DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiaj hidraulic, de pe DSN pe SLZ

bogdan_o
post 11 Jun 2005, 21:12
Post #1


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am avut ocazia sa merg ceva mai mult cu o DSN si mi-a placut la nebunie ambreiajul hodraulic. Masina era de firma si era hingherita rau. Cu toate astea motorul torcea impecabil si daca la SLZ mi se pare ca la 3000 de ture urla la DSN aveam impresia ca vrea mult mai mult. Pur si simplu am fost incantat de masina.

Insa cel mai mult mi-a placut ambreiajul. Cum motorul si cutia sunt identice ma gandesc ca nu are cum sa fie foarte complicat de adaptat un atare ambreiaj. Insa eu stiu ca (,) cutia e identica ca si format dar prinderea nu mai stiu daca e aceeasi, insa banuiesc ca se poate schimba numai partea cu ambreiajul si furca rulemtului de presiune.

Ceva pareri? Cam cat ar costa un kit de ambreiaj de DSN cu tot cu pompa?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Le-Martin
post 11 Jun 2005, 22:05
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 18 August 04
From: Bucuresti




Ma intrebam si eu asta... Sincer, ambreiajul de SLZ e cu mult sub cel al unor masini conduse de mine care erau cel putin spus distruse din punct de vedere tehnic...

Ma intreb totusi de ce au pus un ambreiaj mai prost pe SLZ? Ca era mai ieftin, stiu, doar Symbol are acelasi ambreiaj si cum pretul per bucata scade cu cat cumperi mai multe e logic sa iei ceva mai ieftin, dar...

Ma intreb la Logan cum e ambreiajul...

This post has been edited by Le-Martin: 11 Jun 2005, 22:08


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 - - -- -- --- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Jun 2005, 22:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Habar nu am de pret, dar cand am fost sa ridic Loganul, am intrebat de ce DSN pare sa fuga mai tare decat Logan. Unul dintre mecanicii care o frecau pe acolo mi-a spus ca daca as vrea sa-l fac sa fuga mai tare, sa-i pun ambreiaj de DSN. Ca la SLZ si LGN ambreiajul e "de 180" iar la DSN "e de 200" si de aceea fuge mai tare decat astea doua. 180/200 ce? nu am mai intrebat. Ma grabeam ca asteptasem atata si nu am mai intrebat daca au facut manevra asta. Asa ca ia informatia ca zvon pentru care nu bag mana in foc. ph34r.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jun 2005, 22:36
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Va rog sa tineti masa ca se zguduie de atata radmasa.gif .
Adica vrei sa zici ca ambreiajul de 180 mm se invarte mai repede decat cel de 200 mm? Sau ca aluneca mai putin? sau ca antreneaza toate rotile dintate de la cutie?
Lumea se supara cand zic ca ar prinde bine cititul unei carti din cand in cand, macar din acelea care explica baza de functionare a automobilelor si a componentelor lor...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 11 Jun 2005, 23:10
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Nu rade de mine, ca nu ai de ce. Chestia cu ambreiajul a spus-o un mecanic mic si negricios care se plangea printre altele ca munceste mult si ca nu e platit pe masura. ph34r.gif
Eu am obtinut o informatie doar, acuma aflu ca imi este infirmata. OK, m-am lamurit. smile.gif

P.S. Era invers: cica masina cu ambreiaj "de 200" fuge mai tare. Repet am auzit!


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 Jun 2005, 23:52
Post #6


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




La LGN ambreiajul e tot pe cablu, ca la SLZ. In plus, la LGN de 1,4 cutia e si mai slaba ca cele de pe SLZ/DSN. Cutia de pe SLZ/.DSN e doar pe LGN cu motor de 1,6.

Cu dimensiunile ambreiajului. Nu marimea lui da viteza sau sprintul. Ideea e ca ambreiajele cu dimeniuni marite se folosesc la masini la care sunt intens solicitate sau la masini care trebuie sa traga/care mult. Asta e explicatia. Deci, sa zicem ca daca la LGN ai ambreiaj de 200 poti sa cari linistit porcul ce intra la fix in portbagaj in timp ce la SLZ/DSN trebuie sa te multumesti doar cu 1/2 de porc.

