DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbat pompa apa, Pierdea antigel

klaus
post 20 Aug 2007, 09:24
Post #31


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sa fie scurgerea de condens de la AC cumva?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnf
post 20 Aug 2007, 10:46
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 10 April 07
From: Cluj




am lasat balta mare sub masina, si picura destul de tare cand m-am uitat. Chiar asa sa se manifeste condensul huh.gif


--------------------
Logan ABS Plus 1.6, 2007
Volkswagen Passat
ambele rosii :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rcatarahia
post 21 Aug 2007, 16:11
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 August 07




QUOTE(johnf @ 20 Aug 2007, 09:12)
Salut,

Saptamana trecuta dupa un drum la cluj-bucuresti cand am ajuns in bucuresti am vazut o balta sub masina,  picura destul de tare, 2-3 picaturi pe secunda, nu am reusit sa identific de unde curge ca era intuneric, dimineata nu mai curgea. Dupa vreo 3 zile de mers prin oras nu mai curge deloc, am vazut insa ca scutul e umed.

Nu era nici benzina nici lichid servo/frana, deci mai ramane antigelul doar, sau freonul, dar nu stiu cum arata si miroase freonul (aerul merge bine)

E pompa de apa?  mad.gif
*



Si eu am patit zilele astea acelasi lucru. Am mers 5 min cu AC-ul deschis, am oprit si cand m-am intors sa plec de sub masina se prelingea un fir de apa. Sub masina balta, iar de pe teava de esapament de la inceputul ei, se prelingeau 2-3 pic de apa pe sec. M-am speriat am crezut ca e antigel, am chemat Dacia asistenta, au venit si au zis ca e condens de la AC si ca este normal ce se intampla. Niciodata n-am patit asa ceva. Freonul e verzui, si sunt cam 150 gr. in instalatie, daca-l pierdeai, nu mai aveai AC. Totusi ma duc in service la un control. Daca era antigel ti-ar fi scazut dramatic apa din vas si lichidul e lipicios. Daca e din vasul de spalare parbriz ar fi curs prin partea dreapta-fata a masinii si are un miros de sapun lichid. Cred ca e condens de la AC. E bine totusi sa faci o verificare costa 20 RON.


--------------------
Logan 1.5 DCI Laureate 2006 - B-09-NTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 15:13
Forum Renault