DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lumea in care traim, Stire aiurizanta - cine conduce lumea.

adso
post 22 Jul 2005, 08:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




mdah, poate titlul e un pic fortat si senzationalist - vorbesc de partea cu cine conduce lumea.

oricum, tipul face parte din forul legislativ al SUA, deci o voce oarecare are, la nivelul acela - hence partea cu condusul lumii.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 22 Jul 2005, 08:53
Post #32


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Totusi nu confundati arabii cu musulmanii !Pakistanezii ( musulmani) nu sunt arabi !Pe fondul inculturii ( asta e adevarul ) incoltesc germenii fundamentalismului !De ce nu se arunca in aer cetateni din Emiratele Arabe , Qatar , Oman , Bahrein , Kuwait adica din tarile bogate din golf si se arunca Pakistanezi , iordanieni etc !Pt simplu motiv ca primii au inceput sa aibe o cultura ( sustinuta de puterea financiara) pe care ceilalti nu o au (adica li se cam r..pe de Allah) !
Va spun ca am stat in zona ( zona Golfului ) cam 2 ani si noaptea esti muuuult mai in siguranta chiar decat in Europa de vest ( am fost si acolo) .
E o problema destul de complexa unde o mare parte din vina o au mulahii lor , adica fundamentalistii musulmani care ii indoctrineaza pe cei inculti !
Uitati-va si la noi cati voteaza pe Vadim , e cam aceeasi chestie !
AR fi multe de scris da.... mi-e lene!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 22 Jul 2005, 09:32
Post #33


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




body, comparatiile pe care le faci sunt un pic fortate.

1. degraba votatorii nostri de Vadim au ca principal atribut slabiciunea de caracter - atentatorii sinucigasi dimpotriva.

2. argumentul cu incultura si indoctrinarea nu "tine apa" cand e vorba de oameni scoliti in universitati engleze sau americane care sunt gata sa blow themeves up, fiind si intr-o oarecare masura inteligenti si cultivati in acelasi timp.

3. In Kuweit, Qatar si asa mai departe mai sunt lucruri de pus la punct in ce priveste latura umana. Zici ca ai trait pe acolo doi ani fiind femeie - ma uimesti daca n-ai observat anumite lucruri, sincer.


4. Indoctrinarea despre care vorbesti tu e o prelungire si prelucrare a educatiei de baza care se face in repsectivele locuri (atat religioasa cat si sociala) - prin urmare, o atare ascutire a doctrinelor are un anume aspect cand pleaca de la concepte precum Jihadul si alt aspect cand pleaca de la preceptele crestine. Nu vreau sa-mi iei argumentele ca niste justificari in favoarea unei religii, pur si simplu se intampla ca una dintre atmsofere se preteaza mai usor la exagerari genocide decat cealalta.

Marea mea nedumerire si ditamai paradoxul este urmatorul: in cultura islamica si araba in speta, familia ocupa rolul cel mai important in "deprinderile" sociale. Chestia asta imi da asa un sentiment al absurdului, atunci cand vad setea de victime a atentatelor pe care le comit astia.

Si inca o chestie: Vadim o sa ramana pentru totdeauna un maimutoi - pentru unii dizgratios, pentru altii oarescum simpatic, pentru altii "cu un parfum de veridicitate" - mulahii aia de care vorbesti tu sunt sfinti, da? Pai...ce anume ii face sfinti? In afara de doctrina religioasa...noi cand e vorba de Tanacu la o adica am sarit saispe metri in sus ca arsi, la unison...

De-aia zic...comparatiile sunt cam exagerate. Parerea mea. Asta nu inseamna ca unii sunt mai oameni decat altii...ci inseamna ca unii au o problema grava si ca emulatia aia de acolo nu e ok, chit ca te-oi fi simtit tu in siguranta seara pe strada pe acolo...(am fost si eu prin Middle East si nu m-am simtit in siguranta - probabil ca e si o chestie de obisnuinta pana la urma).

Rog a nu se extinde afirmatiile mele, si-asa le-am facut "on the edge". Nu sunt filo-american in ce priveste conflictul din Orientul Mijlociu, ok?

Si sa nu uit: intr-adevar saracia face din predispozitii atitudini manifeste...la drept vorbind, o reabilitare economica a zonei ar rezolva o parte din probleme, intrebarea e cum se poate ajunge la reabilitarea asta?

later edit: ar fi binevenit nenea bolt, daca mai exista, in chestiunile de genul asta.

This post has been edited by Lolek: 22 Jul 2005, 09:50


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 22 Jul 2005, 10:11
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(costi @ 21 Jul 2005, 13:37)
Voit sau nu "bati cimpii cu gratie".

"pierderile colateral" din Serbia n-au nimic de-a face cu terorismul, era  razboi ca si in Japonia (Hirosima). Alte giste in alte traisti.


"Terorismul trebuie descurajat si starpit in primul rand de popoarele din sanul carora se naste" - sa fim seriosi... actioneaza toti o apa si-un pamint chiar daca nu la vedere.

*



Costi, tu esti ca-n bancul ala:

"Un evreu ii spune unui chinez:
- Ma, eu va urasc pe voi, chinezii.
- Pai de ce?
- Ca ati atacat America la Perl Harbour!
- Aia erau Japonezii!
- Japonezi, Chinezi, Viatnamezi, pt mine sunteti toti o apa si-un pamant...

