DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Senzori parcare, Pentru parcari cu spatele

Bobbi
post 7 Jul 2005, 09:35
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 July 05




Da, Alarm Service '96...si sunt super de treaba, ieri cineva de acolo a mers personal cu mine la Adras ca sa rezolve problema...si pana la urma s-a rezolvat.


--------------------
Dacia Logan Preference/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 7 Jul 2005, 12:10
Post #122


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




Cred ca o sa caut si eu...ca s-a cam suparat vecinul cu Seat-ul e a cand capota lui a intrat in bara mea din spate...(din fericire fara urmari ca mergeam f incet)


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 8 Jul 2005, 14:45
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




@Bobbi, dupa ce ne-ai facut curiosi, nu crezi ca ar trebui sa ne spui si cum s-a rezolvat?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobbi
post 8 Jul 2005, 18:04
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 July 05




Nu vroiam sa zic ca sa nu-mi sara lumea in cap...desi s-a rezolvat, nu a fost exact cum am sperat eu: cei doi senzori montati pe margine erau la locul lor, asa ca s-au mai montat inca doi senzori, ca si cum ar fi fost doar 4 senzori, la distante egale unul de celalalt. In consecinta in mijloc a ramas un al 5-lea senzor, care a fost dezactivat (cred ca cei de la Adras ar fi fost in stare sa-l conecteze si pe acela, dar tipul de la A.S. 96 a spus ca nu se poate)...daca nu mi-au schimbat bara, macar e bine ca au montat cei doi senzori.

Problema a fost ca cei de la Alarm sustineau ca nu au livrat kituri cu 3 senzori (si intr-adevar unitatea centrala are 4 intrari) iar cei de la Adras sustin ca ei asa le-au primit...in fine...asta nu e problema mea.


--------------------
Dacia Logan Preference/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2005, 23:16
Post #125


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




UCE-ul de senzori nu are decat 4 intrari, deci nu puteau sa puna 5 senzori.
Bine ca macar s-a rezolvat intr-un fel cat de cat pozitiv. A naibii sobolani...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 9 Jul 2005, 05:27
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Stie cineva unde pot gasi senzori de parcare in Cluj?


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 11 Jul 2005, 21:50
Post #127


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




QUOTE(erica @ 9 Jul 2005, 05:27)
Stie cineva unde pot gasi senzori de parcare in Cluj?Si unde pot fi montati?Ar putea fi ceva probleme la garantia masinii?
*




--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VeNoM386
post 5 Aug 2005, 12:21
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(erica @ 9 Jul 2005, 06:27)
Stie cineva unde pot gasi senzori de parcare in Cluj?
*



http://www.okazii.ro/catalog/1043432/auto-...istributie.html


--------------------
Citroen C4 Champion 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 6 Aug 2005, 01:51
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Sau de aici: http://www.datasilvergrup.ro/produse/led%20(2).jpg chiar daca nu sint in Cluj primesti pachetul a doua zi prin curier cu plata la livrare.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 6 Aug 2005, 19:48
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




QUOTE(simon @ 6 Aug 2005, 01:51)
Sau de aici: http://www.datasilvergrup.ro/produse/led%20(2).jpg chiar daca nu sint in Cluj primesti pachetul a doua zi prin curier cu plata la livrare.
*


Multumesc


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andreia
post 24 Aug 2005, 15:15
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 August 05




Cate lucruri afli citind acest forum!
In luna mai 2005 mi-am ridicat Loganul de la Adras Drumul Taberei, am cerut optional senzor de parcare si... am doar trei senzori. Habar n-aveam ca trebuie sa fie patru pentru ca, bineinteles, nu am vazut nici o cutie.
Nu stiu daca din cauza lipsei unui senzor sau a locului unde sunt montati (pe bara neagra), dar daca vreau sa parchez un fata unui Cielo si nu ma dau jos din masina sa ma uit in spate, sigur "ma urc" pe placuta lui cu numarul.
Dupa trei luni mai pot ridica oare pretentii la al patrulea senzor? Pe factura scrie doar 1 Kit, asa cum a zis si Bobbi.
Si mai e o problema: daca parchez cu senzorii spre soare, cand dau inapoi tipa incontinuu, ca la atingerea unui obstacol. Am crezut initial ca poate e murdar vreun senzor, dar apoi mi-am dat seama ca e de la caldura. La Adras mi s-a spus sa parchez la umbra.


