DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> taxa radio, sa reparam ce fac parlamentarii impotriva noastra

ice cube
post 21 Nov 2008, 20:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Dragi prieteni, unii stiu, altii nu stiu, dar persoanele fizice si juridice au obligatia sa plateasca lunar o taxa radio, care intra in contul societatii nationale de radiodifuziune. Legea este aberanta din mai multe motive, dintre care:
- persoanele fizice sunt obligate sa plateasca aceasta taxa pentru domiciliul pe care-l au, daca detin aparta de radio. Daca nu ai aparat de radio la domiciliu, dar ai cablu TV, la care nu prinzi nici un radio, se considera ca ai radio si trebuie sa platesti.
- fiecare societate trebuie sa plateasca aceasta taxa, indiferent daca are radio, sau nu. In cazul in care la acelasi sediu exista mai multe societati, fiecare societate trebuie sa plateasca taxa, chiar daca nu este nici un radio acolo.
- in cazul in care sediul firmei coincide cu resedinta persoanei fizice, se plateste taxa si de persoana si de firma.
Sunt convins ca majoritatea dintre voi nici nu urmaresc posturile nationale, ci pe cele particulare, care se sustin financiar din propria activitate. De ce trebuie sa platim noi activitati neperformante, cu directori care castiga lunar, din banii nostri sute de milioane?
Daca nu sunteti de acord cu aceasta taxa, intrucat pe acest forum suntem multi, sa incercam sa schimbam ceva, protestand aici:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p23012037.html



--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 21 Nov 2008, 22:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Aceasta taxa s-a introdus in factura de energie electrica tocmai pentru a ne obliga sa o platim.
Pentru radio am impresia ca se poate scoate daca dai o declaratie pe propria raspundere ca nu detii un aparat de radio.
Pentru tv este cu atat mai aberanta,deoarece si societatile de cablu cotizeaza sume de bani care ajung la televiziunea nationala.
Inainte de introducerea in factura de energie electrica,parintii mei nu au platit aproape doi ani taxa aceea,au primit tot felul de instiintari ca vor fi dati in judecata.Le-au raspuns celor care le trimiteau ca pot sa-i dea in judecata.Pana la urma nu au mai trimis nici un fel de amenintari si nici ei nu au platit nimic.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 21 Nov 2008, 22:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Este adevarat ca poti sa dai o declaratie ca nu detii receptor radio, dar sa nu va inchipuiti ca e suficient. Legea defineste receptorul radio astfel: aparat radio, radio casetofon masina, telefon mobil cu receptor radio, i phone si ... cablu tv.
Deci, chiar daca nu ai radio, dar ai cablu TV, trebuie sa platesti taxa.

This post has been edited by ice cube: 21 Nov 2008, 22:37


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 22 Nov 2008, 09:04
Post #4


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Societatile comerciale trebuie sa plateasca taxa pentru fiecare aparat radio detinut. Cel putin asa era in urma cu vreo 4, 5 ani.

Tin minte, firma la care lucram pe atunci, a fost vizitata de un inspector de la Societatea Romana de Radiodifuziune. Nemernicul a venit la sediul fabricii in prima zi lucratoare dupa vacanta de revelion. S-a oprit in curtea firmei, a intrat in vorba cu soferii de camioane (chiar era un tip simpatic, stia sa lege o conversatie...), a facut rapid un inventar la cate masini ale firmei erau in curte, cate aveau aparat radio la bord, dupa care a venit la birou. Nu ne-a dat amenda, ci doar termen de 2 saptamani sa incheiem contrat cu SRR.

In aceeasi zi am amenajat o ghereta la poarta, am angajat portar, iar a doua zi am plecat la Bucuresti sa inchei contractul cu SRR pentru plata abonamentului la vreo 7 sau 8 aparate radio... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 22 Nov 2008, 09:25
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Am semnat petitia!Niste hoti ordinari , la drumul mare !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 22 Nov 2008, 16:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




Radian, ala v-a pacalit. Firmele trebuie sa plateasca taxa radio in functie de locatiile pe care le detine (sediul administrativ si puncte de lucru), nu in functie de numarul de aparate. Dar, repet, daca la aceeasi adresa sunt 5 firme, fiecare trebuie sa plateasca, chiar daca acolo nu e nici un aparat de radio.


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Nov 2008, 20:08
Post #7


Odihneste-te in pace, cj98czh!


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am semnat si eu, desi nu imi apare nici o taxa de radio-tv pe factura de curent. Sper sa nu ma trezesc in viitor cu vreo surpriza dintr-asta.


