DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Politia intoarce pe linie continua, Si-mi ia carnetul pentru depasire pe aceeasi linie

claudiu.manda
post 23 Jul 2010, 16:29
Post #31


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Subscriu la cele spuse de @R19/16v. Eu cred ca s-au incadrat sa intoarca tocmai fiindca "simteau" ...


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2010, 16:38
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Te manca pe tine sa-l depasesti... biggrin.gif

Daca era un BMW 645 sau o coaja de de Dacie, sigur nu te mai oboseai sa-i depasesti.

Asta incerc sa-ti spun... Merita sa depasesti pe linia continua ? Oricum unde sa te grabesti Duminica dimineata la ora 9 ?

Pierdeai vreo afacere de mii de euro ? Daca era asa, nu va mai intalneati, ca te trezeai si plecai demult.

Ce sa zic... poate tu crezi ca a meritat depasirea...

This post has been edited by andu911: 23 Jul 2010, 16:40


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 23 Jul 2010, 16:43
Post #33


Members


Group: Members
Posts: 311
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(PaulT @ 23 Jul 2010, 17:28)
Politia se vede clar ca se baga spre ax dupa ce iti incepusei depasirea, pentru a te opri.
Nu se vede clar. In versiunea originala se vede bine, ca mai jos:

Cronologia:
1. Politia e pe dreapta, pe acelasi sens cu mine
2. Momarlanul, vede, franeaza
3. Politia intoarce pe linie continua, ca se plictisise sa stea acolo
4. Eu il depasesc pe momarlan, pentru ca am crezut ca iar face una din chestiile pe care le facuse pana atunci
5. Politia ma vede, ca tocmai intorcea, loz castigator!
QUOTE
Volkswagen-ul nu a periclitat pe nimeni ocolind gropile... absolut deloc.
Asta spune multe, no offence. smile.gif Vizibilitatea in curba aia este 30 m.
QUOTE
Totusi, de ce spui ca ala incurca pe toata lumea?
Mai am si alte filme, tot cu el.
QUOTE
aveati peste 90km/h (cu cat merg camioanele)...
Cum poti tu sa estimezi cat aveam? Camera are lentila "ochi de peste", "wide lens", efectul asupra obiectelor de la marginea cadrului este ca par ca se misca mult mai repede. Daca vezi o filmare din oras, cand merg cu 25 kmh pe o straduta ingusta zici ca-s racheta alba. Deci nu mai fa estimari, te rog!

Hai ca e week-end, sa mai facem si altceva!


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 23 Jul 2010, 16:50
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu mai conteaza acum...si nu-ti pierde vremea pe la Politie ca nu rezolvi nimic.
Inearca data viitoare sa nu mai lasi orgoliul sa te stapaneasca.

Eu daca am pe unu care merge in fata mea, sunt cel mai fericit... e bun de paravan pentru orice.
Mai ales pentru radare, fiindca pe drumurile nationale, radarul te ia numai din fata... n-au unde sa-l planteze ca sa te ia din spate si sa nu il vezi la timp.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 23 Jul 2010, 16:52
Post #35


Members


Group: Members
Posts: 311
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(andu911 @ 23 Jul 2010, 17:38)
Te manca pe tine sa-l depasesti...  biggrin.gif
Daca ati vedea si restul inregistrarilor, m-ati admira pentru rabdare, dar acum cred ca nu mai are rost smile.gif
QUOTE
Asta incerc sa-ti spun... Merita sa depasesti pe linia continua ? Oricum unde sa te grabesti Duminica dimineata la ora 9 ?
Ma duceam la Graz, in Austria, aveam un drum de 1250+ de km de facut (din care cel mai spurcati 600 sunt in Romania). Dar nu asta era problema, eu vroiam sa nu-l mai am pe ala in fata ca era stresant.

Asta e, week-end placut.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 23 Jul 2010, 17:04
Post #36


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




QUOTE(silviumc @ 23 Jul 2010, 16:52)
Daca ati vedea si restul inregistrarilor, m-ati admira pentru rabdare, dar acum cred ca nu mai are rost smile.gif
Ma duceam la Graz, in Austria, aveam un drum de 1250+ de km de facut (din care cel mai spurcati 600 sunt in Romania).  Dar nu asta era problema, eu vroiam sa nu-l mai am pe ala in fata ca era stresant.