--------------------
LOGAN Ambition 2005 - B-82-ACU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 24 Aug 2005, 15:25
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Andreia, eu mi-am pus senzorii de parcare tot la Adras, desi masina am luat-o din alta parte. Aveau doua tipuri de senzori, unul la 2.5 mil. si unul la 3.5 mil., ultimul cu un ecran mai smecher care vine fixat pe bord. Au desigilat cutiile in fata mea si ambele modele aveau 3 senzori.

Problema cu parcatul la umbra e dea dreptul hilara... Eu n-am avut probleme din astea...

Apropo, tipa imediat ce au detectat ceva in spate, asta nu e o problema - asa trebuie sa faca. Tu trebuie sa te uiti pe indicatorul de distanta.

This post has been edited by thecagero: 24 Aug 2005, 15:53


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
avathan
post 24 Aug 2005, 15:39
Post #133


eu.


Group: Banned
Posts: 586
Joined: 16 March 05
From: Buc




QUOTE(Andreia @ 24 Aug 2005, 16:15)
Cate lucruri afli citind acest forum!
Si mai e o problema: daca parchez cu senzorii spre soare, cand dau inapoi tipa incontinuu, ca la atingerea unui obstacol. Am crezut initial ca poate e murdar vreun senzor, dar apoi mi-am dat seama ca e de la caldura. La Adras mi s-a spus sa parchez la umbra.
*


laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

This post has been edited by avathan: 24 Aug 2005, 15:40


--------------------
a Rosu 1800 - @
unu,doi,trei,patru,cinci ... zero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andreia
post 24 Aug 2005, 19:27
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 August 05




Cand am luat eu masina, nu m-a intrebat nimeni ce model prefer, mi l-au dat pe cel de 3,5 milioane, cu un mic afisaj lipit deasupra oglinzii. Arata imediat distanta, de la 1,5 m si daca distanta minima e lateral stanga/dreapta sau central. Cand afiseaza 0,00, de fapt mai sunt circa 30 cm de obstacol. Pana la urma nu ma deranjeaza ca sunt doar trei senzori, dar problema cu soarele e reala. Cand parchez la serviciu sau la vreun supermarket am inceput sa caut locurile unde nu-mi bate in spate. Daca voi nu aveti aceasta problema am sa ma duc la firma producatoaare, doar e in garantie.


--------------------
LOGAN Ambition 2005 - B-82-ACU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 24 Aug 2005, 19:37
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(erica @ 9 Jul 2005, 05:27)
Stie cineva unde pot gasi senzori de parcare in Cluj?
*


Da o tura in selgros, este kit complet la aprox 2 mil.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andreia
post 29 Aug 2005, 20:52
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 11 August 05




Buna. Nu stiu daca intereseaza pe cineva, dar mi-am rezolvat problema cu piuitul senzorilor la soare. Am fost din nou la ADRAS si mi-au schimbat unul din senzori. Am verificat, nu mai piuie. Deci se poate.


