DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> service-urile dacia>>, pt cei nemultumiti...

Asi
post 4 Aug 2005, 17:50
Post #61


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




inventaru da.. acuma depinde si de inventaru asta..

ca nu stau sa inventariez toate releele de pe masina, si diverse alte maruntisiuri care in opinia maimutelor.. "asta nu trebe"..
mi-e greu sa tin lista fiecarui surub din masina.. daca ma intelegi.. ca asa in principiu doar cheia de roata mi-au ciordit-o dar mi-au dat-o inapoi.. ca le-am zis aproape pe plc.. whatever.. dar dinastea cu relee si cu alte maruntisiuri ascunse pe nustiuunde sub bord.. etc.. astea nu stau sa le verific daca mai exista..

dar de fapt ce sa ma mai chinui..
intrebare vis-avis de legislatie.. un pic offtopic...
masina nu mai e in garantie la mine.. e musai sa fac revizii? cu termenu explicit de revizie?? cu stampila pe carte.. ca altfel am eu grija de masina mai schimb eu ce pot.. mai un prieten.. mai stiu pe unu care lucreaza la diverse serviceuri.. (nu dacia) si as putea face treba mult mai de increde, ieftin si buna decat sa merg pe maimute service.. a' la dacia..
deci e ok? apoi la rar au aia vro treba cu ce revizii am facut sau n-am facut?, daca masina merge bine?


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 4 Aug 2005, 18:15
Post #62


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Aia de la RAR nu zic nimic de revizii. Singura revizie pe care trebuie musai s-o faci e aia obligatorie, aka ITP-ul. In rest, daca ai iesit din garantie nu mai esti obligat sa te duci in service autorizat. Eu am iesit din garantie si nici nu am mai calcat prin vre-un service agreat. Consumabilele le schimb eu iar ce necesita murdarire excesiva/tarat pe sub masina si altele le fac la un service unde ii cunosc pe baieti si care nu-mi iau pielea de pe mine. Ma doare fix undeva de stampilele alea de pe carnetul de garantie. Pun ce ulei/filtre etc vreau eu. Si masina merge impecabil.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentinzsk
post 6 Aug 2005, 07:22
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 2 August 05




Feriti masina de service ADRAS OLTENITEI. Total neprofesionisti . Au incercat sa ma duca cu presul ca bataia de la planetara era de fapt din cauza placutelor de frina care nu stau fixe in locas. Nu completeaza nici un formular cu defectiunile cind mergi la ei .Pur si simplu te intreaba ce are masina si daca ai mai multe defecte normal nu le tin minte pe toate si iti repara numai ce isi aduc aminte.

O parere foarte buna despre service MERIDIAN MILITARI .


--------------------
DACIA SOLENZA - SB-05-SKZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 12 Aug 2005, 13:20
Post #64


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Stie cineva in Bucuresti un service care sa se priceapa intr-adevar la tinichigerie si vopsitorie si sa fie acreditat Dacia ? Am capota din fata infundata mad.gif , vopseaua crapata pe alocuri sad.gif . Nu am fost inca la constatare casco, dar probabil o sa ma trimita sa o repar singur si apoi sa vin cu factura (asiban).
Unde sa ma duc si de ce sa ma feresc ?

P.S. Am zis sa bag aici la nemultumiri service ca pun raul in fata.... smile.gif


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 13 Aug 2005, 17:00
Post #65


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




crocky daca reusesti sa retusezi pe casco micile zagrieturi si chestii din astea sa imi zici si mie ca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. am casco si zgarieturi fine si etc. ms anticipat.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_max
post 25 Oct 2005, 15:26
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 July 04
From: Iasi




