DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre medici

maddan
post 26 Aug 2004, 09:05
Post #31


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Bineinteles ca se va mai CERE spaga in spitale. Caci problema nu e ca "dai" o spaga ca semn de recunostinta fata de medic. Problema este ca foarte multi CER spaga, conditionand de ea actul medical, uneori salvator de vieti omenesti.

madalina, da, te rog, si numele clinicii particulare la care a fost tratata bunica ta cum trebuie. Nu de alta, dar bunica neveste-mii are afectiuni oarecum similare si prefer sa dau si 10 bulioane la o clinica particulara decat 6 bulioane spaga la bizonii macelari sfartecotari de la stat.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Aug 2004, 13:43
Post #32


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ca veni vorba, stiti cumva o clinica particulara pentru nasteri? Undeva unde sa se poarte cum trebuie, sa ai conditii normale, sa platesti tarifu si sa nu mai dai spagi, etc.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 26 Aug 2004, 16:22
Post #33


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




A dat fericirea peste tine, ashule? laugh.gif Si io as fi interesat (nu pentru mine si nevasta-mea, din fericire...).

Aideti, sariti cu adresele! smile.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Aug 2004, 16:39
Post #34


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Cam asa ceva :-)


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_i
post 26 Aug 2004, 16:52
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 January 04
From: Bucuresti




Ashu, exista, din cate stiu, niste locuri cu plata (ca la facultate :wink: ) pentru nasteri la Spitalul Universitar. Nu mai stiu exact cat era, vreo 300 de euro, sau mai putin, habar n-am. Oricum, conditii super (mamica e singura in salon, sau cel mult cu inca una, pentru situatii de criza, etc...) Merita sa te interesezi.


--------------------
RENAULT Symbol - b-45-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Aug 2004, 17:15
Post #36


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Mersi, insa nu ma intereseaza sa platesc la o institutie de stat. Asta fiindca cunosc intamplari din astfel de cazuri, tu ii platesti spitalului, insa personalul e tot ala, si te trateaza tot cu curul, se asteapta la spaga, etc. Nu, asa ceva nu vreau. Vreau ceva complet particular, in care personalul sa castige bine si sa aiba o alta mentalitate, exact ca in clinica descrisa de Madalina mai sus.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 26 Aug 2004, 17:25
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Eu am fost cu bunica mea la FOBAC (Fundatia pentru Ocrotirea Bolnavilor cu Afectiuni Cardiologice), pe Dionisie Lupu.

Am mai mers la Medicover unde am fost foarte multumita si la Centrul Medical Unirea, unde nu mi-a placut ca doctorii se asteptau sa le dai si lor ceva in afara de taxa de consultatie/analize etc. Plus ca nu aveau laborator si analizele le faceau intr-un laborator al unui spital de stat si nu am incredere ca toate echipamentele necesare.

Insa si in clinicile particulare depinde unde nimeresti. O cunostinta s-a dus la Medsana si a fost totul perfect pana a plecat medicul in concediu si i-a interpretat rezultatele analizelor un medic generalist, care nu avea idee ce sa-i recomande.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 26 Aug 2004, 17:38
Post #38


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Daca va duceti la FOBAC, sa va feriti ca dracu de tamaie de Dr. Segarceanu, mai ales daca va faceti (ii faceti bolnavului) carnet de membru. Assta implica 4 consultatii gratuite pe an + 4 taloane cu care se iau medicamente gratuite de la farmacia lor. Practic cu 4 taloane + maxim 2 pe care le platiti separat aveti medicamente si consultatii tot anul, toata afacerea costand vreo 1.500.000 lei (in functie de salariu/pensie).
Revenind, madama doctora face tot posibilul sa va termine la foc automat taloanele si pe urma sa va cheme acasa la ea pentru consultatii. Daca starea bolnavului e grava, duceti-va direct la profesorul Pop de Popa (cel care a infiintat fundatia si care are si el program la clinica)


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 27 Aug 2004, 10:18
Post #39


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Cool, multam de sfaturi.

