DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

1046 Pages « < 908 909 910 911 912 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbecili autohtoni, de toate soiurile

yhattori
post 27 May 2022, 14:03
Post #27271


*


Group: Members
Posts: 492
Joined: 18 August 09




QUOTE(GIC @ 27 May 2022, 13:28)
Yhattori - Nu stiu de ce esti asa acid in ce ma priveste! Daca te-am lezat cumva, nu a fost cu intentie. Pur si simplu am vrut sa arat ca unul nevinovat are sanse mari sa sufere de urma unuia care isi ignora viata. Oricat de prevazator poti fi si oricat de incet ai circula nu poti sa feresti pe cineva care-ti sare in fata fara sa se uite.
Uita-te la clip si spune, cu sufletul impacat, ca pietonul nu are absolut nici o vina, nici macar morala!
In plus m-a deranjat ca articolul trateaza pietonul ca victima si soferul ca neatent fara a pomeni nici o clipa de faptul ca acesta sare pe trecerea de pietoni. Prin urmare putem face ca pietonul ca totul e ok. Avem si legea de partea noastra!

Inca odata, inteleg unde bati si ai dreptate, trebuie sa fim atenti. Totusi, si nu vreau polemica, ai da un exemplu pozitiv copilului/copiilor tau asa ceva?
*



M-am uitat la clip. Iti spun cu sufletul impacat ca pietonul nu are nici o vina, nici macar morala.

Ai urmat niste cursuri, ai promovat un examen. Ai obtinut privilegiul de a conduce un autovehicul pe drumul public in schimbul dovedirii unor capacitati si al asumarii unor responsabilitati sporite fata de un simplu pieton.

Daca nu mai vrei sa-ti asumi si sa dovedesti, daca ti se par nedrepte sau nejustificate aceste pretentii suplimentare pe care le are societatea fata de soferi, preda permisul.

This post has been edited by yhattori: 27 May 2022, 14:04


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 27 May 2022, 14:28
Post #27272


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(GIC @ 27 May 2022, 13:28)
Yhattori - Nu stiu de ce esti asa acid in ce ma priveste! Daca te-am lezat cumva, nu a fost cu intentie. Pur si simplu am vrut sa arat ca unul nevinovat (inclusiv tu sau eu) are sanse mari sa sufere de urma unuia care isi ignora viata. Oricat de prevazator poti fi si oricat de incet ai circula nu poti sa feresti pe cineva care-ti sare in fata fara sa se uite.
Uita-te la clip si spune, cu sufletul impacat, ca pietonul nu are absolut nici o vina, nici macar morala!
In plus m-a deranjat ca articolul trateaza pietonul ca victima si soferul ca neatent fara a pomeni nici o clipa de faptul ca primul sare pe trecerea de pietoni. Prin urmare putem face ca el ca totul e ok. Avem si legea de partea noastra!

Inca odata, inteleg unde bati si ai dreptate, trebuie sa fim atenti. Totusi, si nu vreau polemica, ai da ca exemplu pozitiv copilului/copiilor tai asa ceva?
*


Pietonul ala era deja angajat in traversare cand masina a dat peste el. Ce are pietonul angajat in traversarea unei treceri de pietoni? Ai ghicit: prioritate. Cine are prioritate nu are obligatia de a se asigura, dar nu are si interdictia de a face asta. Prin giratorii si alte intersectii mai arunc un ochi si pe strazile cu Cedeaza, ca poate vine vreun meserias.

Ca fapt divers, soferul ala nu era atent la drum, avea o vesnicie la dispozitie sa opreasca.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 May 2022, 14:39
Post #27273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Eram acu douaj și cinci de ani la liceu prin clasa a 10 a.
Un coleg înalt, frumos deștept cu bani, ce sa mai de nota 10 vorba aia. La propriu.
Fiind el așa de mare succes avea la anii aia chefuri, etc, înțelegeți voi
Odată pe la miezul nopții a traversat el pe trecerea de pietoni semaforizata pe verde , etc. A dat peste el un tir cu numere de Polonia. In centrul orașului.
Ce șanse erau ?
A stat vreo 3 luni in coma , lovit la cap, cu brațul rupt în vreo 3 locuri, nu și mai poate folosi mana, etc. ... După accident urmările au fost nasoale. Vorbea cat de cat dar vorbea pe alături... I a luat zeci de ani sa fie puțin mai bine.
A meritat pentru 30 de secunde de așteptare sau asigurare?


