DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cand aprindem proiectoarele de ceata dupa noul cod

l@u
post 5 Dec 2006, 12:53
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Deci e stipulat foarte clar cand si cum dar si faptul ca nu se folosesc in alte conditii(nu conteaza ca sunt fata sau spate ci formularea care nu poate fi interpretata)


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skywalker
post 5 Dec 2006, 12:57
Post #32


Calator printre stele


Group: Members
Posts: 153
Joined: 11 April 04
From: Brasov




de ex pe ploaie e f deranjat ca alti participanti la trafic sa foloseasca proiectoare,dar pe ei nu ii duce capul sa isi dea seama de asta. nu e totuna sa ai 4 lumini si 4 reflexii in ochi.Plus ca nu toata lumea are proiectoarele aliniate corespunzator.
hai sa intrebam cocosii care merg pt ca e trendy sa mergi cu pr.de ceata oricand (de ce, numai ei stiu, in afara ca deranjeaza pe ceilalti nu ajuta cu absolut nimic - asta in special pt cei care merg cu ele ziua) - de cate ori ati reglat proiectoarele dupa ce ati lovit bara fata (evident,cei care a lovit-o) ?multe le vezi luminand care incotro,dar ei sunt la moda...sad.gif...
Si o alta intrebare pt cei care le folosesc curent fara motive intemeiate/legale : cati dintre voi le-ati stins cand se apropiau masini pe contrasens?

Eu inteleg legea cum ca nu ai voie sa le folosesti altfel decat indicat. Dar e posibil sa fiu subiectiv....sa inteleg ceea ce vreau wink.gif .


--------------------
Dacia Logan Prestige 2006 - RFC
Kawasaki ZZR 500 BV SKY
BMW R1100 RT BV SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 5 Dec 2006, 12:59
Post #33


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Daca notiunea din text este citata corect serefera la proiectoarele de ceata (Nebelscheinwerfer) si nu la lumina (luminile) din spate. Acestea se numesc "Nebelschlussleuchte".

Mi-e lene acum sa caut textul complet - dar ceea ce scrie in textul in limba engleza este in principiu corect. De fapt se mai spune inca ceva: cind vizibilitatea scade sub 50 m, viteza maxima permisa este 50 km/h.

Practica (am condus destul prin tarile de care vorbim) arata cam asa: nimeni (sau extrem de putini) nu foloseste luminile de ceata cind nu e ceata. Pe ceata densa se cam alege combinatia ceam mai avantajoasa (de cele mai multe ori faza scurta+lumini de ceata, sau numai acestea din urma). Pe vreme buna luminile de ceata nu aduc nimic sau aproape nimic - ele lumineaza intr-adevar ceva mai abundent marginile si "josul" soselei, dar la o distanta prea mica. Si nici nu e "cool".
---
edit: oops... postarile la care ma refeream au fost sterse. Era vorba despre daca se folosesc sau nu luminile de ceata in Germania. Textul era in limba engleza.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 5 Dec 2006, 13:03
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




QUOTE(razvi28 @ 5 Dec 2006, 12:57)
de ex pe ploaie e f deranjat ca alti participanti la trafic sa foloseasca proiectoare,dar pe ei nu ii duce capul sa isi dea seama de asta. ...


Eu ziceam pe ploaie cu seara totodata, adica nu ziua in amiaza mare, doar atunci cand ploua torential si e si nor. wink.gif
Eu cel putin nu prea le folosesc, ba daca stau sa ma gandesc nu le-am folosit decat de vreo 2 ori pe timp de ceata, dar nu densa! wink.gif
Insa le-as folosi daca ar fi legal. Desigur numai cand as avea nevoie, nu asa de dragul lor.


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RoVal1972
post 5 Dec 2006, 16:14
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 22 November 05
From: Bucuresti




Eu cred ca obsesia unora impotriva proiectoarelor de ceata e cauzata de fapt de proasta reglare a acestora pentru multe masini pe care le intalnim pe drum.
Mi-aduc aminte pe vremea cand aveam 1300, adica prin 93-95, ca mi-am cumparat si pus proiectoare de ceata fixate de bara... si aveam grija sa fie reglate ca lumea... Si asta pentru ca eram interesat sa vad atunci cand e nevoie, nu sa vad bufnitele de pe marginea drumului din copaci...

Insist si eu pe ideea ca nu iti e interzis sa le folosesti daca nu e ceatza...

Culmea, de cand cu pierderea asta de vreme pe forum, pe tema farurilor de ceata, n-am remarcat nici o masina cu farurile de ceata aprinse care sa ma deranjeze... si merg cam 450km pe saptamana pe timp de noapte, in afara orasului pe DN1...
In afara de looser-ii care merg cu luminile de drum fara jena, farurile de ceata nu m-au deranjat deloc.


