DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema cu faza scurta / lunga, Nu mai pot da faza lunga.

Gabi813
post 16 Dec 2022, 18:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




Salut, de curand am montat niste faruri noi cu tot cu becuri si acele mufe H4 de intra in bec. Problema a fost ca la o mufa nu mai aveam acea mufa cu 3 conectori si era fiecare conector separat montat pe conectori de la bec, cand s-a montat s-a facut mai multe incercari pana a mers, insa cand sa le testez surpriza, a mers prima data faza scurta, insa faza lunga trageam de maneta se aprindeau cat timp era trasa si apoi s-a stins tot becul.

Si faza scurta face figuri, in sensul ca trebuie sa misc de maneta sa o ia sus/jos sa dau faza lunga si dupa revine pe faza scurta, daca vreau iara sa dau faza lunga maneta e blocata efectiv.

Mi s-a mai intamplat sa nu mearga faza lunga inainte din prima, facea un sunet de zici ca se rupe, la fel si la semnalizare uneori.
Cateodata se aprinde faza scurta din prima, insa cand ii dau faza lunga se stinge becul complet. Daca tin tras de maneta faza lunga functioneaza si daca ii dau drumul imi stinge becul.
Acum ce-i care mi-au montat farurile si becurile mi-au zis ca e din blocul de lumini, acum ma gandesc ca poate au rupt vreun fir din greseala si poate nu e din maneta, insa la cum am vazut si eu ca merge maneta tind sa ii cred.

Acum intrebarea este daca a mai patit cineva asa ceva, am mai gasit cazuri de genul, insa doar ca faza lunga si nu stiu 100% daca e din blocul de lumini sau nu.
Se poate verifica cumva printr-o alta metoda, tin sa mentionez ca sigurantele sunt bune si au fost verificate.
Becurile sunt Osram H4 Night Breaker +200% 60/55W 12V P43T.

Si sincer nu cred ca au fost legate firele gresit, eu din ce stiu daca erau gresit legate nu se aprindea faza lunga concomitent pe ambele faruri si faza scurta la fel.

This post has been edited by Gabi813: 16 Dec 2022, 18:32


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 17 Dec 2022, 17:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Pentru ceilalti colegi care au probleme cu farurile \luminile de pozitie la LoganI L90 atasez doar ca ex cateva capturi, poate sunt de folos.

This post has been edited by Gil26: 17 Dec 2022, 17:25

Attached thumbnail(s)
SchemaFaruri.png ( Size: 60.09k ) Number of downloads: 163
SchemaPozitii.png ( Size: 88.77k ) Number of downloads: 164
SchemaMonomaneta.png ( Size: 67.4k ) Number of downloads: 163
MufeLampi.png ( Size: 115.49k ) Number of downloads: 161
MufaMonomaneta.png ( Size: 173.02k ) Number of downloads: 159
Locatii.png ( Size: 872.13k ) Number of downloads: 22


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi813
post 17 Dec 2022, 22:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




Am vorbit si cu un electrician si mi-a zis ca e din blocul de lumini, acum sunt in dilema daca sa cumpar unul aftermarket sau sh, avand in vedere ca unul original este destul de scump si nu stiu daca merita, iar cel sh are risc mare sa faca la fel dupa un anumit timp. Am vazut niste recenzii ca erau ceva probleme cu cele aftermarket si am mai auzit ca se strica/ard repede...
Ce ar fi mai recomandat in cazul de fata?

This post has been edited by Gabi813: 17 Dec 2022, 22:12


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madi
post 17 Dec 2022, 22:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 14 July 08




Nu inteleg cum cu mufele de becuri. Ce aveau mufele originale de pe masina ta?Cumva a reusit sa buleasca blocul de lumini daca nu era afectat inainte.