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 May 2022, 14:59
Post #27274


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ar fi bine sa ne asiguram cand suntem pietoni; Sa presupunem ca soferul e beat-idiot-drogat-cu capul in telefon!

Ar fi bine sa ne asiguram cand suntem soferi; Sa presupunem ca pietontul e beat-idiot-drogat-cu capul in telefon!

Cand erau copiii mei mici, am cumparat sigurante pentru usi; Sa dea dracii in sigurante ca le tot deschideua plozii;

This post has been edited by dizzy: 27 May 2022, 15:00


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 May 2022, 16:19
Post #27275


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cu Oscar, traseul de plimbare de dimineata include traversarea unui bulevard (singurul din targ...) si l-a dus si l-a intors. Catelul mai are toane, da de vreun miros irezistibil si pune frane intempestiv. Stau pe marginea trotuarului si astept pana putem traversa in siguranta.

Ce-mi place, cand astept pe trotuar, trece cate un amic, taximetrist sau camionagiu pe gunoiera, ma intalnesc cu ei frecvent. Toti ma saluta, claxoneaza, dar unul nu mi-ar da prioritate...

Azi, ajung acasa, ca orice om care pune pret pe igiena personala, ma descalt, intru in baie sa ma spal pe maini. Umplu causul palmii cu solutie de sapun. Apa pwla... M-am sters cu servetele dar intre degete inca am sapun belsug...

This post has been edited by radian: 27 May 2022, 16:27


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 27 May 2022, 16:29
Post #27276


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(yhattori @ 27 May 2022, 15:03)
Ai obtinut privilegiul de a conduce un autovehicul pe drumul public in schimbul dovedirii unor capacitati si al asumarii unor responsabilitati sporite fata de un simplu pieton.

In Romania? Cred ca glumesti, gandindu-ma la ultimii "n" ani, cu permise "de Pitesti", de Sv, sau cu instructori vesnic cu mana pe bulanul elevelor atehnice dar dornice de permis.

QUOTE(dizzy @ 27 May 2022, 15:59)
Ar fi bine sa ne asiguram cand suntem pietoni; Sa presupunem ca soferul e beat-idiot-drogat-cu capul in telefon!

Ar fi bine sa ne asiguram cand suntem soferi; Sa presupunem ca pietontul e beat-idiot-drogat-cu capul in telefon!

up.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 27 May 2022, 16:44
Post #27277


*


Group: Members
Posts: 492
Joined: 18 August 09




Nu glumesc. Asa proaste cum or fi scolile de soferi si trucate examenele, tot ai parte de mai multa experienta practica si teoretica in sofat decit pietonul median.

Problema apare cind aceasta experienta il face pe om sa se creada membru al unei categorii superioare de oameni, soferii, in loc sa-i fermenteze in cap ideea ca acum are mai multa raspundere pe cocoasa. Iar asta nu-i de la permise de pitesti si taloane de suceava, e de la material uman de cenzurat.


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 May 2022, 16:47
Post #27278


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mi-au innebunit conjudetenii. Azi, un alt copil de sub doi a fost scapat de ma-sa de la etajul IV.
https://gddhd.ro/actualitate/un-alt-copil-a...ASCuqdCWDr_O5C0


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 27 May 2022, 16:47
Post #27279


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.092
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Cred ca cea mai mare parte a pietonilor ocazionali sunt si din categoria cealalta, a soferilor ocazionali. Ar trebui sa stie cum gandesc si reactioneaza "ceilalti" (eu asa fac).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 27 May 2022, 19:19
Post #27280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(radian @ 27 May 2022, 17:19)


Ce-mi place, cand astept pe trotuar, trece cate un amic, taximetrist sau camionagiu pe gunoiera, ma intalnesc cu ei frecvent. Toti ma saluta, claxoneaza, dar unul nu mi-ar da prioritate...
Ejti o vedeta locala  wub.gif

Azi, ajung acasa, ca orice om care pune pret pe igiena personala, ma descalt, intru in baie sa ma spal pe maini. Umplu causul palmii cu solutie de sapun. Apa pwla... M-am sters cu servetele dar intre degete inca am sapun belsug...
*


Pai pwla apa ca au facut stramosii tai desecari rolleyes.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 May 2022, 19:56
Post #27281


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Je. Numai eu puteam pati una ca asta.

