DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi pt incepatori, Proaspeti posesori ai permisului

Stash
post 13 Oct 2005, 15:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 October 05




Sunt mandrul posesor al unui carnet de conducere tongue.gif ma rog luni o sa fie eliberat dar examenul este luat din prima icon_mrgreen.gif Masina pe care o sa o conduc o sa fie o Dacie 13xx, de prin 70-80, spre rusinea mea nu stiu inca dar o sa intreb, este modelul cu cate 2 faruri rotunde unul langa altul blush.gif
Am tot cautat pe forum, dar nu am gasit sfaturi pt incepatori, abia astept sa incep sa conduc dar nu vreau sa fac vreo prostie unsure.gif asa ca sunt curios ce imi recomandati.
Si ce ar trebui sa pun pe masina pt ocazionalele drumuri Brasov - Poiana la iarna??


--------------------
Dacia 1310 - BV XX JIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 13 Oct 2005, 15:55
Post #2


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu iti recomand sa conduci, cit mai mult, si in conditii cit mai diverse wink.gif
E lucrul cel mai bun pe care-l poti face ca incepator, sa acumulezi experienta.

La iarna, lopata, saculet cu nisip, cauciucuri de iarna, benzina pe saturate, aprindere si incalzire beton, curaj wink.gif


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 13 Oct 2005, 15:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti






--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 13 Oct 2005, 16:01
Post #4


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




felicitari

ca sfaturi este valabil ce au spus colegii de mai sus, in plus eu as spune ca ptr inceput este bine sa ai in dreapta un posesor mai vechi de permis

a ... sa nu uit e o chestie universal valabila pe care am retinut-o de la instructor

nu misti niciodata masina fara sa te uiti in directia de deplasare, adica nu intrii in intersectie asigurandu-te pana ajungi in mijlocul intersectie - ptr asigurarea laterala este suficient o privire fugara apoi iti indrepti ochii in directia in care mergi, oricand ala din fata poate pune frana sau ... mai rau se gaseste vre-un tolomac de pieton sa creada ca tu ai incetinit sa poata traversa el. bineinteles ca asigurarea "fugara" trebuie facuta cu toata atentia, daca ai macar un mic dubiu ca trebuie sa opresti atunci opresti, iesi mult mai bine atat financiar cat si legal daca esti lovit in spate decat daca nu acorzi prioritae.



This post has been edited by tarzy: 13 Oct 2005, 18:45


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Oct 2005, 18:21
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




La cele spuse de paul si taarzy as mai adauga ceva: sa nu "te joci" cu gazul, si sa nu te uiti prea mult pe trotuare cind masina e in miscare. Adica nu chiar atit de mult incit sa nu vezi daca cel din fata frineaza. Iti spune un om patit. wink.gif


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 13 Oct 2005, 18:48
Post #6


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




As mai adauga un "Fii foarte calm!", nu te grabi chiar daca primesti claxoane la stop in prima milisecunda dupa ce s-a pus verde. Nu te panica daca masina pleaca usor in spate in panta. Gandeste-te la manevrele pe care le faci, incet-incet o sa-ti intre in instinct. Incearca sa-ti stabilesti niste limite viteza/turatie ca sa stii in ce viteza trebuie sa te afli la un moment dat fara sa subturezi sau supraturezi motorul. Nu te lasa distrat de nimic (asta inseamna sa mergi cu aparatul stins, fara sa fumezi, fara telefon si discutiile cu pasagerii la minim - singura exceptie facand asa cum a zis si tarzy un pasager-instuctor care te ghideaza).

