DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> senzori de parcare, senzori parcare spate

dan supernova
post 4 Oct 2009, 16:52
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




salut ! am achizitionat azi 4 senzori de parcare cu lcd . ma gandeam sa le montez eu am capul (spiralu) cu care sa dau gaura in bara dar nu stiu pe unde sa bag firele in portbagaj la unitatea centrala sad.gif mam tot uitata si nu am gasit nici o gaura pe unde sa introduc firele smile.gif si nu vreau sa dau gauri in tabla dry.gif aveti vreo ideea cum sa fac ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Oct 2009, 16:56
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




O gaurica mica poti sa dai. Pui dupa aceea silicon si o garnitura de cauciuc ceva. Unitatea centrala ai putea sa o lipesti cu dublu adeziv, in portbagaj, sub stop. Curent iei de la becul marsarierului. In felul asta se va "activa" doar cand este necesar adica pe marsarier.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 4 Oct 2009, 17:28
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Firele in portbagaj le bagi prin aceeasi gaura pe unde sunt bagate cele de la lampa de ceata , gaura e sub stopul stanga spate


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 4 Oct 2009, 18:04
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da ms mai intai o sa incerc pe la lampa de ceata spate sa vad daca ai loc sa intre pe acolo daca nu o sa dau o gaura mica cum a zis maskatu smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 4 Oct 2009, 19:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Cred ca o sa ai loc ca acolo vine si un cauciuc in jurul lui


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 6 Oct 2009, 07:55
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Firele de la senzori incap pe langa cele de la stopul de ceata, pentru ca pe acolo le-am bagat si eu, dar ai grija la intaritura metalica de la bara din spate, ca aia nu se poate gauri cu chestia aia pe care o dau ei si iti va trebui un burghiu special (sau si cu unul normal parca de 12, dar o sa te chinui).
Bafta!


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 6 Oct 2009, 19:59
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




gata iam pus am fost la service mia luat 80 ron si mia pus frumos lucrat totul ok am stat langa el daca vreti osa pun si niste poze smile.gif


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 6 Oct 2009, 20:43
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai vrem, baga poze cu bara si cu amplasarea modulului.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashesarchbeast
post 7 Oct 2009, 10:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 18 October 07
From: Bucuresti




si daca tot pui poze ....zi si tu cat te-au costat senzorii astia


--------------------
Ex Dacia Super Nova Europa 2002 - B 96 KOG
“I want to die in my sleep like my grandfather… Not screaming and yelling like the passengers in his car.”
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 7 Oct 2009, 18:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




salut! pe senzori am dat 90 ron si iam montat la un service miau luat 70 ron smile.gif pachetu contine 4 senzori cu dysplay lcd monocrom burghiu pentru gaurit , arici , si banda dubla adeziva smile.gif uitati si pozele am masurat sa vad daca arata corect si spre surprinderea mea arata cu doar 1 cm mai putin smile.gif ma pot baza pe ei

7 Oct 2009, 18:06:
alte poze daca aveti intrebari astept smile.gif

7 Oct 2009, 18:07:
mai tre sa aranjez un pic cablararia si atat sunt multumit de cum a iesit

This post has been edited by dan supernova: 7 Oct 2009, 18:07


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 7 Oct 2009, 18:47
Post #11


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sfaturi personale si sfaturi observate din greselile altora:
1) Muta display-ul de acolo. Daca il ia soarele o sa se strice. Am patit eu cu un termometru digital, si mai stiu pe cineva cu peugeot 407 caruia i s-a stricat de tot display-ul de la ceasuri pentru ca a lasat masina in soare cateva zile (e pe bune faza).

2) ia o banda izolatoare si izoleaza de la un cap la altul cablurile de la senzori pana intra "in" masina. Ma refer la cele din pozele 5 si 6.

3) Vara urmatoarea ia in considerare mutarea unitatii centrale. Era cineva pe forum (tot cu super nova / nu mai stiu cine) care a avut unitatea centrala tot acolo, si din cauza soarelui, s-a incins aripa si s-a dus si unitatea centrala a senzorilor. Acum depinde cat de sensibila este...

4) Izoleaza si cablurile din interior (portbagaj) daca nu cu banda macar leaga-i cu soricei sa nu mai stea imprastiati.