Azi is 10 ani de cand m-a parasit sotia. Prima. De cate ori merg in cimitir am trei locuri de vizitat. Primul, unde se odifnesc maica-mea si bunica-mea, al doilea, in acelasi "cartier" la vreo trei, patru maorminte distanta mama actualei, si la vreo 50 de metri sotia. De cate ori merg acolo, le vizitez pe toate trei. Asa ca, plin de evlavie, ma duc de dimnieata in piata agro, cumpar trei buchete de flori si trei candele, identice, sa nu fie discutii intre ele, desi fac parte din triburi diferite, fosta sotie ortodoxa, maica-mea catolica, a treia d-na, reformata.

Vizita in cimitir, incepe cu maica-mea, continua cu mama consoartei si se termina la nevasta-mea. La prima pun un buchet de flori, aprind o lumanre, adun resturile, candele etc, de la vizita precedenta, merg la al doilea obiectiv turistic, repet procedura, apoi merg la mormantul sotiei.

In cimitir, aleea principala si imediata vecinatate, in jurul primului rand de morminte curatenie bec. In adancime, vegetatie luxurianta. Jungla in toata regula, Iarba si buruienile pana la brau. Serpi si alti dinozauri, belsug. Noroc ca nu sunt de aia veninosi. In schimb riscul major, in spatiile inguste dintre morminte, cu vegetatia pana la brau calci la nimereala si chiar exista riscul major sa calci pe vreo piatra sau vreun rest metalic de la ceva ce odata o fi fost structura vreunei bancute, si sa-ti rupi oasele. M-am simtit ca un explorator in jungla africana, doar maceta imi lipsea. Ajung la mormantul sotiei, fac curatenie, pun buchetul de flori si lumanarea pwla. nu stiu cum, dar am pierdut-o in timp ce avansam prin jungla.

Pe bancuta de alaturi am fumat o tigara in semn de pioasa reculegere si asta e, in fond buna intentie conteaza...

P.S. Am un amic, conislier local. Cu prima ocazie cand il prind la biblioteca, a pus-o, il iau la suturi in cwr cat cuprinde pentru jungla din cimitr.

This post has been edited by radian: 27 May 2022, 20:05


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 27 May 2022, 20:05
Post #27282


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Trebuia să faci și tu o poza la iarba aia. Deobicei in cimitir sunt unii care se ocupa cu întreținea aleilor principale și secundare și macar cu ceva motocoase tot taie iarba. Sunt angajati de primărie, n au voie sa ceară șpagă că să facă curat. Că le mai dai de o bere, aia e.


27 May 2022, 20:06:
Hai că mă văzut că ai scris și tu de primărie, când scriam și eu

This post has been edited by axabrt: 27 May 2022, 20:06


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 May 2022, 20:08
Post #27283


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Angajati sunt, dar, adevarul este ca mormintele sunt facute care unde a gasit loc sa-si inmormanteze mortii, haotic. In cele mai multe locuri, intre morminte sunt spatii foarte inguste, abia ai loc sa pasesti, acolo nu prea ai ce caut cu motocoasa. Dar, totusi, o solutie cu siguranta se poate gasi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 27 May 2022, 20:09
Post #27284


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Eu de obicei pun chestiile astea pe seama ei. As fi luat-o ca un semn pe care l-as interpreta cum as vrea eu. De exemplu 'cu lumanare vii la mine, in loc de o bere (ii placea) sa ne aducem aminte de chestiile faine impreuna?'