Tot Caremil.......
Dupa o luna de stat in service ieri am fost chemat sa imi iau masina.....
Aveam inlocuire janta dreapta+capac roata dreapta data de Casco...nu au schimbat-o, toba fibala trebuia schimbata pe garantie, nu au schimbat-o, spoiler fata vosit, se cojeste vopseaua, masca fata vopsita, se cojeste vopseaua, aveam puncte de rugina care trebuiau retusate (din iunie 2004... ) nu s-au atins de ele.
Pe linga toate astea cind am deschis capota la motor furtunul filtrului de aer era rupt din sistemul de prindere si zburda liber prin motor.Protectiile de cauciuc de la reglajul farurilor se plimba libere pe cabluri.
Mi-au schimbat ambele faruri... Cine are curaj ca puna pariu cu mine ca nu au reglat farurile dupa ce le-au schimbat? mad.gif
In plus mi s-a parut ca aripa interioara stinga care a fost schimbata se cam balangane..... Am sa aflu miine mai exact cind ma cheama iar sa'mi arate cit de bine au lucrat la masina mea... mad.gif

This post has been edited by r_max: 25 Oct 2005, 15:26


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 26 Oct 2005, 07:00
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




QUOTE(bogdan_o @ 4 Aug 2005, 18:15)
Aia de la RAR nu zic nimic de revizii. Singura revizie pe care trebuie musai s-o faci e aia obligatorie, aka ITP-ul. In rest, daca ai iesit din garantie nu mai esti obligat sa te duci in service autorizat. Eu am iesit din garantie si nici nu am mai calcat prin vre-un service agreat. Consumabilele le schimb eu iar ce necesita murdarire excesiva/tarat pe sub masina si altele le fac la un service unde ii cunosc pe baieti si care nu-mi iau pielea de pe mine. Ma doare fix undeva de stampilele alea de pe carnetul de garantie. Pun ce ulei/filtre etc vreau eu. Si masina merge impecabil.
*



DE ACORD CU TINE BOGDANE 100%
Sper sa nu mai calc in veci la nataraii astia din service-urile agreate Dacia. Dupa ultima patanie, cand a trebuit sa schimb bara fata, "meseriasii" mi-au incurcat intre ei suportii pt. proiectoare, ocazie cu care mi-au rupt cate un piciorus de la fiecare suport,ca deh , au fortat sa intre, ba mai mult mi-au rupt si o ureche de la un proiector ca l-au fortat si pe ala sa il prinda cu cele 2 suruburi. Proiectorul care a scapat nerupt era prins doar in 1 surub. Le-am aranjat eu in cele din urma, fara mari probleme,doar pozitia de lucru nu a fost cea mai potrivita, m-am tarat ca rama pe sub masina, dar a trebuit sa scot vreo 550.000 pentru suporti, noroc ca , CASCO a decontat 1 suport+proiectorul.Si cand ma gandesc ca "am sarit la cap" la cei din service... .


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 26 Oct 2005, 07:16
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Aaaaaaaaaaa ca tot veni vorba de service-uri. Si pe la alte case sunt tot cam la fel (Daewoo). Am "angajat" 2 electricieni de aici sa imi monteze alarma pe masina. Dupa vreo 3 intalniri, ca deh lucrau si ei dupa program sa faca un ciubuc, m-au lasat cu ea montata in proportie de 65%. Nu au stiut ce sa faca si cum sa faca comanda pentru deschiderea portbagajului (era de pus un releu), si nici semnalizare optica si acustica marsalier, "ca la SLZ vine curentul navala, mai mult + si mai putin -, nu este ca la Matiz, ca la alea am montat Sefu` o gramada de alarmi". Cand am vazut ca incepusera sa imi scoata si mufe de pe la cutia de viteze sa vada cum vine "pash, pash" curentul am renuntat unilateral la serviciile lor. Am rezolvat problema ramasa in numai 25 min la un atelier electric auto de cartier, loc unde curentul nu mai venea cu "galme si noduri".Si nu este o super alarama, este o Maat de 2 mil, care nu face cine stie ce. Simpla ca buna ziua. Bine spunea un cunoscut ca nu prea sunt meseriasi la reprezentante fiindca nu sunt multumiti de salarii care sunt cam mici si acolo stau doar "Pufii" sa nu spun altfel.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosad
post 30 Oct 2005, 18:38
Post #69


service advice


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 August 05




baietii astia meseriasi care stiu totul la service isi cam bat joc de masinile noastre iar cand te duci tu cu materiale la revizie i-au foc, de ce credeti ????.
Pentru ca au ei spre exemplu glaceol care azi este verde , maine este portocaliu dupa cum aduce nea Fane din targ . Asta la service-urile mari unde nu te lasa sa stai langa masina cand bat baieti ca tampitii cu ciocanul in capete de bara , in pivoti , se mai imprumuta de vreun furtun,iti inlocuieste senzori ca asa vrea muschiul lu' soferul de taxi de alaturi
Din pacate asta este service-ul in Romania !!!!!!!!!!


