DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> dacie veche ,an 2000,, instrainare fara transcriere

adrian58
post 20 May 2016, 09:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 May 16




Am o Dacia 1310L,in stare f buna,pe care nu o mai folosesc,am primit o oferta dar persoana care vrea sa o ia ,nu ar vrea sa o imatriculeze pe numele lui ca sa evite taxele....eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog


--------------------
dacia 1310L berlina 2000 - ar02cwl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 20 May 2016, 09:32
Post #2


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Vrei sfaturi evazioniste pe un forum serios?


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 20 May 2016, 10:32
Post #3


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(adrian58 @ 20 May 2016, 09:23)
Am o Dacia 1310L,in stare f buna,pe care nu o mai folosesc,am primit o oferta dar persoana care vrea sa o ia ,nu ar vrea sa o imatriculeze pe numele lui ca sa evite taxele....eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog
*



Mergi la notar!


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 May 2016, 19:06
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cand vine amenda/amenzi ca aiba cu ce sa "stearga".....cu hartia de la notar?
Ca la directia fiscala/serviciul inmatriculare nu prea le pasa de acte notariale...ci de alea tipizate legale.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 20 May 2016, 21:20
Post #5


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




Act de vanzare-cumparare, o stergi de la primarie de pe numele tau, sa si-o treaca pe numele lui, mai departe oricum era treaba lui, nu-l duceai de mana la serv. inmatriculari. Ca vrea sa nu-i treci instrainat pe certificat, asta e altceva.


--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 May 2016, 08:13
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru radiere (nu alta operatie) din evidenta directiei fiscale trebui talon cu mentiunea completata la rubrica cumparator+act identitate cumparator.......altfel se face doar inregistrarea v-c.
Trebuie facuta neaparat radierea la directia fiscala......singura acceptata in instanta in caz de nevoie !

This post has been edited by espacern: 21 May 2016, 08:14


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia-Berlina1997
post 22 May 2016, 01:25
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 November 07
From: Bucuresti




in cazul de fata cea mai buna solutie este doar pentru el.

Ce poti face tu:
o vinzi cu contract vanzare cumparare , o scoti de la administratia fiscala sa nu mai platesti impozit la ea, te duci la drpciv pipera cu contract vanzare cumparare si datele lui de pe buletin ca sa declari ca masina si-a schimbat proprietarul. Ca sa-l treaca pe el in sistemul informatic. Asta nu inseamna ca radiezi masina de pe numele tau.

Ce poate sa faca el:
El poate sa-si faca rovinieta mereu la timp sa sa nu primeasca amenzi - totul bine si frumos.

Sau sa nu-si faca rovinieta si sa vina amenzi prin posta la tine acasa. De ce? Pentru ca tu esti proprietarul in carte. Apoi trebuie sa mergi in istanta sa dovedesti ca tu ai vandut masina si sa anuleze amenda. Binenteles ca platesti taxa timbru 20 lei , posibil si alte taxe marunte. Timp pierdut , zile de concediu luate de la munca ca sa mergi in istanta , platesti ratb sau benzina ca de trebuie sa te deplasezi acolo.

Binenteles ca cnadnr o sa faca recurs , o sa trebuiasca sa mergi de vreo 3 ori. In caz ca-ti da judecatorul tie dreptate cnadnr o sa faca apel la tribunalul bucuresti si te cheama iar in judecata ca sa anuleze sentinta data de judecatoria sectorului 6 [ aici am dat un exemplu] Daca castiga cnadnr nu mai trebuie sa zic ca trebuie platite amenzile. Stiu multi or sa zica ca nu e problema ca se castiga in instanta. Nu e chiar asa ,sansele de reusita sunt 50-50.

Nu cred ca trebuie sa mai zic ca trebuie pastrat copii dupa toate actele- carte , talon buletin cumparator ,contract vanzare cumparare original etc.

Ce mai poate sa faca cumparatorul :

Pai poate sa vanda masina mai departe cu contract vanzare cumparare sau pur si simplu asa fara acte. Si celalalt cumparator sa nu-si faca rovinieta ca oricum il doare undeva ca doar nu-i vin lui amenzi acasa prin posta. Amenzile vin la proprietar. Si cine este proprietarul pe carte ? Exact dumneata.

Ce poti face tu ca sa te protejezi cat de cat:

Vinzi masina cu contract vanzare cumparare , o radiezi fiscal dar nu-i dai la cumparator cartea masini. Oricum el nu are ce face cu cartea ca nu se duce la drpciv sa radieze masina. In caz ca iti face probleme nu o sa poata sa faca itp fara carte.

Sau daca sti sigur unde sta si iti vin amenzi rovinieta iei de pe masina acele lucruri care sunt pozate la amenda rovinieta smile.gif . Cartea sa fie la tine.El nu poate sa scoata altele deoarece tu esti proprietarul.

Faza cum ca se scrie pe talon instrainat catre la data de..... este o chestie care nu prea are sanse de reusita. De ce? Pentru ca poate sa zica ca a uitat talonul acasa si i se da doar o amenda sau nici sa nu se uite politia pe spatele la talon. Sau sa nu-l opreasca politia.

This post has been edited by Dacia-Berlina1997: 22 May 2016, 01:40


--------------------
vw golf4 variant 2005 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 May 2016, 08:05
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu-i mai bine sa faca totul legal si sa stea linistit?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 May 2016, 09:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(adrian58 @ 20 May 2016, 09:23)
eu as vrea sa nu am probleme dupa ce ii dau masina,care este cea mai buna solutie...un sfat ,va rog
*

Pentru asta nu există decît soluția legală. Orice alte tertipuri îl ajută exclusiv pe el, pe tine deloc. Iar riscurile sînt ale tale, nu ale lui.
Eu n-aș face asta pentru nimic în lume. Mai bine o dau la Remat decît să mă leg la cap cu așa ceva. Poate doar în cazuri cu totul excepționale, dacă ar fi un prieten foarte bun, sau o rudă foarte apropiată... dar altfel în nici un caz.
Și la urma urmei, pentru ce? Las' să plătească toate taxele, că doar și tu le-ai plătit la vremea ta. Mai dă-l dracului de scîrțar; vrea să meargă cu mașina pe gratis fără nici o grijă, în timp ce oalele se sparg în capul tău. rolleyes.gif

This post has been edited by VladSoare: 22 May 2016, 09:32


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 22 May 2016, 15:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




Problema care a ridicat-o colegul care a deschis topicul este valabila pentru toate masinile inmatriculate ro fara taxa sau cu taxa recuperata si cumparatorii nu vor sa o achite si cauta sa mearga pe numele fostului.


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 May 2016, 16:13
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Așa-i. Dar asta nu schimbă cu nimic faptul că tertipurile îl ajută numai pe cumpărător, în timp ce vînzătorul se alege cu oalele sparte. Nu sfătuiesc pe nimeni să facă asta, iar cine o face și are pe urmă probleme își merită soarta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 12:49
Forum Renault