DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages « < 30 31 32 33 34 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Generatorul de Hidrogen, scheme, experimente, rezultate

gotronic
post 3 Oct 2012, 22:01
Post #931


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




QUOTE(ionijhonnie @ 3 Oct 2012, 21:12)
în acea mașină se află și un alternator ce produce un surplus de energie neutilizată.

Acea energie o punem la treabă să producă HHO care introdus in procesul de combustie produce un surplus de energie transformat in lucru mecanic si mai departe in deplasare.

*



Alternatorul nu produce nici un surplus de energie, de aceea este releul de incarcare, ca sa produca atata energie cata este nevoie si nimic mai mult. In momentul cand ai un consumator in plus, el mareste tensiunea pe bobina de excitatie, astfel alternatorul genereaza un curent mai mare sa mentina tensiunea prestabilita (cazul nostru cca 14Vcc.)

@Lucian MC
Acel oxigen care se produce cu instalatia HHO este utilizat tot pentru ardrea Hidrogenului, daca s-ar putea produce doua molecule de oxigen si doua de Hidrogen, ar fi ceva. In sensul ca s-ar putea folosi acel oxigen si la arderea combustibilului fosil, astfel ar merge cu amestec "mai sarac" la acelasi raport de compresie si ar putea fi o ardere mai completa a carburantului (comburant, ma rog), sau ar fi posibil sa mai "imbogatim" amestecul, de fapt ar fi un amestec mai mult de combustibil.
Daca generatorul de HHO ar fi alimentat doar cu pierderile de caldura de la motor (undeva peste 50..60% la benzina), oooo... ar fi cea mai buna treaba, ca nu am consuma nimic din ce se foloseste de motor pentru a produce energie. Aici daca s-ar putea "dezvolta" ceva, jos cu palaria, worship.gif o sa fie atat crestere de putere cat si reducere de consum.!!

LE.
Cu racirea esapamentului, in afara de faptul ca ar scadea presiunea din evacuare ( deci o evacuare mai rapida, mai buna, nu vad nici un alt efect doar la turatii mari sau in regim sport). Dar daca la recirea esapamentului folosesti din energia motorului, atunci mai bine schimbi esapamentul cu unul mai larg sau scoti filtrele din toba. Ar fi acelasi lucru. Cum ai racit tu esapamentul?

This post has been edited by gotronic: 3 Oct 2012, 22:10


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 3 Oct 2012, 22:10
Post #932


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Corect ceea ce ati afirmat domnul gotronic,chiar daca eu sunt pe partea celor care experimenteaza lucrurile. Ideea principala este ca un electrolizor s-au celula de electroliza are si ea un randament sub-unitar dar nu stiu de ce cel putin in cazul meu reusesc sa reduc consumul si am intrebat pe mai multi. Repet nu incerc sa vand nimic doar ca sunt curios care sunt balantele in toata chestia pe care am facuto. Daca doreste oricine sunt dispus sa le prezint proiectul doar ca sa mi se prezinte un raspuns clar si la obiect. De ce cu sistemul functional am consum gpl 6 la ora asta ca inca nui gata butelia ca sa il fac exact si cu el oprit 10 in conditiile in care eu sunt un sofer mai nebun la volan in sensul ca schimb treptele sus in turatii si plec mai in forta de pe loc.


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 3 Oct 2012, 22:12
Post #933


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Lucian MC @ 3 Oct 2012, 22:34)
In primul rand nu doar hidrogenul contribuie la aportul energetic si cei care considera contrariul sunt putin complet tralala. Oxigenul ala iesit din reactie este un oxigen teoretic cu puritate mare si chiar daca creste riscul exploziilor el creste totodata si puterea carburantului.
*


Tralala esti tu. Macar fii politicos daca tot ai lacune grave. Sunt lucruri ce se invata in ciclul primar.

Exista substante care ard si substante care intretin arderea. Enegie produc DOAR substantele care ard, adica combustibilii.
Hidrogenul este un combustibil si produce energie. Oxigenul doar intretinere arderea si NU PRODUCE NICI UN FEL DE ENERGIE.

Auzi la el, este oxigen teoretic cu puritate mare care creste puterea carburantului!

Nu ti-e un pic de jena ca ai scris asemenea prostii si ca mai ai si lipsa de inspiratie sa-i faci pe altii tralala?