Chiar, pe acest thread am putea face si recomandari / vot de blam pentru anumiti doctori. Asa mai stim si noi unde sa ne tratam.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 27 Aug 2004, 13:57
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




spitalul coltea are o zona privata ca sa zic asa; asta sigur; cel putin acum 3 ani avea; am mai auzit ca si in universitar ar fi ceva, da nu sunt sigur;
giulesti n-are;
acum depinde si cand v-o fi sorocul; stiti ca se construieste primul spital privat, ala de langa urgenta;il fac niste greci cei care au si interamerican care o sa vanda asigurari;
vad ca l-au ridicat, in cateva luni cred ca o fi operational;

mai sunt clinici private care ziceau ca au si paturi in spitale, da nu mai stiu care; citisem pe undeva; trebe cautat pe net;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 27 Aug 2004, 14:50
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Zone particulare sint si la Urgenta si Elias (EUR 50/zi) dar nu stiu daca te poti duce si sa nasti acolo.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 30 Aug 2004, 09:33
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




rectificare: am incurcat coltea cu polizu; deci la polizu e sigur, de coltea nu stiu nimic..
am intrebat la medicover si ei mi-au zis ca au o rezerva in polizu; nu stiu daca in afara de ei mai au si altii;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 30 Aug 2004, 14:51
Post #43


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




In polizu a nascut o prietena acum un an. Da, e o sectie cu bani, stai singur in camera. Da singur nene, mori de sete si nu trece nimeni p-acolo toata noaptea. Personalul e tot ala si fara spaga nu misca un deget. Unele activitati sunt comune, cum ar fi spalatul. Daca va zic cum iti vorbesc asistentele alea cand te pui la spalat: "Hai fa, mutati p**da mai jos" :vmad: :vmad: :vmad: Nu va suparati, dar sunt bani platiti degeaba. Ma kak in polizu si in tot personalul de acolo. D-aia zic, ma intereseaza ceva integral privat, ca altfel in afara de faptul ca stai singur in camera alt avantaj n-ai.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 30 Aug 2004, 15:12
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Perfect adevarat ce spune Ashu. Va spuneam mai sus ca la Elias exista posibilitatea sa platesti (50 EUR/zi !!!!) si sa stai singur, televizor, frigider, baie, etc.
N-o sa va vina sa credeti dar tot trebuie dat spaga asistentelor !
Au perfecta dreptate cei cu bani sa-si faca asigurare in strainatate si sa duca acolo la o adica. Degeaba au scos codul ala de conduita pt personalul sanitar (trebuie printre altele sa-ti zimbeasca si sa-ti vorbasca frumos !!. De parca asta nu ar fi in natura lucrurilor). Se comporta cu tine de parca le-ai spart casa.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 30 Aug 2004, 15:43
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ashu, sotia a nascut la polizu a doua oara si tin sa spun ca nu a avut parte de chestii din astea; in schimb la giulesti, n-are forumu spatiu cat am sa povestesc...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Apr 2005, 10:37
Post #46


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@adso
QUOTE
perfect - da' sa stii ca de banii aia, nu il obliga nimeni sa se ocupe decat de urgente daca lucreaza in spital. Crezi ca e bine??

N-am inteles, lamureste-ma! Adica un medic care lucreaza la spital trebuie sa se ocupe numai de urgente? Deci daca esti internat si nu esti pe moarte, ori dai spaga sa fie ala interesat de tine sau astepti sa fii o urgenta si atunci se ocupa ala de tine? Si daca nu sint urgente, ce face? Sta si se uita la telenovele si-si ia linistit banii?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 28 Apr 2005, 10:45
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Sunt medic si am logan. Domnilor kaspersky, Funny, valioglu, St le doresc ca sa aiba parte doar de doctori asimilabili cu mecanicii, chelnerii, frizerii, doctori descurcareti, ce stau de garda ("daca stau") doar pentru spagi. Ca sa nu fiti dezamagiti, nu de alta.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Apr 2005, 10:54
Post #48