Sau, daca merge adaptat ambreiajul de la DSN nu mai cari nici un porc ca nu-ti mai raman bani si de asa ceva. In fine, una peste alta, ceva idei?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 12 Jun 2005, 23:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




incercati sa adaptati un ambreiaj hidraulic de la skoda 120, ca sigur e mai ieftin...


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kire
post 13 Jun 2005, 15:58
Post #8


secretar general


Group: Members
Posts: 32
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




faza cu schimbatul ambreiajului am auzit-o si eu la un mecanic de la meridian. el zice sa se schimbe cel de pe logan cu motor de 1.4 cu unu de la logan 1.6. si mi-a zis de cand am fost atunci cand ne-au chemat sa schimbe cricul. si cica si facusera operatiunea de cateva ori. 6.5 milioane. asta mi-a zis. nu cunosc dc chiar este o imbunatatire pt ca nu cunosc cum lucreaza tot sistemul


--------------------
Opel Astra H 2004 - kire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jun 2005, 16:28
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




6.5 milioane banuiesc ca fara piese. Ca daca ar fi cu tot cu piese nu as mai sta pe ganduri. Asta in conditiile in care un kit de ambreiaj de SLZ (pe cablu, bineinteles)cu tot cu manopera ajunge pe undeva pe la 9-10 milioane.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 13 Jun 2005, 16:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Se pare ca treaba asta cu ambreiajele e un fel de legenda prin mai multe service-uri. Eu am auzit-o la Autocobalcescu. "Vii sa-ti punem ambreiaj de DSN si o sa fuga Loganu........"
Acuma ori ma lua la misto' ca ii paream eu prost, ori era chiar mesteru' ala prost.

P.S. off topic: Bogdan, eu nu am condus niciodata SLZ, de ce ti se parea mai placut ambreiajul de DSN? ca doar la SLZ nu o fi ca la tractor?

This post has been edited by Diac: 13 Jun 2005, 16:37


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lolman
post 13 Jun 2005, 16:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 20 September 04
From: Iasi




Diferenta intre solenza si DSN la ambreiaj:
1. Durata de viata mult mai mare , vezi topicu pe tema asta ; de ambreiaj de DSN defect nu prea am auzit
2. Zgomotu de diesel pare a fi tot de la el
3. Cel hidraulic de pe Snova se apasa un pic mai usor


--------------------
Ex. Solenza Confort Now: Seat Leon 1M1 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jun 2005, 17:26
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




De vreau de DSN? Pai:
- tine mult, mult, mult mai mult.
- tacanitul nu mai exista, deci bye bye zgmot de diesel. daca vroiam diesel imi luam diesel.
- nu ca se apasa mai usor, dar forta de apasare e liniara, la fel si cuplajul mi s-a parut mai finut.
- nu prea trebuie sa umbli la el. O aerisire din cand in cand. S-a terminat cu intinsul cablului si reglat de piulite
- nu mai are ce cablu sa se rupa/gripeze etc.

Deci pentru mine ar fi un avantaj ca de-aia am si intiat topic-ul asta. De pus probabil ca mai greu o sa fie la partea cu pedala, ca la cuplaj cutie-motor nu-s mari modificari. Se scoate prinderea veche (partea in care intra furca si rulemtul de presiune) se pune cea noua si asta e tot, ca motoarele si cutiile sunt identice si la fel. Mai greu o sa fie cu adaptatul pompei si a pedalei, ca aici nu mai stiu cum stra treaba.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 13 Jun 2005, 22:10
Post #13


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(lolman @ 13 Jun 2005, 16:41)
3. Cel hidraulic de pe Snova se apasa un pic mai usor
*


Te contrazic!Se apasa mai greu!E interesanta treaba dar sa nu coste modificarea cit 2-3 inlocuiri de ambreiaj normal!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kire
post 13 Jun 2005, 23:00
Post #14


secretar general


Group: Members
Posts: 32
Joined: 14 July 04
From: Bucuresti




bogdan_o ala care a zis ca face a zis ca 6.5 cu totu. discu si manopera.