--------------------
Renault Megane Sedane 2005 1.6. 16V
________________________________________________
Renault Megane Sedan Privilege 1.6 16V + Clima& Xenon+ full airbags. Noir nacre. Nov. 2005
ex. Renault Megane Classic 1.6 16V. 2001
ex. Dacia 1310 1.6l. 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 5 Dec 2006, 18:34
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Azi dimineata a fost o ceata crunta,de mult nu am vazut asa ceva,am aprins faza scurta si am comutata pe ambele pozitii pt. ceata,sincer nici nu stiu a doua pt. ce este,cert este ca am vazut cit de cit,precizez ca sunt dotare ale masini,masina aproape noua.Credeti ca asta e vremea pt. aprins becuri de ceata sau merge si pe vremuri mai putin nasoale si ce este pe a doua pozitie la comutare pe becuri de ceata ca poate sa incurc treaba cu ea pe alti din trafic.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 5 Dec 2006, 18:47
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




A doua pozitie e pentru lampa spate-foloseste-o numai pe ceata densa pentru ca e foarte deranjanta ptr. cei din spatele tau

This post has been edited by lau0678: 5 Dec 2006, 18:48


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 5 Dec 2006, 20:48
Post #38


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(lau0678 @ 5 Dec 2006, 10:12)
  Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;
e) luminile de întâlnire atunci când plouă torențial, ninge abundent ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drum;
(2) Pe timpul nopții, la apropierea a două vehicule care circulă din sensuri opuse, conducătorii acestora sunt obligați ca de la o distanță de cel puțin 200 m să folosească luminile de întâlnire concomitent cu reducerea vitezei. Când conducătorul de autovehicul se apropie de un autovehicul care circula în fața sa, acesta este obligat sa folosească luminile de întâlnire de la o distanță de cel puțin 100 m.
*



Am întrebat (acum vreo săptămână și fix în contextul de mai sus) un prieten (avocat):
1. Se pot folosi legal pe timp de ploaie torențială sau ninsoare abundentă luminile de ceață?
2. Se pot folosi legal luminile de ceață noaptea, la mai puțin de 200m de un autovehicul care vine din față?

Răspunsul lui a fost, în ambele cazuri, NU. Cu explicația suplimentară că leguitorul, acolo unde lasă altervative, o face în mod explicit (vezi (1)b.) luminile de întâlnire sau de drum, în mers, atât în localități, cât și în afara acestora, după gradul de iluminare a drumului public;).

A adăugat, și sunt de acord, că în sensul strict al legii o mașină neechipată cu lumini de ceață nu ar avea voie să circule pe timp de ceață (chit că sigur legiuitorul nu asta a avut în minte).

Dintr-o perspectivă strict personală:
- am proiectoare de ceață
- le-am folosit sporadic și fără să fie ceață, în special prin oraș sau pe drumuri cu gropi
- le-am folosit atunci când am stat blocat în coloană, pe șosea, împreună doar cu luminile de poziție, pentru a reduce din cantitatea de lumină adresată șoferului din fața mea
- nu mă deranjează când le folosesc alții decât dacă sunt prost reglate (și, de regulă, montate cu mânuța, nu din construcție)
- nu mă deranjează interdicția folosirii lor, mai ales că știu (văzute și auzite) că prin țările cu apă caldă nu se folosesc decât pe ceață (de altfel din acest motiv cred că cel ce a formulat textul chiar a vrut să interzică proiectorele de ceață altcândva decât pe... ceață).

Dincolo de asta, aplicarea legii în România e - în mai mare proporție decât prin alte părți - o chestiune de cutumă. Contează nu ce scrie, ci ce crede că scrie ăla care o aplică. E hilar, zic eu, că avem acum articol care incriminează pietonul care trece neregulamentar. În codul vechi nu scria niciunde că șoferul e vinovat când lovește un pieton care traversează neregulamentar, dar se aplica lozinca "șoferul e întotdeauna de vină". De asemenea e bizară (și redundantă) prevederea cu suspendarea permisului pentru depășirea coloanei la semafor în condițiile în care atât depășirea frauduloasă cât și trecerea de semaforul ce afișează culoarea roșie sunt pedepsite tot cu suspendare. Dar trebuia transmis explicit mesajul pentru băieții șmecheri (de altfel această contravenție e și menționată prima în lista respectivă).

Dacă tot am deschis gura, aș insista și pe:
QUOTE(lau0678)
(6) În situațiile prevăzute la alin.(5), conducătorii de autovehicule, tramvaie sau mopede trebuie să pună în funcțiune luminile de avarie, în mod succesiv, în ordinea opririi și în cazul în care această
manevră este impusă de blocarea circulației pe sensul de mers.


Se cam întâmpla asta și fără lege, fenomenul generalizându-se în ultimii (puțini) ani. Totuși, să reținem că e obligatorie folosirea avariilor la oprirea inopinată pe drum, în coloană. Cresc astfel șansele ca cel din spatele nostru să nu ni se oprească în portbagaj.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Dec 2006, 21:23
Post #39


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Care sunt motivele date de cei care aprind tot timpul proiectoarele de ceață:
1. Nu orbesc/nu deranjează/nu înțeleg de ce vă tot legați de ele/așa vreau eu/etc.
2. Văd mai bine drumul/gropile/denivelările/etc.
3. Sunt mai vizibil de către cei din sensul opus.
4. Nu este interzis de lege să le folosești și atunci când nu e ceață - ce nu e interzis e permis.