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Ia zi-ne Colline de citi ani ai terminat facultatea si daca iei spaga? Chiar, ar fi interesant de facut un chestionar pe tema asta wink.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 28 Apr 2005, 11:13
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




@kaspersky

Off-topic:
Are 38 de ani.Ti-e greu sa faci si tu un calcul? biggrin.gif
Date intrare:nu a ramas repetent de mai mult de doua ori si a intrat la facultate dupa a treia incercare. biggrin.gif

On-topic:
Citind mesajele mai noi si mai vechi imi dau seama ca fiecare dintre noi ,la un moment dat , a trebuit sa "lubrifieze" pe cate cineva.Referitor la medici: intr-adevar , marea majoritate traiesc modest , insa situatia se prezinta in aceleasi culori sumbre si pentru alte categorii de absolventi ai unei facultati.
In privinta atentiilor pe care le acordam , singurii vinovati suntem indubitabil noi.Traim dupa niste sabloane invechite si nu putem accepta decat o letargie imbecila si o lasitate caracteristica neamului nostru.
Ma intreb ce s-ar intampla daca de maine , macar 50% din populatia adulta , ar refuza sa mai dea spaga , sa cumpere marfuri (si in special la cele perisabile ma refer) ale caror preturi cresc in nesimtire de la o zi la alta , sa plateasca accize pentru parfumul pe care il cumpara sotiei ,s.a.m.d.
Meditati domnilor si doamnelor , si actionati in consecinta.Poate copiii nostri vor trai intr-o lume mai buna.Macar pentru ei si merita incercarea.

Later edit:

@collinro2

Ai fost interesat sa afli vreodata cum suna prezentarea marii majoritati apartinatoare tagmei inginerilor , economistilor si profesorilor?Vezi mai jos:
Ma numesc X-ulescu , am 38 ani ,locuiesc cu socrii ,nu am locuinta proprietate personala si nu detin auto propriu.(si daca nu ma angajati in firma dvs. exista riscul sa mor de foame impreuna cu familia)
Asa ca tu , de bine de rau , ai reusit sa-ti cumperi o masina noua buna si probabil nici nu domiciliezi in vreun cort pus la dispozitie de KFOR sau de Crucea Rosie.Bafta maxima si ingrijeste-ti pacientii ca si cum ar fi copiii tai.

Apropo de off-topic:just a joke.Sper sa nu te superi. wink.gif
Si sa nu uit:La Multi Ani!

This post has been edited by Funny: 28 Apr 2005, 12:40


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 28 Apr 2005, 12:16
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Pentru domnul Funny si domnul Kaspersky: nu pot decit sa imi innoiesc urarea: sa aveti parte doar de doctori ramasi de doua ori repetenti si intrati a treia oara la facultate. Ar fi interesant de introdus chestia asta ca o conditie sine qua non la admiterea in rezidentiat. Daca oamenii asta vor!

Pentru domnul Kaspersky: daca vreodata aveti nevoie de mine, sa stiti ca iau spaga. Asa ca nu va jenati. Eu zic ca, daca, doamne fereste, ajungeti intr-un spital, sa va interesati intii daca doctorul ce va trateaza are cumva logan. Ca daca are, poate e membru daciaclub. Poate a intrat pe topicul asta. Poate banuie ca nickul dvs este kaspersky. La cit de ticalosi sunt doctorii, nu puteti fi sigur niciodata de ce sunt in stare.

