DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 13 14 15 16 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina noua cu defecte la livrare

marksman
post 22 Aug 2017, 09:44
Post #421


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.467
Joined: 1 November 04
From: sat




Cand te duci sa-ti iei masina noua, nu presupui ca e retusata sau cosmetizata. De aia platesti masina noua, ca sa fii sigur ca e OK, si sa nu faci investigatii ca si cand ti-ai lua masina SH.

Plm, cand am ridicat Loganul (in "rizling"), s-au inmanat cele doua chei, certificatul de garantie, cartea masinii, s-au facut instructiunile de rigoare (incepand cu cheia cu telecomanda, continuand cu borcanul de lichid de spalat parbrizul, comenzile de lumini, climatizare, unde e si cum se deschide busonul etc.), ni s-a spus ca are maxim 5l de benzina in rezervor, ura si la gara. M-am uitat la aspectul general al caroseriei, nu m-am aplecat sub ea.

Cand am luat Passatul stiam ca fusese atins in parcare si reparat, m-am uitat si prin alte parti sa vad daca mai are urme, am vazut o urma de frecus pe bara ("iese la polish" - asa a si fost), am fost intr-un drive test, m-am uitat pe sub ea. Si asta in conditiile in care stiam masina inca dinainte de a fi de vanzare, dar fiind vorba de o masina la mana a doua, te astepti sa fie probleme, spre deosebire de una noua.

LE: ce s-a povestit in acest topic e o magarie din partea dealerului, care nu se astepta ca omul sa observe defectele decat (mult) dupa intrarea in posesie, si sa nu faca galagie pe principiul "nu ma mai complic, am dat deja banu', "iese la polish"/"se face pe CASCO", alte probleme sa nu fie". Daca dealerul era fair play ar fi spus despre respectivele defecte, chiar daca ar mai fi lasat 5-600 de euro sau ar fi bagat la inaintare 2-3 revizii gratuite. Dar na... daca se poate sa jumulim fraierul...

Felicitari initiatorului pentru perseverenta, rusine dealerului si Renault Romania pentru modul in care au inteles sa gestioneze situatia.

This post has been edited by marksman: 22 Aug 2017, 09:50


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 22 Aug 2017, 10:22
Post #422


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Unii au impresia ca masinile se transporta in mediu septic de la producator la dealer, or fi medicamente sau ceva. Eventual si refrigerate.

Acu multi ani fui in vizita in portul Constanta. Se nimeri sa fie un transport de dacii 1310 care erau descarcate din tren si incarcate in vapor, cred spre america de sud, dar nu sunt sigur. Erau vreo 2 km de la terminalul feroviar la dana in care era ancorat vaporul. Am crezut ca asist la un drag racing sau ceva, baietii aia de manipulau daciile 1310 erau adevarati piloti de raliuri. La unu din ei a crapat biata dacie in aia 2 km, si au remorcat-o cu o sufa si incarcat-o in vapor. Io zic ca dealerul tre' sa dea la cheie inainte sa o vanda, si sa bage un ochi daca are ceva defecte..


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Aug 2017, 10:34
Post #423


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.467
Joined: 1 November 04
From: sat




E responsabilitatea dealerului ca masina comandata de client sa fie noua. E tot responsabilitatea dealerului sa informeze clientul ca masina a fost avariata la transport si reparata si sa ofere compensatii.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 22 Aug 2017, 15:53
Post #424


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(marksman @ 22 Aug 2017, 11:34)
E responsabilitatea dealerului ca masina comandata de client sa fie noua. E tot responsabilitatea dealerului sa informeze clientul ca masina a fost avariata la transport si reparata si sa ofere compensatii, daca clientul doreste/accepta acest lucru, sau inlocuirea masinii/returnarea baniilor, dupa caz.
*


Mi-am permis sa te completez putin. wink.gif

This post has been edited by RZV: 22 Aug 2017, 15:54


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 23 Aug 2017, 07:48
Post #425


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




QUOTE(tatimeu @ 22 Aug 2017, 08:21)
a intrebat o laie. daca intreba inseamna ca exista o farama de indoiala in el in legatura cu ceea ce inseamna destocaj.


Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Uite cum poti sa faci tu sau oricare alt coleg de pe forum. Intri la orice dealer Renault si te interesezi de o masina noua. Probabilitatea ca ei sa iti propuna ceva din listele de destocaj pe parcursul discutiei este destul de mare (mai ales daca isi dau seama ca esti flexibil pe detalii gen culoare, dotari si ca iti doresti masina cat mai curand). Nu spun ca orice dealer o va face dar e posibil sa ti se propuna o astfel de masina pe durata discutiei. Pune ce intrebari iti trec tie prin cap referitor la starea masinii si iti garantez eu ca nici un agent de vanzari nu va admite ca aceste masini din lista pot avea defecte, reparatii ulterioare fabricatiei, uzura etc. Aflandu-ma cu jobul in zona am mai intrat si la Bras in Iasi dar si la Dedeman in Bacau ca sa mai consult si alte optiuni dar si pentru ca cei de la Piatra nu aveau la drive test decat motorizarea de 1.6 Dci. In ambele locuri am specificat inca de la inceputul discutiei ca sunt interesat de acea oferta prin Rabla pentru Megane Sedan 1.2 Tce. Cei de la Bacau mi-au propus si ei o masina de pe listele de destocaj, cei de la Iasi nu au adus vorba si nici eu nu am deschis subiectul.

This post has been edited by machinist: 23 Aug 2017, 07:49


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Aug 2017, 09:37
Post #426


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 22 Aug 2017, 10:44)
Cand te duci sa-ti iei masina noua, nu presupui ca e retusata sau cosmetizata.
*


Pai atunci sa nu te duci intr-o uzina de asamblat masini sa vezi zona de retus greu ca nu-ti mai iei in veci masina noua.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 23 Aug 2017, 10:20
Post #427


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.467
Joined: 1 November 04
From: sat




Atunci sa nu intri in vreo bucatarie de restaurant ca nu mai mananci veci in oras. Hai sa fim seriosi.

Daca in uzina se corecteaza ceva, se face cu anumite standarde. La dealer e pe principiul "cat mai ieftin, sa nu bata la ochi, si sa nu observe prea repede clientul". Sa amintesc aici patania cuiva care lucreaza la Reno si s-a dus cu Loganul la reprezentanta si a trebuit sa se ia un pic de "doreii"de acolo?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 23 Aug 2017, 10:39
Post #428


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Io propun inchiderea topicului. Cine avut de invatat o fi priceput.
Concluzia sunt doua: client cascat +dealer ecscroc= belea mare si repet: cine nu beleste ochii beleste punga.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 23 Aug 2017, 10:40
Post #429


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(marksman @ 23 Aug 2017, 11:20)
Sa amintesc aici patania cuiva care lucreaza la Reno si s-a dus cu Loganul la reprezentanta si a trebuit sa se ia un pic de "doreii"de acolo?

Link please!:)


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Aug 2017, 10:47
Post #430


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(bion @ 23 Aug 2017, 11:39)
client cascat +dealer ecscroc= belea mare si repet: cine nu beleste ochii beleste punga.
*


În principiu, da. Cu mențiunea că în cazul de față clientul ar fi pățit același lucru chiar dacă n-ar fi fost căscat. Pentru că și dacă n-ar fi ridicat mașina și n-ar fi semnat pentru ea, tot prin același proces ar fi trebuit să treacă pentru a-și primi banii înapoi.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 23 Aug 2017, 21:36
Post #431


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Mda, ne luam masina noua dar trebuie sa o cautam de bube. Daca bateau injectoarele il certati ca de ce nu le-a verificat la ridicarea masinii, de ce nu a cascat ochii, etc,

