DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cauciucuri de iarna, sfaturi pentru achizitie

puiu82
post 18 Dec 2008, 08:47
Post #61


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




@ Doviende,dupa mintea mea o anvelopa all-season nu e mai buna decat una de iarna,nici decat una de vara,e un compromis acceptabil pt.unii din diverse motive:comoditate,zgarcenie,lipsa banilor si a spatiului necesar depozitarii celor de iarna si nu in ultimul rand MANDRIA DE A FI SMECHER SI IARNA SI VARA.!!!!
Esti multumit de debica?OK.Si eu de dayton.Pt ca asta mi-am permis,daca imi permiteam dunlop eram si mai multumit.
Eu abia astept sa ninga sa-mi testez cauciucurile,tu?
Bafta!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 18 Dec 2008, 15:45
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(puiu82 @ 18 Dec 2008, 09:47)
e un compromis acceptabil pt.unii din diverse motive:comoditate,zgarcenie,lipsa banilor si a spatiului necesar depozitarii celor de iarna si nu in ultimul rand MANDRIA DE A FI SMECHER SI IARNA SI VARA.!!!!



*



daca ziceai doar lipsa banilor , si a spatiului de depozitare eram intru totul de acord cu tine.
eu am luat saptamina trecuta doua DEBICA NAVIGATOR 2 , din cauza celor doua motive de mai sus. si nu le-am luat nici din comoditate , nici zgircenie , sau pentru a fi smecher. ci pentru ca nu imi permit sa am cauciucuri numai pentru iarna , si altele numai pentru vara.
dar nu spun ca nu mi-ar placea sa le am asa .
in rest , total de acord cu dr.mke , syl , si altii.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Dec 2008, 15:55
Post #63


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu, in primul rand datorita lipsei unui spatiu de depozitare, am ales varianta unui singur set de anvelope, dar acestea sunt de iarna(Sava Eskimo S3), pt ca marea pb a aderentei este iarna, si in plus poate se va ajunge si la noi ca in restul tarilor UE, sa fie obligatrii anvelopele de iarna pe timpul iernii...

Repet, anvelopele allseaseon nu sunt deloc indicate pt iernile specifice RO, ele practic iarna se comporta ca o anvelopa de vara...Pt cei interesati cautati pe youtube (filmuletul a fost postat si pe forum) sa vedeti ce dezastru sunt anvelopele allseaseon pe zapada, ca sa nu mai zic combinatia anvelope de iarna pe fata si allseaseon pe spate...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doviende
post 18 Dec 2008, 18:57
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 April 08




sunt atatia oameni care nu-si iau cauciucir de iarna, merg tot cu cele de vara si iarna si nu au avut probleme

eu am mers doua ierni cu anvelope de vara si nu am facut nici un accident !!!

sunt sute de mii de oameni care nu-si schimba anvelopele iarna ! retineti !
si nu au probleme !

deci sa nu fim mai catolici ca papa pentru un cauciuc de iarna !
sau poate sunteti prea chitzibusari, maniaci de perfectiune !
vezi Syl...


--------------------
dacia super nova 2001 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Dec 2008, 19:35
Post #65


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Raspund nu pt @doviende, ci pt cei care ii duce mintea sa priceapa: ok circuli iarna cu anvelope necorespunzatoare si nu faci accident, dar prin faptul ca ramai impotmolit blochezi drumul si astfel ii blochezi si pe cei care circula corect si au anvelope corespunzatoare. La noi in marea majoritate a cazurilor se blocheaza drumurile iarna din cauza celor care circula cu autovechiculele dotate necorespunzator sezonului...e mai simplu sa dam vina pe autoritati..

Si ca sa continuam genialul rationament a lui @doviende: sunt atatia oameni care fumeaza si care nu au facut cancer, sunt atatia oameni care beau in exces si care nu au facut ciroza, sunt atatia oameni care conduc bauti sau fara permis si nu au fost prinsi de politie, sunt atatia care circula fara centura de siguranta si nu au patit nimic, sunt atatia care se drogheaza si inca nu le e afectata sanatatea, sunt atatia oameni care fura sau savarsesc alte infractiuni si sunt in libertate, deci in concluzie puteti sa faceti toate aceste lucruri pt ca si multi altii le fac si nu au patit nimic...