Booonn..., lăsând la o parte faptul că 1-3 sunt niște motive puerile și găselnițe necesare pentru a justifica folosirea lor - de obicei autorii lor au oarecare semne de întrebare cu privire la faptul că proiectoarele de ceață sunt aprinse și când nu e ceață și în justificările lor poți citi încercări de acoperire a "vinovăției", că se știu un pic cu musca pe căciulă (dar nu o să recunoască niciodată..., exemple sunt și înainte de acest post și vor urma și după el, fiți atenți să vedeți ce plângeri or să fie....), urmează argumentul suprem folosit în disperare de cauză: legea (după ce le demontezi bucată cu bucată "apărarea" făcută cu motivele alea de 2 bani)

"Dom'le, dacă nu scrie la lege că este interzis înseamnă că avem voie!" - acum se simt în siguranță, satisfăcuți că au închis gura "sensibililor" care au ce au cu dragele lor de lumini de ceață..., ăăă..., scuze..., proiectoare (de obicei se elimină și "de ceață", ar aduce în discuție faptul că respectivele lumini ar trebui asociate cu antepomenitul fenomen meteorologic..., lucru care deranjează un pic...)

OK..., nu se interzice în mod specific "nu aveți voie să aprindeți luminile de ceață când nu e ceață densă" dar se uită un amănunt esențial: regulamentul stipulează modul în care avem și nu avem voie să conducem autovehiculul pe drumurile publice, inclusiv modul în care trebuie să interacționăm cu ceilalți șoferi.
Acolo găsești obligația de a opri la semnul STOP, de a da prioritate de dreapta, de a nu omorâ pietonii, de a semnaliza când schimbi direcția/benzile..., oops, am zis că nu avem voie să omorâm pietonii??? Păi nu scrie în regulament așa ceva! Corect, nu scrie..., dar asta nu înseamnă că dacă vezi vreun pieton în mijlocul străzii trebuie să nu încerci să frânezi/ocolești și să-l faci afiș... Nu? De unde o fi venind "regula" asta? Că doar nu scrie în regulament...

Interesant, nu? Parcă se ma schimbă unghiul de vedere acum... Încă mai credeți că tot ce nu e interzis e permis?

Și acum ne întoarcem la dragostea noastră..., instalația de iluminare și semnalizare a autovehiculului, care e formată din diverse tipuri de lumini, de poziție, de semnalizare, de drum (faza lungă pentru cine nu știe), de întâlnire (faza scurtă), de mers înapoi, de ceață..., eteee... și ce să vezi..., articolul 114 din noul regulament ne spune nouă cum se folosesc luminile din dotare. Iar când "ne spune" nu mă refer la vreo poveste, recomandare, ci la o obligație - așa se folosește instalația de iluminare și semnalizare a autovehiculului. În genere, regulamentul e plin de obligații..., nu prea sunt multe lucruri opționale pe acolo, că altfel s-ar face "bufff" cam des...
Deci eu zic că lucrurile sunt cam clare cu luminile astea:
QUOTE
Art. 114. – (1) Conducătorii de autovehicule, tramvaie și mopede sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
....
c) luminile de întâlnire și cele de ceață pe timp de ceață densă;
.....

Mai clar și frumos spus de atât ce vreți?

Nu prea e loc de întors la "sunt obligați" și nici la "după cum urmează" - adică nu altfel ci așa!
După care urmează enumerarea situațiilor (adică "așa"-urile...):
- când trebuie să aprinzi pozițiile
- când trebuie să aprinzi faza scurtă
- când să o stingi pe aia lungă (că-i orbești pe săracii ăia de-ți vin din față...)
- cum ai voie să aprinzi faza scurtă când se face seară/întuneric sau drumul e mascat de fum sau praf, etc ("alte condiții care reduc vizibilitatea pe drum") și cum trebuie să o stingi când se face ziuă sau ai trecut de zona cu fum/praf/etc.
- cum trebuie să aprinzi faza scurtă și luminile de ceață când e ceață densă
- cum trebuie să (se aprindă) aprinzi luminile pentru mers înapoi când dai înapoi...
- să folosești semnalizările când virezi, bla, bla, bla...

Că la o adică, dacă în regulament nu zice că este interzis a folosi luminile de poziție pe post de fază scurtă înseamnă că le poți folosi așa????
Înțelegeți voi unde bat eu? nedumerire.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 5 Dec 2006, 21:28
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Ma, cum naiba numai pe unii ii chiorasc/deranjeaza proiectoarele astea!
N-am auzit pe nimeni sa fi ajuns prin copaci din cauza de orbire diin proiectoarele de ceata! Daca ar fi fost asa, articolul ar fi sunat : "Se interzice folosirea prioectoarelor de ceata in alte conditii decat cele prevazute de lege". Punct. Asa cum zicea cineva ceea ce nu este interzis de lege este permis. Si nu discutam aici nici de proiectoare suplimentare, nici de becuri de n wati nici de proiectoare de antiaeriana etc. Nu e vorba de bun simt sau lipsa lui, e vorba de siguranta, proprie si a altora. Repet nu am auzit de soferi orbiti de faruri, am auzit de soferi care au fost implicati in accidente pentru ca nu au fost observati sau nu au observat ei la timp.