QUOTE(Lucian MC @ 3 Oct 2012, 22:34)
Daca tot sunt atatea minti luminate imi explica si mie va rog cineva care este rolul oxidului de azot s-au NO2 injectat in motor? Aici pe bune eu am o teorie dar nu cred ca este corecta si  desi deviem de la subiect teoretic are un raport si lucrul asta in tot sistemul.
*


Suntem doar ochi si urechi sa-ti auzim teoria.

PS: Incearca sa porti o discutie civilizata, fara jigniri si atac la persoana, fara sa-i faci pe altii tralala, ca s-ar putea ca tocmai tu sa fii cel tralala, cum s-a intamplat in acest caz.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 3 Oct 2012, 22:23
Post #934


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




@Lucian MC Pai tu faci parte din alta categorie din cate am inteles, folosesti si aluminiu, aia este cu totul altceva. Prin anii '80, citeam prin revista Stiinta si Tehnica (sau Tehnium), o inventie a unui suedez (sa nu gresesc), care utiliza doar aluminiu ca si "combustibil". Era vorba de o instalatie pe vremea aceea (reactor parca ii ziceau) care practic era foarte greu de executat, dar posibila. Hidrogenul (pardon, Aluminiu) era bagat intr-o solutie cu care reactiona (nu mai retin detalii din pacate, doar daca caut revista), si prin niste pereti porosi se extragea de acolo Hidrogenul, "lichidul" (nu mai stiu care era si transforma aluminiul intr-o baza sau sare si Hidrogen), nu trecea prin acei perereti . La vremea aceea s-a calculat cam cat aluminiu ar trebui pentru toata industria auto mondiala si s-a constatat ca daca s-ar folosi doar la asa ceva nu ar ajunge nici la o treime din autoturisme sau motoare ce functioneaza pe baza de combustibili fosili. Erau acolo mai multe "dezbateri" pe tema asta.
LE.

This post has been edited by gotronic: 3 Oct 2012, 22:40


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 3 Oct 2012, 22:24
Post #935


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Esapamentul l-am racit destul de simplu, o pompa de apa electrica ,un radiator si racire cu apa tot prin sistemul care l-am zis mai sus adica printr-un tub de cupru si temperatura a scazut cu aproximativ 140 grade din cate tin minte (am un aparat de masura care are si un senzor de temperatura pana la 1000 grade) Oricum din cate am observat atunci pe moment masina avea un relantiu mai accelerat (eu il pusesem undeva la 900 ture si ajunsese pe la 960 ture oricum aproape de 1000 ture acul turometrului constant) Fenomene pe care nu le explic. Teoretic daca luam in calcul ca gazele ies mai rapid nu ar creste putin cuplul?
Si se poate obtine oxihidrogen din caldura dar trebuie presiune,crescand presiunea scade punctul in care oxihidrogenul apare si aici ne-ar avantaja enorm. Tocmai de asta incerc sa discut civilizat ca nui doar un rahat de electroliza cea pe care tot incerc sa o explic. Cea prezentata de Meyer are o sansa teoretica de a merge dar nu sunt prea entuziasmat eu de idee ca este chiar asa,rezonanta de a sparge moleculele de apa cu un consum mic nu prea are relevanta pentru ca fiecare mediu rezoneaza diferit si fiecare compus chimic poate influenta raportul asta. Eu cel putin am incercat si trena de impulsuri si toate lucrurile care s-au discutat pe acest topic si nu am fost impresionat de mari imbunatatiri ci doar minore. A si mi-am adus aminte un lucru ,majoritatea oamenilor care fac celule de electroliza fac celulele de genul - + - + deci o pierdere de energie grava cand de fapt trebuie grupuri de celule in felul urmator pentru randament maxim -+- astfel incat sa obtinem pe 2 placi hidrogen si pe una oxigen chiar daca suna prostesc apa e formata teoretic din 2 molecule de hidrogen si una de oxigen deci.... faceti calculul . Si ca sa fie totul ok la majoritatea celulelor se poate folosi asa zisa apa oxigenata care se foloseste in medicina ca sa avem un surplus de oxigen. Daca lucram civilizat si ne intelegem corect fara offtopic putem ajunge si la lucruri ok


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 3 Oct 2012, 22:26
Post #936


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




exact : va crește consumul de benzina ( cu câteva puncte procentuale ) pentru furnizarea suplimentara a celor 12A (să zicem) necesari electrolizorului.