--------------------
dacia solenza - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bananuta
post 3 Nov 2005, 23:56
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 20 November 04




IPSO e un service serios.
Faci programare si intri la fix si nici nu trebuie sa dai spaga.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007/1.6/1.6V/110CP
Megane Sedan Manager
2007/1.6/1.6V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 6 Nov 2005, 10:26
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(bananuta @ 4 Nov 2005, 00:56)
IPSO e un service serios.
Faci programare si intri la fix si nici nu trebuie sa dai spaga.
*


De acord cu tine. Comparativ cu toti la care am fost, Adras, AMG,Meridian, sunt profesionisti. Ce este mai nasol la ei, e cu programarile ca sunt aglomerati.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evilfiend
post 15 Nov 2005, 22:59
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 November 05




Vroiam si eu sa impartasesc nitel din experienta la service-ul Auto Cobalcescu..am ajuns cu niste probleme minore gen far desprins din piciorushele alea, spoiler crapat si zgarieturi de cheie..le-am facut pe casco..bineinteles ca pt toate astea mi-a fost tinuta masina 1 saptamana acolo..zis si facut..reusesc sa ridic masina..cum plec la drum..vad ca se misca volanul cand stanga cand dreapta de nebun asa..trepida aiurea rau si tare..am zis...ehh..o fi de la presiune ceva ca a stat mult acolo si s-o mai fi lasat..in fine imi fac presiunea..si ce credeti fratilor..dupa ce fac presiunea masina tot la fel facea..dupa 2 zile imi atrage atentia un taximetrist ca am pana..ma opresc repede la o vulcanizare si ce credeti ca-mi zice ala de acolo?!.."pai domne n-ai nici o pana...ai janta stramba"..mi-a cazut lumea-n cap..cand vad ca pe partea interioara a jantei era o indoitura de toata frumusetea..clar de la vreo bordura/gropata..la o inspectie si mai atenta ce-mi vad ochii?! toata janta mea era schimbata cu totul..tocita de vai capul ei..ori o janta de 1 an jumate intretinuta nu avea cum sa arate in halul ala..trecem peste..ce credeti ca observ..la un drum in afara..si anuma de vreo 170 km asa..cat credeti ca mi-a consumat..la un calcul aprox...10%!!!!!...adica era rezervorul full full..si la 170 km..pe autostrada..cu 120-130 mi-a mancat jumate de rezervor..e normal asa ceva? daca stie cineva sa-mi explice si mie poate sunt eu tampit..am inteles ca de vina ar putea fi vreun injector schimbat..asa..si inca ceva mai sunt curios..de cand mi-au "schimbat" placutele de frana la service ca alea vechi "erau tocite"..imi scartaie constant masina pe fata..si cand franez si cand iau vreun viraj ceva..si cand merg usor (cu a 1-a, a 2-a)..ce poate fi aici..ca mi s-a luat de dacia si service-urile dacia..mai bine iti faci masina cu mana ta decat sa o duci la moarte sigura!!!..ma bate gandul sa o vand numai sa scap de scartaieli si nervii pe care mi i-a provocat intr-un an de zile..


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-82-FND
XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
craiuVerde
post 13 Dec 2005, 15:23
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 4 October 05




autocenter venerei...
inca nu stiu daca merita o bila neagra... am mai citit pe forum dupa un search dar parerile sunt impartite... va spun si eu povestea mea si va las sa decideti...

