DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages « < 23 24 25 26 27 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

Muttley
post 20 Aug 2021, 07:52
Post #721


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




Distantierele-s niste mizerii periculoase. Punct.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Aug 2021, 09:05
Post #722


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




exista flanse care se centreaza pe butuc si au si buza de centrare pentru janta. Daaar banui ca alea ieftine nu au si sunt doar o placa perforata.
Iar o janta facuta sa se centreze pe butuc nu o vei centra in veci din prezoane....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 21 Aug 2021, 18:43
Post #723


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




QUOTE(Muttley @ 20 Aug 2021, 08:52)
Distantierele-s niste mizerii periculoase. Punct.
*


Mai bine jante stock (fara inventii) si cele mai bune cauciucuri pe care ti le permite bugetul si dimensiunea jantei => rulmentii iti vor multumi si tot trenul de rulare per ansamblu va fi fericit.

This post has been edited by Filip: 21 Aug 2021, 18:47


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Aug 2021, 23:14
Post #724


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(wolfin @ 20 Aug 2021, 08:29)
cate injuraturi mi am luat cand le am zis ca sunt pericol public pe sosele...pe suzi club ca isi cumparau jante de duster..ca cica se centreaza din prezoane...fie ele si conice (fosti dacioti 1310 ...peseme).

*



nu se centreaza perfect din prezoane ,exista niste mici inele pentru gaura de centrare daca ai butuc mai mic...acele inele sunt ok daca sunt metalice,daca-s de plastic iar nu e ok,se pot deforma "dupa strangerea prezoanelor" ,cumva fug iar jantele de la centru....


QUOTE(Muttley @ 20 Aug 2021, 08:52)
Distantierele-s niste mizerii periculoase. Punct.
*



sunt.

QUOTE(einstein1984 @ 20 Aug 2021, 10:05)
    Iar o janta facuta sa se centreze pe butuc nu o vei centra in veci din prezoane....
*



corect.

QUOTE(Filip @ 21 Aug 2021, 19:43)
Mai bine jante stock (fara inventii) si cele mai bune cauciucuri pe care ti le permite bugetul
*



amin,am jantele oem si anvelope noi pe fata Goodyear MS dot 2019,pe spate is ok Matador,au dot 2015,mai merg....

Personal consider ca jantele nu stau ok numai pe prezoane daca nu au "sprijin" de la butuc.....dacia 1310,un animal rar,are prezoane in butuc si piulita cu gat conic,cumva din ce stiam parca si prezonul are un mic con dupa nuturile de fixare,ma insel ? rolleyes.gif mai sunt forduri care au asa...or mai fi altele....

This post has been edited by sobolan: 28 Aug 2021, 23:17


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 29 Aug 2021, 00:08
Post #725


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Inele la jante de tabla ...niciodata. desi am vazut...inele metalice..de injura vulcanizatorul ca nu putea sa le dea jos (era un golf)..si de plastic conice..pt aliaje. E..asta ultimul...ar trebui batut si dat cu sare. Am pus poza la topicul poza zilei..acum ceva ani.

This post has been edited by wolfin: 29 Aug 2021, 00:10


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 29 Aug 2021, 22:14
Post #726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cu respect, am frecat citeceva sisteme de centrare la viata mea si va garantez ca centrarea perfecta se face din suprafata conica a piulitei/bulonului si a alezajului corespunzator din janta si nu din butuc, alezajul jentii fata de butuc este mai mare de 0,5mm.
Are un rol important alezajul jentii sa fie apropiat de diametrul butucului pentru comoditatea instalarii.
Puteti face o experienta cu lera si vedeti ca de fiecare data trage janta la pozitia in care a fost.