Acesta va produce o cantitate (?) de HHO ce va intra in camera de ardere.

Aici ”arzănd” împreună cu benzina și cu aerul aspirat se recompune în apă, dar generează o temperatura mult mai mare dacat cea a benzinei. Putem să o consideram temperatură catalitică? Asfel încât se produce o ardere mai rapidă și mai completă? Deci se obține mai multă energie ? Este această energie suplimentară mai mare decât cele câteva puncte procentuale consumate în primul paragraf?






--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 3 Oct 2012, 22:37
Post #937


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Domnul paul_p vad ca dumneavoastra faceti jigniri la adresa mea. Daca tot sunteti un geniu in materie de auto si nu sunteti in stare macar sa faceti ceva afirmatii corecte si coerente fara sa va aprindeti intr-o discutie in care nici macar nu sunteti implicat si macar sa aveti habar de ea la nivelul superior de ce oare va mai obositi sa postati aici? Doar ca da bine mai multe posturi pe profil intr-o locatie s-au alta.
Da stiu ca sunt diferite tipuri de substante dar mai stiu ca si oxigenul pur poate arde in combinatie si cu fierul deci sa nu divagam. Important este ca injectand oxigen pur arderea este una mult mai completa deoarece oxigenul pe care noi il bagam in motoare este poluat cu tot felul de agenti care numai de intretinut arderea s-au sa ajute motorul nu sunt in stare. O mica intrebare pentru dumneavoastra daca nu va suparati si asta facut test de un unchi care este mecanic si are un stand dyno de testare la servici ,am facut un test intr-un oras aglomerat cu o masina si cu aceeasi masina am facut un test intr-o padure izolata de fag si puterea masinii era diferita cu 12 cai ,masina avand in talon 101 cai si fiind de firma fara a suferi modificari intre teste. Asa ca o mica paranteza cel mai destept cedeaza dar nu dai dovada si sunt multi care au renuntat sa posteze aici din cauza unora ca tine. Nu stiu unde ai invatat bunele maniere dar si unul care sta toata ziua cu oile vorbeste mai elevat si nu vorbesc in natura sa te fac cioban,dar daca te simti nu este problema mea. Vad inca ca moderatorii nu isi fac treaba si discutam doar de dragul discutiei unii din noi


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 3 Oct 2012, 22:49
Post #938


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(ionijhonnie @ 3 Oct 2012, 23:26)
exact :  va crește consumul de benzina ( cu câteva puncte procentuale ) pentru furnizarea suplimentara a celor 12A (să zicem) necesari electrolizorului.

Acesta va produce o cantitate (?) de HHO ce va intra in camera de ardere.

Aici ”arzănd”  împreună cu benzina și cu aerul aspirat se recompune în apă, dar generează o temperatura mult mai mare dacat cea a benzinei. Putem să o consideram temperatură catalitică?   Asfel încât se produce o ardere mai rapidă și mai completă? Deci se obține mai multă energie ? Este această energie suplimentară mai mare decât cele câteva puncte procentuale consumate în primul paragraf?
*


De unde ai tras concluzia ca rezulta o temperatura mult mai mare? Intuitie?
Oricum si asa motorul functioneaza la limita, o eventuala crestere a temperaturii ar provoca uzura prematura a motorului. Dar nu e cazul, ca nu creste nici o temperatura smile.gif
La ce te referi prin temperatura catalitica, ce este asta?
De ce crezi ca o temperatura mai mare ar fi de folos?
Arderea benzinei este deja cat se poate de completa, nu prea ai ce sa mai arzi in plus. Ai auzit de amestecul stoechiometric si de semnificatia lui?
Nu rezulta nici un fel de energie suplimentara.

Cantitatea de hidrogen ce se poate produce prin electroliza la bordul masinii, cu un consum rezonabil de energie electrica este mult prea mica raportata la puterea motorului. Ai putea produce sa zicem hidrogen care prin ardere sa genereze 300 VA=0,4 CP. Aceasta valoare este nesemnificativa raportata la puterea de 65 CP a unui motor. Nu trebuie sa uitam insa ca acesti 0,4 CP nu vin din neant, ca un bonus. Pentru acesti 0.4 CP consumam de fapt vreo 0,6CP de la motor, daca luam in calcul doar pierderile din alternator si consideram ca randamentul electrolizei ar fi de 100%. Ceea ce nu e cazul smile.gif .