Asta e, week-end placut.
*


Iarta-ma ca ma bag si eu:

Mai intii, Politia are _legal_ voie sa faca manevre care noua nu ne sunt permise (tocmai ca sa-si poata indeplini atributiile). Asadar legal tu ai gresit, si ei nu.

Apoi, daca-i linie continua (care nu e pusa degeaba, caci e o intersectie acolo), nu trebuia sa depasesti, punct.

Si mai apoi: spune-ne sincer - cu ce viteza ai circulat in timpul depasirii? La cit estimezi ca a redus viteza VW Golf din fata? Cat de brusc?

Asta e - ai comis-o, ai furat-o; incearca sa reduci paguba si mai ales sa inveti din patanie. Treaba e simpla. Ca veni vorba, nici mie nu mi se pare ca masina din fata a riscat/incurcat ceva incalcind linia continua. Nu uita ca "el" vede substantial mai mult in fata decat "tu", in secventele din clip.

Dupa atita critica si o felicitare: n-ai stat in "ceafa" masinii din fata - ceea ce e bine, si din pacate rar intilnit.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 23 Jul 2010, 17:10
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Am observat ce lentila ai... wink.gif si zic ca estimarea e corecta . Daca doar vroiai sa scapi de ala ai fi avut posibilitatea sa o faci pe linie discontinua fara probleme. Nu aveai nici o intentie sa il depasesti asa ca nu mai da vina pe el... Pana si pe varianta youtube se vede daca dai pauza inainte sa intri in depasire si o tii cu avansare din pauza in pauza ca masina de politie intoarce imediat dupa ce intri in depasire si vine spre ax pentru a te opri(face un arc de cerc fara ezitare sau surpriza - eu sunt sigur ca te-au vazut venind tare din spate cu intentia clara de a depasi). Repet, ala nu a pus pe nimeni in pericol cand a ocolit gropi sau ce a vazut acolo...

Oricum, ai dreptate, e w/e.. biggrin.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Jul 2010, 18:28
Post #38


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(silviumc @ 23 Jul 2010, 15:25)
1. Ca sa fie entertainment-ul complet, iata filmul.  La 08:53:32 se poate observa mersul regulamentar al momarlanului.  Depasirea mea e la sfarsit.  Mai am si alte episoade anterioare, tot cu momarlanul, la fel de regulamentar.  E cam cetos din cauza re-encodarii de pe youtube, dar in versiunea originala e mai clar.

2. Se mai poate vedea in film ca nu am depasit pe linie intrerupta, unde ar fi fost legal, pentru ca nu aveam vizibilitate.

3. Enjoy the movie, sunt sigur ca o sa gasesti si mai multe argumente impotriva mea in el.  Eu reprezint pentru tine vocea tuturor celor care te enerveaza in trafic.  Noroc ca m-ai gasit.  Eu sunt schumaherul generic, m-ai nimerit la fix. cool.gif

4. "Din punct de vedere legal nu ai voie sa depasesti pe linie continua nici carute, deci daca te vede politia trebuie sa-ti ia carnetul, schumaherule. Bafta la examen!" Asta este ce ai zice tu, daca ar fi scris altul in locul tau!

5. Multa ura.  Daca ar fi drumuri cu doua benzi pe sens ai putea fi si tu mai destins.

6. Tu esti un caine care-i uraste pe ceilalti caini ca nu stau frumos la coada, eu sunt un caine care il uraste pe nenea care ne-a pus in cusca si ne-a dat un singur os, desi bani au fost destui pentru mai multe oase.

7. Nu e nevoie sa dau examen: cazuri in care examenul este obligatoriu
*



1. Nu vad ce a facut ala asa de rau. Erai mult in spatele lui, vedea in fata, putea sa ocoleasca gropile.
2. Nu exista OBLIGATIA de a depasi, asa ca... bravo tie.
3. Omule, nu vreau sa fiu impotriva ta. Dar NICIODATA nu merita sa depasesti pe linie continua. Riscul e prea mare, iar ala care vine din fata nu are nici o vina wink.gif
4. Daca as fi citit art 120 (1)(d) din ROUG, partea cu "exceptiile", m-as abtine de la comentarii
5. Nu e ura. E frica de cel care nu realizeaza cat de riscanta e manevra pe care o face, iar o mica pauza de conducee in asemenea cazuri e binevenita.
6. Frumoasa pilda, aproape ca cea a femeii adultere din Biblie, dar e irelevant.
7. Eu n-am vazut in lege ceva care sa te scuteasca de examenul ala, dar pana la urma tu citesti si crezi ce vrei. In locul tau m-as interesa la Politie.