Dupa ceva vreme Chinezul:
- Si eu va urasc pe voi, Evreii!
- Pai de ce, ma?
- Ca ati scufundat Titanicul!
- Pai Titanicul a fost scufundat de un iceberg!!
- Iceberg, Goldberg, Spielberg, pt mine sunteti toti o apa si-un pamant..."

Mai gandeste-te!

Si un Oras cu 70.000 de civili ras de pe fata pamantului nu e atrocitate, daca e razboi declarat?
Dupa logica asta: Bush a declarat razboiul impotriva "terorismului", deci orice atac e legitim...


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 22 Jul 2005, 10:19
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Hirosima nu are ce cauta in discutia despre terorism. Cel putin nu in asta cind discutam despre terorismul arab.
E Off topic daca vrei.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 22 Jul 2005, 10:31
Post #36


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




[quote=Lolek,22 Jul 2005, 10:32]
body, comparatiile pe care le faci sunt un pic fortate.

3. In Kuweit, Qatar si asa mai departe mai sunt lucruri de pus la punct in ce priveste latura umana. Zici ca ai trait pe acolo doi ani fiind femeie - ma uimesti daca n-ai observat anumite lucruri, sincer.
de

Ei brava ma facusi si femeie !Unde vezi tu ca-s femeie???????????/
Si ce lucruri sa observ ? Femeile nu prea au servici , fiind intretinute de barbati !Mai nou au si dreptul sa divorteze !Iar uneori in unele tari sunt chiar mai indraznete decat europencele !Fiind cu inca 2 colegi acum 1 an jumatate in Kuwait sa stii ca ni s-a intamplat sa ne agate niste araboaice tinere de i-ti pica fata daca le vedeai , iar asta nu e lucru razlet!
NU SIMPATIZEZ DELOC CU ARABII , dar foarte lume are idei preconcepute despre ei !
Fara exagerare , nu exista luxul de acolo in occident iar , acum ma repet , cei care sunt indobitociti sunt , in general , cetateni din tarile MUSULMANE sarace !
Sunt f multe lucruri de spus ....


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 22 Jul 2005, 10:33
Post #37


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




scuze, am comis o confuzie...smile.gif


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 22 Jul 2005, 10:57
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




Nu stiu daca bombardarea MECCAi ar fi suficienta, poate solutia lui ashu ar da roade.
Ma tot gandesc , cum mama naibii se face ca americanii si toti aliatii lor nu sunt in stare sa-i termine pe capii acestor organizatii teroriste.- asta chiar ar fi o solutie.
Oare chiar nu se vrea?


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 22 Jul 2005, 11:05
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Nu este nici asat o solutie. In urma fiecarui lideri sint cozi luuuuuuuuugi care freamata sa simta mirosul singelui de necredincios.
Fenomenul e prea complex si chiar daca prin absurd toate probleme s-ar rezolva intr-o buna zi, eu cred ca acte teroriste tot vor mai fi.
Nu vedeti ca mai nou si in Palestina si in Pakistan sub paravanul scolilor islamice se scolesc baietii cu TNT-ul?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 22 Jul 2005, 11:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(maxiK @ 22 Jul 2005, 10:57)
Nu stiu daca bombardarea  MECCAi  ar fi suficienta, poate solutia lui ashu ar da roade.
Ma tot gandesc , cum mama naibii se face ca americanii si toti aliatii lor nu sunt in stare sa-i termine pe capii acestor organizatii teroriste.- asta chiar ar fi o solutie.
Oare chiar nu se vrea?
*



Daca lucrurile s-ar calma, ce s-ar intampla cu sumele "investite" anual in armament?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxiK
post 22 Jul 2005, 12:00
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 346
Joined: 10 May 05




S-ar redirectiona pentru ajutorarea tarilor " musulmane sarace" wink.gif


--------------------
dacia logan laureate1.6 - B 37 KNH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Jul 2005, 12:57
Post #42


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




aveti topic la stiri...incercati sa postati stirile despre atentat acolo


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 22 Jul 2005, 13:05
Post #43


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.488
Joined: 1 November 04
From: sat




"Mai fratilor, nu esdem soludzie bombardat Mecca. Esde mult ban arab in banca americana. Venit america, bombardat loc sfant la noi, adunci redras ban, banca falimend, lazat economie la america la pamand, colaps numeam asta, jefule..."

Uitati-va la Fahrenheit 911, sa vedeti cati bani au arabii in bancile americane si ce s-ar intampla daca i-ar retrage. smile.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 23 Jul 2005, 09:31
Post #44


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Intrebarea e cine si cati bani are/au in bancile din Elvetia biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 12 Sep 2005, 09:22
Post #45


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




ashule, uite ca Bushulica te ia in serios post-336-1110552439.gif
http://news.independent.co.uk/world/americ...ticle311903.ece
Nu i se mai termina astuia mandatul odata? Ca ne ia 243.gif pe toti cu el la conducerea americii....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Sep 2005, 23:19
Post #46


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Bush asta e dus rau de tot ... mai are inca ~2 ani din pacate. Timp sa mai atace si Iranu' mad.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th June 2024 - 16:53
Forum Renault