Teoria enuntata de tine s-a dovedit a fi falsa. S-a incercat sa se acrediteze ideea ca hidrogenul imbunatateste randamentul motorului astfel incat, desi se consuma energie cu producerea hidrogenului, aportul energetic adus de hidrogen este mai mare, si pe ansamblu se obtine un castig.
Nu e asa smile.gif .

<span class='edit'>3 Oct 2012, 23:59:</span>
QUOTE(Lucian MC @ 3 Oct 2012, 23:37)
Domnul paul_p vad ca dumneavoastra faceti jigniri la adresa mea.
*


Nu ai proprietatea propriilor afirmatii?
Tu ai zis ca nu stiu cine ar fi tralala, eu nu am facut decat sa arat ca s-ar putea ca tocmai tu sa fii cel tralala.

Restul postului tau este mult chiar sub nivelul de gradinita, asa ca nu are rost sa mai comentez.

Totusi, desi suntem pe un topic tehnic, poate nu e tarziu sa afli ca:
"sau" se scrie impreunat atunci cand poate fi inlocuit de "ori". Adica se spune "intr-o locatie sau alta", si nu "intr-o locatie s-au alta";
"s-au" se scrie cu cratima (liniuta aia de unire) atunci cand e urmat de un verb. De exemplu: s-au dus, s-au vazut.

This post has been edited by paul_p: 3 Oct 2012, 23:13


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 3 Oct 2012, 23:00
Post #939


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Bravo paul,vezi ca se poate si cu teorie?
De fapt un lucru pe care nimeni nu il ia in calcul este ca hidrogenul dupa ce se recombina de fapt scade temperatura nu o creste asta fiind unul din lucrurile contra asupra sistemului. Nici eu nu sunt de pararerea ca doar sistemul electric poate aduce un beneficiu dar vreau sa testez toate variantele si oricum daca nu da randament pe masina macar am un aparat de sudura si un mijloc de a arata si la alti cunoscuti ca nu este posibil dar pana nu se exploreaza toate necunoscutele nu prea avem ce face. Chiar si cu un aport de energie de 3 ori mai mare tot nu obtii prea mare lucru dar dupa cum am zis motorul pierde energie in cu totul alte parti care poate fi refolosita. Si pentru domnu gotronic aluminiul merge ca reactie dar este un sistem destul de complicat ca sa nu ajunga vapori de soda caustica in motor care ar distruge motorul. Intradevar solutia nu este una prea economica pentru toti dar pentru mine unul este avand in vedere ca tatal meu produce deseuri de aluminiu pe care le-as da la remat altfel pe 3 lei kilogramul asa pot obtine si cunostinte si energie la un pret mic. Totusi daca as putea face un sistem combinat 2 in unu aluminiu cu electroliza cred ca ar iesi ceva mai bun dar momentan caut 2 bare de inox aliat cu mai mult crom si molibden dar nu prea gasesc la sursele mele.... asta e. O sa fac teste prin tije filetate care o sa le pot schimba usor sa vad exact ce pot face.


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 3 Oct 2012, 23:01
Post #940


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




QUOTE(ionijhonnie @ 3 Oct 2012, 22:26)
exact :  va crește consumul de benzina ( cu câteva puncte procentuale ) pentru furnizarea suplimentara a celor 12A (să zicem) necesari electrolizorului.

Acesta va produce o cantitate (?) de HHO ce va intra in camera de ardere.

Aici ”arzănd”  împreună cu benzina și cu aerul aspirat se recompune în apă, dar generează o temperatura mult mai mare dacat cea a benzinei. Putem să o consideram temperatură catalitică?  Asfel încât se produce o ardere mai rapidă și mai completă? Deci se obține mai multă energie ? Este această energie suplimentară mai mare decât cele câteva puncte procentuale consumate în primul paragraf?
*



Nu stiu ce sa spun in privinta asta, o temperatura mai mare dar pe o perioada mai scurta ar fi cam acelasi lucru, adica Energia este Lucrul mecanic inmultit cu timpul. Daca explozia este mai rapida ar trebui refacute niste reglaje la momentul aprinderii (curba de avans). O temperatura mai mare iarasi ar putea produce pierderi de temperatura mai mari in motor (diferenta de temperatura mai mare, desi ar fi benefic pentru randamentul motorului tinand cont ca randamentul este mai bun cu cat diferenta de temperatura dintre sursa rece si cea calda este mai mare) Ei.. asta este "un altfel de discutie" . Acum nu pot sa ma pronunt daca acele procente se regasesc in balanta energetica blush.gif



--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 3 Oct 2012, 23:06
Post #941


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




referitor la temperatura ardere hidrogen: un sfat MAI CITESTE!
Hai că te-am băgat în ceață...