Una peste alta e bine ca isi fac datoria. De unde ai luat kit-ul? La 90 de roni banuiesc ca de undeva dintr-un hiper-market. Am tot vazut si eu astfel de kituri. Sa speram ca o sa tina in timp si o sa reziste la temperaturile extreme din jungla Romania.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 7 Oct 2009, 19:20
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da o sa tin cont de sfaturi .da deocamdata nu am avut timp sa ma ocup de ei prea mult senzori iam luat de la firma nettrading de pe soseaua viilor nr 2 senzori sunt noi , iti ofera garantie totul ok


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 08:13
Post #13


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aham, am mai auzit de ei. Cred ca acesta este kit-ul.

la ei pe site scrie ca detecteaza intre 0.35-2.5m. Asa este? Pe display cum se arata distanta? Ca in poza vad ca nu este decat un scris principal. Arata cea mai mica distanta captata de senzori? Si apropo. Ai grija cu umezeala ca in portbagaj e cam jale... Nu pot sa uit asta iarna cand deschideam portbagajul si spatiile acelea 3 din hayon erau fleasca de apa.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 09:01
Post #14


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am montat și eu în trecut câteva kit-uri de senzori de parcare pe diverse mașini. Ca observații aș zice așa:
-nu te amăgi singur, precizia lor nu e de 1cm cum spui. Tu pe ecran ai indicație din 10 în 10 cm, nu din 1 în 1, iar sub 30 cm indicația este ZERO. Deci rezoluția (precizia) lor nu e de 1cm. De exemplu, între 36 și 45 cm față de un obstacol, pe ecran va fi afișat 0.4 m.
- eu aș fi montat senzorii mai jos, sub cuta aceea din bară, și aș fi folosit inelele directoare, pentru a orienta senzorii în jos. SN are fundul destul de ridicat, și în poziția în care i-ai montat, poți rata ușor un ciot de țeavă de gaze. Poți testa cu o sticlă...
- nu lăsa cabluri "în aer", că nu vor avea viață lungă, din cauza vibrațiilor.
- e indicat să folosești releu pentru alimentarea unității centrale. Astfel protejezi sonda de marche arriere din cutie. Dacă n-ai priză de 12v sau vreo stație audio în porbagaj, e mai complicat însă.
- încearcă, pe cât posibil, să nu lași mașina cu spatele în soare perioade îndelungate, că vei avea probleme.
- cu timpul cred că vei renunța la poziționarea display-ului așa la vedere, și te vei ghida mai mult sonor.

Ca o opinie personală, fără a jigni, eu cred că SN are vizibilitate excelentă în spate, și cam orice șofer poate parca fără zenzori la 30 cm de un obstacol. smile.gif
Senzorii sunt utili în cazul altor mașini, mai mari, cu vizibilitate mai puțin bună, și pe cât posibil, se recomandă senzorii de origine, din fabrică, pentru că precizia lor e mult mai bună decât a celor chinezești.

Și încă ceva, pentru 70 RON eu nu plecam din service cu așa hal de montaj. Aia e bătaie de joc, nu montaj.

This post has been edited by C a t a l i n: 8 Oct 2009, 09:06


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 09:18
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pai baietii s-au grabit sa ia banu'. Banuiesc ca nici chitanta nu au taiat... Apropo, dane vezi ca la roata de rezerva, clema care tine cadrul rotii de rezerva, nu iti mai sta prinsa pe ambele varfuri. Vezi poza 6.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 8 Oct 2009, 13:16
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




da asa e ms ca miai spus o sa ma uit la clema aceea sa o prind bn ..nush o sa mai fac o masuratoare sa ma asigur . si osa incerc si faza cu sticla si da asa e detecteaza intre 0.35 si 2.5. m la 0.30 sau 0.35 apare stop de ci cam de atunci ma ai cam 20 si ceva de cm pana la obstacol

8 Oct 2009, 13:21:
si referitor la cum arata pe dysplay distanta se vede in poza nr 3 apra pe mijloc mare si in stanga unde este unde este masina aia inti indica pe ce parte se afla obstacola mai aproape (stnaga dreapta mijloc )

8 Oct 2009, 13:22:
uite o sa fac o filmare sa vedeti cum sta treaba pe viu smile.gif

This post has been edited by dan supernova: 8 Oct 2009, 13:22


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 13:39
Post #17


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eu cred că știm cum stă treaba pe viu... Tu însă nu știu cum ai reușit să nu pricepi nimic.. Tot zici de 0.35 m... Unde îți arată ție pe acel display acei 5 cm din 0.35 ? Lasă ce scrie pe cutie, că acolo sunt numai fabule... La fel de tare e și afirmația a 2-a a ta... Ieri zici că ai măsurat și diferența e de 1 cm între ce indică și realitate, iar azi zici că la STOP (adică 0.3 m pe ecran) mai ai "20 și ceva de cm până la..."