This post has been edited by Garett: 5 Dec 2006, 21:30


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rhunder
post 5 Dec 2006, 22:14
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 15 August 06
From: Bucuresti




recunosc cinstit ca am folosit proiectoarele si fara ceata cand mi s-a ars un bec la far si decat sa merg cu unul singur aprins, am folosit si proiectoarele asa sa nu ma confunde nimeni cu o caruta, motocicleta.
Asta pana am ajuns la un magazin de piese auto


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 - b25wzj
Clio II 2005 1.5 DCI 65
Megane Prima 1.6 16V - temporar! :)
VW Golf V 1.9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 5 Dec 2006, 22:14
Post #42


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(DFA @ 5 Dec 2006, 21:23)
au oarecare semne de întrebare cu privire la faptul că proiectoarele de ceață sunt aprinse și când nu e ceață

smile.gif. Am vrut inițial și eu să insist că proiectoarele sunt de ceață, nu de altceva. Dar și compartimentul ăla de i se zice de mănuși nu e doar de mănuși.

QUOTE(DFA @ 5 Dec 2006, 21:23)
Că la o adică, dacă în regulament nu zice că este interzis a folosi luminile de poziție pe post de fază scurtă înseamnă că le poți folosi așa????
Înțelegeți voi unde bat eu?  nedumerire.gif
*


Ba regulamentul spune clar (Art. 114)
QUOTE
a) luminile de poziție sau de staționare pe timpul imobilizării vehiculului pe partea carosabilă în afara localităților, de la lăsarea serii și până în zorii zilei, ziua când plouă torențial, ninge abundent sau este ceață densă ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drumul public;
b ) luminile de întâlnire sau de drum în mers, atât în localități, cât și în afara acestora, după gradul de iluminare a drumului public;


Luminile de poziție nu se folosesc în mers deși multă lume, pe șosea, ignoră asta. Luminile de poziție transmit celoralalți "mașina asta nu se mișcă".

QUOTE(Garett @ 5 Dec 2006, 21:28)
Daca ar fi fost asa, articolul ar fi sunat : "Se interzice folosirea prioectoarelor de ceata in alte conditii decat cele prevazute de lege". Punct.
*



Părerea mea - personală și subiectivă - e că nu ai dreptate. Articolul 114 din Regulament prevede (vezi mai sus, la punctele a și b ) ca reguli generale că
a. pe durata staționării se folosesc doar luminile de poziție (și aia doar dacă e necesar să fie făcute vizibile)
b. în mers se folosesc luminile de întâlnirile de întâlnire sau drum, după gradul de iluminare a drumului public.

Celelalte puncte sunt excepțiile la (b ) . Și, apropo, punctul (c ) stabilește clar că nu poți folosi faza mare împreună cu luminile de ceață nici măcar pe timp de ceață (de altfel sunt tot felul de mașini la care faza lungă stinge automat luminile de ceață - de ce oare?).

De asemenea aliniatul (2) prevede că la mai puțin de 200 de metri de vehiculul care circulă spre tine sau la 100 de metri de vehiculul care circulă în același sens cu tine, în fața ta, este obligatorie folosirea luminilor de întâlnire.

Deci când nu e ceață se circulă cu faza mare sau mică, iar atunci când ai pe cineva în bătaia farurilor, doar faza mică.

QUOTE(Garett @ 5 Dec 2006, 21:28)
Repet nu am auzit de soferi orbiti de faruri, am auzit de soferi care au fost implicati in accidente pentru ca nu au fost observati sau nu au observat ei la timp.
*



Cât privește "pentru că nu au fost observați", asta n-are de-a face cu proiectoarele de ceață. Dacă nu te vede când ai faza scurtă aprinsă, nu te vede nici dacă ai proiectorele. Fie e orb, fie are ochii închiși, fie se uită într-altă parte.

Aș mai menționa - până nu se încing spiritele prea tare - că de fapt proiectoarele de ceață dau o falsă senzație de "văzut mai bine". Dacă sunt bine reglate, ele bat la o distanță la care la viteză de croazieră nu apuci să mai eviți mare lucru. Încercați să mergeți doar cu proiectoarele de ceață și cu luminile de poziție. (De altfel la tot felul de mașini mai spălate asta nu e posibil, din construcția autovehiculului, proiectoarele de ceață funcționând exclusiv împreună cu faza scurtă. De ce oare?)

Am spus și mai sus: nu prea cred că deranjează, posed și am folosit în felurite condiții, dar legea interzice folosirea lor altfel decât pe ceață. În plus, prevederea asta de lege nu s-a inventat la noi.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 5 Dec 2006, 22:37
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




"pe vremuri" doar cu faruri de ceata mergeam... zi sau noapte, senin sau ceata... am asistat la discutii in genul celei de aici si eram la fel de hotarat ca e vraja si nu au nici o treaba si am continuat sa le folosesc... la un moment dat cand cineva a zis ca noaptea e de fapt mai obositor... nu am bagat de seama... pana cand o data la un drum lung de noapte, dupa vreo 2-300km am realizat ca am uitat sa aprind mult iubitele faruri de ceata si eram doar pe faza scurta/lunga... imediat le-am aprins si sincer prima senzatie a fost de disconfort datorat cantitatii de lumina suplimentara in zona de jos a parbrizului... le-am stins le-am reaprins si senzatia a fost aceeasi... si de atunci recunosc ca nu le folosesc decat pe timp de ceata.. si atat....
si inca o chestie pentru cei care spun ca vad mai bine drumul... e nasol rau daca voi la drum va uitati in raza de actiune a farurilor ceata... pe timp de noapte asta e cativa metri... pierzi esentialul care e la cativa zeci de metri in fata wink.gif.... si oricum chiar daca ai vedea mai bine nu ai avea timp sa ocolesti un eventual obstacol...

una peste alta... nu folosesc si cred ca nu ar trebui folosite decat in conditiile prevazute de insasi denumirea lor "faruri de CEATA" ca altfel le zicea faruri din bara de protectie....