Referitor la amestecul stoechiometric si de semnificatia lui... Pey tu de ce crezi ca s-a tot discutat pe aici depre masinile cu sonda lambda...? ca tocmai sonda Lambda anuleaza castigul adus de HHO..

inca un sfat : MAI CITESTE!

radmasa.gif

Restul postarii tale il pun pe seama oboselii. smile.gif





--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 3 Oct 2012, 23:09
Post #942


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.229
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ocolind cu gratie logica imbatabila a colegului ionelionel, ma gandeam sa intreb si eu un lucru, daca tot ma faceti sa citesc un topic de care sincer nu-mi pasa, si care continua sa fie la marginea unui mic scandal.

Oxigenul, care e celalat rezultat al electrolizei, ajunge si el tot in motor? Ca hidrogenul are sanse mari sa se piarda pe drum, dar cu oxigenul mai putem discuta... Si daca tot ajunge in motor, si e in plus, mai enteaza cate-o sonda lambda la cei care-o au, mai compenseaza vreun regalj nefericit la purtatorii de carburatoare, chestii de-astea...

Luciane, nu pui si tu o poza-doua mai de ansamblu cu montajul tau, ca eu chiar sunt curios cum e aranjat prin masina.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 3 Oct 2012, 23:11
Post #943


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




@ionijhonnie: chiar ca m-ai bagat in ceata.
Stii totusi ce semnificatie are amestecul stoechiometric? Chiar daca zici ca s-a mai discutat pe aici.

Despre ce temperatura de ardere vorbesti tu? De adaugarea unei cantitati de 0.1% hidrogen in benzina? Ce influenta crezi ca are?
Sper ca nu ai uitat ca nu e vorba doar de arderea hidrogenului, ci ca acesta este amestecat cu benzina!

This post has been edited by paul_p: 3 Oct 2012, 23:40


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 3 Oct 2012, 23:39
Post #944


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(Lucian MC @ 3 Oct 2012, 20:23)
ca o sa imi faca ceva bube pe la inox dar cum nu merg de mult timp cu instalatia o sa cumpar zilele astea apa distilata si o sa inlocuiesc cu apa distilata si koh apa plata ce e acum in electrolizor si fierbator.
*


oare la ce materii ati dat bacu , sigur nu la fizica si chimie , citesc si ma minunez nedumerire.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Oct 2012, 23:53
Post #945


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(ionijhonnie @ 3 Oct 2012, 22:12)
în acea mașină se află și un alternator ce produce un surplus de energie neutilizată.
*

O, tine-ma Doamne!
Ce vad aici revolutioneaza sistemul energetic global, nu doar a unui amarat de autoturism!
Pai daca se afla "un surplus de energie neutilizata" in circuitul electric si ala sta asa, relaxat, pe fire si sarme, ce dracu mai e nevoie de sistemul de echilibrare a sistemului national de productie a energiei electrice?
S-au dus naibii toate legile lui Kirkoff si a lui Ohm dintr-o singura formulare: "alternator ce produce un surplus de energie neutilizata"
Asta e o revolutie fundamentala in fizica teoretica!
Nu s-ar putea face o explicitare mai aprofundata a acestei teorii fabuloase?
Ca vad notiuni fizice revolutionare in explicitarea functionarii acestei "instalatii". Cred ca de la Einstein incoace nu s-a mai produs un astfel de cutremur in fizica.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 4 Oct 2012, 08:20
Post #946