PS: Hai ca am scapat cu viata si in a 5-a zi de condus cu prietena la volan biggrin.gif Cand ma dau jos din masina sunt incordat tot smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 13 Oct 2005, 19:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(ovidiusoft @ 13 Oct 2005, 18:48)
PS: Hai ca am scapat cu viata si in a 5-a zi de condus cu prietena la volan biggrin.gif Cand ma dau jos din masina sunt incordat tot smile.gif
*


Uite cum faci: ori dai muzica taaaareee, da' tare rau de tot, ori cind auzi ceva din dreapta raspunzi: "da... aha.... nuuuuu... aaaaa, ba da, cum sa nuuu.... pai sigur ca da.... mai intrebi?..." Dar iti trebuie totusi ceva antrenament. Daca exersezi mult si perfectionezi chestia asta, sa vezi ce misto o sa fie smile.gif . Dupa un timp o sa se plictiseasca si renunta sa mai spuna ceva smile.gif.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 13 Oct 2005, 19:47
Post #8


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Smudo @ 13 Oct 2005, 20:29)
Uite cum faci: ori dai muzica taaaareee, da' tare rau de tot, ori cind auzi ceva din dreapta raspunzi: "da... aha.... nuuuuu... aaaaa, ba da, cum sa nuuu.... pai sigur ca da.... mai intrebi?..." Dar iti trebuie totusi ceva antrenament. Daca exersezi mult si perfectionezi chestia asta, sa vezi ce misto o sa fie  smile.gif . Dupa un timp o sa se plictiseasca si renunta sa mai spuna ceva smile.gif.
*



N-ai inteles, e pe dos smile.gif Eu am carnet de ani de zile, ea de o saptamana smile.gif Eu sunt in dreapta si trebuie sa ma asigur din toate partile, sa dau indicatii, explicatii... Of... greu mai e, deja cand sunt eu la volan ma odihnesc smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 13 Oct 2005, 23:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Despre condusul cu "supervizor": io l-am dat jos pe taica-meu din masina de la al doilea drum, mi se pare o pura pierdere de vreme sa conduci "la dictare" - si soferii cu experienta nu se vor putea abtine sa nu dicteze - pina la urma vei fii obligat sa conduci si singur si e ca si cum n-ai mai fi condus deloc, o iei de la capat cu construirea propriei experiente.
Hai, primul drum mai merge, sa-ti explice un pic hachitele masinii (turatie, viteza, taria comenzilor, etc.) dar apoi asuma-ti conducerea masinii de unul singur.
Daca ai nervii tari (sa nu te lasi influentat de claxoane si porcaieli) si mergi incercind sa aplici ce ai invatat la scoala de soferi, cu ritmul (viteza) la care te simti stapin pe masina si pe reflexele tale vei prinde repede in scurt timp abilitati de sofer.
Mergi mult, cit se poate de mult.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 14 Oct 2005, 08:03
Post #10


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




felicitari!
si eu sunt de acord cu FLEX. poate e intr-adevar bine sa ai un sofer cu vechime primele 2-3 "curse", dar dupa aia cel mai bine inveti tu singur, altfel ajungi sa depinzi mereu de indicatii si ti-ar fi greu sa te descurci fara ele. eu am luat carnetul in iunie si am condus singur din secunda 1. am facut greseli (din fericire fara urmari), mi-am luat flashuri, claxoane, frane in fata, dar am invatat din ele.

trei sfaturi mari si late am pt tine:
1. fiind proaspat trecut prin examenul teoretic, probabil stii legislatia foarte bine si poate ai impresia ca si toti ceilalti participanti la trafic o stiu si o respecta. WRONG! Invata sa fii mereu pregatit sa nu ti se acorde prioritate cand ai dreptul, sa ti se bage in fata pe banda fara semnal tot soiul de giboni, sa puna frana si sa "parcheze" fara semnal si in ultima clipa (asta daca mergi pe banda 1), sa iasa din parcari, curti, strazi laterale fara macar sa se asigure (de semnal nu mai zic), etc. Aplica-le mereu celorlalti participanti "prezumtia de vinovatie", adica asteapta-te mereu sa faca o tampenie si pastreaza atentia si distanta necesara pentru a evita eventualele consecinte.

