DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 1.000.000

Marty
post 22 Nov 2003, 10:03
Post #61


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mah, dar banii din material plastic se folosesc si in Australia si sunt destul de bine primiti! Eu am inteles ca de acolo au luat ideea. Cica s-ar fi dus Adi Pirtzocles sau Nea Nelu Cucuvelu' pina pe acolo si cind a vrut sa-si ia un cico si o placinta cu varza de la cantina studentilor din Brisbane, a vazut ca la ei e paraiu ca coperta de caiet la noi. Asa ca s-a luminat odata, a slobozit un pirts si a implementat ideea si la noi!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2003, 10:47
Post #62


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




personal mi se pare o idee buna. sunt mult mai durabili si cel mai important, rezistenti la lichide care cad peste ei, i.e. apa minerala, cafea, cola, etc. biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 22 Nov 2003, 15:46
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




sper ca va dati seana ca a spus andrei e poanta..

ideea e ca la noi uzura bancnotelor e mult mai mare ca in alte tari; ganditi-va numai la taranii nostri care pun mana in hardaul cu varza murata, apoi idi da rest, se mai scarpina undeva, mai arunca cu o rosie...

nasol e ca i-a spart pe astia care ii numara cu masinariile, ca cica se lipesc intre ele...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2003, 16:23
Post #64


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




da ... asta e partea nasoala.


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 22 Nov 2003, 17:22
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Nu știu dacă vă mai aduceți aminte de banii de hîrtie de pe vremea lui Ceaușescu, cît de mizerabili erau...
Banii de polimer de acum au o viață de circa patru ori mai lungă în circulație decît banii de hîrtie și sînt mai curați. Rezistă la condiții de climă și de întrebuințare dintre cele mai variate. Se comportă mai bine în mașini automate (bancomate, mașini de numărat sau de acceptat bancnote). În plus, sînt mai greu de falsificat. Cine se plînge de faptul că se numără greu pe mașinile de procesat înseamnă că are mașini mai vechi, sau prost reglate. După ce se vor retrage ultimele două bancnote de hîrtie care au mai rămas (50.000 lei și 100.000 lei), vom fi singura țară din Europa care vom avea întreaga emisiune de bancnote pe plastic. Am fost, de asemenea, primii în Europa care am avut o bancnotă pe plastic, bancnota de 2.000 lei cu eclipsa. Deși acum este într-o stare destul de avansată de uzură, gîndiți-vă ca circulă din anul 2000, deci de aproape trei ani, fiind cea mai mică cupiură, în condițiile în care singurul tiraj a fost cel de atunci. Nici o bancnotă de hîrtie nu ar fi rezistat atît. În lume, Australia și Noua Zeelandă mai au toate cupiurile pe plastic.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2003, 18:13
Post #66


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




tot dolaru' e cea mai rezistenta bancnota (financiar vorbind biggrin.gif:D). Ganditiva cat a rezistat. Daca gaseai in pod 10 Dolari din 1890 erau buni! si puteai sa si iti iei ceva cu ei smile.gif La noi ... smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 22 Nov 2003, 19:04
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Asta este altceva. US Federal Reserve, Bank of England și alte bănci cu adevărat serioase nu au mai negat niciodată valoarea unei bancnote odată ce au emis-o. Indiferent de anul apariției acelei bancnote, ea a rămas cu aceeași valoare nominală pentru totdeauna. Spre exemplu, Bank of England a schimbat, cu mai mult timp în urmă, designul bancnotei de 5 lire sterline. Vechea bancnotă a fost retrasă treptat din circulație. Acum, deși vechea bancnotă nu mai este în circulație și nu mai poți cumpăra nimic cu ea pe stradă, se poate totuși preschimba numai la Bank of England, pe timp nelimitat, cu o bancnotă nouă, în circulație, la aceeași valoare de 5 lire sterline...
În postul de mai sus eu v-am povestit numai despre "proprietățile fizice" ale bancnotelor românești.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 22 Nov 2003, 20:25
Post #68


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




eh ... am facut si eu un apropo biggrin.gif ca sa evidentiem ca totusi moneda noastra nu conteaza ... chit ca e din plastic sau nu biggrin.gif:D:D


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 12:55
Forum Renault