Nu frate, iau masina noua si noua sa fie. Poate nici nu ma pricep sa fac diferenta intre suprafetele vopsite diferit.
Si daca vrem sa discutam despre Automoldova, o patanie proprie.
In anul 2009, comand un logan 1,5 dci de 85 CP. Toate bune si frumoase, vine masina, mi se dau presurile gratuite promise la comanda, verific pe ici pe colo, imi concentrez atentia asupra tablei( sa nu aiba impunsaturi, infundaturi, etc).verific roata de rezerva, mi se face fotografia de posesor fericit si valea.....la restaurant, unde ma asteaptau vreo trei prieteni sa ud masina.Intru, comand ceva beri, coniacuri, etc, si iesim afara cam in zece minute sa vada si ei masina, deschid capota la motor, se uita ei pe ici pe colo, cad imi sare in ochi stergatorul dreapta. Ruginit tare, cu lamela invechita, jalnic, mai scurt vizibil decat celalat..
Nu stiam ce sa fac, ma gandeam ca e o gluma proasta a vreunuia dintre ei, dar nimic, nici unul nu radea, nu isi dadea coate, etc.
Inchid de urgenta capota si le spun ca revenin in 15 minute ca am uitat sa fac ceva. Baietii intra in restaurant eu fug la dealer, pe drum il sun pe agentul de vanzari, ajung la locul de predare si taraboi. se jurau ca ei nu, ca ei caca maca. Frate, cine pana mea imi ia stergatorul si pune altul la loc? Sau eu, dupa 10000 de E dati pe masina ma pretez la a schimba asa ceva?
In fine, iau un stergator de pe alt logan, mi-l inlocuiesc si la bere.............
Uitasem de poza.
Peste vreo 7 zile ma duc din nou la dealer sa ridic cartea tehnica si poza de fericit posesor, poza pe care o am si astazi. Ei, in poza se vede clar stergatorul ruginit si mai scurt decat celalalt.
M-am intors la cel care mi-a predat masina, sef depozit si dorel, dorel care primise de la mine bani de un coniac la ridicarea masinii, si le arat poza. Tacere, vrajeala, ca cineva a vrut sa le faca rau.
Evident, eu eram vinovat, in euforia respectiva nu m-am uitat la stergatoare.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 04:26
Post #432


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




De baterii schimbate ?? nimic ? Filtre de aer / polen mai putin noi ?? Toata lumea se uita numai la estetica pe aici ??? Roata de rezerva , aproape noua ??? Apa in loc de lichid de parbriz ?? ..... etc .. etc

This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 04:33


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 Aug 2017, 07:44
Post #433


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Din ce in ce mai greu sa gasesti service care sa te lase sa stai langa mecanic ca sa te asiguri ca monteaza piesele care i le dai.
Cand ii aud ca nu se poate asista la lucrare le dau ziua buna.
Pe camerele lor vezi ce vor ei sa vezi.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 24 Aug 2017, 11:55
Post #434


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(stefandinescu70 @ 24 Aug 2017, 05:26)
De baterii schimbate ?? nimic ?  Filtre de aer / polen mai putin noi ?? Toata lumea se uita numai la estetica pe aici ??? Roata de rezerva , aproape noua ??? Apa in loc de lichid de parbriz ?? ..... etc .. etc
*




asa faci tu in reprezentanta?
in general locul de primire/livrare e destul de la vedere. Ma indoiesc ca vine dorel de la atelier si in plina sufragerie inlocuieste ceea ce ne spui tu.
ma faci sa radmasa.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 24 Aug 2017, 12:09
Post #435


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Nu reprezinta nimeni pe aici vreo reprezentanta ( sau nu denigram vreo una ) . Sa nu exageram sau sa nu parasim incinta , nu ? smile.gif Se discuta doar si fiecare ia de aici ce vrea si ce poate sa inteleaga ...

This post has been edited by stefandinescu70: 24 Aug 2017, 12:12


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Aug 2017, 14:08
Post #436


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(psychoo @ 24 Aug 2017, 08:44)
Din ce in ce mai greu sa gasesti service care sa te lase sa stai langa mecanic ca sa te asiguri ca monteaza piesele care i le dai.
Cand ii aud ca nu se poate asista la lucrare le dau ziua buna.

De ceva timp sunt obligati sa te lase, daca le ceri. Eu n-am avut probleme nici inainte, n-a comentat nimeni.

Cand a luat batranu' masina de noua, de la IDMS, in '83, a luat-o fara oglinda ext. dreapta. N-a deranjat pe nieni treaba, pana m-a respins pe mine la un itp in 2009 (altceva nu gasise ca motiv); zic: "plm, asa e de noua, n-a avut". -Da, da' are gaurile date, deci... am luat oglinda, ce sa mai comentez (si revenire). Deci chestia cu ciordeala sau inlocuirea de elemente de pe masini noi, de la vanzator, nu-i de ieri, e... din Romania.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 24 Aug 2017, 19:17
Post #437


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




Nici pe mine nu ma lasa la reprezentanta sa stau langa masina in timp ce lucreaza la ea 😕


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dbn
post 27 Aug 2017, 15:31
Post #438


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 June 17




QUOTE(stefandinescu70 @ 24 Aug 2017, 04:26)
De baterii schimbate ?? nimic ?  Filtre de aer / polen mai putin noi ?? Toata lumea se uita numai la estetica pe aici ??? Roata de rezerva , aproape noua ??? Apa in loc de lichid de parbriz ?? ..... etc .. etc
*