This post has been edited by madi: 17 Dec 2022, 22:49


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi813
post 17 Dec 2022, 22:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




QUOTE(madi @ 17 Dec 2022, 22:30)
Nu inteleg cum cu mufele de becuri. Ce aveau mufele originale de pe masina ta?Cumva a reusit sa buleasca blocul de lumini daca nu era afectat inainte.
*


Nu stiu daca a afectat sau nu ceva, insa mufa aia H4 de intra in acei 3 pini de la becul H4 era inexistenta pe o partea si avea doar papuci aia care se conecta fiecare separat in bec, iar pe partea dreapta aveam mufa aia, doar ca un fir facea mereu figuri si nu mai mergea faza scurta si imi dadea in bord faza scurta + lunga.
Acum am observat cu mult timp inainte ca faza lunga cateodata mai facea figuri, in sensul ca nu o lua, facea un clanc mare si la fel si la semnalizare cand trebuia sa revina de ziceai ca se rupe.
Acum spre exemplu daca dau faza lunga doar jumatete de cursa si dupa incerc iara se blocheaza maneta...
Firele daca erau legate prost nu mergeau concomitent faza lunga / scurta sau dadea in bord la fel faza scurta + lunga.

Edit: Cand s-a incercat prima data farurile, s-a aprins faza scurta si mergea, iar faza lunga nu mai ramanea aprinsa, dupa care si faza scurta facea figuri, prima data am crezut ca nu au fost legate cum trebuie, dupa care ei mi-a zis ca e din blocul de lumini, eu am ramas putin pe ganduri pentru ca stiam ca inainte mergea, probabil s-a ars atunci pe loc... habar n-am.
Asta s-a intamplat acolo unde s-au montat farurile.

This post has been edited by Gabi813: 17 Dec 2022, 23:05


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 18 Dec 2022, 00:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Masina fiind din 2007 probabil ca are probleme la comutatorul de faze.
La mine a inceput sa faca acum vreo 10 ani cam la fel, pe scurta mergea fara probleme dar cind trecea pe lunga avea o intirziere ce aproape 1 secunda cind ramineai pe intuneric.
Am desfacut comutatorul cu grija, nu era nimic topit doar contactele la faza luna oxidate bine de tot, se vedea ca a fost incinsa, am curatat contactele bine si le-am trecut pe relee.
De atunci n-am mai avut probleme deloc.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 Dec 2022, 06:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Asa este, up.gif comutatorul de lumini a fost cauza unor probleme, informatii experiente si detalii se gasesc destule pe forumuri, inclusiv acesta, trebuie doar cautat, dar intrebarile si "nelamuririle" unsure.gif initiatorului sunt putintel "retorice" si repetitive daca citim mai cu atentie postul #1, #3, #5, plus ceea ce a scris prin August:
QUOTE(Gabi813 @ 11 Aug 2022, 21:07)
Mie mi s-a intamplat sa am un fir din cele 3 care intra in mufa aia pe partea dreapta sa nu faca contact cum trebuie si cand dadeam faza scurta imi apare faza lunga in bord, efectiv mi-am dat seama cand am vazut ca iese usor din mufa aceea. Nu am verificat daca chiar era faza lunga sau nu, insa misca putin firele respective sa vezi daca functioneza sau nu.
*


se pare ca nici el si nici electricianul acela priceput (din Curtea de Arges intrebare.gif ) care a rezolvat cu firul de la canistra carbon, ABS-ul, sonda lambda amonte, etc... oricum nu au nevoie de parerile \informatiile de pe forum(uri), valabil si acum la problema asta cu "fazele" icon_mrgreen.gif ...

This post has been edited by Gil26: 18 Dec 2022, 07:01


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 18 Dec 2022, 08:58
Post #8


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Gabi813 @ 17 Dec 2022, 23:58)
... un fir facea mereu figuri si nu mai mergea faza scurta si imi dadea in bord faza scurta + lunga.
Acum am observat cu mult timp inainte ca faza lunga cateodata mai facea figuri, in sensul ca nu o lua, ...

*




Momentul ăla când alimentezi un H4 aiurea(situație interzisă), cu ambele faze aprinse, pentru că masă pusă aiurea, masă lipsă, cabșaj intern far cu probleme,etc apoi ne mirăm că se prăjește monomaneta.


