DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jenti pe 4 prezoane pe Dacie 1310?, stie cineva ceva?

kid88
post 25 May 2005, 22:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Eu sunt din Drobeta Turnu Severin si la mine in oras sunt ffff multe Dacii Berline si Break ce au jenti pe 4 prezoane si as dori sa stiu si eu cum pot sa`mi schimb fuzetele(butucii) si de ce masina merg pe dacie 1310? cine poate sa ma ajute si pe mine sa`mi dea si mie un raspuns aici...

Imi cer scuze daca am deschis un topic si nu trebuia...


--------------------
Bicicleta Shimano - No Nr
Dacă unu e mai prost ca tine fă-te că nu-l vezi !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antrax
post 25 May 2005, 22:50
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 8 January 05




Din cate stiu eu se potrivesc de renault fuego si daca nu ma insel si de golf 1


--------------------
Dacia Super Nova - TN 08 UNB
Dacia Super Nova 1,4 MPI. Membru RR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausu25
post 26 May 2005, 05:57
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 24 May 05
From: BRAILA




Se potrivesc si cele de la Nova dar iti trebuie niste flanse.


--------------------
Dacia Supernova - BR-01-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_lepra
post 26 May 2005, 07:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 22 May 05
From: Constanta




QUOTE(kid88 @ 25 May 2005, 22:22)
Eu sunt din Drobeta Turnu Severin si la mine in oras sunt ffff multe Dacii Berline si Break ce au jenti pe 4 prezoane si as dori sa stiu si eu cum pot sa`mi schimb fuzetele(butucii) si de ce masina merg pe dacie 1310? cine poate sa ma ajute si pe mine sa`mi dea si mie un raspuns aici...

Imi cer scuze daca am deschis un topic si nu trebuia...
*


Frate,daca vrei asa ceva vezi ca este claudiulcf.El vinde asa ceva si in plus are mult mai multe lucruri pt ca vroia sa-si modofice dacia dar a renuntat si vinde cam la 50%mai ieftin ca in magazin.Vezi ca are anunturi la bursa.Cauta acolo


--------------------
Dacia Renault Logan ambition 2005 iulie , ambition - CT-81-MTD
[COLOR=blue]Niciodata sa nu spui "niciodata"![/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 28 May 2005, 06:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




ma bag si eu in discutie pt ca m-a pasionat subiectul si am studiat problema..inginereste.Glumesc.Ca o mica introducere,schimbatul pe jenti cu 4 prezoane nu merita,in opinia mea bazata pe destule cunostinte si experienta,decit daca vei pune apoi jante de 14' cu cauciucurile aferente cu taloneta mica,astfel incat sa rezulte acelasi diametru exterior al rotii.Se poate merge si pe jenti de 15 dar deja e putin fortat.Problema e ca cauciucurile respective costa substantial mai mult decit cele pe 13,plus jantele,plus modificarea.Avantajele?Masina ar fi mai stabila la eforturile laterale care apar in viraje datorita deformatiilor laterale mai mici ale cauciucurilor cu talon redus.Suna bine dar in practica efectele sunt mici la condusul normal cu tenta sportiva sau agresiva.Revenind la problema de baza,din ce am vazut ca se practica frecvent,se alege varianta cu o flansa care se prinde pe prezoanele existente si are gauri pt fixarea jentilor cu 4 suruburi.Are cel putin un 1,5kg si mareste si distanta de la discul jentii la pivoti,adia bratz mai mare,cu efecte de fortare a rulmentilor mult crescute.Desi e vorba de ceva de ordinul a doi cm,este f mult.Concluzie,daca nu ai 10-12 mil de dat pe jenti second de 14 si cauciucuri noi de 175-60/14 nu se merita.


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 May 2005, 07:56
Post #6


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Next time cand va intereseaza ceva, cautati daca nu a fost un subiect dezbatut si de altii. De functia Search ati auzit? De citire regulament ati auzit?

Topic closed.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 20:43
Forum Renault