunte, nu grav ca statea pe masina si fuma asteptand politia. In Dacie erau doi barbati intansi pe scaune, plini de sange, initial am crezut ca murisera dar apoi am vazut ca miscau. Dacia era zob, nu mai avea bot, incepea in dreptul bordului ca sa zic asa. Imediat au aparut si gaborii si lumea a inceput sa zbiere la ei ca de 15-20 de minute au sunat la salvare, de mai multe ori, si salvarea nimic, ca nu se poate asa ceva, va dati si voi seama, eram in buricu capitalei si nu pe drum afara din oras, ar fi trebuit ca un 3 minute sa apara o ambulanta. Gaborii intreaba tamp ca de ce aia stau in masina si nu i-a scos nimeni afara. Au inceput oamenii sa le zica ca sa se mai uite si ei la televizor, ca daca au aia ceva la coloana mai rau ii pot buli, ca trebuie sa vina paramedicii ca ei stiu cum trebuie scosi din masina, etc. Dealtfel nici nu cred ca puteau sa-i scoata oamenii, cre ca era nevoie si de o echipa de descarcerare ca erau cam prinsi intre fiare. A, si ce era si mai cumplit e ca asta s-a intamplat seara pe la 9, cand era un cancer ingrozitor afara, vreo -12 grade. Oamenii aia din Dacie erau in pulover, masina nu mai avea geamuri va dati seama, asa ca aia puteau sa moara de hipotermie daca nu de altceva ( eu daca as fi stat intins si nemiscat 15 minute pe frigu ala cre ca inghetam, asta fara sa mai pun loviturile si pierderea de sange la socoteala).
In concluzie:
1. Aveti grija cu Dacia, asta si in contextul curselor din oras de care mai vorbiti, pentru ca Dacia nu tine la busituri nasoale, n-ai abs-uri si nu cred ca s-au facut crash-testuri cand a fost proiectata, asa ca sunt toate sansele sa mori in conditiile in care cu alta masina n-ai avea mare lucru.
2. In continuare interventia autoritatilor (salvare, politie, pompieri) este un mare kkt in Romania.
3. Din cate am inteles Dacia aia era de vina, asa ca ce recomand eu este sa nu taiati fata altor masini, sa dati intotdeauna prioritate atunci cand trebuie si la fel de important este sa SEMNALIZATI intotdeauna cand trebuie, chiar si daca doar schimbati banda nu si sensul de mers, fiindca asta il poate atentiona pe un alt sofer de intentia voastra, pe care poate nu l-ati vazut din cauza unghiului mort sau din alte motive, si astfel poate evita el sa se intample ceva nasol (am observat ca f. multa lume a renuntat la obiceiul semnalizarii si d-aia am simtit nevoia sa va zic asta).


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Feb 2003, 15:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ai dreptate e ft. morbid subiectul dar cand ii vad pe toti cum vor jdemii de CP ma gandesc ca tre ne tinem mintea treaza ca altfel se imputineaza forumul asta ... Doamne fereste!

pana acum n-am fost implicat in vre-un accident nasol, doar ca un incepator m-a lovit de pe cedeaza in lateral; faza nasoala e ca fi-miu era in spate si l-a cam proiectat; era sa-l termin pe ala, norocul lui ca a fost spasit;

ce vreau sa va zic e altceva: veneam de la chisinau spre bucuresti acum aproape un an; veneam cu un tico, conducea nevasta-mea ca io aveam carnetul suspendat; eram pe undeva pe langa tecuci; aveam in jur de 100 si ne depaseste un A8; la cum se ducea zic eu ca avea 120-130; in fata o dacie cu o remorca era in depasire, nu stiu ce depasea; A8 tripleaza nu atinge deloc dacia, derapeaza un pic, se redreseaza si o intinde; dacia odata vezi ca o ia dreapta brusc, probabil ca soferul s-a speriat si a tras brusc de volan, si a iesit in sant;
evident am oprit, cei din dacie nu murisera, erau un pic murdari de sange, .. chestia sa zic buna e ca A8-ul a oprit mai incolo a coborat un colorat stresat de ce a cauzat si e venit sa ii ajute pe astia; putea foarte bine sa o taie ca nimeni nu putea dovedi ca el a cuzat accidentul;
culmea e ca ii retinusem nr. , ca facusem asocierea BAT cu british american tobacco;
acum chestia interesanta este ca nu m-am pus de acord cu sotia la cum s-a petrecut accidentul in totalitate; eu afirm ca din fata mai venea o dacie papuc incarcata care s-a rasturnat ; ea sustine ca acest papuc era cel depasit de dacia cu remorca;
asadar socul de a vedea un accident e mare; pana atunci nu=mi puteam imagina ca poti vedea un accident si apoi sa nu poti povesti exact cum s-au petrecut lucrurile;