This post has been edited by Agrig: 29 Aug 2021, 22:15


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Aug 2021, 09:39
Post #727


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti






--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 30 Aug 2021, 09:46
Post #728


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




Dativul/genitivul cuvantului "janta" e jantei, cum zice aici.
Apoi, fara lere, mi-a vibrat volanul la Ignis de dracu' m-a luat cu inele de centrare din magazin. S-a rezolvat doar cu inele stranse, taiate la strung CNC.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Aug 2021, 09:48
Post #729


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Cum iti permiti, simplule?
QUOTE(einstein1984 @ 16 Aug 2021, 13:16)
Unii  cand nu au cu ce sa demonstreze ca sunt mai tari ca interlocutorul, devin atei si faci misto de credinta celuilat. Sau de gramatica lui, same thing.
*




--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 30 Aug 2021, 09:53
Post #730


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




*decat interlocutorul.

Ca m-a capiat seful in mailuri cu "a-si dorii sa va anunt informatia care am primit" si "v-om face bine sa nu fie rau".


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Aug 2021, 10:01
Post #731


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uite unde era doctorul in gramatica, cand scria pe yahoo messenger cautam traducere online din molodveneasca beata in romana sa stiu ce vrea;


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Aug 2021, 10:04
Post #732


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Una e cand faci la caterinca, alta e cand te-ai convins ca 'scri' corect. Sau ca nu iti trebuie mai mult.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 30 Aug 2021, 10:04
Post #733


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




Da' du-ti uai si ti chișî. Apșentu' nu-i analfabetism.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Aug 2021, 10:05
Post #734


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




muttly si godina ce mai au convingeri din astea.... O fi de la poluarea aia din Brasov

This post has been edited by einstein1984: 30 Aug 2021, 10:05


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 30 Aug 2021, 10:06
Post #735


__________________


Group: Members
Posts: 12.992
Joined: 4 September 04
From: -




Ma doare burta, si nu de la foamea de moldovean far-o chifla-n stomac =))))))))))


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Aug 2021, 10:17
Post #736


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 30 Aug 2021, 09:39)



se aplica si la jante (jenti) de tabla?


QUOTE(Muttley @ 30 Aug 2021, 10:06)
Ma doare burta, si nu de la foamea de moldovean far-o chifla-n stomac =))))))))))
*




te ai bestalat la foale?

This post has been edited by wolfin: 30 Aug 2021, 10:17


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Aug 2021, 10:19
Post #737


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




wolfin, pentru mine da, si janteled e tabla au alezajul central cu tolerante stricte.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Aug 2021, 10:22
Post #738


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




bun deci m au bagat la origini degeaba pe suzi.ro.



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2021, 20:05
Post #739


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Bun,gramatica si ce o mai fi.....
Zilele trecute am zis si eu ca rezolv lampa spate dreapta cumva ,intra usor apa pe acolo de la ploaie....si am rezolvat si altele,am dezbracat masina complet aproape pe interior sa fac podeaua care ramasese nefacuta din 2019 siiii a dracului dopuri tehnologice ca in jurul la unul se mancase,ce era sa fac ? am facut ca in moldova,am pus o "caplama" sudata radmasa.gif ....
pe spate ,la plafon,pe colt exterior am dat de o gaura si acolo,am sudat-o,stiam de existenta ei dar in 2 ani de stat s-a agravat.....A fost frumos la planseu,a trebuit sa mut tevile de frana care sunt din cupru(puse de je,bineinteles) ca sa sudez planseul,am astupat.....
Fiare vechi...ca sa va amuz sau sa ma amuz am sa scriu si eu ca in alte topicuri expresia celebra : "povestea continua" radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif o mare poveste chiar radmasa.gif

Planseu : sudat,frecat,grunduit,teroson
Custodele spate date cu vaselina dupa ce am dat jos fetele tapisate(apucaturi de daciot) biggrin.gif
colt plafon : umplut gaura cu sudura mag,facaw cum vreti,frecat,grund 2k,mastic sika flex,vopsit
Am pus suportul de pahare made in USA,optiune de dealer prin state,zacea in logan aruncat de un an jumate biggrin.gif
Am facut cheie de rezerva ca sa nu fiu nevoit sa sparg vro yala iar radmasa.gif