--------------------
Opel Astra H 2004 - kire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 14 Jun 2005, 10:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




sistemul asta hidraulic de actionare a ambreiajului presupune demontarea furcii de la ambreiajul actual, sau e ceva care se adauga ? adica cu alte cuvinte se scoate cablul de ambreiaj actual si se pune altceva in loc, sau se demonteaza furca ambreiajului actual si se pune altceva?

cineva zicea ca se schimba si discul de ambreiaj de 180 cu unul de 200; dar se potriveste asa pur si simplu? banuiesc ca unul de 200 are logic un diametru mai mare; mai incape acolo?

This post has been edited by JohnDoe1: 14 Jun 2005, 10:44


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 14 Jun 2005, 10:55
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Chestia cu discul am auzit-o eu intr-un service. Pare a fi mit, legenda, etc


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 14 Jun 2005, 14:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Ambreiajul hidraulic este (parerea mea alcoholic.gif ) mai bun decat cel "pe sarma".
Cred ca teoretic, la motor-cutie nu ar fi probleme, dar la pedalier, sigur ar cam fi: alta prindere in caroserie, spatiu - trebuie pusa pompa si nu e chiar mica, etc.
@ draku - da, ar fi mai ieftin de 120 dar ce te faci ca nu se potriveste pe cutie?!?! Poate doar sa adaptezi pompa de pe skoda iar la cutie "the real thing" de pe DSN.


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 14 Jun 2005, 19:15
Post #18


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




De Skoda nu se pune problema. Ce rost are sa ma leg la cap daca nu ma doare, din moment ce cel de DSN se poate portivi la fix. Nu cred ca merita sa fac o carpeala acolo, mai ales ca vorbim de ambreiaj, ansamblu destul de important.

Ce presupune schimbarea? Pai schimbarea prinderii pe cutie, mai bine zis a carterului ambreiaj, probabil discul si placa de ambreiaj, rulmentul de presiune (aici nu stiu sigur), montarea pe undeva pe unde mai e loc a pomp[ei de ambreiaj (care se alimenteaza cu lichid din instalatia de franare) si modificari la pedala, adica pedala de ambreiaj nu va mai actiona un cablu ci va functiona intr-un mod similar celei de fana, care actioneaza direct pompa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 14 Jun 2005, 21:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




e, ziceam si eu asa, la bautura smile.gif
nu luati in seama
poate o sa-mi adaptez io pe trabi al meu...


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 15 Jun 2005, 07:55
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




pai poate ca ar trebui sa ne uitam pe niste manuale de DSN si sa facem comparatie cu cele ale SLZ-ei. nu?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 15 Jun 2005, 11:26
Post #21


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




dragi amatori de ambreiaj hidraulic, de DSN... am avut marea placere sa posed o DSN si de asemenea am avut marea neplacere sa bulesc ambreiajul de 2 (doua) ori: prima data s-a bulit pompa de la pedala, ii zice cilindru emitator, si m-a costat 1 milion jumate, fiindca avea un mecanic o pompa noua cu tija rupta. a luat tija de la pompa stricata, le-a combinat si s-a facut reparatia. altfel ar fi costat 4 milioane.
apoi s-a stricat pompa din cutie, ii zice cilindru receptor...la mine a fost o problema, deoarece acea piesa nu era ca la toate supernovele, era ceva experimental blink.gif de megane, si nu am gasit-o decit la ipso. pret afacere: 9 milioane jumate si doua zile de stat in service cu masina desfacuta.

pt cei ce nu ma cred, am actele de service si citeva poze de la fata locului (cutia demontata, piesa in sine)



Attached thumbnail(s)
2.jpg ( Size: 303.01k ) Number of downloads: 445
5.jpg ( Size: 288.25k ) Number of downloads: 437
Picture_112.jpg ( Size: 254.03k ) Number of downloads: 449


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 15 Jun 2005, 20:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