A, sa nu uit, deci toti cei din "tarile cu apa calda" care au hotarat obligativitatea folosirii anvelopelor de iarna in sezonul rece sunt niste tampiti, trebuiau sa asculte de parerea expertului de forumul daciaclub...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 18 Dec 2008, 19:56
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Deja a trecut o jumatate de luna de iarna iar vremea e de toamna. Fiecare stie pe unde ajunge cu masina si in functie de asta si de buget ia ce poate. Parerea mea e ca decat sa iei 1 set iarna/ 1 vara ieftine mai bine iei 1 set all-season dar calitate superioara. Am avut Barum Polaris de iarna si nu mi s-a parut mare diferenta fata de Debica Navigator. Am mers si vara cu Polaris-urile si nu au avut nimic. Un cauciuc de iarna adevarat daca mergi vara cu el in 10k km s-a dus.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Dec 2008, 20:40
Post #67


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(fnp @ 18 Dec 2008, 19:56)
Un cauciuc de iarna adevarat daca mergi vara cu el in 10k km s-a dus.


De unde scoatei mai oameni asemena aberatii ? Eu cu anvelopele de iarna am aprox 15mii km, facuti in mare parte vara, si au destula "carne" pe ele, sunt convins ca vor tine fara pb 30-40mii km(asta in conditiile in care circul tot anul cu ele, nu doar iarna)...


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Dec 2008, 21:21
Post #68


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ale mele tocmai au ajuns pe la 2800 km si totusi nu s-au uzat in proportie de 1/4 dupa cum ar trebui daca aplicam logica ta radmasa.gif
Tot conform logicii tale si zicalei din popor "prost sa fii, noroc sa ai" toti prostii ar trebui sa aiba noroc a la nea Jiji. Totusi realitatea este cruda, 99% sunt doar prosti radmasa.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 18 Dec 2008, 21:56
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




QUOTE(doviende @ 18 Dec 2008, 19:57)
am mers doua ierni cu anvelope de vara si nu am facut nici un accident !!!





*



doua ierni ? ohmy.gif fara nici un accident ? 173.gif incredibil omule !!!

doviende draga ! tu trebuie sa intelegi un lucru ! nimeni nu te obliga sa iti iei un cauciuc sau altul . oamenii pe aici isi dau cu parerea , expun ceea ce cunosc iar unii chiar stiu ce spun.asa ca nu mai sari la cap daca nu esti suficient de inalt , ca sari degeaba.
si ca sa te linistesc putin , afla ca si eu am cauciucuri all-season , pentru ca nu imi permit sa am gume de vara si gume de iarna . daca insa as avea posibilitatea nu as sta deloc pe ginduri.
trebuie sa intelegi ca cei doi ani de iarna ai tai nu inseamna nimic. eu am 10 ani , facuti tot cu cauciucuri de vara , tot fara incidente . si ? sa insemne asta ca nu e nevoie de cauciucuri de iarna , iarna ? deloc.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Dec 2008, 22:09
Post #70


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Dariusz, daca ai sa sapi putin pe net ai sa gasesti ca Navigator II sunt un profil GoodYear Vector tongue.gif (Vector 2 cred) care erau destul de tari la vremea lor tongue.gif asa ca nu are sens sa-ti faci probleme.
Gumele de iarna din sectorul "buget" gen Sava sau Debica au performante suficient de bune dar au si un mic/mare neajuns. Se tocesc de regula mai repede decat unele mai scumpe. Drept urmare daca faci 20.000 km intr-o iarna, nu renteaza. Daca faci 20.000 km pe an, jumi-juma vara-iarna sunt o alegere potrivita.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 18 Dec 2008, 22:17
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




nu imi fac probleme dar nu inteleg cum poa sa spuna cineva ca daca a mers doua ierni cu cauciucuri de vara ar fi demn de admiratie sau a darimat mitul cu cauciucurile de iarna. parca ar fi mers 20 de ani si vreo 300k de km.
ma rog , nu are sens sa intru intr-o pelemica fara rost si fara de sfirsit.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 18 Dec 2008, 22:20
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Nu este o prostie sa mergi cu anvelope de vara pe timp de iarna, daca sunt bune si ai in ele o presiune un pic mai mica.Am facut 2 ierni cu anvelopele de fabrica fara nici macar cel mai mic derapaj. Cea mai mare prostie este sa iti pui numai pe fata anvelope de iarna sau mixte noi. Spatele fiind mai usor pierde primul din aderenta mai ales iarna.Stiu ca-s patit. sad.gif


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 18 Dec 2008, 22:30
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Sursa : http://www.conti-online.com/generator/www/...ormation_ro.pdf

18 Dec 2008, 22:35:
QUOTE(dr_mKe @ 18 Dec 2008, 22:09)
Gumele de iarna din sectorul "buget" gen Sava sau Debica au performante suficient de bune dar au si un mic/mare neajuns. Se tocesc de regula mai repede decat unele mai scumpe. Drept urmare daca faci 20.000 km intr-o iarna, nu renteaza. Daca faci 20.000 km pe an, jumi-juma vara-iarna sunt o alegere potrivita.
*



Ba din contra, sunt atat de dure ca nu se tocesc. Eu am facut cu Passio-urile din fabrica 40k km si daca era sa le masor performanta dupa "carnea" de pe ele mai mergeam inca pe atat. Dar cand am prins frig si ploaie m-am hotarat sa le schimb.