Am mers cam 300km cu uleiul in motor peste nivel,deabia schimbat,nu am fost atent,cam 2mm peste maxim,am dat jos 200 de grame si e ok cumva pe maxim,sa nu cumva sa incepeti iar vreo discutie precum ca uleiul peste nivel sparge simeringuri ca va sparg,sa moara mama radmasa.gif ,aceasta masina,caruta sau tigaie are recirculare la carter si bloc cu admisia,are o mare valva pcv,in carter nu se fac gaze la o presiune comparabila cu cea din linie cum unii inteleg gresit,culmea ca se face si depresiune la vreo frana de motor ,e posibil sa bata arborele in ulei si sa faca spuma,ma cam indoiesc de asta,am antival la pompa de ulei si era doar putin pe plus,e posibil ca m-a injurat catalizatorul si segmentii de ungere putin dar aia e....imi pierd indemanarea icon_mrgreen.gif

jantele oem vor intra la un reco total dar intai sa vad cum fac,iau jantele de tabla de la golful 4 si le arunc pe asta apoi sablat,grund 2k ,vopsea gri inchis....o sa fac si etrierii,tot zic asta de doi ani...
Intre timp,au ruginit arcurile toate si telescoapele,pe telescoape o sa le vopsesc,arcurile cred ca vor fi inlocite cu altele noi,nu merita efortul....a ruginit si puntea spate,basculele si doar a stat.nu am circulat cu ea nici 400km in doi ani.....

inca ceva,pentru sudorii bricolatori : evitati mastile de sudura ieftine cu cristale lichide,o masca de aia buna costa peste 200E,mai ok una clasica cu geam colorat shade 10 unde ar mege pana la 120A lejer pe arc electric,aveti grija de ochi,nu aveti decat o pereche,eu o spun ca-s patit,mare grija cu mastile chinezarii,mai scump e doctorul apoi si uneori nu faci nimic.

Cam aia e....neica va pupa pe toti !!! up.gif

This post has been edited by sobolan: 3 Oct 2021, 20:20

Attached thumbnail(s)
IMG_20210930_150319.jpg ( Size: 284.08k ) Number of downloads: 307
IMG_20210930_185028.jpg ( Size: 174.63k ) Number of downloads: 315
IMG_20210930_185031.jpg ( Size: 152.54k ) Number of downloads: 308
IMG_20210927_163926.jpg ( Size: 245.41k ) Number of downloads: 311
IMG_20210927_144902.jpg ( Size: 170.18k ) Number of downloads: 316
IMG_20210927_161702.jpg ( Size: 206.9k ) Number of downloads: 90
IMG_20211001_163125.jpg ( Size: 178.29k ) Number of downloads: 92
IMG_20211001_163129.jpg ( Size: 220.49k ) Number of downloads: 90


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2021, 21:17
Post #740


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Apoi acolo e o gaura ca la mine la poarta, ieri am luptat vreo 7 ore si n-am avut timp nici sa fac o poza, cred ca mai am bucatile taiate, poate apuc cind ajung sa le pozez, totusi la mine a fost simplu, era tabla de 1mm.
Ati avut ce suda la ea.
Cu mastile e de preferat sa luati de marca si din magazine specializate.
Exista gama low end de la ESAB si de SAF-FRO, acuma Lincoln si astia, Weldline cu preturi in jur de 100E, am de ambele si-s OK.
Weldline Chameleon 3V0 asta o am si sudez constant cu ea, e usoara si ma inteleg destul de bine, ceva scame are la sensibilitate daca sudez in soare in sensul ca la minim tot inchide daca vede soare direct in rest e buna pentru mine.
Totusi am eu asa o banuiala ca tot in China-s facute.
Europene cred ca doar Optrel nu se fac in China.
Una in domeniul de pret sugerat (200E) ar fi si asta:
https://www.emag.ro/masca-de-protectie-la-s...4/pd/DS8Y02BBM/

Bune gasiti aici:
https://www.suduratm.ro/catalog/masti-sudura-14?s=price_desc

Au aparut si true color, sint interesante insa de cind ma stiu tot cu nuanta verziue sint obisnuit

P.S. Presiune in carter facea Oltcit-ul cind se infunda renfilardul adica separatorul de ulei sau daca ingheta ala ca facea condens. In rest nu stiu cum o fi la astea noi insa valva aia tre sa-si faca treaba.
Totusi ma intreb si eu asa citi litri are carterul inferior fata de acei 200ml in plus?
biggrin.gif