In cealalta ordine de idei, ia o pompa din aia de cativa litri si baga un ierbicid pe traseul tau.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 27 May 2022, 20:29
Post #27285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




QUOTE(radian @ 27 May 2022, 20:08)
...adevarul este ca mormintele sunt facute care unde a gasit loc sa-si inmormanteze mortii, haotic. In cele mai multe locuri, intre morminte sunt spatii foarte inguste, abia ai loc sa pasesti, acolo nu prea ai ce caut cu motocoasa.
*


Din pacate cam asa este, pot da si eu exemplu Cimitirul Central din urbe, acum multi ani cand mergeam la mormintele bunicilor era o alee pe care puteai intra si cu masina , de ceva vreme trebuie sa merg "in dunga" printre morminte ca sa ajung acolo, fiecare centimetru patrat a fost "utilizat", dar macar este ingrijit, cimitirele (as adauga si mortii) au devenit o afacere foarte profitabila... plange.gif 022.gif 243.gif

LE: ah da, si au aparut si foarte multe cavouri palate nu alta, o combinatie de kitch si grandomanie, cat se poate de "ontopic"...

This post has been edited by Gil26: 27 May 2022, 20:52


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2022, 07:51
Post #27286


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Focsaneanca Jackie Chan...

Pentru cine are nervi si rabdare sa suporte toate reclamele, primele secunde ale filmarii sunt in ceata.

https://observatornews.ro/eveniment/mars-ii...u5atQuzfOc-qgZ0

O soferita din Focsani de 40 de ani se cearta cu un tanar care traverseaza prin loc nermis. Tanarul ii zice "hai, mars" tanti cica "mars sa-i zici lu' ma-ta" si ii altoieste doua suturi bine tintite ii oo... Binenteles, totul s-a terminat la Politie.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 May 2022, 08:25
Post #27287


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




mda, tare focoase unele focsanence biggrin.gif , se mai "dedau" si la oua tinere si proaspete smile.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2022, 08:44
Post #27288


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In orice caz, de retinut, si recomand si celorlati s-o faca, cand voi mai avea drum in / prin Focsani am sa dau prioritate, indiferent daca trebuie sa nu, tuturor soferitelor blonde in varsta de cca. 40 de ani...

E drept si tanarul si-a cerut: traversa prin loc nepermis, jignire, etc, dar, parca totusi nu-i OK sa-si faca fiecare dreptate ca-n Vestul Salbatic.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 28 May 2022, 09:05
Post #27289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Practic s-au întâlnit doi absolvenți ai "școlii veții", făcută în spatele blocului. E drept, din generații diferite.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kato
post 28 May 2022, 09:35
Post #27290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 234
Joined: 17 October 06
From: barlad




da cand baiatul nevinovat o plesneste (se aude pe filmare fix inainte de mars) nu conteaza? sunteti siguri ca in caz similar va mai pastrati calmul? eu recunosc cinstit ca as fi reactionat mai urat decat doamna ....... mai ales cand autoritatile nu te apara cu nimic si nu se implica.......


--------------------
renault scenic 2000 rxt - scenic III 1.6 dci - vs 05 glx vs 79 glx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2022, 09:48
Post #27291


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(kato @ 28 May 2022, 10:35)
da cand baiatul nevinovat o plesneste (se aude pe filmare fix inainte de mars) nu conteaza? ...
*



Conteza, binenteles, mi-a scapat episodul cu pricina.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 28 May 2022, 15:58
Post #27292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.589
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(GBX @ 28 May 2022, 10:05)
Practic s-au întâlnit doi absolvenți ai "școlii veții", făcută în spatele blocului. E drept, din generații diferite.

Ai dreptate... Problema e ca cei care au crescut in spatele blocului isi cresc acum copiii in spatele blocului.
Marea majoritate a tfl-ilor e de o nesimtire si o obraznicie de neinchipuit.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 28 May 2022, 16:29
Post #27293


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




"tfl"?


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 28 May 2022, 16:37
Post #27294


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Expresie antenistica dar de sorginte cristoiana, insemnand persiflarea corporatistilor si in general a tinerilor (tfl = tineri frumosi si liberi, hehe) care isi permit sa dea mure la psd.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2022, 18:29
Post #27295


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Banuiesc ca asocierea celor doi batausi din Focsani cu generatia celor crescuti in "spatele blocului" este o ironie, pe care personal n-am inteles-o.