14 noiembrie (luni). dupa un tel in prealabil ma prezint la constatarea care se face langa ei tot pe venerei si imediat merg la service ptr o programare (ma lovise unul... usa fata stg infundata, usa stg spate zgariata, aripa stg spate zgariata) la tinichigerie + mai aveam aripa dr fata si spolierul inclusiv suportul de metal de inlocuit. sunt programat ptr 21
21 noiembrie (luni). merg dimineata la service la ora 8.00. mai am o discutie si pentru ceva mecanica (cu 2 seri inainte "gasisem" un crater prin militari)
25 noimebrie (vineri). sun si mi se spune ca vopsitoria e gata
1 decembrie (joi) - a doua saptamana. ma suna sa-mi "raporteze" defectele mecanice si sa accept inlocuirea unor piese (bucsi, bara de aluminiu). accept
5 decembrie (luni) - a treia saptamana. ii sun sa-i intreb ce se intampla. mi se raspunde ca au trimis devizul catre asigurator (ASIROM) si asteapta acceptul de plata.
9 decembrie (vineri) - a trei saptamana. revin cu tel.. acceptul de plata inca nu a venit..
12 decembrie (luni) - a patra saptamana. tot nu a venit. intreb cat dureaza de obicei.. pai, sa vedeti, ca agentul constatator era din ilfov deci e pe asirom ilfov deci am auzit ca a avut concediu medical cateva zile deci nu a venit!

acum.. astept un semn de la ei.. ce as putea sa fac? e adevarat ca acum mi se spune ca se asteata acceptul de plata deci nu e vina lor dar, oricum, mi se pare ca a durat cam mult toata reparatia...

m-am speriat tot citind pe aici cum e cu masinile in service (inlocuiri de piese).. nici nu vrea sa ma gandesc ca se poate intampla asa ceva.. a avut careva experiente neplacute cu autocenter in privinta asta?

This post has been edited by craiuVerde: 13 Dec 2005, 15:26


--------------------
DACIA SuperRNova Confort - B00XXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guliver
post 26 Dec 2005, 16:05
Post #74


No title


Group: Members
Posts: 545
Joined: 26 December 05




QUOTE(valioglu @ 29 Jan 2005, 16:37)
La AUTO-MARCUS din Pantelimon lucreaza destul de bine, dar duceti-va cu consumabilele voastre ca la magazinul din incinta preturile sunt cel putin duble fata de cele din magazin.
Au pus si niste camere de supraveghere pentru ca mecanicii sa nu mai ia spaga, dar astia fura si ouale de sub closca.
*


Stai linistit la Auto Marcus se da spaga la greu..ceanu..


--------------------
fosta dacie fosta solenza 1900 dar nu toamna
"Fericirea e o minge de fotbal, cînd e aproape o lovești, cînd este departe alergi după ea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c78
post 30 Dec 2005, 12:41
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 December 05




Salut. Am avut o experienta neplacuta la un service -> "Motor Service" din spatele benzinariei de al DIHAM.

Se blocau rotzile de pe spate si am fost la ei . Manopera 900 mii si un cablu de frana de mana inca vreo 250. Garantie 3 luni. Rotzile pe spate se mai blocheaza, DAR e adevarat, mai rar!!! Deoarece am garantie am fost la ei si mi-au spus ca trebuie sa imi schimbe si pompa de frana. Stiu ca la pompa se schimba doar pistonasele si garniturile ... dar ei vroiau sa imi schimbe toata pompa.

Nu mai am incredere in nici un service. Toti vor sa te parleasca.


--------------------
dacia 1310 - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 18 Jan 2006, 20:55
Post #76


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




am avut si eu o problema . cu conducta de injectie care se sparsese. am mers la MERIDIAN masina fiind in garantie. Dar surpriza nu aveau asa ceva in stoc. A trebuit sa imi taie un furtun si sa faca o treaba de mantuiala cu promisiunea ca in max 7 zile ma vor suna sa ma cheme sa imi puna acea conducta. Din pacate pt mine, nu m-au sunat nici dupa o luna. Nu pot sa cred ca in ditamai serviceul nu aveau o amarata de conducta.Pana la urma m-am dus la alt service DACIA dar surpriza si acolo. AVEAU ACEA PIESA dar nu puteau sa o schimbe pt ca acea lucrare de mantuiala nu se facuse in serviceul lor . ASA CA FRAIERU DE MINE A TREBUIT SA DEA PANA LA URMA VREO 800 DE MII CA SA MI-O SCHIMBE. MA P_S pe toate serviceurile dacia