--------------------
LOGAN Ambition 2005 - B-82-ACU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John
post 11 Oct 2005, 22:06
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 12 March 05
From: Bucuresti




Sa va zic ceva interesant...oarecum. Am senzorii de parcare cu oglinda(aia din Orhideea). Ei ar fi minunati in sinea lor, dar cam papa curent muuult...Si deci ca atare au reusit sa arda manocontactorul de mers inapoi(nu stiu daca am zis bine dar intelegeti voi). Asta a fost cam nasol, pt ca nu numai ca nu mai mergeau ei dar nu se mai aprindea nici becul de marsariere...Norocul meu e ca am avut relatii la service si am facut pe garantie, altfel ...
In incheiere sfatul meu prietenesc ar fi sa puneti daca puteti un releu de protectie ceva acolo ca nu se stie niciodata...Si nu e decat vreo 200 lei (grei) si asteptati vreo luna comanda...(la urgenta....)..fara misto.
Take care dry.gif


--------------------
Dacia logan ambition - DJ 06 aaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucas007
post 12 Oct 2005, 13:05
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 19 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(John @ 11 Oct 2005, 22:06)
Sa va zic ceva interesant...oarecum. Am senzorii de parcare cu oglinda(aia din Orhideea). Ei ar fi minunati in sinea lor, dar cam papa curent muuult...Si deci ca atare au reusit sa arda manocontactorul de mers inapoi(nu stiu daca am zis bine dar intelegeti voi). Asta a fost cam nasol, pt ca nu numai ca nu mai mergeau ei dar nu se mai aprindea nici becul de marsariere...Norocul meu e ca am avut relatii la service si am facut pe garantie, altfel ...
In incheiere sfatul meu prietenesc ar fi sa puneti daca puteti un releu de protectie ceva acolo ca nu se stie niciodata...Si nu e decat vreo 200 lei (grei) si asteptati vreo luna comanda...(la urgenta....)..fara misto.
Take care dry.gif
*



acesta a fost explicatia de la service, ca sistemul de senzori este de vina ???..sau este opinia ta...inca nu mi-am montat senzori dar intentionam acest lucru...acum astept insa contactul din cutie care s-a stricat...si vreau sa stiu ce masuri sa iau ..poate trebuie cum ai spus un releu ..o siguranta...


--------------------
BMW 318 2001 COUPE - B-68-BDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John
post 17 Oct 2005, 19:32
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 12 March 05
From: Bucuresti




Nu e parerea mea, evident ca asta s-a constatat la service...


--------------------
Dacia logan ambition - DJ 06 aaa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucas007
post 17 Oct 2005, 19:48
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 19 April 05
From: Bucuresti




curios ca cei care le monteaza nu cunosc acest aspect legat de protectie....sau poate apar probleme numai la Logan...multumesc mult pentru informatie


--------------------
BMW 318 2001 COUPE - B-68-BDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 18 Oct 2005, 18:19
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Eu am senzori de parcare si nu am nici o problema.Dimpotriva...


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 18 Oct 2005, 22:58
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




am si eu o intrebare cu privire la senzorii astia, bine ca deja am citit prin unele posturi raspunsul dar l-am si verificat personal.. deci mie nu mie se par foarte folositori acesti senzori devreme ce de la 30 cm piuie incontinuu.. eu personal imi dau seama cand mai sunt cam 30 de cm (am slz), m-ar fi interesat ceva cu o marja de 10 cm sau ceva de genul.. nu de alta dar unde parchez eu e nevoie de toti cm ca sa fie parcata calumea si asa ca nu prea ma incalzeste daca imi spune ca mai sunt 30 ca nu pot sa o parchez acolo si de cand incepe sa bipaie in continuu tot cu simturile mele trebuie sa o fac.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 18 Oct 2005, 23:04
Post #143


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Pai senzorii astia ajuta mai mult in cazuri de obstacole "invizibile", gen gardulet, pomisor, Tico. Solenza este ok la dat cu spatele, dar cand ai frigider ca mine si nu vezi nimic sub 1 m si asta doar pe centrul lunetei... wink.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 19 Oct 2005, 14:55
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




smile.gif) hai mey ovidiu o fi slz mai mica dar nu e de comparat cu tico.. da ideea e ca depinde inaltimea la care e portbagajul; berlina mi se pare ca are mult mai buna vizibilitatea decat slz.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 20 Oct 2005, 23:44
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(alex_axn @ 18 Oct 2005, 22:58)
deci  mie nu mie se par foarte folositori acesti senzori devreme ce de la 30 cm piuie incontinuu.. eu personal imi dau seama cand mai sunt cam 30 de cm (am slz)
*


