DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbator de caldura, ar merge un radiator de dacie ?

IONUTT
post 23 Oct 2006, 20:35
Post #31





Group: Members
Posts: 0
Joined: 19 October 06




GATA am gasit piesa la ROMSTALL, se numeste vana termostatica, dar pretul te..rupe, ajunge cam 6 mil.. blush.gif .
Mai dureaza pana s-o cump, poate reusesc sa modific un robinet termostatat.


--------------------
DAEWOO CIELO 1997 GLE/AC - bc 30 nuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 23 Oct 2006, 21:24
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Nu prea am ce schema sa dau. Ideea e ca am un microprocesor care "tine" temperatura apei (pe incalzire) la 43..45*C. Un termostat cu capilar de 50-90*C cred ca poti gasila masinile de spalat, in combinatie cu rezistenta de incalzire, daca inca mai cauti.
Asta e unitatea interioara. Cand am facut poza, era neterminata. Am folosit un radiator de Supernova.

This post has been edited by DAVIDK: 23 Oct 2006, 21:25

Attached thumbnail(s)
ventiloconvector2kW.jpg ( Size: 279.66k ) Number of downloads: 5138


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 25 Oct 2006, 17:53
Post #33


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Un principiu asemanator are o cunostinta de a mea de la munte... A bagat in soba de teracota din bucatarie o serpentina metalica, cuplata la o instalatie de incalzire. Instalatia de incalzire este identica cu cea de la o centrala termica adica tevi si calorifere in casa. Are si o pompa care recircula apa in instalatie. Cu aceasta instalatie are in casa (2 camere holuri si bucatarie la parter si 4 camere sus ) o temperatura de 24-26 de grade (afara fiind -20 - -25 de grade)...


Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IONUTT
post 27 Oct 2006, 21:15
Post #34





Group: Members
Posts: 0
Joined: 19 October 06




DAVIDK, termostatul cu capilar de masina de spalat este electric sau termomecanic, si e cu ventil ori ba ? caci eu caut ventil termostatat cu capilar, ca sa votbim despre acelasi lucru.

Si acum doresc si eu o parere de spre un sistem asemanator cu cel al lui OCEBE, astfel:
>>> un boiler , de 240l, incalzit de CT printr-o serpentina si ajutata de o rezistenta el de 1200w. (pana aici mi-e clar) din apa boilerului tre sa iau temperatura si sa incalzesc radiatorul auto din tubulatura (radiatorul are un ventilator de 1400mc/aer/ora) Intrebarea 1. e : sa iau dierect apa din boiler sau sa folosesc iar o serpentina (circ sec). Problema apare datorita faptului ca tot din acelasi boiler as vrea sa iau apa si ptr irigat un solar. Ptr irigat (umidificat) nu ar trebui chiar multa apa, cam 50l maxim la 4-6 ore, si ptr aceasta functie (de umidificat) boilerul trebuie sa se realimenteze ; insa, 2. va face fata sa se reincalzeasca apa ca sa faca fata si ventilocovectorului ? Daca ma poate ajutra cineva sa calculez asta...
Si astfel nu stiu cum sa fac ptr ventiloconvector , sa iau apa direct din boiler sau tot printr-o serpentina ? Astfel mai apre o intrebare 3. , daca iau apa direct din boiler , va rezista capacul (busonul) radiatorului la o presiune de 3 bari, presiunea hidroforului ???

Cum sa fac sa rezolv problema ..ca arde tare .. ptr mine...

Multumesc muuult celor ce dau omana de ajutor...

This post has been edited by IONUTT: 28 Oct 2006, 06:30

Attached thumbnail(s)
BOILER.JPG ( Size: 33.93k ) Number of downloads: 5626


--------------------
DAEWOO CIELO 1997 GLE/AC - bc 30 nuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 28 Oct 2006, 21:41
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Ionutt, termostatul de care vorbeam e electrotermostat; nu mi-am dat seama din postul tau ca vrei vana termostatica. Dar de ce ai nevoie la acel boiler (schimbator de caldura) de vana termostatica? daca apa ajunge la temperatura pe care o da centrala, nu te satisface? care e rolul rezistentei, daca tot ai centrala (antiinghet, cand nu ai gaze)?

