DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema planetara?

bobo77
post 3 Nov 2008, 21:22
Post #31


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Uite acilea ca au obosit baietii dicutind...
http://www.daciaclub.ro/schimb-ulei-cutie-...ml#entry1592085

This post has been edited by bobo77: 3 Nov 2008, 21:22


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 7 Nov 2008, 10:00
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(GOLAN 91 @ 3 Nov 2008, 21:16)
Chiar nu stiu ce aveti voi cu 1,4...crezi ca conteaza ce motor ai daca abordezi virajele la limita? si din cand in cand si cu frana de mana??.
Si acuma ce e mai important, am cumparat azi o planetara Sh de la demembrari 250lei (11/07/07 data de pe planetara) si am montato, dar am ceva probleme(sa se inteleaga nu eu ci taicamiu), dupa montarea noi planetare discul de frana are joc ca si cum ar fi dus rulmentu(dar inainte nu facea), o fi de la piulita planetarei care trebuie stransa FFFF TARE, sau ??Dupa aceasta operatie as vrea sa schimb si uleiu din cutie,cati litri intra?
*



Nu se strica o planetara abordand virajele mai tare iar cu frana de mana chiar nu are nici o treaba. Normal ca trebuie sa strangi piulita planetarei fffff. tare. De obicei mecanicii o strang cu o ranga lunga de 2 metri sa aiba parghie ca lumea tongue.gif

PS: Dupa aceasta operatie (de schimbat uleiul la cutie) e bine sa schimbi si soferul daca vreti sa mai aveti masina si parintii copil radmasa.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GOLAN 91
post 7 Nov 2008, 20:31
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 172
Joined: 13 April 06





Da am aflat si eu ca se strange FF tare piulita(270NM) si chiar am stranso si e totul e ok, am schimbat si uleiu din cutie si merge bine,sper ca a fost duar o gluma nereusita schimbarea pilotului , dupa cum au zis si mai sus astea sunt cazuri izolate , o sa pun si poze cu rola buclucasa...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - B 42 ZIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huffy
post 16 Nov 2008, 11:05
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 3 April 06
From: Sibiu




Piulita aia tre strinsa fara mila.Daca nu o stringi bine se duce rulmentul.Dupa stringere nu tre sa existe nici un fel de joc la roata.Citiva km cu ea slabita inseamna automat alt rulment.

This post has been edited by huffy: 16 Nov 2008, 11:09


--------------------
Dacia Solenza 2004
Logan 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cyrusmddd
post 6 Nov 2010, 16:28
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 21 March 07
From: Sibiu




Salutare.
Cred ca am o problema la planetara dreapta (logan 1.4 f Abs), poate ma ajutati si va dati o parere.
Se dau urmatoarele situatii:
- in mers la trecere peste denivelari/ uneori la franare se aude o pocnitura
- m-am bagat sub masina si :
* am tras de planetare, ambele avand un joc mic atat pe verticala cat si pe orizontala
* la miscarea masinii fata-spate (in treapta I) in zona burdufului dinspre cutie a planetarei din partea dreapta se aude un mic poc - e normal ?
* am avut impresia ca partea de metal care iese din cutie (nu stiu cum se numeste) si intra in planetara se misca usor stanga-dreapta - e normal ? mie teama ca pocnitura sa nu provina din cutie....
Mentionez ca au fost verificate cu cateva saptamani in urma toate articulatiile fata pe stand ITP si nu au fost constatate jocuri. De asemenea pe viraje nu se aude nici o bataie.
Mersi

This post has been edited by Cyrusmddd: 6 Nov 2010, 16:32


--------------------
Dacia Logan 2005 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 21:48
Forum Renault