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zmeckeru
post 6 Dec 2006, 00:35
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 16 April 06
From: Corbeanca, Ilfov




citesc si ma minunez de posturile colegilor de forum. Oameni buni, proiectoarele, sau farurile de ceata, sau cum vreti sa le spuneti, folositi-le cum vreti! care vreti sa le folositi, bravo voua! care nu, la fel! cei care le folosesc nu o sa dea niciodata inapoi, ceilalti la fel. Devine o copilarie cearta asta. Am mai spus si in alte posturi, nu ma deranjeaza decat proiectoarele reglate prost, in rest no problem...Am proiectoare, le folosesc cu spor, si gata. Va convine...bine, nu va convine, iar bine! Dati-mi flashuri cand nu va convine, eu o sa va fac cu mana! radmasa.gif
Si ca sa nu fiu chiar off-topic, cand o sa scrie in lege : "este interzis a se folosi luminile de ceata in alte conditii decat cele specificate " (adica ceata densa, etc etc), atunci nu o sa le mai folosesc. Iar la faza cu Germania spun si eu ceva : TRAIM IN ROMANIA!! Nu mai comparati Romania cu alte tari ca nu are rost. sleep.gif dry.gif


--------------------
Renault Megane II 2006 - B 51 FFN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 6 Dec 2006, 00:35
Post #45


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Recunosc ca si eu am mania mersului cu proiectoarele aprinse, dar recunosc si faptul ca pot fi extrem de enervante pentru restul participantilor din trafic, mai ales noaptea.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skywalker
post 6 Dec 2006, 06:44
Post #46


Calator printre stele


Group: Members
Posts: 153
Joined: 11 April 04
From: Brasov




QUOTE(zmeckeru @ 6 Dec 2006, 02:35)
Am proiectoare, le folosesc cu spor, si gata. Va convine...bine, nu va convine, iar bine! Dati-mi flashuri cand nu va convine, eu o sa va fac cu mana!


desi numele ales pt userul tau spune deja multe, poti sa dai totusi si un motiv pt care faci asta?ma refer la mersul cu ele aprinse. Vorbesc foarte serios.Chiar vreau sa stiu ce ii face pe unii sa creada ca sunt mai bazati daca au niste becuri aiurea aprinse.
Daca ele sunt gandite pt ceata, ele au o lumina buna doar pt asa ceva.E clar ca pe timp de noapte fara ceata sunt mult prea puternice si mai ales inutile.Daca zici ca si folosirea lor pe timp de zi are vreun folos, eu tare as vrea sa il aflu. Doar din curiozitate.

PS:mie unul mi-a placut sinceritatea lui alexva din mesajul anterior.

This post has been edited by razvi28: 6 Dec 2006, 06:45


--------------------
Dacia Logan Prestige 2006 - RFC
Kawasaki ZZR 500 BV SKY
BMW R1100 RT BV SKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 6 Dec 2006, 08:39
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Ce zicea @DFA cum ca "1-3 sunt niște motive puerile" pot spune ca cel putin punctul 2 (cu gropile) nu e deloc pueril. Aici il contrazic "vertiginos"! wink.gif
Sunt de un real folos "proiectoarele" cand vine vorba de gropi, caini, biciclisti, copii, adulti etc. la viteza mica.
Datorita faptului ca raza de actiune a "farurilor de ceata" este destul de mica (spunea cineva mai sus) nu are rost sa le folosesti la viteze foarte mari, ci in special in localitate, mai ales acolo unde sunt gropi (si unde nu sunt in tara asta?).
Si la viteza mare se poate "gasi" o explicatie "ne-puerila":
- cand iti vine din fata si te cam orbeste, iar pe dreapta iti apare o caruta nesemnalizata (cum des se-ntampla), sau un biciclist (nesemnalizat) etc.
Chiar daca il sesizezi la o distanta destul de mica (20-30m, si asta datorita "farurilor de ceata" care "bat" aproape si sunt mai puternice decat farurile celui din fata care te orbeste!) ai timp mai mult sa franezi decat daca l-ai sesiza la 5m (atunci cand ai avea doar faza scurta aprinsa).
E chestie de fizica aici pana la urma.cu ochiul.gif
Puneti fata-n fata o lanterna puternica si una slaba si vedeti care din "posesorii" celor 2 lanterne este orbit: cel cu intensitatea luminoasa mai mare a lanternei sau celalalt?
Orbirea se face pe distanta mare (daca e sa te orbeasca cel din fata), pe distanta mica (adica pe raza de actiune a proiectoarelor) "farurile de ceata" inving faza lunga a celuilalt.
Asta vroiam sa "explic".
Eu unul le folosesc in special in localitate. Noaptea, nu ziua.
Mai ales daca nu este ceata densa!


