DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sfaturi pt incepatori, Proaspeti posesori ai permisului

einstein1984
post 22 Jun 2009, 10:19
Post #211


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uneori nu vezi nimic daca nu faci asta, din cauza masinilor parcate.
In alta ordine de idei, o prietena cu permis proaspat luat vrea sa o insotesc la o tura pe un drum in afara orasului, sa se obisnuiasca cu ideea. Ceva idei de trasee in jurul Bucurestiuli? DN1 are 2 benzi pe sens dar e cam aglomerat si nu prea as vrea sa o duc pana la ploiesti. Spre Urziceni poate, drumul vechi de mare?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 22 Jun 2009, 10:59
Post #212


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.447
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




bucuresti -> targoviste
bucuresti -> alexandria


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jun 2009, 11:12
Post #213


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Hmm, asta de targoviste suna bine. Am notat, multumesc de ajutor.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Jun 2009, 13:06
Post #214


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Bucuresti - targoviste, da !
Pe bucuresti - Alexandria am prins un trafic sa-ti bati copiii !
Sau Bucuresti-Pitesti, soseaua veche. Dincolo de ramificatia spre Targoviste aproape ca nu mai e nimeni pe ea.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 10 Jul 2009, 14:25
Post #215


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




peste 2 zile fac o luna de cand am luat traseul smile.gif

As avea cateva de zis ... cum ar fi :
-ma bucur ca nu am dat bani la traseu , nu pot sa zic ca am niste parinti comunisti , ci doar mai exigenti , carora le pasa foarte mult de mine , uneori prietenii mai rad de mine can la ora 11 noaptea ei ma suna sa ma intrebe unde sunt , ce fac , sunt bine ... etc , dupa ce am ridicat permisul in prima zi , a trebuit sa ma prezint de urgenta la liceu pentru proba de atestat eu fiind pe drum l'am sunat pe taicamiu sa vina la liceu cu haine decente un cd si proiectu , dupa ce am luat si atestatul la scoala , tata intre timp ma astepta retras sub un pom in scufita noastra rosie ( dacia solenza , 2003 ) ... in cele 2 ore m'am trezit pe scaunu din dreapta cu 3 cutii de bere biggrin.gif in gandu meu "oleee o sa ma lase pe mine sa conduc . Asta a si facut primul meu drum a fost Cartieru Militari ( LUJERULUI "SiR") > Stadion Giulesti , poate multi dintre voi stiu acest lucru si anume ca drumu este foarte aglomerat iar intersectia de la uverturii este criminala , am ajuns cu bine , nu am facut nici o greseala , am facut o parcare laterala foarte draguta si gentila , cand am oprit motoru cuvintele lui au fost "pana aici a fost de nota 9 , daca si pana acasa conduci de 10 , talonul sta la tine , si sti bine dece , pentru ca nu ai luat traseu cu "aranjamente"" . Atat mi'a fost , aveam un extaz imens, in concluzie a fost bine si in momentu de fata pot pleca cu masina unde vreau , cand vreau , cu cine vreau.

Eu am fost dezamagit , tinand cont , si va zic ca nu imi este rusine , sala am luat'o deabea din a 7 a oara , si am picat traseu ... am mai picat odata si a 9 a oara am luat sala > si traseu admis cu 3 puncte.
-Singura mea scuza asupra acestui fapt este ca am invatat pentru bac , pe care l'am luat cu 8.61 , iar traseul l'am picat prima oara pentru ca eram prea emotionat si panicat. Bineinteles toti tovarasii de la bloc radeau si ma sfatuiau asa " da baaaaa baniii nu fi fraier ca nu iei " , acum roata s'a intors cei cu permis de aproape un an au program stabilit 2 ore ai voie cu masina , nu iesi din bucuresti , ma suni unde esti si etc , cand intru in parcare isi cam baga fiecare unghia in gat , nu a ratat nici unu sa ma intrebe "cum de imi da mie ai mei masina ? " raspunsu a fost simplu si subtil " eu nu am avut bani ca voi sa dau la traseu , si merg destul de bine "

In prima zi pot spune ca masina avea 46585 km , acum are 47180 , in nici o luna zic ca am condus destul de mult , am trecut prin multe , am condus si pe vreme rea si pe vreme buna , si noaptea si ziua ... si cu orele intregi etc. , prietenii si vecinii care au mers cu mine sunt multumiti comparativ cu ceilalti.

Am ascultat sfaturile celor mai mari de la bloc , sa nu ma dau zmeu , si cel mai important sa nu merg cu viteza.
La inceput radeam de ei , cum ma sa merg eu cu viteza?