This post has been edited by collinro2: 28 Apr 2005, 12:20


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 28 Apr 2005, 12:30
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




adevarul este ca e o mare asemanare intre o masina cu garnitura de chiulasa arsa si un tip cu peritonita acuta. amandoi risca amestecarea unor fluide care nu prea isi au locul impreuna, si pe chestia asta risca sa inceteze brusc sa functionenze.

deci paralela intre mecanici si doctori e foarte buna.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 28 Apr 2005, 12:30
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




@collinro2

Temperament coleric , mult prea orgolios , razbunator ,"degraba varsatoriu de sange".
Ah , si repezit.(postul meu in mod cert nu l-ai citit decat pana unde incepe on-topic-ul) wink.gif
Verdict:Nerecomandat pentru chirurgie sau pediatrie! biggrin.gif

L.E.Si iti dai seama ca ala care a luat a treia oara si a bisat de doua ori stapaneste temeinic materia.Nu vad de ce s-ar simti cineva ofensat din cauza asta. biggrin.gif

In locul lui Kaspersky m-as orienta catre alt doctor pentru cezariana. 168.gif

This post has been edited by Funny: 28 Apr 2005, 13:03


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Apr 2005, 12:33
Post #53


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Domn' doftor da' de ce in loc sa luati spaga nu va deschideti un cabinet particular, un spital ceva si va fixati preturile cum vreti acolo?

@Funny: numa' sa nu ma ciomu.iasca wink.gif

This post has been edited by kaspersky: 28 Apr 2005, 12:36


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 28 Apr 2005, 13:05
Post #54


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(collinro2 @ 28 Apr 2005, 12:16)
.... sa aveti parte doar de doctori .....

....care citesc numai cursurile din facultate, ca alea sunt singurele care sunt gratuite.
....care vin la urgente numai cu transportul in comun.. sau pe jos ca e gratuit.
....care te trateaza numai cu medicamentele gratuite oferite de spitale
....care te operreaza numai cu bistruiele neascutite oferite de spitale.


btw. poate nu stiti despre ce e vorba - trusele de chirurgie costa intre 10 si 60 mii euro. dati un search pe google daca nu credeti


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Apr 2005, 13:44
Post #55


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Dragilor,
Adevarul e ca de obicei undeva la mijloc. Si una peste alta sunt ingrozitor de prost platiti doctorii ca si cei din invatamant. Este practic o invitatie la a lua spaga. Cand fomistii astia de politicieni sunt in campanie electorala promit marea cu sarea iar cand ajung la guvernare primii corupti prinsi sunt tot doctorii si profesorii. Nu tu un procuror, nu tu un judecator.
Iar pe de alta parte, oamenii din fotbal, care invart banii cu lopata zbiara ca ei n-au de un'sa plateasca impozit. De-aia suntem saraci, ca luam de la amarati si dam la bogati. Ar fi normal sa nu se ia spaga, dar pe de alta parte inteleg f bine mecanismul. Nu vreau sa ajung sa ma opereze un nepriceput asa ca prefer sa dau banul. Urasc asta dar n-am ce face. Sanatatea mea este mult mai importanta decat niste bani.
Solutie:
Terminarea politicii astea falimentare. Fiecare sa-si faca asigurare medicala pe bune. Sa dea cat poate si sa se asigure ca la CASCO. Pe baza politei de asigurare sa ai dreptul la niste analize, consultatii, operatii, etcuri. Exact asa ar tb sa functioneze sistemul. Iar daca ai probleme sa ai numarul asigurarii de sanatate si sa te poti interna oriunde in tara. Nu de alta dar poate ma ia apendicita prin Iasi sau Cluj.
Daca nu ai bani de asigurare vei fi ingrijit pe banii statului, care va avea grije si el cum poate.
La ora asta toti dam banii intr-o mare oala, ratatii din parlament ii cheltuiesc pe vile si piscine si p'orma zic ca nu's bani pt sistemul de sanatate.
Acest sistem aflat la ora asta in vigoare o sa ne omoare pe toti mai devreme sau mai tarziu.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 28 Apr 2005, 13:53
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Domnule Funny, va asigur ca am citit topicul dumneavoastra, atit cel off cit si cel on. Am inteles ce ati vrut sa spuneti, cu categoriile defavorizate ale acestui popor care nu au de unde sa dea spaga. Am luat act si de indemnul dumneavoastra adresat, voalat, retoric, celorlalti semeni de a nu mai da spaga. Problema este, cred, ca nu prea va asculta lumea. Ar trebui sa va lustruiti retorica, poate aveti mai multi cistig de cauza.