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Dec 2006, 09:08
Post #48


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 5 Dec 2006, 21:23)
...
"Dom'le, dacă nu scrie la lege că este interzis înseamnă că avem voie!"
...
OK..., nu se interzice în mod specific "nu aveți voie să aprindeți luminile de ceață când nu e ceață densă" dar se uită un amănunt esențial: regulamentul stipulează modul în care avem și nu avem voie să conducem autovehiculul pe drumurile publice, inclusiv modul în care trebuie să interacționăm cu ceilalți șoferi.
Acolo găsești obligația de a opri la semnul STOP, de a da prioritate de dreapta, de a nu omorâ pietonii, de a semnaliza când schimbi direcția/benzile..., oops, am zis că nu avem voie să omorâm pietonii??? Păi nu scrie în regulament așa ceva! Corect, nu scrie..., dar asta nu înseamnă că dacă vezi vreun pieton în mijlocul străzii trebuie să nu încerci să frânezi/ocolești și să-l faci afiș... Nu? De unde o fi venind "regula" asta? Că doar nu scrie în regulament...

Interesant, nu? Parcă se ma schimbă unghiul de vedere acum... Încă mai credeți că tot ce nu e interzis e permis?
...
Mai clar și frumos spus de atât ce vreți?
...
*


Nu confunda intentionat folosirea luminilor de ceata in alte imprejurari decat cele enumerate (fapta care NU este sanctionata) cu vatamarea corporala din culpa (fapta sanctionata de codul penal).
Si pe mine ma deranjeaza toti cei care folosesc luminile de ceata aiurea, dar la fel ma deranjeaza si generalizarile si extrapolarile facute doar de a demonstra ca E PERMIS DOAR CE E PERMIS.
Fals, domule moderator, asta e valabil in regimuri de trista amintire, in care ni se spunea cat si ce trebuia sa mancam.
TOT CE NU E INTERZIS E PERMIS.
Faptul ca folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat cele enumerate in lege nu este sanctionata este tot o racila a legiuitorilor care au reflexe comuniste si nu sunt in stare sa duca treaba pana la capat: daca dai drumul la bec aiurea, iei amenda de x lei. Nu, s-au limitat la enumerarea felului in care se utilizeaza, dar daca nu fac asa imi ia boii de la bicicleta.
Ca atare, din punct de vedere juridic, disputa este inutila, intrucat legea insasi e schiloada.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 6 Dec 2006, 09:12
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Cred ca discutia a luat-o putin pe aratura. Initiatorul topicului a intrebat daca este legala folosirea proiectoarelor, conform codului rutier. Unii zic ca da, altii zic ca nu, dar in Romania o sa te opreasca un politist pe motivul asta doar daca ii e foarte sete sau a ramas fara tigari (si oricum iti cauta nod in papura pana isi potoleste poftele). Eu ma alatur opiniei ca la intalnirea unei masini trebuie sa folosesti doar faza scurta.

Cat despre utilitatea lor in trafic: da, sunt utile daca mergi pe camp sau prin Ferentari cu 20 km/h, altfel nu pentru ca au raza de actiune scurta si nu ai timp sa opresti masina in timp util.

Insa problema e ca foarte multi le folosesc noaptea, in conditii de vizibilitate foarte buna si in mod abuziv, caz in care pot deveni (am scris pot, nu ca sunt in mod obligatoriu) deranjante pentru cei care circula din sens opus, la fel cum deranjeaza si o faza scurta nereglata. Asta pentru ca nu sunt reglabile atunci cand creste incarcarea masinii, au intensitate foarte mare si pot fi aruncate in ochii celor care vin din sens opus atunci cand drumul nu este perfect drept sau este uscat si apare un fenomen de oglinda.

Argumentul 'lasa ca nu patesti nimic' arata ca bunul simt nu prea intelege limba romana. Am condus pe E85 inca de pe vremea cand avea doar 2 benzi si mergeai kilometri intregi pana apucai sa depasesti un card de tiruri. Am incasat faza mare de tiruri si autobuze si n-am avut nici un accident, pentru ca am calcat frana cat am putut de tare si am incercat sa ghicesc pe unde ar fi drumul. Deci, n-am patit nimic, dar asta nu inseamna ca n-am avut nici o problema la condus.

Cine e dependent de proiectoare, cu scuzele de rigoare, nu stie sa conduca noaptea. Recomand http://www.incepator.ro/utile/conducerea_noaptea.asp si parerile unor soferi profesionisti. Sau deschiderea unui topic, nu stiu sa existe pe forum.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Dec 2006, 09:15
Post #50


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(thecagero @ 6 Dec 2006, 09:12)
Cred ca discutia a luat-o putin pe aratura. Initiatorul topicului a intrebat daca este legala folosirea proiectoarelor, conform codului rutier. Unii zic ca da, altii zic ca nu, dar in Romania o sa te opreasca un politist pe motivul asta doar daca ii e foarte sete sau a ramas fara tigari (si oricum iti cauta nod in papura pana isi potoleste poftele)...
*

Si ce legatura are un politist corupt cu legalitatea folosirii luminilor de ceata?
Daca plecam de la premiza ca tot ne inventeaza ceva, mai bine luam trenul, nu?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2006, 10:18
Post #51


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(vijelie @ 6 Dec 2006, 09:08)
Nu confunda intentionat folosirea luminilor de ceata in alte imprejurari decat cele enumerate (fapta care NU este sanctionata) cu vatamarea corporala din culpa (fapta sanctionata de codul penal).
*


Aici nu e vorba de codul penal, ci de codul rutier, la care apelează cei care aprind luminile de ceață când nu e ceață densă și în care respectivii nu găsesc interzicerea explicită și neechivocă a folosirii lor când nu e ceață densă.
Am dat un exemplu fictiv de ce nu se găsește în codul rutier și de ce totuși nu-l facem...
E chiar așa greu de înțeles?