2. nu brusca masina. nu pleca cu "scart" de pe loc, nu tura la 5000rpm, chiar daca ti-e frica sa nu opresti motorul. daca dai drumul incet la ambreiaj, nu o sa-l opresti. "scartul" se transforma in nervi si lacrimi pe zapada sau gheata wink.gif la fel cu franele: nu lasa pe ultimul moment, incetineste din timp, mai intai prin ne-accelerare, apoi foloseste frana (preferabil cea de motor iarna). Nu frana brusc, ca risti sa aluneci pana la cel din fata, sau sa nu mai aiba timp cel din spate sa opreasca. daca masina se duce la vale cand pleci din rampa, nu te alarma, ridica putin ambreiajul si coreleaza cu ceva acceleratie si ai sa vezi ca pleaca in directia care trebuie. Nu te grabi la parcari, curbe stranse, etc. Exerseaza si invata sa misti masina la viteza cea mai mica posibil. te ajuta mult la manevre precise in locuri ingramadite.

3. procura cartea lui Corneliu Mondiru. daca ai si un parinte sofer experimentat e si mai bine. roaga-l sa-ti arate ce si cum se intimpla pe sub capota. incearca sa inveti alcatuirea si functionarea masinii si sa faci singur micile reparatii. nu numai ca te scuteste de timp si bani pierduti prin service, dar in mod sigur tu le-ai face cu mult mai mult simt de raspundere decat "mecanicii". desigur, nu te bagi nicaieri pana nu citesti in carte sau aici pe forum.

bafta la condus.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 14 Oct 2005, 08:41
Post #11


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




1. e important să conduci cât mai mult și imediat după ce ți-ai luat carnetul dacă se poate. ignoră claxoanele nervoșilor dacă mergi prea încet, nu există limită inferioară de viteză. personal înclin pe varianta fără îndrumător în dreapta.
2. la parcările laterale încearcă să le faci "din ochi". mie nu îmi ieșeau deloc după metodele didactice de la școala de șoferi până când mi-a zis un prieten să le fac "din ochi". dacă ai distanța inițială laterală bună, aprox. 1 m, intră fără probleme fără să mai îți trebuiască tot felul de repere.


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 14 Oct 2005, 09:01
Post #12


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




1. Incearca sa faci un drum de preferat inafara orasului pentru a te familiariza putin cu masina... sa incepi sa o simti cum reactioneaza la acceleratii, frane, manevre putin mai rapide etc...
2. Atentie multa, multa, multa si 10 inimi sa ai la tine, fii foarte calm si accepta ca esti incepator si ai sa fi injurat de fel de fel de dobitoci
3. Orice ar fi nu intra in panica, aminteste-ti ceea ce ai invatat de la instructor ca nu-i degeaba
4. Un sfat de la o persoana mai experimentata e intotdeauna binevenit... pe mine ma stresa tata de-mi venea sa o iau pe jos cateodata... insa acum dupa 10 ani de condus fara evenimente nu pot decat sa-i multumesc.
5. Intotdeauna sa conduci preventiv si sa te astepti la cele mai neobisnuite reactii din partea celorlalti participanti la trafic
6. In primii doi ani de condus NU FACE EXPERIENTE CU MASINA asta daca nu ai mai condus (experiente: viraje bruste la viteze mari, frane, intoarceri cu frana de mana, samd)
7. Sfatul unui fost mecanic: "Masina e ca femeia: cu cat esti mai finut cu ea, cu atat obtii mai multe de la ea si cu cheltuieli minime"
8. Condu cat mai mult pe drumuri cunoscute si in conditii cat mai diverse.

Bafta, sa-ti stapanesti sanatos permisul si sa n-ai parte de evenimente neplacute.
Numai bine.


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stash
post 14 Oct 2005, 09:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 October 05




Multumesc de sfaturi.
N-am treaba cu claxoanele, sa se streseze cat vor daca altceva nu pot sa faca...Cam la cat timp dupa ce conduc prin oras ar trebui sa fac un drum in afara?Drumul e de 60 km si il stiu cap-coada, fara serpentine, o singura curba periculoasa.
Si masina e buna pt incepator?Cum o sa mi se para daca masina de pe scoala era o dacie 1410 pe GPL, iar Dacia mea e pe benzina?