Domnule Kaspersky, eu cred ca dumneavoastra aveti un resentiment fata de breasla doctorilor, generat de niste experiente personale neplacute. Din pacate, insa, generalizati cam mult. Oricum, sper sa aveti parte de un "doftor" care sa va aiba in grija. Nu de un doctor. Am vaga impresie ca sunteti de o consecventa demna de o cauza mai buna, in sensul ca veti continua sa va adresati acestor ordinari pusi pe capatuiala. V-as recomanda o tara din Uniunea Europeana sau de peste ocean pentru a va trata eventualele probleme medicale. De ce sa le dati acestor corupti de doctori romani satisfactia de a-si spune: "Lasa, zica ei ce vor, tot la noi ajung la nevoie!"?

Daca ceea ce spune colegul dvs intr-ale gindurilor, Funny, este adevarat, se pare ca aveti nevoie in viitor de un obstetrician. Cu tot respectul, domnule Kaspersky, dar va informez, chiar daca imi este greu sa imi amintesc (pentru ca am luat a treia oara la facultate, totusi...), ca cezariana nu prea are legatura cu doctorul Ciomu, mai bine zic cu ceea ce a facut dumnealui.

This post has been edited by collinro2: 28 Apr 2005, 13:58


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 28 Apr 2005, 14:02
Post #57


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Ca sa evit remarca cu generalizarea imi modificasem postul de pe topicul celalalt! Deci as vrea sa vad pe unde generalizez?

P.S.: Si intr-adevar cezariana nu mai are nici o legatura cu Ciomu, deoarece daca treci pe la Ciomu, nu prea o sa mai aiba nevoie de cezariana nevasta-ta!

This post has been edited by kaspersky: 28 Apr 2005, 14:06


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 28 Apr 2005, 14:05
Post #58


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(Ghidioneanu @ 21 Aug 2004, 20:26)
In afara de anii de facultate , medicul trebuie sa se pregateasca continuu pentru a fi la curent cu noile medicamente sau metode terapeutice . Stiti cat costa 2-3 abonamente la reviste de specialitate ?


Oare numai medicul?
Oare programatorii nu trebuie?
Oare inginerii nu trebuie?
Oare profesorii nu trebuie?
Oare juristii nu trebuie?
Oare ... oare ...


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 28 Apr 2005, 14:13
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




tragic este ca spre deosebire de:

programatori si ingineri - care lucreaza in privat si sunt de obicei mai bine platiti decat multe alte categorii sociale
juristi - care au totusi salarii decente

medicii si profesorii sunt obligati sa isi cumpere documentatia din niste salarii foarte mici - asta ca sa nu le numim de mizerie.

spaga si atentia devin diferenta dintre ciorba de cartofi si aia de burta, ca s-o spunem destul de vulgar.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 28 Apr 2005, 14:23
Post #60


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




QUOTE(adso @ 28 Apr 2005, 16:13)
programatori si ingineri - care lucreaza in privat si sunt de obicei mai bine platiti decat multe alte categorii sociale
juristi - care au totusi salarii decente

medicii si profesorii sunt obligati sa isi cumpere documentatia din niste salarii foarte mici - asta ca sa nu le numim de mizerie.

spaga si atentia devin diferenta dintre ciorba de cartofi si aia de burta, ca s-o spunem destul de vulgar.


Stii, nu mi se prea spune "uite vila inginerului X" sau "uite Mercedesul domnului programator Y" nu, aud adesea "asta e casoiul doctorului cutarescu si acelea (nu acea) sunt masinile lui!

Stiu foarte bine ca sunt multi care au venituri de mizerie da' asta nu e problema mea! Eu imi platesc darile si la nevoie ma astept sa beneficiez de pe urma lor! Dar deageaba!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 16:18
Forum Renault