QUOTE(vijelie @ 6 Dec 2006, 09:08)
Fals, domule moderator, asta e valabil in regimuri de trista amintire, in care ni se spunea cat si ce trebuia sa mancam.
*


Să înțeleg că tot ce scrie în codul rutier e opțional, se aplică doar când vrem noi, nu?
Tu de ce acorzi prioritate de dreapta? Cine îți interzice să-i dai înainte? Oprești să acorzi prioritate că ai auzit din bătrâni că așa se obișnuiește? Cine te împiedică să aprinzi faza lungă ziua-namiaza mare, în oraș?

---------------------------------

În altă ordine de idei..., care este scopul real al proiectoarelor de ceață? Ce fac ele de fapt?

1. Asigură o lumină suplimentară, de regulă sunt mai puternice decât becurile de fază scurtă.
2. Sunt (trebuie să fie) reglate pentru a lumina în jos (ca atare, ele de obicei nu au un sistem de reglaj al înălțimii care să fie ajustabil în funcție de încărcarea mașinii).
3. Poziția becurilor față de oglindă este în așa fel reglată încât luminează o suprafață nu atât lungă cât lată (stânga/dreapta), pentru a putea determina obstacolele de pe drum și a păstra autovehiculul între marcajele drumului când ceața densă ne împiedică să păstrăm direcția de mers. Lumina lor este puternică și difuză, pentru a ilumina bine o zonă apropriată și cât mai largă din fața mașinii.
4. Raza scurtă și largă de acțiune a luminii lor le face să fie folositoare doar atunci când rulezi cu viteză mică și nu vezi pe unde mergi (uneori, de deasă ce e, ceața te împiedică să vezi chiar și marcajele longitudinale de pe asfalt - de nici nu știi dacă mergi pe sensul tău sau pe contrasens..., bornele kilometrice, indicatoarele).

Doar dacă rulezi cu viteză mică pe ceață densă proiectoarele te pot ajuta să vezi pe unde mergi, dacă ai ajuns într-o margine a benzii, dacă trebuie să schimbi banda , mașinile oprite pe marginea drumului, parcările unde poți opri mai în siguranță, bornele kilometrice sau alte obstacole.

Ca atare, singura situație când lumina proiectoarelor de ceață te ajută este cea când efectiv nu vezi pe unde mergi, în acel caz lumina puternică, care cuprinde și lateralele față ale mașinii și apropiată de suprafața drumului poate fi esențială.

În rest, caracteristicile luminilor de ceață (enumerate mai sus) le fac ca ele să nu fie potrivite pentru a fi folosite ca supliment la faza scurtă, sau și mai rău, doar ele singure.

Nu doar că sunt inutile când nu e ceață densă, dar și deranjează pe cei din sensul opus, din cauza intensității mari, a difuziei laterale și a lipsei de reglaj în funcție de încărcarea mașinii.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 6 Dec 2006, 11:30
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Lasa ca o sa inceapa lumea sa mai iasa pe la vecini dupa c se include cartea verde in RCA. Cateva amenzi luate in Ungaria, Austria sau Germania pentru nefolosirea pe timpul zilei a fazei scurte sau folosirea nejustificata a luminilor de ceata o sa mai civilizeze soferii romani.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Dec 2006, 12:36
Post #53


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 6 Dec 2006, 10:18)
...
Tu de ce acorzi prioritate de dreapta? Cine îți interzice să-i dai înainte? Oprești să acorzi prioritate că ai auzit din bătrâni că așa se obișnuiește? Cine te împiedică să aprinzi faza lungă ziua-namiaza mare, în oraș?
...
*

Fiindca, spre deosebire de utilizatul luminilor de ceata in alte conditii decat cele specificate de codul rutier, sunt prevazute si sanctiuni daca se constata comiterea de fapte de genul celor enumerate de dumneata.
Nu contest ca exista argumente de ordin subiectiv si de bun simt in a combate pe unii dintre utilizatorii "proiectoarelor" (pretextul de o mai buna vizibilitate a gropilor din carosabil e chiar hilar la viteze de peste 30-40 km/h), dar, din punct de vedere al codului rutier in vigoare in Romania azi, ei sunt nesanctionabili.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2006, 14:54
Post #54


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




huh.gif Așa... și doar pentru că există regula dar fără a fi sancționată nerespectarea ei e de ajuns să o ignori?

Sper că glumești!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 6 Dec 2006, 15:08
Post #55


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu nu, gluma a fost initiata de cel care a facut legea prost: fapta exista, se constata dar nu e sanctionata.
Ehe! si cate alte legi din astea mai sunt... Noi sa fim sanatosi!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 6 Dec 2006, 16:21
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




@DFA--Tu de ce acorzi prioritate de dreapta? Cine îți interzice să-i dai înainte?--

Sa inteleg ca s-a scos prioritatea de dreapta in intersectiile nedirijate????Intreb si eu asa...... nu crede.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2006, 18:03
Post #57


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lau0678 @ 6 Dec 2006, 16:21)
@DFA--Tu de ce acorzi prioritate de dreapta?
*


Pentru că mă obligă codul rutier, pe care trebuie să-l cunosc ca să conduc...