This post has been edited by fnp: 18 Dec 2008, 22:35

Attached thumbnail(s)
continental.JPG ( Size: 31.98k ) Number of downloads: 190


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Dec 2008, 23:20
Post #74


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu vorbeam de gumele de iarna nu de cele de vara, in primul rand.
Debica Passio erau printre cele mai bune gume intre 20-30 euro. Am tocit 3 seturi (12 bucati) si la 40.000 km mai aveau cam 2 mm profil, asa ca nu sunt deloc o culme a andurantei. 80.000 km cu un set de anvelope ? Glumesti.
Sub 3 mm profil deja apare acvaplanarea iar la 2 mm e chiar ultima limita pentru siguranta.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doviende
post 18 Dec 2008, 23:38
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 April 08




stie careva, sa mai gasesc Navigator 1 pe piata sau au fost retrase demult ?
pt ca vreau sa iau Navigator 2, dar la magazin nu scrie pe ele Navigator 2 (trebuie sa scrie ? )

This post has been edited by doviende: 18 Dec 2008, 23:47


--------------------
dacia super nova 2001 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 19 Dec 2008, 00:20
Post #76


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Tu intreci toate asteptarile noastre radmasa.gif
De site-ul producatorului ai auzit ? Te-ai uitat pe acolo ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doviende
post 24 Dec 2008, 13:29
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 April 08




ce frumos e afara...soare pe cer, uscat pe jos si e inceputul lui ianuarie
cred ca v-ati luat degeaba cauciucuri de iarna, o luna de iarna a trecut deja si se circula excelent cu anevlope de vara....hahahahhah

TZEAPA !!!


--------------------
dacia super nova 2001 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 24 Dec 2008, 13:50
Post #78


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(doviende @ 24 Dec 2008, 13:29)
ce frumos e afara...soare pe cer, uscat pe jos si e inceputul lui ianuarie
cred ca v-ati luat degeaba cauciucuri de iarna, o luna de iarna a trecut deja si se circula excelent cu anevlope de vara....hahahahhah

TZEAPA !!!
*




Trecand peste faptul ca esti dezorientat temporospatial, si peste faptul ca jumate din tara este sub nameti de zapada, iti repet (de fapt nu tie ca deja vad ca ai ajuns la faza sa uiti sa te deschizi la slit, ci celor care vor sa invete ceva) ca la temperaturi mai mici de +7 grade, inclusiv pe asfalt uscat, anvelopele de iarna au aderenta mai bine dacat cele de vara...

This post has been edited by SYL: 24 Dec 2008, 13:53


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 24 Dec 2008, 14:11
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Subscriu, in tomna asta, cam pe la 15 noiembrie, intr-o dimineata, am derapat de mama focului cu DSN-ul echipat cu pneuri de vara Kormoran Impulser. Asa ca nu trebuie sa fie nameti ca sa fie utile pneurile de iarna, Dayton in cazul meu.

iar acuma hai sa fim seriosi, la DSN cele mai ieftine cauciucuri de iarna costa 400 sau 500 de Ron, nu cred ca este un capat de tara. Decat un CD-player smecher sau mai stiu eu ce tuninguri, cred ca este o investitie mai utila.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 24 Dec 2008, 14:27
Post #80


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Bati saua ca sa pricepapa iapa.
Omul noastu nu intelege cum sta treaba cu aderenta tongue.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Dec 2008, 14:31
Post #81


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




pai punei tu din nou filmuletu peunde ai mers cu masina tongue.gif si pricepe biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doviende
post 24 Dec 2008, 16:02
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 April 08




smile.gif

ba, sunteti simpatici cu aderenta voastra smile.gif

totusi, eu pana acum nu am pierdut deloc aderenta cu cauciucurile mele de doi bani, montana-de vara tongue.gif

uite ca sunt intreg smile.gif

fricosilor smile.gif

This post has been edited by doviende: 24 Dec 2008, 16:03


--------------------
dacia super nova 2001 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 24 Dec 2008, 16:42
Post #83


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(doviende @ 24 Dec 2008, 16:02)
totusi, eu pana acum nu am pierdut deloc aderenta cu cauciucurile mele de doi bani, montana-de vara