Despre baterie... patanie a unui coleg de munca la o reprezentanta in Iasi... revizie urmarita dintr-o sala de asteptare cu un geam spre sectia de mecanica... masina pe elevator, o da un alt mester jos, ridica capota si ia desface bornele... surubul de prindere... scoate acumulatorul. Pleaca si revine in 2 minute cu alta baterie, diferenta fiind si de culoare efectiva intre cele doua nu doar de brand. Confruntati la final, ca nu dom'le ca nu se poate ... cheama pe respectivul, intrebat direct omu se fastaceste ... ca a gresit masina la care trebuia sa schimbe bateria cu una noua, dar totusi cea "noua" era veche ... pana la urma i-au adus bateria originala.
Unei rude i-au schimbat tot la o revizie un far original cu unul care s-a matuit la scurt timp. Diferenta evidenta intre cel stang si drept.
Deci se poate cu orice in reprezentantele noastre...


--------------------
Renault Megane 2017 Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 27 Aug 2017, 16:44
Post #439


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.724
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sa va zic eu la Skoda nevestei ca i-au schimbat volanul la o revizie? Sau ca i-au facturat discuri si placute pe fata desi nu le-au schimbat? La service autorizat Skoda, in Militari...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 28 Aug 2017, 09:40
Post #440


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Sunt curios cate din cele mentionate s-au lasat cu plangere la politie pentru furt/inselaciune.
Daca s-ar lasa cu inchisoare cred ca s-ar gandi de 2 ori inainte sa o faca.
Asa ce zice? "Las` ca-mi cer scuze daca ma prinde. Daca nu ma prinde, ciubucu` meu"


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Aug 2017, 10:58
Post #441


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Poliția îți spune că nu e înșelăciune, ci e un litigiu comercial. Nu te poate ajuta. Tot ce poți face este să-l dai în judecată.

This post has been edited by VladSoare: 28 Aug 2017, 10:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 28 Aug 2017, 12:15
Post #442


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Aha...inseamna ca si aia cu alba-neagra fac tot litigiu comercial.
Uite piesa noua, ba nu e noua ca e veche, si nu e a ta ci a vecinului...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 28 Aug 2017, 12:21
Post #443


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu știam că e litigiu comercial dacă ești firmă, sau reaba asta era doar pentru ANPC?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 28 Aug 2017, 12:59
Post #444


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Și dacă nu ești firmă. Dacă plătești pentru un produs sau serviciu, iar vînzătorul nu ți-l livrează, sau îl livrează în mod necorespunzător, atunci singura ta șansă este să-l dai în judecată. Poliția nu te poate ajuta. Fapta nu se încadrează la infracțiunea de înșelăciune.
E drept pentru orice om normal o astfel de faptă arată ca o înșelăciune în toată regula. Dar legislația noastră prevede altceva. Și dacă plătești un produs pe net și ți se livrează un pietroi, poliția n-are ce să-ți facă. Nu e vina ei, ci a dobitocilor care fac legile la noi.

This post has been edited by VladSoare: 28 Aug 2017, 13:03


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Aug 2017, 07:36
Post #445


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu este necesar ca firma sa fie partasa la hotie. Se solicita numele "infractorului" si se face plangere la politie "pã persoana fizica".
Firma chiar poate lua actiuni disciplinare pentru daune aduse imaginii.
Zic si eu...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Aug 2017, 09:21
Post #446


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, dar asta spun, că n-ai pentru ce să faci plîngere la poliție. Pentru că din punct de vedere legal, ceea ce a făcut el nu este nici hoție, nici înșelăciune. Faptul că cineva a știut că mașina nu corespunde, dar cu toate astea a acceptat să ți-o vîndă fără să-ți spună, nu constituie infracțiune. Constituie doar o încălcare a unui contract comercial. Așa e legea noastră idioată, scrisă de idioți și de infractori.
Tu poți să faci plîngere, e dreptul tău, dar plîngerea se va închide rapid ca neîntemeiată. Ia polițistul îți va spune asta de la început. Chiar dacă vrea să te ajute, n-are pe ce bază să lucreze.
Eventual, dar asta-i cu bătaie lungă, ai putea să faci un denunț cum că au reparat autovehiculul fără să aibă autorizație de reparație (pentru că n-am nici un dubiu că n-au avut așa ceva). Asta ar fi infracțiune. Dar nu sînt sigur că se aplică și la autovehicule noi, neînmatriculate, care nu au pus niciodată roata pe vreun drum public. Cît timp mașina nu este mașină, ci doar marfă, e posibil să nu se aplice.