--------------------
Dacia 1310 - BV XX JIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 14 Oct 2005, 09:30
Post #14


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Ideea era sa faci primele drumuri inafara sa te obisnuiesti cu "naravurile" masinii, cu comenzile si in general cu masina in perioada de inceput e de preferat sa eviti drumurile mai aglomerate (orasul), dar cum toate au un inceput nu-i nimic daca mergi prin oras din prima, voiam sa-ti spun ca atat masina cat si soferul se comporta diferit in oras si in afara orasului.
Masina pe gaz e putin mai "puturoasa" decat cea pe benzina dar dupa parerea mea n-ai sa simti nici o diferenta... e o chestie neglijabila.
Bafta!


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 14 Oct 2005, 11:03
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




Dupa parerea mea .... mergi cu masina fara "instructor" in dreapta sau in spate. Nu inveti sa conduci daca te "toaca" la cap cineva din drepta. Eu am avut experienta asta ...si pana nu m-am urcat singur la volan nu am invatat(aveam tot timpul inca un "stres" in plus). Numai asa poti sa-ti dezvolti un stil de a conduce.Si fi tot timpul atent la trafic. Alte sfaturi eu nu am sa-ti dau pentru ca ti le-a dat instructorul (sau ar fi trebuit sa ti le dea).Bafta.

This post has been edited by CosminM: 14 Oct 2005, 11:04


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 14 Oct 2005, 11:43
Post #16


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Kilometri cat mai multi si ochii cat sarmaua ... incearca sa te deplasezi cat mai mult singur ca inveti sigur mai usor (si masina si drumurile). Nu te lasa influentat de claxoane sau de diverse provocari din trafic. Incearca sa prevezi ce se va intampla in trafic nu te uita in dosul masinii din fata. Felicitari pentru carnet.


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 14 Oct 2005, 12:26
Post #17


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




eu sunt din brasov, o sa iti las pe prv nr meu de tel, daca ai nevoie de ceva sfaturi poti sa ma suni.


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 14 Oct 2005, 13:55
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Felicitari!
Eu cand mi-am luat permisul, parca simteam nevoia sa-l arat tuturor.
Cea mai buna scoala este cea a experientei. Drumuri cat mai multe. Nici un instructor din lume nu te invata sa conduci. Iti expica niste reguli generale! Sa conduci, te invata experienta! Casca ochii la trafic! Fii tu cel ce nu greseste! Fii tu cel mai bun! Nu te enerva, desi ai sa ai multe motive! O sa le arati ca esti mai bun ca ei!!! La inceput mergi usor, relaxat, apoi dupa ce-ti vor fi la indemana deprinderile, condu cum iti place tie. Parerea mea e ca-ti formezi deprinderi dupa 6 000KM. Nu incerca marea cu degetul.......


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 14 Oct 2005, 14:03
Post #19


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Imi cer scuze moderatorilor, dar am uitat sa-i fac o recomandare!
Daca nu e binevenita, stergeti-o "din temelii"!
Mergi mult noaptea, cand traficul nu este intens!
Este o mare reusita sa inveti intersectiile din orasul tau , atata timp cat nu "se leaga" nimeni de tine!
Invata semafoarele, intersectiile, benzile de incadrare, indicatoarele, si-ti va fi totul mult mai usor!!!

Iti doresc sa devii un sofer "al naibii de bun" !!!