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Bun daca tot incepeti cu prostii sa va dau o parte de teorie la cei care aveti lacune. In primul rand inoxul este atacat de clorul din apa de la robinet (daca vreti rezultate rapide puneti NaCl adica sarea obisnuita cu 2 electrozi de inox calitatea 304 si 316l intr-un vas de apa la o sursa de curent continuu si lasati sa functioneze aproximativ 2 saptamani si explicatimi efectul de "mancare" a inoxului s-au oxidare)
Pentru lamurirea oricarei nelamuriri bacul l-am dat la fizica restul nu mai conteaza si media la chimie cand am terminat clasa a 12-a era 9 deci alte detalii nu dau ca nu are rost nu sunt nici un student tocilar dar nici unul prost ca sa faci unele afirmatii. Si ca sa lamuresc si afirmatia "putin complet tralala" care am facuto mai sus era valabila pentru cei care nu au o treaba cu experimentarile astea si se baga in seama ca musca-n lapte fara a avea o legatura cu chestia asta si dau si afirmatii eronate ca ionijhonnie si inca cativa care in loc sa ajute cu idei mai bine prefera sa se certe cu altii .
Haideti sa va dau cateva exemple de ce este bine sa folosim si oxigenul ala de o puritate mai mare si sa gandim si un sistem sa aduca un aport de oxigen mai mare sistemului . In primul rand sudura cu oxi-acetilena ,oxi-hidrogen din cate tin minte eu fara oxigen de la tubul de oxigen si doar hidrogen ori acetilena scadea temperatura destul de mult cu aproximativ 600 grade s-au mai mult.http://ro.wikipedia.org/wiki/Flac%C4%83r%C4%83 .
Ideea principala este ca da si teoria are aportul ei dar sa nu luam nici teoria in absurd si sa consideram pe altii prosti doar pentru faptul ca v-ai domnule nu scriu perfect gramatical ,pe mine unul nu ma doare nici in cot sa scriu perfect gramatical si cui nu ii comvine sa nu imi mai citeasca posturile si gata daca tot vai domle sunteti profesori in ale limbii romane.
Si ca sa raspund si la afirmatia lui jhon da are temperatura mai mare dar sa nu uitam ca se recombina tot in apa desi in motor apare ca forma de vapori dar va scadea temperatura totala odata ars si aici vorbesc tot de temperatura iesirii din motor masurata dar daca aparatul meu de masura este prost calibrat s-au prost facut asta e spun si eu cu ce am putut testa si daca e gresit asta e. Poze cu tot sistemul o sa ii fac in weekend ca trebuie sa fac cateva modificari la sistem inclusiv sa ii inlocuiesc electrolitul deoarece deja s-a format depunere maronie pe fundul electrolizorului.


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 4 Oct 2012, 08:27
Post #947


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




Buna dimineata!

hai ca aparut si klaus !

@ paul_p

Da bineinteles ca stiu despre ce este vorba!
despre amestecul stoichiometric nu cred ca s-a discutuat pe acest topic (s-a discutat cu ani in urma, pe altele, mutumire lui klaus) , dar s-au facut mențiuni despre motoarele controlate de ECU si respectiv sonda lambda, care impreună incearca sa mentina amestecul carburant in raporturi cat mai aproape de stoichiometria ideala.

Sonda face ”analiza” gazelor rezultate din combustie pe baza detectarii cantitatii de O2 si trimite un semnal electric catre ecu. Acesta pe baza softului comanda injectoarele ajustand timpii de injectie respectiv cantitatea de combustibil si momentul de aprindere.
Prin aceste ”parghii” se incearca mentinerea raportului stoichiometric cat mai aproape de ideal.

La combustia HHO, sonda nu poate deosebi O2 de H2O si o interpreteaza ca fiind amestec sarac in carburant si atunci introduce supliment de benzina. Asfel ce economisesti pe o parte ECU cheluieste pe alta.
Pentru compensarea acestei chestiuni s-au realizat unele module denumite EFIE intr-un post mai la inceputul topicului. Deocamdata am trecut peste acest modul ”EFIE” ci m-am focalizat mai mult pe tipuri constructive de electrolizoare si rezultatele acestora.

Cativa parametri ce intra in discutia (posturile) de mai sus:
- temperatura de ”ardere” a H2 este de aproximativ 3300°C
- temperatura de combustie a carburantilor fosili este de aproximativ 2000°C
- timpul de ardere este mult mai scurt, deoarece are putere calorica superioara:

Combustibil Qs (MJ/kg)
Hidrogen 141,80
Benzină 47,30
(sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Putere_calorific%C4%83)

astfel incat in camera de ardere se comporta ca un catalizator.