Cine afirma ca nu a pierdut deloc aderenta cu anvelope Montana fie minte de rupe, fie e atat de"priceput" la soferie incat nu realizeaza cand masina pierde aderenta sau poate a circulat doar vara, pe asfalt uscat si asa incetisor, cu maxim 40 la ora.. radmasa.gif


LE: Ai uitat sa ne precizezi ca totusi Mos Craciun exista. radmasa.gif

This post has been edited by SYL: 24 Dec 2008, 16:53


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Dec 2008, 17:00
Post #84


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu anu trecut cand aveam 1310 eram incaltat cu montan am alunecat pe gheata tongue.gif cu rotile si se sa fac am tras de volan tot inainte s-a dus frana de motor tot se ducea bine ca nu am avut viteza si s-a oprit atingand usor bordura si cu botul in fundul unei skode tongue.gif a chirait putin skoda nu avea nimic nici eu si am jurat ca nu mai incalt masina cu montana erau pe alocuri tocite. Am trs o spaima si anu trecut si acum 2 ani cand m-am invartit cu brecul in mijlocul unei intrersecti in forma de T din cauza uni taximetrist care mi-a bagat ochelari in fata si nu am mai vazut nimic... norocul meu a fost ca am tras repede frana de mana si de volan si m-am rasucit odata si jumatate fara sa lovesc alte masini biggrin.gif si tot cu montana biggrin.gif atunci nu era gheata ci polei iar eu aveam 20 la ora si veneam spre casa printre blocuri.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dariusz
post 24 Dec 2008, 17:58
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 479
Joined: 13 February 07
From: baia-mare




stiti ce nu inteleg io la voi ?
de ce va chinuiti sa ii explicati unuia sau altuia care e treaba cu aderenta , atita timp cit nu are deloc interesul sa invete ceva , ci dimpotriva joaca rolul de GICA CONTRA.
asta e problema cu doviende , de ex. , ca el imi vine acum in minte. el nu e periculos pentru ca nu stie , ci pentru ca nu vrea sa invete.
el e un sofer innascut , de aceea nu are probleme . e un fel de tata al tuturor soferilor. este un fel de guru al automobilistilor.

DOVIENDE draga. daca nu sint prea indiscret poti sa imi spui de cit timp ai tu permis , si numarul de km parcursi ? la volan bineinteles.


--------------------
dacia supernova 2002 europa - mm 13 ral
membru cooperant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 24 Dec 2008, 18:18
Post #86


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Doviende,eu te cred ......montana sunt cele mai bune,pun pariu ca sunt cele originale cu care a venit masina din fabrica,nu-i asa?
Arata ca noi dupa atata timp,ce rost are sa le schimbi?
BAFTA!


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 24 Dec 2008, 18:23
Post #87


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(dariusz @ 24 Dec 2008, 17:58)
stiti ce nu inteleg io la voi ?
de ce va chinuiti sa ii explicati unuia sau altuia care e treaba cu aderenta , atita timp cit nu are deloc interesul sa invete ceva , ci dimpotriva joaca rolul de GICA CONTRA.
asta e problema cu doviende , de ex. , ca el imi vine acum in minte. el nu e periculos pentru ca nu stie , ci pentru ca nu vrea sa invete.
el e un sofer innascut , de aceea nu are probleme . e un fel de tata al tuturor soferilor. este un fel de guru al automobilistilor.


Cum am mai spus in unele posturi, eu nu ma chinui sa ii explic lui doviende ca oricum el nu intelege(si din pacate sunt destui de genul lui), ci incerc sa explic altora care citesc forumul si chiar vor sa invete ceva util... rolleyes.gif
Nu stiu cum se face, dar conform zicalei "prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul", cei care abareaza au un stil de a-si sustine idee, cu atata inversunare, incat altii care nu cunosc chiar i-ar putea crede. mad.gif

This post has been edited by SYL: 24 Dec 2008, 18:26


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 24 Dec 2008, 18:40
Post #88


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




sly tu nu ai invatat ca si o minciuna sau o aberatie sustinuta poate deveni adevar? In fine hai sa nu ne mai certam aiurea . E craciuna asa ca , CRACIUN FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doviende
post 25 Dec 2008, 00:03
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 April 08




am 25 de mii de km cu montana, ce ziceti, sunt tocite la 25 de mii km ?


--------------------
dacia super nova 2001 CLIMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 25 Dec 2008, 00:09
Post #90


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




eu le-am avut la breck din 2001 pana anu trecut tongue.gif au fost bune pe ploaie si pe timp frumos soare pe timp dezapadav-am spus ce am patit nu doresc la nimeni ! Mai bine safi in siguranta si cumpatat ca nu te poti baza pe frane daca gumele nu tin !


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 07:26
Forum Renault