concluzia din acest accident: in orice moment tre sa stii ce masini sunt in fata/spate/lateral ca atunci cand esti surprins, nu stii cum reactionezi;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 25 Feb 2003, 17:51
Post #4





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Ai perfecta dreptate omule!!!!!!!!!

Veneam pe 'autostrada'(daca pot sa ii spun asa ca are doar vreo 35km) Comarnic-Bucuresti, mergeam cu 130 pe banda de viteza si ma trezesc ca din senin cu un BMW seria 7 in spatele meu, nu avea mai mult de un metru in spate, putin iesit in stanga si imi facea cu farurile. Stiu ca mai sunt care merg cu viteza mare dar pot sa jur ca in urma cu 5 sec. m-am uitat in spate si nu am vazut nimic care sa imi atraga atentia, cred ca omu mergea cu vreo 250 pana sa ajunga in spatele meu. Socul a fost destul de mare pt. ca am luat din reflex, fara sa mai gandesc de volan dreapta, nu am avut nici o problema cu controlul masinii pentru ca m-am dezmeticit repede. Aviz 'smecherilor' care se cred stapanii soselelor, eu am cateva sute de mii de km facuti.

Si inca ceva, mai si semnalizati mai fratilor.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 25 Feb 2003, 18:54
Post #5


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Hai sa ma bag si eu in Morbidisme din astea .. dar nu cu o povestire ci cu un sfat ....

NU SMULGETI VOLANUL niciodata .. poate sa fie in spatele vostru si Papa si nu trebuie sa smulgeti volanul brusc .... pe mine daca ma "fash-uieste" unul din spate si sta ca prostalanul (scuzati expresia dar eu zic ca asta e cel mai bun termen) in fundul meu la nici un metru ... ma apuc calm si semnalizez ..... incep sa trag dreapta de volan (cu toate asigurarile de rigoare si eventual mai pisc putin de tot frana (cat sa se aprinda stopurile) ca sa il atentionez pe ala ca e prea aproape ... si gata. De ce sa ma stresez pe mine si pe cei din masina mea cand nu trebuie ???? .... e adevarat ca m-a injurat unul ca vezi doamne nu l-am lasat sa treaca ... dar asta e ... de ce sa imi pun eu un pericol viata pentru uniii teribilisti ....

Bafta si va doresc soferie fara evenimente de nici un fel smile.gif ...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 26 Feb 2003, 09:06
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Hai sa va spun la ce am asistat eu duminica asta. Plecasem la socri, care stau la 30km de Timisoara, catre Lugoj. Drum european cica, cu gropulete pe ici pe colo. Intr-unul din sate, ma vad prins intre 2 tiruri, cel din fata roman clar, cel din spate presupun turc/bulgar. Ala din fata o lasa mai moale, in jur de 50, o las si eu mai moale. Ala din spate se pune pe sensul celalalt si incepe sa mearga in paralel cu noi, practic o depasire foarte lungita si nehotarita.

Acu chestia e ca in momentul in care strainul e in fata mea dar retineti, tot pe celalalt sens ca mai trebuia sa treaca si de celalalt tir, de pe o straduta laturalnica apare unui cu o Dacie berlina care se asigura doar din stinga lui si intra exact in fata tirului care pasamite depasea.