@Dsign - Mda, e o chestie! Insa, pe partea cealalta, am auzit foarte multi posesori de DSN care erau multumiti de ambreiajul hidraulic! Bine, cred ca mai sunt si situatii cand ceva ce merge in general sa mai dea si rateuri din cand in cand (no offence)! Par examplu eu, mi-a crapat simeringul de la distributie si cand au desfacut in service motoru' s-a constatat ca era si pompa de apa dusa sad.gif iar nea' Mielu - mecanicosu - mi-a zis ca sunt un "norocos" ca de cand a aparut DSN si acum cu SLZ a schimbat maxim 5 (cinci) pompe de apa sad.gif sad.gif ca nu prea au fost probleme... - de ce la mine??? unsure.gif sad.gif unsure.gif


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 16 Jun 2005, 11:09
Post #23


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




asa am intrebat si eu, de ce la mine? (cunosteam numai lucruri bune despre acest tip de ambreiaj) Raspunsul a fost pe masura: fiindca piesele sunt prost facute. Asa ca nu va scarpinati unde nu va maninca, fiindca o sa va iritati. Lasati-l asa pe cablu, ca oricum eu nu vad nici o imbunatatire care sa merite efortul.Serios vorbesc, am condus in paralel o solenza si Dsn, si singurul lucru care facea diferenta era cursa de cuplare si usurinta in actionare la SLZ.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AVT
post 16 Jun 2005, 11:24
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Dar daca vrea omu' sa-si puna hidraulic, ce, nu-i voie, e buba??? smile.gif
Poate unii sunt fani ambreiaj hidraulic si nu se simt bine pana nu simt unul sub talpa; altii prefera sarma si tot asa!


--------------------
Chevrolet Kalos 1.4 16v 94cp - ----
Omu' e ca si tamplaru': traieste ce traieste si p'orma moare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 19 Jun 2005, 12:16
Post #25


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




u n-am zis ca prefer sirma sau hidraulicul... am spus doar ce stiu si ce am patit. daca nu era tata, asa murea masina, fara sistemul de actionare ambreiaj. eu zic ca banii astia se pot investi si altfel.

daca are cineva gargauni cu treaba asta, chiar il rog sa-si faca asa ceva, nam nimic impotriva


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dudy
post 23 Jun 2005, 20:44
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 21 November 04
From: Pitesti




discul de ambreiaj de dsn are diametrul de 215 fata de 180 la slz
mai trebuie pompa de la pedala 1500;rulment hidraulic 1200; furtun max 800; disc 2400, placa presiune1500 si nu stiu sigur ,dar cred ca si volanta (sau merge modificata cea de slz)


--------------------
cp...urmeaza super nova - AG 99 DUD
dupa 2 blituri,daca nu sunt in spate sunt in dreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 24 Jun 2005, 09:46
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(dudy @ 23 Jun 2005, 23:14)
discul de ambreiaj de dsn are diametrul de 215 fata de 180 la slz
mai trebuie pompa de la pedala 1500;rulment hidraulic 1200; furtun max 800; disc 2400, placa presiune1500 si nu stiu sigur ,dar cred ca si volanta (sau merge modificata cea de slz)
*




cifrele respective reprezinta preturi sau milimetri? si daca sunt preturi in ce valuta sunt exprimate?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache81
post 25 Jun 2005, 10:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




In RONI cred ca sunt exprimate preturile.Uite o sa va lamuresc eu in curand pentru ca trebuie sa imi schimb ambreiajul si am aceeasi cutie ca la SN.O sa masor discul ca banuiesc ca discul e pe cutie si volanta e pe motor asa ca discul ar trebui sa fie la fel.


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 25 Jun 2005, 22:02
Post #29


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Am mers si eu cu niste DSN de firma... Cam 80.000 km aveau! Apasai pe pedala de ambreaj de te gasea nebunia! Mergea mai greu ca la Berlina! REPET: 3 DSN diferite in jur de 80.000km... SUNT JALNICE! ... Or rezista ele in timp dar apasam mai rau ca la tractor! 022.gif 022.gif 022.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Jun 2005, 22:17
Post #30


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Eu cind am trecut de la dsn la slz,am crezut ca asta nu are ambreiaj(slz) blink.gif ,asa de usor mergea pedala!Nu stiu cit de fiabil e in timp fata de cel pe cablu,dar de apasat,e f.greu!Faci muschi la picioare!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 19:05
Forum Renault