This post has been edited by Agrig: 3 Oct 2021, 21:24


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2021, 21:26
Post #741


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




mersi de sugestie,stiu ca bricolati cu ele darr....am vreo 2 prieteni sudori in santierul naval si ambii m-au sfatuit identic ,masca de cap cu geam clasic shade 10-11 si sudezi in orice conditii de lumina cat vrei/poti mig sau mag sau rutilic,indiferent,pana la 160a cu 11 e stas.....au avut dreptate ambii !!!
Mai e de luat in calcul faptul ca o mai poti scapa sau lovi,un geam clasic bun e 20ron,am de la weldcar acum....ca e mai greu pana initiezi arcul pentru ca totul e negru,no problem,fixez pistoletul,trag masca si dau,apoi totul merge de la sine,se vede frumos.....nu mai vreau sa aud niciodata de masti de sudura cu cristale lichide,niciodata.
LE ,true color era si a mea...era pentru ca nu mai e si nici nu trebuie sa mai fie.

QUOTE(Agrig @ 3 Oct 2021, 22:17)
P.S. Presiune in carter facea Oltcit-ul cind se infunda renfilardul adica separatorul de ulei sau daca ingheta ala ca facea condens. In rest nu stiu cum o fi la astea noi insa valva aia tre sa-si faca treaba.
Totusi ma intreb si eu asa citi litri are carterul inferior fata de acei 200ml in plus?
biggrin.gif
*



200 ml e un fleac,si jumate de litru in schimb nu e ok din alte motive la fel cum si mersul fara un litru e cam tot fleac,ramai cu 2,5 litri in loc de 3,5....sorbul pompei de ulei e la 4-5mm mai sus de nivelul fudului baii de ulei,se mai inclina la frane,urcari,coborari,nu recomand.....

This post has been edited by sobolan: 3 Oct 2021, 21:33


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2021, 21:40
Post #742


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La mastile cu cristale nu m-am ieftinit prea tare, am luat doar ce am spus, nici ESAB si nici SAF-FRO nu risca cind vine vorba de SSM
Acuma la MIG pentru table auto merge bine 9DIN si daca aveti probleme sa "tintiti" locul folositi urmatoarele:
Luati o masca de cap si puneti peste partea din spate ceva material textil incit sa nu bata nici o lumina in masca, faceti o camera obscura pentru ca ochiul sa vada bine pe intuneric. Iasa o masca precum un chipiu de legionar din Legiunea Straina. biggrin.gif
Luminati zona de sudura cu o lampa portabila, undeva 150W la 1-2m de zona de sudat si va fi mult mai usor de lucrat chiar cu geamul acela, bineinteles si la alea automate ajuta mult.
Eu voi folosi in continuare astea automate insa si acolo mai trebuie schimbate geamurile de plastic de protectie sa fie perfect curate altfel vezi in ceata.
Oricum eu nu sudez ca-n santier insa imi pazesc ochii.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2021, 21:49
Post #743