PS: încearcă să nu mai fentezi limba română.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 8 Oct 2009, 13:47
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




eu nu fentez nimik cataline ...deci am zis asa 1 da aitreptate el arata doar 0.3 nu 0.35 dar eu am zis cum scrie in carte asta era ideea . daca tu stii cum sta treaba pe viu f bine ..eu vroiam sa fac o filmare sa o parchez masina cu spatele la un perete si sa masor distanta ... diferenta aceea de 1 cm aparea cand am masurat eu si distanta era de 1.2m indicata pe dysplay ! iar cand am masurat la stop adica la 0.3 distanta era de 20 si ceva de cm ! acum conteaza si cat de repede pui picioru pe frana ca el scrie stop de la 0.3 pana la lipirea masini de obstacol .. ai inteles ?


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 13:51
Post #19


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Crezi că e nevoie să înțeleg? Conduc ceva cu 8 senzori + cameră video, deci știu cum e.smile.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 8 Oct 2009, 13:52
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




si sa te gandesti ca spun fabule eu am zis ce am vazut ,daca era sa mint nu mai stateam sa pun poze sa explic ce s icum etc . spuneam simplu iam pus si gata puteti sa inchideti topicu ! normal ca nu o sa am incredere in senzori deoarece dau eroare si de aic iapare si chestia asta ca daca opresc la aceeasi distanta mereu la masuratori imi va iesi mai mult sau mai putin deaorece senzori dau eroare ! sunt buni ca te mai ajuta asa putin dar sa am incredere prea mare in ei sa fac parcari la milimetri

8 Oct 2009, 13:53:
daca sti bv nu ma ma intereseaza cati mii de senzori ai tu si ce conduci

This post has been edited by dan supernova: 8 Oct 2009, 13:53


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 13:54
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Vezi te rog ce ai scris ieri și ce spui azi. Ieri ai zis că "ma pot baza pe ei". Azi deja revii la realitate. E un progres.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan supernova
post 8 Oct 2009, 13:58
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




ma cataline sunt realist n uam devenit acuma dar am zis ca ma pot baza intradevar dar acum sa nu lungim coarda ma bazesz pe ei in limita bunului simt .

8 Oct 2009, 14:01:
eu zic sa nu ne mai contrazicem atat ca nu ajungem nicareri .

This post has been edited by dan supernova: 8 Oct 2009, 14:01


--------------------
Dacia /Renault Supernova clima & Clio Supernova (2002) & Clio (2005) - B-902-DAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 12 Oct 2009, 08:03
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 27 February 09




am gasit senzori( mie imi plac mai mult astia)aici. Daca da-ti un search o sa gasiti si alte modele, cat despre 7 sute pt. montaj... radmasa.gif
p.s. daca mai sunt amatori...montez eu cu 6 sute tongue.gif la fel de urat ca aia din service


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 4 Feb 2011, 21:37
Post #24


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




intrebare.daca vopsesti cei 4 senzori in culoarea masinii ii afecteaza cu ceva?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danimarconi
post 4 Feb 2011, 21:59
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 29 April 09
From: Cluj Napoca




Se pare ca depinde de senzorii de parcare pe care ii ai. Sunt unii care suporta un singur strat de vopsea. Altii deloc fiindca poate influenta raza de actiune si functionalitatea senzorului. Plus ca se mai si "cojeste" vopseaua de pe ei dupa un timp. Asa am auzit.


--------------------
Dacia Supernova Confort 2002 - ....numere de HD...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Feb 2011, 12:17
Post #26


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




senzorii sunt practic difuozare piezo de ultrasunete si nu trebuie vopsite poate infulentza distanta .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 10 Mar 2011, 09:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




La ce dimensiuni are supernova, cred ca senzorii de parcare trebuia sa fie inclusi in dotarea standard. wacko.gif


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 10 Mar 2011, 09:56
Post #28


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Sunt buni la ce oglinzi am eu si cred ca au majoritatea ( in care obiectele se vad mai aproape decat par.. ) ,te inseala mereu spatele,am patito.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 10 Mar 2011, 11:24
Post #29


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




eu din toate masinile pe care le am condus (logan,mazda3,astra h,opel,matiz etc) dsn mi s a parut cea mai buna la oglinzi.si cand parcam si cand schimbam benzile ma uitam doar in oglinzi.


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Escape
post 10 Mar 2011, 13:06
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 16 April 10
From: Bucuresti




NU stiu pentru ce aruncati cu banii prin service-uri.Nu trebuie sa fii profesionist sa montezi 4 senzori.De banii aia iti cumperi filtre sau ulei.Instructiunile sunt in pachet,burghiul la fel...nu trebuie decat bormasina si ceva timp liber.


--------------------
Dacia 1310 Li 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:35
Forum Renault