QUOTE(lau0678 @ 6 Dec 2006, 16:21)
Cine îți interzice să-i dai înainte
*


Același cod rutier...

QUOTE(lau0678 @ 6 Dec 2006, 16:21)
Sa inteleg ca s-a scos prioritatea de dreapta in intersectiile nedirijate????
*


Nu, nu s-a scos...

Ăsta a fost un test, sau ce? nedumerire.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SwatKat
post 7 Dec 2006, 10:28
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.087
Joined: 22 June 04
From: eterna si fascinanta RO




QUOTE(DFA @ 6 Dec 2006, 10:18)
Aici nu e vorba de codul penal, ci de codul rutier, la care apelează cei care aprind luminile de ceață când nu e ceață densă și în care respectivii nu găsesc interzicerea explicită și neechivocă a folosirii lor când nu e ceață densă.
Am dat un exemplu fictiv de ce nu se găsește în codul rutier și de ce totuși nu-l facem...

*


Mai oameni buni. Intr-adevar, tot ce nu e interzis e permis, DAR fara a incalca alte norme legale in vigoare, recte legi organice.

Exemplul tau e bun cu pietonii omorati. Dar NU POTI OMORI PIETONI PENTRU CA ACEST LUCRU CONTRAVINE ALTEI REGLEMENTARI, RECTE CODUL PENAL.


Codul rutier nu poate prevedea sanctiuni sau interdictii decat pentru domeniul pe care se aplica, recte conducerea autovehiculelor.

Ca sa inchei, exista un principiu juridic consacrat, conform caruia tot ce nu e interzis e permis, deoarece altfel nu ar functiona o societate democratica. Pe acest principiu functioneaza si prezumtia de nevinovatie, se asigura libertatea de exprimare a individului.

Va vad aici pe forum incrancenati sa demonstrati ca ce nu e interzis e tot interzis. Sper ca voi acestia sunteti trecuti de adolescenta, pentru ca pe acest dicton s-a bazat intraga conceptie comunista si sincer ar fi trist ca adolescentii din ziua de azi sa mai sustina si sa mai creada acest lucru.

Puneti mana si mai cititi inainte sa afirmati anumite aspecte, si incercati sa va schimbati opiniile, ca am luptat acum 16 ani pentru afirmarea libertatii si nu pentru continuarea opresiunii.

PS. Pentru acel avocat, ii recomand sa mai citeasca manualele din facultate. A avut dreptate DOAR cand a sustinut ca "in sensul strict al legii, o masina nu poate circula pe ceata daca nu e dotata cu faruri de ceata".


Ar mai fi de explicat multe dar deja simt ca imi bat gura degeaba. Nu e vorba aici numai de folosirea unor amarate de faruri de ceata, care oricum dupa mine (parere subiectiva) nu deranjeaza, cel putin eu nu le observ la ceilalti participanti la trafic. Ca exemplu, ma deranjeaza mult mai mult cei care merg cu faza de intalnire dereglata de bate in cer, cu faza de drum chiar daca sunt in fata lui etc.
Ce va rog insa e sa va ganditi la ce am scris mai sus in legatura cu principiile. Repet, pentru cei care vor mai vrea sa ma contrazica:
tot ce nu e interzis e permis, DAR fara a incalca alte norme legale in vigoare, recte legi organice sau alte reglementari.


--------------------
Skoda O3 FL 1.4TSI DSG 2017
Ex -M2.2, 1.5/100
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 7 Dec 2006, 10:55
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




@SwatKat-tot ce nu e interzis e permis, DAR fara a incalca alte norme legale in vigoare, recte legi organice sau alte reglementari


Cred ca este cel mai bun raspuns dat --atata timp cat nu exista nimic scris(lege) despre situatiile in care NU am voie sa merg cu proiectoarele aprinse si exista doar obligatia de a merge cu ele aprinse pe ceata am sa le folosesc dupa bunul plac dar fara a incalca art.114/c
Daca cineva gaseste o reglementare in care se restrictioneaza folosirea acestora il rog da o posteze ptr. a ne conforma legilor.


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2006, 11:46
Post #60


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.513
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 10:55)
.......atata timp cat nu exista nimic scris(lege) despre situatiile in care  NU am voie sa merg cu proiectoarele aprinse si exista doar obligatia de a merge cu ele aprinse pe ceata am sa le folosesc dupa bunul plac dar fara a incalca art.114/c
*


huh.gif Tu citești ce scrii?
Tocmai te-ai contrazis singur..., art. 114 specifică clar cum și când se folosește instalația de iluminare a autovehiculului.
QUOTE(lau0678 @ 7 Dec 2006, 10:55)
Daca cineva gaseste o reglementare in care se restrictioneaza folosirea acestora il rog da o posteze ptr. a ne conforma legilor.
*


Tu ai înțeles ce scrie în art. 114?
Nu e nevoie să-ți spună cum nu trebuie să faci ceva, e de ajuns să-ți spună cum, când și în ce situație se folosește aia, recte instalația de iluminare, adică ce mănâncă art. 114...

Odată ce creezi o obligație că trebuie să îndeplinești acel mod de folosire și descrii modul de folosire pe care ești obligat să-l îndeplinești, automat nu-ți rămâne alt mod de utilizare, implicit se interzice alt mod de folosire!
Exact asta face art. 114!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 09:04
Forum Renault