Referitor la: ”...adaugarea unei cantitati de 0.1% hidrogen in benzina?”
ma uit, ma intreb si ma minunez... de unde ai scos aceasta cifra?
În realitate procentul este mult mai mare.

@ LucianMC
adevarat: in final reduce temperatura gazelor eșapate, dar la momentul declansarii scanteii, recombinarea HHO in apa, ”arderea” este foarte rapida si la temperatura mult mai mare asfel incat se comporta ca un arc electric generalizat in tot volumul de amestec carburant. Asfel ard si picaturile de benzina care inca nu s-au vaporizat.
Apropo : a facut cineva o analiza a gazelor esapate din acest amestec? Cred ca noxele sunt in normele EURO4-5 chiar daca este carburatie obisnuita.

OFF-Topic: sa ne descretim fruntile putin cu un videoclip

This post has been edited by ionijhonnie: 4 Oct 2012, 09:46


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 4 Oct 2012, 10:54
Post #948


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(ionijhonnie @ 4 Oct 2012, 09:27)
- timpul de ardere este mult mai scurt, deoarece are putere calorica superioara:
*


Exista o relatie directa intre astea doua? Puterea calorica superioara da indubitabil un timp de ardere mult mai scurt, si d-aia afirmatia a fost atat de pozitiva?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 4 Oct 2012, 11:20
Post #949


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Prin arderea HHO rezulta apa. Apa se disociaza in HHO si la temperatura de cca 1800 grade (in afara de electroliza). Ajunsa in camera de ardere exact cand temperatura este de 3000 grade. Sa inteleg ca explodeaza din nou? Este un reactor? Ceva ne scapa.


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 4 Oct 2012, 11:27
Post #950


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Chiar daca el arde mai rapid nu doar asta e principalul avantaj . Inafara ca oxihidrogenul arde mult mai rapid si violent si poate fi un asa zis catalizator desi eu unul prefer sa il consider o metoda de ardere mai completa pana aici care poate aduce un aport energetic mai bun complet motorului. Mai este un lucru care poate ajuta ,anume cel zis de domnul gotronic adica diferenta de temperatura poate ajuta motorul dar mai bine tac si raman practician


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Oct 2012, 16:16
Post #951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




sa ma anunti si pe mine cind o sa scoti H si O din apa distilata


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 4 Oct 2012, 18:19
Post #952


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Si daca iti demonstrez practic ca scot HHO doar din apa distilata ce imi iese inafara de ochi scosi de unii din voi? Se poate scoate si din apa distilata desi cu un randament mult mai mic decat obisnuit. Lucrul acesta se poate face doar cu placile de inox s-au tuburile foarte apropiate unul de celalalt.
Citisem o carte care afirma ca motorul pe benzina este facut sa opereze in temperaturii de 1800-2000 grade celsius asta fiind temperatura de ardere a benzinei dar cred ca o iau razna caci cel mai bun otel se topeste la 1500 si ceva de grade dupa diagrama de echilibru Fe-C.
Daca ar fi adevarat s-ar obtine ceva deoarece punctul in care teoretic apa devine hho este undeva la 1600 grade aproximativ ca nu stau toata ziua cu cartea in mana sa dau exact dupa carti.


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krapcarasu
post 4 Oct 2012, 23:23
Post #953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.912
Joined: 25 November 08
From: Suceava




temperatura aia din explozie poate fi si peste 2000 grade, cat e la gpl in motor comprimat, dureaza putin si e evacuata rapid, motorul e si racit cu apa, nu poate topii cilindrii , totusi daca pui aiurea bujii prea calde inafara de detonatii te poti trezii si cu electrozi topiti.

sunt doua tendinte la reglarea avansului, daga bagi apa trebuie sa dai avans mare, daca bagi hidrogen trebuie sa dai avans mic.

Eu ma retrag de pe topicul asta , invit toti scepticii ca mine sa se retraga , nu avem pe cine ajuta cu teoria noastra de 2 bani tongue.gif


--------------------
Renault Megane 1.4 16 v 1999 - sv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyyy26
post 5 Oct 2012, 18:50
Post #954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 29 September 10
From: Pitesti




Revin cu informatii asupra masinii mele pe care am montat instalatia de HHO pe care am facut-o eu artizanal este modelul dry cell .Fara nici o modificare asupra sondei lambda am reusit sa scad consumul de 8% in oras la 7% scepticii si curiosii sunt invitati in Pitesti sa vada cu ochii lor .