Scenariu: Daca 'momarlanul' ar fi avut o masina in fata, iar masina aia voia sa se incadreze pentru stanga, iar tu intrai in depasire acolo ce se intampla?

Un sfarsit de saptamana placut.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 21:54
Post #39


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 23 Jul 2010, 18:28)
Scenariu: Daca 'momarlanul' ar fi avut o masina in fata, iar masina aia voia sa se incadreze pentru stanga, iar tu intrai in depasire acolo ce se intampla?

*



Pai in cazul asta momarlanul putea sa-l faca daca nu semnaliza dreapta. Jenant ca avem asemenea soferi ... pentru mine linia continua e sfanta, mai bine mai merg 1 km unde pot sa intorc safe daca vreau.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shapera
post 23 Jul 2010, 22:22
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 29 January 10
From: Constanta




Nu pui si tu filmuletul sa vedem si noi? biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2009/1.2 16V 75CP Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 25 Jul 2010, 22:03
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jul 2010, 08:28
Post #42


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09






--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 26 Jul 2010, 08:32
Post #43


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




"Mie nu mi se poate intampla asa ceva" laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 26 Jul 2010, 12:21
Post #44


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 26 Jul 2010, 08:28)


Culpa comuna ... ce daca blonda a semnalizat, asta nu-i acorda prioritate. Daca arunca un ochi in oglinzi scapa cu masina nesifonata.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jul 2010, 12:29
Post #45


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Chiar daca ar fi asa, cand mori sau omori nu prea conteaza gradul de vinovatie.
Eu ma intalnesc des cu situatia asta (in fiecare zi virez la stanga din E574) si ma uit de 15 ori in oglinda dupa schumacheri. Dar in mod normal n-ar trebui sa vina nimic din spate-stanga, ca e...linie continua. La 10-15 zile o data apare maria-sa bemvistu'. wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 26 Jul 2010, 12:35
Post #46


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Mie mi s-a intamplat chiar aseara: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=100...dpost&p=2546994

Noaptea, fara lumini, venea maria-s Scutericiul smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladutz013
post 27 Jul 2010, 13:09
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 9 July 10




QUOTE(claudiu.manda @ 23 Jul 2010, 16:29)
Subscriu la cele spuse de @R19/16v. Eu cred ca s-au incadrat sa intoarca tocmai fiindca "simteau" ...
*



"Ei tot timpul simte" si asa ca mai bine evitati pentru ca la noi mori cu dreptatea in mana. Iar ei se uita la tine cum mori cu...altceva in mana. icon_mrgreen.gif

Eu am patit-o pe pielea mea...aveam dreptate, politistul a recunoscut in fata mea ca am dreptate, ia pe PV mi-a luat permisul. Raspunsul lui la intrebarile mele: "Aceasta este decizia mea, o poti contesta conform legii". De aici el zice pa...si m-a lasat sa o contest. Dupa un an jumatate procesul nu s-a terminat!

Drept urmare, aveti grija ce va doriti cu adevarat!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - 1.9 Diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 27 Jul 2010, 21:52
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




si cind am zis ca pe la noi legea se aplica DOAR in litera si nu in spirit am fost pus la colt...

daca militianul ala era corect se amenda pe el, isi retinea lui permisul. asta inseamna sa le dai tuturor analfabetilor puterea pe care o folosesc discretionar.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 27 Jul 2010, 22:32
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Nu fac pe lupul moralist ca ai depasit pe linia continua, poate si altii s-au saturat sa astepte in spatele vreunui mormoloc si s-au gandit ca nu se turteste linia daca calci pe ea.

Imi place in schimb titlul topicului : "Politia intoarce pe linie continua". Titlu de stire de la ora 17 smile.gif .
Era prea anost sa spui direct ca de fapt tu esti cel care a turtit linia.

This post has been edited by paul_p: 27 Jul 2010, 22:35


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 06:14
Forum Renault