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




mersi de sfat...am acum o masca de cap(nu stiu marca) cu viziera cu geam dublu rabatabila(sticla transparenta,sticla colorata) si dupa ce rabatez viziera am geam de plastic transparent pentru polizat,geamul colorat e weldcar(nu folosesc telwin sau alte porcarii ieftine promovate de unii).....ideea e ca o sudura cu arc mai ales mig mag degaja UV (uva,uvb si uvc) dar si IR (infrarosu) ,mare parte din spectrele astea si pe anumite lungimi de unda sunt eliminate,respinse doar de primul geam de sticla transparenta care are si rol de protectie a geamului colorat,de restul se ocupa geamul colorat.....astea le-am invatat dupa ce m-am documentat putin mai mult....
sudez doar cu haine inchise la culoare pe mine,conteaza.
Sudorii de care ziceam ,ambii sudeaza cam 7-8 ore pe zi continuu,in mig mag sau electric ,la amperaje mari pe santierul naval in galati,ambii au primit masti automate esab(acolo se dau numai lucruri scumpe,nu lucreaza cu firme boschetare),ambii le-au returnat inapoi la cateva zile,iti dai seama ca nu sunt tampiti oamenii,unul imi povestea de niste dureri de cap.....
Pana la urma fiecare face ce vrea,eu am invatat sa ma descurc bine cu masca clasica,electronica da si va da fail mereu atat timp cat nu e bine pusa la punct sau e facuta pe vapor,niste stante cu 2-3 standarde la poate scrie oricine,bateria care e interschimbabila trebuie mereu testata de la buton pentru ca ea merge la initierea arcului pe baterie apoi trece pe celulele fotovoltaice si conteaza numarul de senzori,4 e ok.....darrrrr......masca clasica bate orice cand e vorba de sudura mai multa,crede-ma....si da,aveam true color pe ea,clasa 1/1/1/1,sa ma pish pe ea de electronica,nu ma mai intorc la asa ceva niciodata,poate vreuna lincoln scumpa sau jackson,poate esab sau 3m speedglass dar ceva peste 500E,altfel nu,categoric nu.
REGULA: ochi nu ai decat o pereche,masti sunt la greu,daca nu-s bani sau nu merita performanta recomand o masca de sudura clasica,daca nu poti sa sudezi pe "intuneric"(nu e cazul dvs) trebuie sa inveti,desigur,nevoia te invata....unii sunt sudori sau se invata la sudat cu masile automate,e mai lejer dar treaba asta te poate costa....
Daca studiati niste forumuri de pe afara ramaneti tablou daca cititi atent ce zic unii ca au patit cu mastile automate ieftine.

This post has been edited by sobolan: 3 Oct 2021, 22:01


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2021, 22:04
Post #744


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Am si eu de cap, ERBA este carcasa insa acolo primul geam trebuie sa fie de plastic, pe ala nu se lipesc stropii, cind se zgirie se echimba, cel de stica in citeva zile e gata.
Protectia la IR si UV se face de catre geamul colorat, sticla cu oxid de crom se folosea pe timpuri, acuma habar n-am insa este eficient.
La mastile automate exista un sandwich de materiale si protectia la UV este echivalenta 16 DIN.
Chiar daca masca nu se inchide ochiul este protejat la UV si IR doar intensitatea mare deranjeaza si nu produce nici o inflamatie.
Mastile au o baterie in interior care tine cu anii, la ESAB-ul meu insa n-am baterie, are doar celula fotovoltaica, la lumina ambianta e perfect, seara merge, noapteain schimb la primul arc daca lumina nu este puternica si sudez pe pipaite nu se inchide decit cam dupa jumatate de secunda apoi merge normal, daca o las citeva minute iara face.
Chameleon insa are 2 baterii R3, AAA si nu am probleme nici noaptea cind inchide pe baterii si apoi trece pe foto.

Pe electrod inca folosesc o masca de mina, radmasa.gif e mai rapid, la MIG sau mai ales TIG...pas!
Nici una din mastile mele n-are clasificare 1,1,1,1... dar nu ma deranjeaza la ochi deloc.

Acuma depinde si la ce curenti au sudat, am fost la un amic, dealer de aparatura si tocmai testa un Lincoln cu sirma de 1,2mm dual shield adica sirma flux dar si Co2 pe la 250A, aveam camasa groasa pe mine si am sudat doar 2-3 minute citeva cordoane de proba si am simtit dupa citeva ore un pic flama pe piele.

This post has been edited by Agrig: 3 Oct 2021, 22:13


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2021, 22:16
Post #745


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Agrig @ 3 Oct 2021, 23:04)
insa acolo primul geam trebuie sa fie de plastic, pe ala nu se lipesc stropii,