This post has been edited by gabyyy26: 5 Oct 2012, 18:51


--------------------
Renault Megane 4, Megane3 2011,2018 - AG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotronic
post 5 Oct 2012, 19:35
Post #955


Ati scapat de platina si problemele ei !!!


Group: Members
Posts: 2.016
Joined: 24 March 06
From: Tg. Mures




Cand au aparut supernovele, (daca asta este masina care ar trebui s-o vedem) am intrebat si eu un taximetrist cat ii consuma in medie in regim de taxi in oras. Raspunsul a fost de 6..6,5%. (nu avea nici un motiv sa ma minta ca era noua si nu avea de gand s-o vanda). Era cheala, fara servodirectie fara aer conditionat (care si alea mai consuma). Masina era proprietate lui si conducea numai el si fiul sau.


--------------------
DACIA Sandero Stepway 100 TCE Blue Line 2020 Iulie - MS-10-GOT
MS-10-GOT
Cu nebunii sa nu te pui, ca au mintea odihnita !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabyyy26
post 7 Oct 2012, 13:48
Post #956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 29 September 10
From: Pitesti




Masna de care vb. este un golf 3 motor de 1.8 injectie monopunct an 94.
Multumit de rezultat am inceput contructia unui al doilea generator pe care am sa il montez pe a doua masina un BMW seria 3 mot. 1.9


--------------------
Renault Megane 4, Megane3 2011,2018 - AG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 9 Oct 2012, 16:31
Post #957


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Eu unul am demontat de pe masina instalatia ca am reusit performanta sa ard o garnitura de chiuloasa dupa o forja indelungata a motorului . Momentan o sa fie demontata deoarece vreau sa implementez un senzor de temperatura a apei sa nu depaseasca 60 grade celsius si pentru ca tot vine iarna sa implementez un mod sa se incalzeasca apa rapid din caldura motorului fara sa depasesc prea mult temperatura de 60 de grade. O sa incerc sa postez poze cu instalatia data jos de pe masina .


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 9 Oct 2012, 16:44
Post #958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Lucian MC @ 9 Oct 2012, 17:31)
Momentan o sa fie demontata deoarece vreau sa implementez un senzor de temperatura a apei sa nu depaseasca 60 grade celsius 
*


Implementarea senzorului ca implementarea, dar de ce tocmai 60 de grade? Vrei sa faci motorul sa merga prost si sa consume mai mult probabil.

This post has been edited by paul_p: 9 Oct 2012, 16:45


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian MC
post 9 Oct 2012, 17:39
Post #959


Mandru Posesor De Dacie Sport


Group: Members
Posts: 628
Joined: 17 May 09
From: Iasi




Ma refer strict la temperatura apei din electroliza clasica ,peste am observat (aici testand in timpul arderii oxihidrogenului ca flacara) de asemenea cu aceeleasi teste cu un aparat de masura ce poate masura pana intr-o mie de grade. Ideea principala este ca si la gpl am observat ca temperatura optima era de 60 de grade celsius discutata tot aici de domnul Nelu(Ph-06-BOA) si mai multi. Teoretic scadea consumul si crestea puterea testat de altii. Practic nu am testat ca sa spun sincer.

9 Oct 2012, 17:44:
http://www.hydrop.pub.ro/vion_cap12.pdf Un lucru interesant de citit ca apa se disociaza la 1200 grade celsius

This post has been edited by Lucian MC: 9 Oct 2012, 17:44


--------------------
Dacia Un sport si un break 1989 1410 si 1995 1410 - IS-60-GVE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 9 Oct 2012, 18:16
Post #960


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




foarte bun documentul !
daca va uitati, sa vedeti coeficientul de disociere creste exponential cu temperatura.


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Topicul de fata se refera in principal la experimente personale.

Tentativele mai mult sau mai putin ascunse de reclama/vanzare se pedepsesc cu warn/ban.

Discutiile pro-contra care deviaza in flame se pedepsesc cu warn/ban. Orice problema se poate discuta si civilizat.

Discutiile off-topic se pedepsesc cu warn/ban.

Reguli valabile incepand de azi 27.09.2012 18:00


--------------------
Go to the top of the page
34 Pages « < 30 31 32 33 34 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 01:48
Forum Renault