Vreau sa va spun din propria experienta ca m'am inselat amarnic , primul drum pe autostrada pana la km 71 , a fost foarte rapid si scurt. Pur si simplu nu m'am putut abtine,am mers 10 minute pe prima banda cu 110, apoi am dat semnal stanga si n'am scoso din 160 sad.gif la intoarcere a fost mai bine ca a inceput furtuna si am mers cu 70-90 ( farurile de ceata fata / spate aprinse , viteza 2 la stergatoare si atentie super sporita biggrin.gif ).

Al 2 lea lucru care ma supara ... este din traficul Bucurestean , multi cred ca ve'ti fi deacord cu mine :

- ma enervez foarte repede dece? la fiecare trecere de pietoni ori un tataie , ori un cocalar care isi asteapta prietena sta lipit de stalp de parca ar vrea sa traversese , de frica eu incetinesc el imi face semn ca nu traverseaza bineinteles las geamu jos il injur si ii zic muta'te de acolo ca eu pot ramane fara permis din cauza ta.
-din cauza semnelor , multi isi permit sa ma claxoneze pur si simplu degeaba , eram pe strada Rosia montana ,pe sensu cu Cedeaza , era mai ascuns semne in niste crengute de pom , ma duceam la bac la romana ma opresc sa ma asigur , bineinteles in spatele meu un bmw 323 direct pe claxon si faza lunga , ma uit in oglinda un "pispirica" cam ca mine de 19-20 de ani cu o blonda in dreapta... cobor din masina ... bineinteles si el nervos , l'am vazut mai mic si nu mi'a fost frica biggrin.gif la 1.90 ai mei , i'am spus frumos , bai baiatule tu vezi semnu ala ? "pai frate ca sa vezi ca nu l'am vazut ... " pai nu lai vazut sau te grabesti sa te dai baiat ca esti cu blonda ta?
-multi si multe imi iau fata in bucuresti ... prima oara am zis ca mi se pare mie , l'am luat pe tata in dreapta si i'am zis fi atent ... ma depaseste unu cu un golf si am pus frana... pur si simplu simteam ca sunt prea aproape , il intreb pe tata mi'a luat fata sau nu ? ca mie asa mi se pare si ma sperii unpic... el a zis ca da... si au mai fost n n n cazuri ... asta probabil mamaligilor din geam.
-alaltaieri am fost la pescuit la sarulesti , cand am iesit pe la pantelimon , era unu cu o dacie 1310 daia veche mergea cu 70 , tata a zis depaseste'l si tu pe asta ca merge prea incet... , am schimbat in treapta 4 , am dat semnal din timp ... ce credeti ? m'am pus paralel cu el aveam aproape 85 km/h , a calcat'o si el , am vrut sa revin in spatele lui si tata a zis calco ... l'am depasit pana la urma ajunsesem aproape la 120 , mergeam cu 90 , el in fundu meu cu faza lunga ( iam dat drumu la avarii ... nimic , am aprins lampa de ceata din spate tot nimic ) pana la urma am avut aprobare de la taicamiu sa'l pierd in spate biggrin.gif

Daca stau sa ma mai gandesc s'ar mai aduna cateva magarii.

Singuru lucru de care sunt multumit , este ca atunci cand ies depe vro strada , imi vad mamaliga si imi fac semn sa ma bag ...

Din aceasta luna de condus sfaturile mele de mini incepator ar fi
-Viteza te strica , iti mananca benzina ca o rozatoare si te usuca de bani
-Condu cat mai calm
-Sporeste atentia asupra ta.. si asupra celorlalti din trafic

Iar cel mai important lucru pentru un incepator , incearca sa conduci singur 2-3 zile smile.gif




--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codrin_1300
post 29 Jul 2009, 21:49
Post #216


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 23 December 08




eu am permisul de vreo 10 luni ! nu l-am luat din prima da stiti voi ce se spune ! ca cine ia din prima nu e sofer tongue.gif
am condus destul de mult singur da nu prea ma ajuta masina biggrin.gif o dacie 1300 cu toate ca pentru mine si nevoile mele de incepator merge! am condus in bucuresti la 2 saptamani dupa ce am luat permisu` eu fiind din buzau si necunoscand decat foarte putin Bucurestiu! am facut brasovu` fara prolbleme pe Valea Prahovei si pe Intorsura Buzaului! experienta in 10 luni am cam 30 de mii km numai pe masina mea si in astea 10 luni de mers cu dacia am invatat si ogroaza de mecanica.Pana acum am avut norocul sa nu ma lase nici odata in drum! nici macar pana de cauciuc!

sfatul meu e sa conduceti cat mai relaxati,para teama sau frica si cel mai important sa sti sa dai in ea mai exact unde cand si cat wink.gif


--------------------
Dacia 1300 1973 - BZ 90 CDN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 21:44
Forum Renault