--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 15 Oct 2005, 12:33
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




Tot ca incepator iti recomand sa mergi mult in afara orasului. Traficul urban este mult mai stresant decat cel extraurban. Primii mei 2000 km i-am facut mai mult pe afara. Fa plimbari intre localitati. Viteza sa nu fie mare pentru inceput pana iti formezi reflexele, eu la inceput mergeam cu 60...65 km/h in afara.
Privitor la mersul seara si eu il recomand prin oras ca sa inveti intersectiile. Dar sa nu iesi noaptea din oras ca o sa ai mari surprize cu carutele nesemnalizate si cu "jmecherii" care nu au farurile reglate si te orbesc.
Si pregateste-te cu multa rabdare ca multi papagali or sa te claxoneze ca nu mergi tare sau ca nu pleci de la intersectie cu rotile scartaind. Pur si simplu ignora-i. Din nefericire la capitolul asta o sa capeti repede experienta. Chiar daca mergi cu 60km/h in oras tot o sa se gasesca unul sa te claxoneze (am patit-o si nu odata smile.gif ). Pe mine m-a injurat unul care avea "Cedeaza trecerea" ca nu i-am dat prioritate (eu mergand pe drumul cu prioritate). Ce si-a zis omul, e incepator si nu stie. Asa ca sa fii atent.
Oricum spor si pentru inceput nu apasa acceleratia prea tare.

This post has been edited by Petea: 15 Oct 2005, 12:34


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 15 Oct 2005, 13:07
Post #21


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




incearca sa conduci cat mai mult in oras, primele dati la ore in care sa nu ai trafic si nici filtre...sambata, duminica6:30~9:00..in rest trebuie doar sa te obisnuiesti cu masina, si kilu' meu: sa inveti sa conduci!!! radmasa.gif
toate cele bune.....


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 15 Oct 2005, 14:56
Post #22


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Eu nu sunt intru-totul de acord cu Petea.

Una e sa circuli in localitate.

Alta e sa circuli in afara localitatii.

In afara localitatii intervine capacitatea de apreciere a distantei la care te afli fata de masina ce se deplaseaza din sens opus si viteza pe care o are. (In cazul depasirii)
Ziua e simplu dar sa vedem noaptea, cand vine berbecul cu luminile de drum..! Iar masina ta nu e tocmai un 24V!

Ideea e urmatoarea: iti trebuie experienta in oras si experienta in afara orasului.
Poti conduce 100 000km in oras, dar afara esti varza. Ia-o incet, condu si afara si in oras.
Prin condus capeti experienta
Mergi usor ca sa poti avea timp de reactie!!!!!!!


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stash
post 15 Oct 2005, 18:55
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 13 October 05




O intrebare legata de asigurare, cam cat m-ar costa CASCO? Mi-a recomandat cineva si sunt curios ce pareri aveti si voi.
Si daca as vrea sa pun un MP3 player in masina, nu e o chestiune de fite, nu vreau sa scol tot cartieru cand merg cu masina, dar am facut 5 CDuri si nu mai am treaba si eram curios cum se poate face un suport pt player neaparat sa se poata scoata ca sa nu ma usureze de el dry.gif

Edit : masina e de prin 70-80 si nu are deloc suport de radiocas dar am vazut la unele dacii sub scrumiera dar oare nu ma incomodeaza schimbatorul la introdus/ejectat CDuri?

This post has been edited by Stash: 15 Oct 2005, 18:58


--------------------
Dacia 1310 - BV XX JIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 15 Oct 2005, 21:56
Post #24


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Mai Stash, da' nu cumva vrei sa-ti dam "taraful" nostru la schimb?
Pai mai ai putin si ne intrebi cate ceva de neveste tongue.gif
Cu dacia 13XX ce-ai facut?
Te-ai "prins" de care ai?


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 16 Oct 2005, 12:20
Post #25


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(Stash @ 15 Oct 2005, 19:55)
Edit : masina e de prin 70-80 si nu are deloc suport de radiocas dar am vazut la unele dacii sub scrumiera dar oare nu ma incomodeaza schimbatorul la introdus/ejectat CDuri?
*



Nu stiu exact cum este la masina ta, dar ai mei au desfiintat complet scrumiera si bricheta si au pus casetofonul in locul ramas liber - a incaput perfect. Dacia 1310 model 1997 (faruri dreptunghiulare). Desigur, asta daca esti nefumator smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 16 Oct 2005, 13:12
Post #26