Nu stiu cum este la slz dar in Logan ma simt, efectiv, ca intr-un camion cind trebuie sa manevrez cu spatele biggrin.gif . Sa vezi cind trebuie sa iesi din parcari aglomerate, sa te strecori printre aia care te-au strins ca intr-o menghina pe laterale si cel care a parcat in spate. Stau drept in scaun, doar capul se misca usor stinga-dreapta pentru a privi in oglinzile laterale si in cea interioara iar urechea este Philips la senzorul de parcare. Cind s-a auzit piuuuuuuuuu....frina tapan. Pacat ca nu scoate si un pufait ca de tir cind ingheata la 20 cm de inamic. icon_mrgreen.gif Imi place inghesuiala. Am o tinuta la volan extrem de demna. biggrin.gif . Cel mai mare succes al meu a fost iesirea din parcare la MacDonalds cind camionul lor de aprovizionare oprise in spatele meu. Am dat in spate si in fata de 2 ori dar am iesit frumos fara sa intorc odata capul in spate. radmasa.gif
Asa ca ia-ti senzor de parcare. Cred ca a fost cea mai cu folos cheltuiala facuta pentru Logan.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 21 Oct 2005, 07:23
Post #146


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Eu de cand mi-am montat senzori de parcare,aproape ca nu mai am nevoie de oglinzi.Iar cu piuitul continuu cu 30 cm inainte de obstacol e iarasi foarte bine.Stiu ca daca e nevoie mai pot da inapoi inca 29cm.smile.gif)


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Oct 2005, 22:30
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




QUOTE(erica @ 21 Oct 2005, 07:23)
Stiu ca daca e nevoie mai pot da inapoi inca 29cm.smile.gif)
*


Desi gluma ta este evidenta (si buna) cred ca merita un comentariu. Dupa ce piuitul devine continuu si/sau este afisat '0' ma opresc intotdeauna. Din 3 motive:
1.distanta este totdeauna mai mica decit cea afisata. Mai ales daca masina din spate este o Berlina. Cred ca senzorul fiind plasat mai sus nu 'citeste' bara ci capota motor a Berlinei.
2.Exista totusi o mica intirziere intre momentul in care senzorul emite fascicolul de ultrasunete si momentul opririi, ceea ce face sa intri oricum sub distanta afisata.
3.Ce rost are sa risc? Mai bine mai fac o manevra dar sint sigur ca nu o mototolesc.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Seba
post 22 Oct 2005, 21:08
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 27 April 05
From: Targu Mures




Am o intrebare. Voi care ati vazut senzorii mai de aproape, cum ar arata acestia din punct de vedere estetic pe o Dacie cu bara ca in poza de mai jos, ca de montat ma gandesc ca se pot monta si pe berline.

Attached thumbnail(s)
Bara.jpg ( Size: 55.74k ) Number of downloads: 749


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 22 Oct 2005, 22:51
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Sigur ca se pot monta. Vor arata la fel de bine ca la Logan, cum altfel? Nu stiu insa cit sint de necesari. Vizibilitatea in spate este foarte buna, poti sa verifici in spate deschizind portiera mai usor ca la Logan. Eu daca as mai fi avut Berlina nu cred ca as fi cheltuit cca 3.5 milioane pentru senzori de parcare.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
erica
post 23 Oct 2005, 05:48
Post #150


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 5 July 05




Eu ziceam ca dau inapoi inca 29cm atunci cand piuie continuu,doar daca e nevoie. Asta nu inseamna ca e intotdeauna nevoie.Cel mai des,nu e.


--------------------
Ex-Dacia Logan Preferance 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:20
Forum Renault