In legatura cu radiatorul, ce pot sa-ti spun e ca cel de DSN (romradiatoare) nu e de mare eficienta, exista diferenta mare de temperatura intre aerul care trece prin el si temperatura agentului de racire. E drept, eu l-am folosit la t_apa=45*C, aer 450mc/h, t_aer=25*C si am estimat ca cedeaza o energie de cca 2,5-3kWh. E drept, deltaT=20*C. Daca tu ai apa la 85*C prin el, la deltaT=60*C, si la debitul tau de aer, se cam schimba treaba.
Daca rezista la 3bari? poate ne spune cineva la ce presiune deschide busonul de DSN/Solenza, ca sa ne facem idee. Au fost vehiculate mai multe variante, dar parca era cam 2bari maximum.

Auzi, poti da o mai multe detalii cum e cu tubulatura? adica, ce incalzesti, mai multe camere, e cu recirculare/aport de aer proaspat?


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IONUTT
post 29 Oct 2006, 13:06
Post #36





Group: Members
Posts: 0
Joined: 19 October 06




1. Am nevoi de vana termostatica cu capilar ptr a nu circula permanent apa din centrala in dezavantajul celorlalte circuite mai lungi, acesta fiind cel mai scurt. E logic ca acesta fiind cel mai scurt, pe aici va ciircula cel mai mult apa.

2.
QUOTE(DAVIDK)
Daca tu ai apa la 85*C prin el, la deltaT=60*C, si la debitul tau de aer, se cam schimba treaba.
, plus: ventilator de 1400
mc/aer/ora - aport de afara la o temperatura de -20gC ; Pompa de recirculare=Danfoss 25-6 de ex.,
In ce fel se schimba situatia in cazul asta. Ajuta-ma cu un calcul exact, vad ca lucrezi profesional, si zi-mi rezultatul, in primul rand la ce temp iese aerul in int.

3. Busonul s-ar putea sa-l cositoresc, sau sa-i trag un capac dintr-un manson 053.gif , strans la colier, si va merge si la 4 bari, blink.gif . Cred ca e cel mai bine ca sa nu refuleze aiurea.

4. Cu tubulatura incalzesc o mica ciupercarie, o singura camera de 50mp, sima intereseaza ca aerul care intra prin tubulatura sa intre la aprox 20gC dar nu mai putin de 18gC, si nu la temp de afara ca astfel va face congelator la iarna.


--------------------
DAEWOO CIELO 1997 GLE/AC - bc 30 nuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 29 Oct 2006, 16:35
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
Ajuta-ma cu un calcul exact, vad ca lucrezi profesional, si zi-mi rezultatul, in primul rand la ce temp iese aerul in int

HO HO HO, stai asa, ca io-s electronist/energetician, nu lucrez in domeniul asta! Doar sunt pasionat si eu de niste lucruri si privesc legile fizicii cu bun simt - ceea ce uneori inseamna sa si gresesc, asa ca nu lua de bun chiar tot ce zic eu, mai ales la "cafenea"
QUOTE
3. Busonul s-ar putea sa-l cositoresc, sau sa-i trag un capac dintr-un manson  , strans la colier, si va merge si la 4 bari,  . Cred ca e cel mai bine ca sa nu refuleze aiurea.
Nu busonul poate fi problema, ci tuburile colectoare ale radiatorului, care ar putea ceda in timp, prin oboseala materialului. Asadar trebuie sa stii sigur ca radiatorul folosit va rezista, o proba de cateva minute nu e suficienta.