In momentul ala am zis ca iese cu moarte de om. Am tras dreapta, turcul/bulgarul a frinat si a tras si el dreapta. Daca eu nu trageam, intra in mine, si deja am o asemenea experienta la activ. Cred ca s-a cam scapat pe el in momentele alea (ca si mine de altfel) ca dupa aia nu l-am mai vazut si noi am continuat sa mergem cu 50 pe ora.

Morala din punctul meu de vedere este urmatoarea. Vinovati sint nu atit tirul si cel din Dacie si politistii care intretin un sistem de vinatoare de recompense. In loc sa-i amendeze urit de tot pe cei care comit timpenii ei ne vineaza pe bulevarde lungi, drepte, late si pe care nu au fost niciodata accidente si pe care in mod cert mergem toti cu peste 50. Iar daca le dai telefon, pina iti raspund te plictisesti (am patit-o o data) iar cind raspund iti explica iritat ca ce ar putea ei sa faca, ca sint putini, etc.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LProdan
post 26 Feb 2003, 09:09
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 7 January 03
From: Timisoara




Hai inca o chestie. Anul trecut, pe soseaua Timisoara-Arad. In fata niste biciclisti pe cursiere, cred ca erau un el si o ea, in mod clar straini. Echipati cu tot ce trebuie: costume de ciclist, casti, cutia cu suc, mergeau super regulamentar cit mai pe dreapta drumului. In spatele lor se apropie o Raba veche, dupa care eram eu, din sens opus mai venea un autocar.

Raba trebuie sa incetineasca fiindca nu era loc sa treaca pe linga biciclisti. Iar atunci cind trece pe linga ei, un mojic scoate o sticla cu ceva si toarna in timp ce depasea, rabdator, tacticos si precis, pe cei doi ciclisti.

Nu pot sa va spun ce m-am enervat. Am dat telef rapid la politie unde am fost intimpinat cu povestea "nu putem sa facem nimic".


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Feb 2003, 09:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




evident ca toti stim ca nu tre sa smulgi volanul; problema e ca in situatii limita nu te controlezi; pana la urma toti suntem amatori; chiar am vazut o emisiune pe discovery in care se facusera niste teste si erau crunte: se facea o comparatie intre soferii amatori si cei profesionisti si era jale; practic ne cam aflam fata in fata cu moartea mai des decat ei (F1, raliuri, etc); principalul vinovat: neatentia; nu vorbesc de chestii din astea gen bautura, oboseala, etc;

in leg. cu modul de a lucru al politiei e jale; ei nu slujesc in interesul sigurantei ci vaneaza bani;
ideea e sa previi nu sa-i prinzi pe toti; ei vaneaza vrajitoare; e ca in america acum nu stiu cati ani cand, chipurile ca sa curete politia si nu mai stiu ce alte structuri de corupti erau momiti tot timpul sa calce pe bec, momiti cu bani buni bineinteles; si era o never ending story ca vorba aia, omul e coruptibil tot timpul; pana la urma au inteles ca nu asta era solutia si au renuntat la acest tip de "vanatoare de vrajitoare";
la noi in loc sa semnalizeze calumea zonele periculoase, sau cele in care se produc frecvent accidente ei vin si posteaza radar; pai ma boilor ideea e sa previi moartea nu sa ma prinzi cu mata in sac ca n-ai rezolvat nimic.. ce sa mai, niste cretini, ma si enervez cand ma gandesc;

puneti in mama voastra camere de luat vederi si atunci o sa stiti ce se intampla tot timpul pe sosele;

hai sa va povestesc ce sistem au introdus londonezii in orasul lor; exasperati de supertraficul din oras au instalat camere la toate intrarile si au pus taxa de 5 lire pentru fiecare intrare in oras; daca nu platesti pana seara se face 10 lire, daca nu platesti in 24 ore se face taxe de 80 de lire; au nu stiu cate zeci de mii de camre care scaneaza to, deci nu prea ai cum sa scapi;
deja sunt croiti si asiaticii sa introduca acest sistem; depinde de succesul londonez;
adevarul e ca pentru orasele mari e o problema;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 18:19
Forum Renault