Generatiile celor crescuti in spatele blocului cu cheia legata de gat sunt cei care si-au trait copilaria in anii '60, '70, '80 si cu siguranta au avut parte de o copilarie mai sanatoasa decat generatiile de acum care se autoizoleaza in casa cu tableta sau smartphonul in mana. Dar asta este o alta chestiune. Cu siguranta cei crescuti in spatele blocului nu sunt actorii principali in bataile de strada. Or fi si din randul lor destui golani, dar asocierea mi se pare fortata.

fara nicio legatura cu cele de mai sus, nepotul meu, fiul lu' sora-mea, azi noapte a avut bairamul de sfarsit de liceu. Au participat si sora-mea si cumantu-meu. Intrigat am intrebat-o ce au cautat acolo? Pe vremea mea banchetul de sfarsit de liceu era exclusiv pentru absolventi. Nu mergeam la banchet de mana cu mami si cu tati. Mi-a zis ca fost solicitarea profesorilor si au participat parintii la cca. jumatate din absolventi.

Liceul pe care l-a absolvit pustiul este cotat ca fiind cunul bun, care este in top la nivel judetean, de multi ani, in ceea ce priveste promovabilitatea la bac.

Cica, in umra cu 3 ani, la banchet, trei fete s-au drogat pana au cazut muci sub masa. Profesorii i-au sunat pe parinti care i-au rugat sa nu le duca odraselele la spital la urgenta ca se lasa cu ancheta si alte complicatii. Au venit personal si si le-au recuperat si oblojit acasa. De aceea, de atunci sunt chemati sa participe si parintii la chef pentru a incerca sa evite astfel de incidente. Anul acesta doar un absolvent, o fata s-a imbatat, la un pas de coma alcoolica. Au recuperat-o parintii...

Generatia on-line, elevi cu rezultate bune la invatatura, au ascultat, s-au distrat exclusiv pe manele... Inclusiv nepotul, care are cativa ani buni de pian...

Pentru mine si colegii mei din generatia crescuta in spatele blocului, si nu eram cu totii premianti, daca vreunuia dintre noi ii iesea prombelul din gura si facea o greseala gramaticala, era motiv de glumite si ironii zile intregi, nici nu se punea problema sa ne petrecem chefurile cu muzica tuciuriilor agramati.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 28 May 2022, 18:58
Post #27296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Eu am spus de scoala vietii facută in spatele blocului. Mă refeream strict la golăneala de cartier. Nu generalizam, si eu sunt decretel crescut cu cheia la gât, între blocuri, pot face diferența.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 28 May 2022, 19:07
Post #27297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.940
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(radian @ 28 May 2022, 18:29)
... Anul acesta doar un absolvent, o fata s-a imbatat, la un pas de coma alcoolica. ...
*


Pe vremuri noi eram "golanii", acuma se schimba roata...


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 28 May 2022, 19:25
Post #27298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.065
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Pe vremuri în spatele blocului de fapt de juca fotbal. Noi ăștia mai fraieri doar ne uitam. Nu știu ce făceați voi in spatele blocului.
Aia mai trăgeau o țigară Snagov și o bere Azuga după fotbal. Noi aveam privilegiul să recuperăm mingea daca se ducea în vreo gradina d aia împrejmuită de la parter.

Ăștia de se droghează astăzi sigur nu s crescuți în 1985 in spatele blocului.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 28 May 2022, 20:35
Post #27299


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Prin in "spatele blocului" inteleg spatiile verzi din jurul blocului in care lcouiam. Si ma refeream la perioada copilariei, cand practicam jocurile copilariei, inocente, in aer liber, nu adolescenta, fumat, etc.



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 28 May 2022, 21:03
Post #27300


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(radian @ 28 May 2022, 18:29)
Pentru mine si colegii mei din generatia crescuta in spatele blocului, si nu eram cu totii premianti, daca vreunuia dintre noi ii iesea prombelul din gura si facea o greseala gramaticala, era motiv de glumite si ironii zile intregi, nici nu se punea problema sa ne petrecem chefurile cu muzica tuciuriilor agramati.
*




Erau manele in anii '60?


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Atentie! Postarile din acest topic care fac referire la alti useri daciaclub se vor considera jignire sau atac la persoana (pct 2. e)) si se vor sanctiona conform regulamentului forumului (pct 7. e)) .


--------------------
Go to the top of the page
1046 Pages « < 908 909 910 911 912 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 02:24
Forum Renault