Debitul de aer: hai sa facem o comparatie: o instalatie de AC de 22000BTU = 6.5kW circula un debit de aer de aproape 1000mc/h, asta cand temperatura refrigerantului e cca 45*C si temperatura camerei e de 20*C. Asadar, daca tu ai avea temperatura apei de 45*C prin radiator, la un debit de aer de 1000mc/h si temp. camerei de 20*C, acesta ar ceda 6.5kWh termici. Daca in aceleasi conditii Tcamera=20*C si Q=1000mc/h) bagi apa la o temperatura mai mare, energia cedata va fi mai mare de 6.5kWh. Habar n-am cum se dimensioneaza asa ceva, asta e motivul pentru care ma raportez la exemple d-astea. Cred ca nu iti terbuie un debit mai mare de 1000mc/h, totusi.

Cata energie iti trebuie ca sa incalzesti camera de 50mp, nu stiu sa evaluez, dar depinde cum sunt izolati peretii, cati pereti exteriori are, geamuri (parca nu trebuie la ciuperci lumina), dar daca nu iti zice vreun meserias o valoare exacta, bazeaza-te pe minim5kW...maxim10kW.

O alta idee: incearca sa folosesti in prima faza un robinet simplu in loc de cel termostatat, cu care experimentezi cam cat trebuie sa fie deschis. Daca circula prea multa apa, si nu apuca sa cedeze caldura, se va intoarce in centrala apa fierbinte, si va scadea debitul de gaz; in nici un caz nu se pierde energia neconsumata de pe retur.


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IONUTT
post 31 Oct 2006, 21:13
Post #38





Group: Members
Posts: 0
Joined: 19 October 06




In primul rand multumesc de sfaturi.

Sa mlamuresc intai niste aspecte:
1. Ecuatia la mine pleaca de la debitul ventilatorului care are 1400mc aer/h si asta e batut in cuie. Ventilatorul este instalat deja cu tubulatira cu tot si a dat randament super cu apa din fantana, ptr racire. Acum ca friugul ne-nghesuie problema se punne invers.
2. Combustibilul este lemnul de foc.
3. Folosesc centrala cu gazeificare.
4. Am si incalzire inpardoseala.
5. Fiindca trebiuie neaparat aport de aer proaspat la 10-12 schimburi de aer pe ora, trebuie neaparat sa incalzesc aerul care intra

Acum scoate-ma din neant:
1. Ce inseamna cei 6,5 kw, adica cate grade ar face in conditiile de debit-aer...etc.
2. Cam ce pompa ar trebui sa circule apa cu aproxim 60gC, adica: pompa de recirc sau altfel de.. hidropompa.
3. Ai idee cam cat de lunga ar trebui sa fie o serpoentina de boiler ?

M-am gandit si eu cu robinetul in maimulte variante:
1. Ca si tine.. probe la un robinet de trecere simplu.
2. Un robinet teremostatat de calorifer si bagat in boiler (interior) la baza ca sa inchida cand jos vor fi max cat permite ribinetul.
3. Sa modific o vana de siguranta termostatata cu capilar, ca e mai ieftina,a adica e cam 200ron fata de 600ron cat e una anume ptr asa ceva facuta gata, (preturi Romstall)

Merci mult. Domane ajuta.
Cu stima Ionut


--------------------
DAEWOO CIELO 1997 GLE/AC - bc 30 nuu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DAVIDK
post 31 Oct 2006, 21:26
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




12 schimburi/ora? adica 50mp*2minaltime*12schimburi=1200mc/h aer proaspat?

Asta inseamna mult mai multa energie decat daca ar fi aer recirculat....
Ti-ar trebui un recuperator de caldura. Adica un schimbator care sa preia caldura de la aerul evacuat si sa incalzeasca cu ea aerul care intra in incapere.
Cred ca ar trebui sa cauti un forum de HVAC sau sa discuti cu niste oameni care se pricep. Altfel, vei face multe incercari si experimente pana vei gasi o varianta cat de cat de compromis. Din pacate, nu ma pricep sa fac calcule de dimensionare termica sau calorimetrie pentru aer. Cauta un forum de profil, si poate afli ceva. Sa ne tii la curent!


--------------------
Renault Symbol Expression 2010, 1.4 16V
Cand cumpar un lucru nou, mai intai il repar si apoi il folosesc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 09:05
Forum Renault