1. Pui monomanta nouă, de origine
2. Se repară monomaneta existentă și se adaugă relee pe circuit
3. Se continuă seria de intrebări în speranța că mașina se repară singură


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi813
post 18 Dec 2022, 09:01
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




QUOTE(Gil26 @ 18 Dec 2022, 06:51)
Asa este,  up.gif comutatorul de lumini a fost cauza unor probleme, informatii experiente si detalii se gasesc destule pe forumuri, inclusiv acesta, trebuie doar cautat, dar intrebarile si "nelamuririle"  unsure.gif initiatorului  sunt putintel "retorice" si repetitive daca citim mai cu atentie postul #1, #3, #5, plus ceea ce a scris prin August:

se pare ca nici el si nici electricianul acela priceput (din Curtea de Arges  intrebare.gif ) care a rezolvat cu firul de la canistra carbon, ABS-ul, sonda lambda amonte, etc... oricum nu au nevoie de parerile \informatiile de pe forum(uri), valabil si acum la problema asta cu "fazele"  icon_mrgreen.gif  ...
*


Nu inteleg care e problema ta daca am intrebat ceva, electricianul doar l-am sunat, cand am intrebat de acele fire nu cred ca am zis ca nu au dreptate cei ce au raspuns, unii sunteti prea aroganti pe forum-uri de genul.

18 Dec 2022, 09:06:
QUOTE(torquemada @ 18 Dec 2022, 08:58)
Momentul ăla când alimentezi un H4 aiurea(situație interzisă), cu ambele faze aprinse, pentru că masă pusă aiurea, masă lipsă, cabșaj intern far cu probleme,etc apoi ne mirăm că se prăjește monomaneta.
1. Pui monomanta nouă, de origine
2. Se repară monomaneta existentă și se adaugă relee pe circuit
3. Se continuă seria de intrebări în speranța că mașina se repară singură
*


Asa m-am gandit si eu ca s-a ars atunci cand am aprins prima data faza lunga, oricum dupa ce schimb maneta o sa dau edit in caz de s-a rezolvat.

This post has been edited by Gabi813: 18 Dec 2022, 09:06


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 18 Dec 2022, 09:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Fara alte comentarii:
QUOTE(Gabi813 @ 16 Dec 2022, 18:26)
Salut, de curand am montat niste faruri noi cu tot cu becuri si acele mufe H4 de intra in bec. Problema a fost ca la o mufa nu mai aveam acea mufa cu 3 conectori si era fiecare conector separat montat pe conectori de la bec, cand s-a montat s-a facut mai multe incercari pana a mers, insa cand sa le testez surpriza, a mers prima data faza scurta, insa faza lunga trageam de maneta se aprindeau cat timp era trasa si apoi s-a stins tot becul...
Mi s-a mai intamplat sa nu mearga faza lunga inainte din prima, facea un sunet de zici ca se rupe, la fel si la semnalizare uneori.
Cateodata se aprinde faza scurta din prima, insa cand ii dau faza lunga se stinge becul complet. Daca tin tras de maneta faza lunga functioneaza si daca ii dau drumul imi stinge becul.
Acum ce-i care mi-au montat farurile si becurile mi-au zis ca e din blocul de lumini, acum ma gandesc ca poate au rupt vreun fir din greseala si poate nu e din maneta, insa la cum am vazut si eu ca merge maneta tind sa ii cred.....
*



QUOTE(Gabi813 @ 17 Dec 2022, 22:12)
Am vorbit si cu un electrician si mi-a zis ca e din blocul de lumini,....
*



QUOTE(Gabi813 @ 17 Dec 2022, 22:58)
Nu stiu daca a afectat sau nu ceva, insa mufa aia H4 de intra in acei 3 pini de la becul H4 era inexistenta pe o partea si avea doar papuci aia care se conecta fiecare separat in bec, iar pe partea dreapta aveam mufa aia, doar ca un fir facea mereu figuri si nu mai mergea faza scurta si imi dadea in bord faza scurta + lunga.
Acum am observat cu mult timp inainte ca faza lunga cateodata mai facea figuri, in sensul ca nu o lua, facea un clanc mare si la fel si la semnalizare cand trebuia sa revina de ziceai ca se rupe.
Acum spre exemplu daca dau faza lunga doar jumatete de cursa si dupa incerc iara se blocheaza maneta...
*



PS: @ torquemada up.gif aplauze.gif

This post has been edited by Gil26: 18 Dec 2022, 09:42


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 18 Dec 2022, 13:17
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Ia un bloc de lumini de la dezmembrari si ia si mufa lipsa


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi813
post 19 Dec 2022, 23:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




S-a rezolvat prin inlocuirea blocului de lumini.


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:20
Forum Renault