Firma? Acțiuni disciplinare? Care firmă? Aia care e părtașă la înșelăciune, care a făcut asta cu bună știință cine știe de cîte zeci de ori? Și care, cînd i s-a adus la cunoștință situația, n-a făcut altceva decît să-l aburească pe client și să tragă de timp? N-o să vezi niciodată vreo acțiune disciplinară.

This post has been edited by VladSoare: 29 Aug 2017, 09:23


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Aug 2017, 10:17
Post #447


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu ma refeream la bateria scimbata, volan schimbat, etc.
Evident ca in cazul livrarii masinii nu se aplica sanctionarea unui individ din cadrul companiei.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 29 Aug 2017, 11:47
Post #448


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Art. 244 Cod penal:

"Înșelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust și dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani."


Comentarii:

Latura obiectiva cuprinde ca element material actiunea de inducere in eroare care se realizeaza fie prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase, fie prin prezentarea ca mincinoasa a unei fapte adevarate. Actiunea de inducere in eroare poate fi realizata in genere prin orice mijloace, de la simpla afirmatie mincinoasa sau reticenta pana la mijloace caracterizate de lege ca fiind frauduloase, caz in care, avem o forma agravata a infractiunii (art.244 , alin.2 C.p.). Indiferent de mijloacele folosite, faptuitorul trebuie sa creeze victimei o falsa reprezentare a realitatii, aceasta ajungand sa creada ca fapta mincinoasa este adevarata sau ca fapta adevarata este mincinoasa. Aptitudinea unui mijloc de a induce in eroare depinde nu numai de imprejurarile concrete in care este folosit, ci si de persoana victimei, de gradul ei de cultura, de starea psihica in care se gasea in momentul savarsirii faptei, etc.

Pentru existenta infractiunii nu intereseaza daca, datorita acestor imprejurari de ordin subiectiv, victima s-a lasat sau nu usor indusa in eroare. Legea urmareste indeosebi sa apere persoanele mai credule, mai putin prudente, deoarece tocmai asemenea persoane sunt expuse sa devina victime ale infractiunii.

De asemenea, fapta unui medic care, afirmand in mod mincinos ca un medicament are anumite insusiri de natura a vindeca maladia unui pacient, vinde acest medicament cu un pret superior celui real si dobandeste astfel un folos material injust, constituie infractiunea de inselaciune simpla prevazuta de art.244 alin.1 Cod penal.

Mai pe larg AICI


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Aug 2017, 12:26
Post #449


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Exact. Iar cazul nostru nu se încadrează aici.
Dealerul n-a pretins niciodată că vinde o mașină nelovită, ci doar că vinde o mașină nouă. Or nouă, în accepțiunea legii, înseamnă nepusă niciodată în circulație. Ceea ce este un fapt adevărat - mașina era într-adevăr "nouă" conform acestei definiții.
Apoi, în momentul în care i s-a atras atenția că mașina a fost lovită, dealerul n-a negat, ci a oferit soluții compensatoare (reparație, etc.).
Deci nu se pune problema de înșelăciune în sensul Codului Penal, chiar dacă pentru noi, profanii, arată a înșelăciune în toată regula.

This post has been edited by VladSoare: 29 Aug 2017, 12:29


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 29 Aug 2017, 12:47
Post #450


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Vorbind strict despre situatia mea, timp de 2 luni si jumatate dealerul dar si Renault nu au recunoscut nici o clipa ca masina ar avea vreun fel de problema. Verbal ei au admis acest lucru dar nu mi-au oferit nici un punct de vedere in scris desi le-am solicitat asta in mod repetat. La fel si beneficiile oferite au fost doar la nivel de discutie. Cand am solicitat raspunsuri in scris acestea nu au mai venit. Este de inteles oarecum pentru ca ei s-ar fi expus din punct de vedere juridic in acest fel. Insa acest lucru imi oferea argumente pentru a inainta o plangere penala.

This post has been edited by machinist: 29 Aug 2017, 12:50


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 13 14 15 16 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 12:54
Forum Renault