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 21 Jan 2006, 22:47
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Evitati S.C. TRIDEX SERVICE S.A. Botosani! Mai bine va dati masina la nea Gica din fata blocului decat lor.
Prima data, dupa ce am cumparat masina, m-am dus sa-mi regleze directia la ei.(avusesem o mica problema cu roata stanga) Mi-au reglat-o ei cumva. Numai ca unghiul de rotire spre stanga era mult mai mic decat cel din dreapta. Atunci mi-au spus ca asa e la Solenza. Dupa o saptamana mi s-a dus burduful planetara pe stanga, din cauza ca cand au facut directia mi-au rasucit capetele de bara in ultimul hal. Cu ocazia aceasta mi-am rezolvat si unghiul de rotire.
Nu m-am linistit si am vrut sa-mi schimb antigelul(am fost la un pas de a-l schimba singur) Si cum ei mi-au spus cel mai mic pret 95.000 i-am ales pe ei. Dupa ce mi-au schimbat jumatate din lichidul de racire adica 3,1-3,2 l au considerat operatiunea incheiata si mi-au avansat o factura de 360.000, spunandu-mi ca atat de fapt costa.
Din pacate am aflat ca nu mai sunt service autorizat Dacia.
Pot sa ma plang la protectia consumatorului despre ei? Pt ca mi se pare furt pe fata. Iti fac treaba in bataie de joc, si vin cu o factura mai mare ca la un BMW.

This post has been edited by myx: 21 Jan 2006, 22:49


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 25 Jan 2006, 15:51
Post #78


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(myx @ 21 Jan 2006, 23:47)
  Numai ca unghiul de rotire spre stanga era mult mai mic decat cel din dreapta. Atunci mi-au spus ca asa e la Solenza.


hai ca am ras nitel. daca imi zicea asa ceva cred ca picam pe jos de ras.
pe mine m-au dezamagit auto meridian vest. in militari. mecanicii sunt ok dar inginerii sunt de cel mai mare kkt. daca vreti pot sa dau si nume. am sa adaug pe lista neagra pe langa dacoserv si meridian vest. pana nu schimbam mentalitatile nu facem nimic. artrebui toti scoliti afara nu aici.


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 25 Jan 2006, 16:52
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




QUOTE(GABONE77 @ 25 Jan 2006, 15:51)
hai ca am ras nitel. daca imi zicea asa ceva cred ca picam pe jos de ras.
...

La cele cu servo e o volanul se roteste diferit pt. poz. de maxim (cu aprox. 30-40 grade; ~1/5 rotire). Nu cunosc motivele... unsure.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 25 Jan 2006, 17:15
Post #80


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




citind in context "mult mai mic" raman la parerea mea ca ma umfla rasul. adica la stanga maxim rotesc de 2 ori si la dreapta maxim de 3 ori. c'mon...


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragos
post 25 Jan 2006, 17:47
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 17 August 04
From: Galati




QUOTE(GABONE77 @ 25 Jan 2006, 17:15)
citind in context "mult mai mic" raman la parerea mea ca ma umfla rasul. adica la stanga maxim rotesc de 2 ori si la dreapta maxim de 3 ori. c'mon...
*


Nu, e vorba de 2 juma' si resp. 2 si putin peste 1/4. Incearca la una cu servo si... "mai vorbim". wink.gif


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI Clima - ...
Posesor de Solenza...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 25 Jan 2006, 19:41
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(Dragos @ 25 Jan 2006, 19:47)
Nu, e vorba de 2 juma' si resp. 2 si putin peste 1/4. Incearca la una cu servo si... "mai vorbim". wink.gif
*