*



pai aici e greseala,nu se lipesc stropii dar plasticul ala doar protejeaza geamul,pe cand sticla si protejeaza si alunga un anumit spectru,aici e treaba,ca se pateaza apoi il schimbi,e ieftin....un sandwitch din doau geamuri de sticla de 3 din care unul e colorat pe shade 11 e cam imbatabil,am testat......plus ca exista si al treilea,o masca bricolata acasa de mine,lux si ieftin si bun.
Ma imbrac in haine negre sau inchise la culoare si cu jegul din poze sudez si ma doare la pix,crede-ma....un sudor adevarat(nu eu) sudeaza si cu ochii inchisi,prin masca desigur....fara masca si cu ochii inchisi iar e rau,te ustura fata si te poate lua flama si asa.....
Multi iau masti de astea automate pentru ca altfel nu se descurca,is incepatori sau is mai comozi,lejeri dar o masca de asta electronica buna costa.....
Le : am sudat la greu prin ograda cu masca asta,am prins la reducere pe emag un invertor mic cam cat 3-4 pachete de tigari,e mic rau,il bagi in buzunar,merge pana la 100A,cu 2.5 zboara,am sudat si bazic cu el,e lux......o sa incerc sa sudez aluminiu cu el sa vad si eu cu e la electrod,e prima data cand o fac,trebuie sa incerc,am electrozi de aluminiu acasa radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 3 Oct 2021, 22:23

Attached thumbnail(s)
IMG_20211003_230940.jpg ( Size: 260.66k ) Number of downloads: 88
IMG_20211003_230954.jpg ( Size: 130.2k ) Number of downloads: 63
IMG_20211003_231001.jpg ( Size: 172.25k ) Number of downloads: 53


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2021, 22:31
Post #746


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La mine asa a fost masca din start de cind am luat-o.
Filtrul acela de sticla acopere cu brio toate cerintele, cel din sticla normala ajuta un pic doar la UV, la radiatie IR aproape deloc.
La aia aveti acum 2 de sticla deci puteti pune fara nici o grija primul de policarbonat.


This post has been edited by Agrig: 3 Oct 2021, 22:33


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 3 Oct 2021, 22:33
Post #747


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Agrig @ 3 Oct 2021, 23:31)
cel din sticla normala ajuta un pic doar la UV, la radiatie IR aproape deloc.
*



exact,IR-ul e elimintat de cel colorat tongue.gif ,am geamuri weldkar la greu si de 9 si de 10 si de 11 si sticle.....chef de sudura si timp sa am...ma jur ca nu am nici o retinere cand pun jegul asta de masca pe cap,nu am grija de baterie,de lumina de afara si nici nu imi pare rau daca o scap pe jos....mare paguba....

This post has been edited by sobolan: 3 Oct 2021, 22:36


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Oct 2021, 23:49
Post #748


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.930
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Sper sa ajung miine sa pun o foto cu masca de cap cu sticla si o sudura mai mare cu un aparat chinezesc mai "motat".
smile.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 4 Oct 2021, 08:11
Post #749


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




uleiul peste max nu sparge simeringuri, dar in anumite conditii risca sa fie aspirat in motor. bine, asta inseamna acceleratiie maxima sau franare maxima, depinde cum e valva pcv. La 2mm nu cred sa fii fost asa mare riscul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Oct 2021, 08:53
Post #750


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(einstein1984 @ 4 Oct 2021, 09:11)
in anumite conditii risca sa fie aspirat in motor.
*



corect,aia am zis si eu,ma injura catalizatorul ca se umple de ulei ars darr,era putin....citeam odata niste aberatii pe unele forum-uri de ma durea capul rau referitor la treaba asta,bine ca unii is vite si pun un litru peste dar si asa simering spart tot nu are cum...
Spupapa pcv are o membrana in interior care inchide un circuit mai mare uneori,depinde de presiune/depresiune si de arc,oricum e noua,aia veche era intepata in membrana,am desfacut-o sa vad ce are in ea,era rupta membrana de o lua pe aratura ralanti-ul....
In poza aia veche,am lipit membrana doar ca sa lucreze corect cat bag botu' in ea si imi dau si eu seama ce face radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 4 Oct 2021, 08:57

Attached thumbnail(s)
IMG_20211004_095421.jpg ( Size: 171.31k ) Number of downloads: 47
IMG_20211004_095427.jpg ( Size: 135.52k ) Number of downloads: 49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:26
Forum Renault