DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistem franare, uzura mai mare saboti+placute(stanga)

argus
post 20 Mar 2009, 22:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 February 08
From: Jimbolia,Timis




Salut.Am și eu o mică nelămurire în legătură cu gradul de uzură mai mare pe partea stîngă a plăcuțelor cît și asaboților de frînă.Problema se manifestă în felul următor:după ce frînez plăcuțele din partea stîngă încep să scîrțîie de mama focului(cca 1minut)după care am liniște din nou pînă la următoarea frînare,am fost la un frînotest unde sa constatat că am frîne ca la o mașină nouă(SuperNova Rapsodie 2001-05).Vă rog care puteți să mă ajutați că mă enervează rău problema asta.Mai specific că dupa cca 80km janta de pe stînga este mai plină de praful ala negru de la plăcuțe decît cea de pe dreapta.Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsurile voastre.Scuze dacă am deschis topic nou pe această temă dar nu am găsit nimic apropiat problemei în cauză. nedumerire.gif


--------------------
DACIA SupeRNova 2001 Rapsodie rosu imperial - TM-08-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 21 Mar 2009, 09:59
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Probabil ca la schimbarea placutelor, pe stanga placuta a fost montata fortat si se mananca si ea si discul, sau limitatorul de frana s-a defectat

Test de frana am facut si eu acum o luna si mi-au zis ca franeaza perfect, dar saptamana asta a inceput sa faca urat de tot si ce-am patit...am postat pe topicul de mai jos ce problema (post #20)

http://www.daciaclub.ro/scartiala-de-la-frane-t143603.html
Ar trebui verificate repede discul , pistonasele de la etrier(daca se incinge janta e posibil sa fi ramas blocate) ca sa nu se distruga ...


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 21 Mar 2009, 12:05
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




QUOTE(argus @ 20 Mar 2009, 23:14)
Salut.Am și eu o mică nelămurire în legătură cu gradul de uzură mai mare pe partea stîngă a plăcuțelor cît și asaboților de frînă.Problema se manifestă în felul următor:după ce frînez plăcuțele din partea stîngă încep să scîrțîie de mama focului(cca 1minut)după care am liniște din nou pînă la următoarea frînare,am fost la un frînotest unde sa constatat că am frîne ca la o mașină nouă(SuperNova Rapsodie 2001-05).Vă rog care puteți să mă ajutați că mă enervează rău problema asta.Mai specific că dupa cca 80km janta de pe stînga este mai plină de praful ala negru de la plăcuțe decît cea de pe dreapta.Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsurile voastre.Scuze dacă am deschis topic nou pe această temă dar nu am găsit nimic apropiat problemei  în cauză. nedumerire.gif
*



Posibil pistonas blocat ...in acest caz ,du-te la service si schimba garnitura si pistonasul daca este cazul .


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argus
post 21 Mar 2009, 23:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 February 08
From: Jimbolia,Timis




Mulțumesc pentru sfaturile pe care mi leați dat pînă acum dragi colegi,am să merg la service să văd ce se poate face.Stephanie cazul meu nu este chiar așa de grav ca la tine(discul este bun,plăcuțele sunt de origine cu senzor de uzură),mi s-a spus și mie de posibilitatea de care ai spus tu rinotgo.Dar cum rămîne cu uzura de pe spate a saboților?


--------------------
DACIA SupeRNova 2001 Rapsodie rosu imperial - TM-08-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 01:11
Forum Renault