Asa este wink.gif wink.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 25 Jan 2006, 21:04
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Ma refeream atat la unghiul de rotire a volanului cat si a rotii. Si naspa situatie sa te aflii pe o sosea, sa vrei sa intorci masina, si sa nu te mai poti baza pe unghiul de rotire.
Era sa intre un TIR in mine pe un drum national din cauza ca a trebuit sa intorc din trei miscari in loc de una.
Oricum cel care mi-a verificat directia era un pustan. Nu cred ca avea prea mult habar. Maistrul de acolo in schimb, un batranel mic si chel de vreo 50-60 de ani; ii era bine de activist de partid inainte daca nu o fi fost; se pricepea nespus de bine sa umfle factura. Dupa ce mi-a schimbat antigelul cu cel cumparat de mine din oras (la ei preturile erau cu 65% mai mari !) imi spune ca manopera e dubla daca e facuta cu materialele clientului. Imi venea sa-l iau la bataie nu altceva.
Nu i-am dat binenteles cat a cerut, dar mi-a facut niste nervi toata ziua. Imi venea sa-mi iau actele si sa plec. Ar trebui sa existe o protectie fata de indivizi ca astia.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 25 Jan 2006, 21:14
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Apropo, mai demult, am descoperit o problema la conducta de benzina, retur. Era fisurata. Am fost mai intai la ei. S-au uitat ei, mi-au spus ca trebuie inlocuita toata conducta, piesa trebuie sa o caut in alta parte, ca ei nu au, si operatia asta o sa dureze mai mult de juma de zi. Am fost in alta parte, mi-au pus un manson, 100.000. Acum ma gandesc cat ar fi costat la ei cu manopera dubla, juma de zi de manopera. Cred ca vreo 3 mil...

This post has been edited by myx: 25 Jan 2006, 21:15


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 25 Jan 2006, 22:41
Post #85


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@myx, nu tin cu lupul, dar tu te simti mai in siguranta cu conducta crapata acoperita de manson? ca eu as fi preferat sa fie schimbata... Solutie de 5 minute cred ca rezolvai si cu banda izolatoare...


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 26 Jan 2006, 11:01
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(myx @ 25 Jan 2006, 21:14)
operatia asta o sa dureze mai mult de juma de zi
*



ohmy.gif

Eu am schimbat ambele conducte la DSN si a durat 20 minute!
Inclusiv in factura cred ca au trecut 1/2 ora (sau maxim o ora, cred ca mai am pe acasa devizul).


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cetatzeanu
post 26 Jan 2006, 13:59
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 6 August 04
From: Bucuresti, oras lovit.




Peste drum e un service particular condus de 2 ingineri batrani si dotat cu tot felul de minuni cumparate de pe la fabricile falimentare din oras.
6 ani m-am inteles perfect cu ei, imi lucrau si pe datorie.
In ultimii 1,5 ani - de cand am slz - nu am mai trecut pe la ei; ne-am mai intalnit pe strada, ne salutam, etc. E drept ca nu cred ca sunt ei prea tari la generatiile noi de motoare, dar pentru probleme de directie, frana, suspensii, articulatii, etc. sunt foarte buni si seriosi. Oricum, din ce am vazut pe forum, probleme majore nu prea apar pe la motoarele de pe slz, deci cred ca am sa-mi rezolv problemele cu franele si articulatiile la ei.
Pana la urma tot cu mecanici de cartier te scoti pentru problemele "curente".
Treci pe la el, il intrebi cand are timp, se uita rapid la ea, iti zice ce piesa sa cumperi si cand le ai le-a montat. punct.
Am fost foarte multumit si de service-ul de sub/langa podul Fundeni; intotdeauna am gasit intelegere si .......logica !
De rest.....Doamne fereste !!


--------------------
solenza confort AC --------- - ----------
ghinion de nesansa, suntem romani.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 26 Jan 2006, 19:11
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Conducta a fost taiata in dreptul respectiv, si introdusa intr-un manson. si la fiecare capat al mansonului 2 coliere.
Daca as fi avut solutia de 20 minute de mai sus as fi facut-o fara sa ma gandesc. Dar cu jumatate de zi, sa fim seriosi....


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 29 Jan 2006, 00:52
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




Tot eu. Azi ma uitam cu un prieten pe la motor, si ce observ, burduful de langa caseta de directie, sarit si deja avea urme de rugina pe ei. Idiotii cand mi-au facut directia au rasucit burduful si pe urma nu l-au mai strans bine. Sper sa nu trebuiasca sa schimb caseta de directie.
Acum o intrebare. Cum pot verifica ca caseta de directie nu are probleme?
Oare chiar nu se mai poate face nimic ? Ar trebui sa aiba si ei o autorizatie nu? Stiti cumva unde pot sa ma adresez? Nu se poate sa fie chiar asa de capul lor.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 07:00
Forum Renault