--------------------
. . .
In memoria reputatului nostru membru, cj98czh, care ne-a servit cu atata daruire si a fost de treaba cu noi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Nov 2008, 20:10
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




s-a creeat precedentul de proces castigat cu hotii astia de la Tvr? retinusem ca da...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 23 Nov 2008, 11:58
Post #9


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Se pot da declaratii pe propria raspundere si pt radio si tv. Eu asa am facut. Radio pe o luna ca pf e 2,5 lei iar tv e 4 lei.


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 19 May 2009, 08:27
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Ieri mi-a venit o hartiuta ( la sediu persoana juridica ) de la o firma de "recuperatori" - BPO Solution in care ma ameninta ca daca nu platesc taxa radio pe anul trecut si pe anul asta in avans conform legii 41/1994 ma amendeaza cu 100 - 500 lei si plata unor despagubiri civile la nivelul dublului taxei . Intreb pe cei in domeniu - e legal asa ceva - sa ma oblige statul asta nenorocit sa platesc un serviciu nesolicitat . Mai mult sediul este in casa unuia dintre actionari care plateste radio in facura de curent .
Stie cineva de vre-o reglementare europeana care sa spuna ceva legat de fortarea cuiva sa plateasca un serviciu nesolicitat .


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 May 2009, 08:49
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(body @ 19 May 2009, 08:27)
Stie cineva de vre-o reglementare europeana care sa spuna ceva legat de fortarea cuiva sa plateasca un serviciu nesolicitat .
*




cine? zi-ne si noua..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 19 May 2009, 09:47
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Era intrebare bre , ce naiba !


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 19 May 2009, 10:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




cam in aceasi situatie ne aflam si noi
propietarul(pers fizica) plateste taxa radio si tv in factura de electricitate(de fapt tot noi o platim) si la adresa respectiva avem inregistrate 3 firme pentru care in mod normal tre sa platim individual taxa asta nenorocit

sunt oarecum de acord sa se plateasca o taxa pt radio si tv (cu toate ca banii respectivi sunt gestionati cu dosul ) dar numai pentru o singura locatie.(daca intr-un apartament locuiesc 10 persoane si toate cele 10 au cate un radio si un tv atunci dupa logica lor ar trebui sa plateasca fiecare taxa.
cu toate astea traim in romania si daca s-ar aproba sa se plateasca doar pe locatie atunci sa vedeti cum isi schimba brusc toate firmele sediu si o sa gasim intrun apartament inregistrate 10 firme:)


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 10:13
Post #14


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mi-aduc aminte cum ascundea tata radioul prin sifonier, acu' vreo 30 de ani, numai sa nu plateasca taxa asta de 2 lei radmasa.gif

Pe mine ma incomodeaza mai mult taxa de drum, inventata de Basescu. N-ar fi rau sa-l taxati la alegerile astea wink.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 May 2009, 10:18
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ai firma? aici e vorba de taxa perceputa firmelor....nici pe mine nu ma deranjeaza ca persoana fizica taxa radio sau tv, desi ar trebui.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 19 May 2009, 10:19
Post #16


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Daca aveam firma, nu-mi mai puneam problema de maruntis wink.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 May 2009, 10:25
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu e aceasi taxa la PF sau firme..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 19 May 2009, 10:43
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(body @ 19 May 2009, 09:27)
Ieri mi-a venit o hartiuta ( la sediu persoana juridica ) de la o firma de "recuperatori" - BPO Solution in care ma ameninta ca daca nu platesc taxa radio pe anul trecut si pe anul asta in avans conform legii 41/1994 ma amendeaza cu 100 - 500 lei si plata unor despagubiri civile la nivelul dublului taxei . Intreb pe cei in domeniu - e legal asa ceva - sa ma oblige statul asta nenorocit sa platesc un serviciu nesolicitat . Mai mult sediul este in casa unuia dintre actionari care plateste radio in facura de curent .
Stie cineva de vre-o reglementare europeana care sa spuna ceva legat de fortarea cuiva sa plateasca un serviciu nesolicitat .
*


stai linistit si lasa-i in pace.
BPO este o firma de telemarketing si atat, adica au un contract cu SRR sa trimita scrisori si sa dea telefoane de amenitare. Sa te dea in judecata pe baza la ce: nu au factura semnata, contract ioc, iar cadrul legal e ambiguu: exista obligativitatea de a plati o taxa impusa prin lega, dar legea nu are norme de aplicare si nici nu precizeaza suma.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 11:14
Forum Renault