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Stash @ 15 Oct 2005, 19:55)
O intrebare legata de asigurare, cam cat m-ar costa CASCO? Mi-a recomandat cineva si sunt curios ce pareri aveti si voi.
Si daca as vrea sa pun un MP3 player in masina, nu e o chestiune de fite, nu vreau sa scol tot cartieru cand merg cu masina, dar am facut 5 CDuri si nu mai am treaba si eram curios cum se poate face un suport pt player neaparat sa se poata scoata ca sa nu ma usureze de el  dry.gif
*


CASCO e foarte bun, dar din pacate pt tine nu cred ca-ti va face vreo societate de asigurari....stiu ca se face la masina pana la 10 ani vechime...cel putin la allianz...
MP3 playerul are pe spate (de obicei) un sistem de prindere...o piesa din plastic care se lipeste de bord ...in care intra MP3'u si se roteste ca sa stea fixat...


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 16 Oct 2005, 14:28
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Mai, toate cele de mai sus is bune.
Eu adaug una: dupa ce-ti pui centura, fa o cruce mare si spune un Doamne ajuta!
wink.gif

Cele bune!

This post has been edited by sinaxis: 16 Oct 2005, 19:18


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 16 Oct 2005, 14:43
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




1. drumuri in afara orasului, pt. a te obisnuii cu masina
2. in oras incearca sa fi cu ochi in 4 ... sunt multi "meseriasi" pe strada. Incearca sa pastrezi o distanta mai mare fata de cel din fata ta ... la inceput reactionezi mai greu in diverse situatii.
3. de preferabil sa ai pe cineva in dreapta la primele drumuri, dar numai ca suport moral, nu unul care sa-ti spuna ce sa faci ... pana la urma trebuie sa inveti sa conduci si singur.
4. ar fi bine sa inveti cateva lucruri despre mecanica masinii, sa nu ramai cu ea in drum si sa nu sti ce sa faci.
5. incearca sa aplici regulamentul cat mai corect ... daca de ex. ajungi intr-o intersectie si nu esti sigur pe tine daca ai sau nu prioritate, mai bine opresti 5-10 secunde, analizezi situatia si iei o decizie cat mai corecta. Mai bine asa decat sa intri cu ochii inchisi intr-o intersectie.
7. e bine sa inveti si drumurile din oras: prioritati, diferite indicatoare, etc ... dar nu te ajuta prea mult ... poate se schimba un indicator sau poate ajungi intr-un alt oras despre care nu stii nimic si atunci esti pierdut, etc ...
6. si poate cel mai important ... FI CALM ... nu-i lasa pe alti sa-ti strice starea de spirit (claxoane, injuraturi, degete ridicate, manevre de genu ... da-te bah la o parte)

7. si corect ... centura de siguranta ... te poate salva in multe cazuri ... pana la urma e viata ta si nici un mertzan nu ai cu 10000 de airbaguri si alte sisteme de siguranta

This post has been edited by thunder: 16 Oct 2005, 14:46


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 16 Oct 2005, 16:58
Post #29


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(sinaxis @ 16 Oct 2005, 13:28)
Mai, toate cele de mai sus is bune.
Eu adaug una: dupa ce-ti pui centura fa o cruce mare si spune un Doamne ajuta!
wink.gif

Cele bune!
*



Parinte, de fiecare data cand plec la drum lung, fac trei cruci mari si rostesc un "Doamne ajuta" si slava Domnului, m-a ajutat mereu.

p.s.Tare bine ar fi daca Stash ar receptiona macar 10% din mesaje!


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 18 Oct 2005, 08:36
Post #30


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




cei mai stresanti pt incepatori sunt soferii care au claxon in pedala de acceleratie. Asta e singura explicatie ca(,)claxoneaza imediat cum se pune verde biggrin.gif
inca ceva: poarta semnul de incepator! daca faci accident ai ceva sanse sa te gaseasca vinovat pt ca celalalt nu a fost "Atentionat". In plus, e o "povara" pe care trebuie sa o porti fara sa-ti fie rusine

This post has been edited by Uncle-Sam: 18 Oct 2005, 08:54


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 03:50
Forum Renault