DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se opreste motorul in mers, la calcarea ambreiajulu

tiby_med
post 20 Dec 2022, 11:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 January 17




Salutare. Va rog ajuta-ti-ma!

De cateva luni am o smucitura, in mers, cand las acceleratia sau cand o ating din nou, e mai puternic pe la 60km/h, in a 3-a si a 4-a, dar e prezent si in celelalte viteze. E ca si cum ar taia dintr-o data gazul... am schimbat tampon motor antibalans, dar nu s-a rezolvat.

A doua cea mai mare problema e ca se opreste motorul, in mers, daca calc ambreiajul, de exemplu cand vreau sa schimb sau ma apropiu de o intersectie.
Uneori doar pica dintr-o data turometrul in 0 si tremura motorul si isi revine, alteori se opreste de tot. In ultima vreme se opreste tot la a doua intersectie...
Cu cat sunt in turatii mai mari, cu atat probabilitatea mai mare sa se opreasca, la apasarea ambreiajului.
Daca reusesc sa scad turatiile aproape spre relanti, inainte sa calc ambreiajul, nu se mai opreste.
Nu stiu daca cele doua probleme au legatura una cu cealalta...
Masina Logan MCV 2011, 1.5 dci, 88 hp, euro 5.
Am fost la Dacia service dar nu i-au dat de cap.
Am resoftat ECU, nu s-a rezolvat.
In alt service am schimbat regulatorul de presiune combustibil.
In service mi s-a recomandat reconditionarea injectoarelor, insa nu as arunca banii degeaba...
Am sunat la doua ateliere de reconditionat injectoare (Zalau si Buzau) si mi s-a spus ca fenomenul nu ar fi de la injectoare.
Are cineva, va rog, vre-o idee ce poate fi?
Multumesc!


--------------------
Dacia Logan MCV PH2 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 20 Dec 2022, 14:36
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ți-au verificat presiunea combustibilului înainte să schimbe senzorul, sau macar valorile citite de asta înainte și după schimbare?
M-aș uita la MAF, la senzorul de presiune de supraalimentare, și la comanda motorașului clapetei.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Dec 2022, 16:32
Post #3


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cand se comite defectul, are vreun defect pezent ECU? Pentru a vedea ce se intampla ar fi utila o inregistrare de parametri cu clip sau DDT. Dar e clar ca ai nevoie de unul care stie ce sa faca cu etsterul de diagnoza, in ce oras esti?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiby_med
post 24 Dec 2022, 23:02
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 January 17




Imi pare rau, nu primesc notificare de raspuns nou...
@tatabobu, se tot uita intr-un laptop, nu stiu la ce se uita...
Mi-a schimbat regulatorul de presiune, nu senzorul...

@einstein1984, prima data am fost la Dacia, iar electricianul de acolo, a dat o tura cu masina, cu mine, cu testerul conectat, verificand mai multe date, dintre care si un grafic, si a spus ca e totul in regula, ECU cat cere, atat a si primit, cele doua grafice fiind aproape identice. Alte erori nu a gasit. Apoi a controlat partea electrica o zi de lucru si nu a gasit nimic...
Apoi dupa asta, am resoftat ECU.
Apoi in alt service mi-a fost schimbat regulatorul de presiune combustibil, apoi mi s-a recomandat reconditionarea injectoarelor... Totusi, astea fiind scumpe, nu m-as arunca doar de dragul incercarilor...
Sunt din Medias.
E foarte aiurea ca nu este un loc unde sa mergi, si sa iti poata spune ce are masina si ce e de facut, in loc sa te puna sa schimbi piese rand cu rand, pe banii tai... sau daca au schimbat vre-o piesa, si nu a fost aia, sa iti puna piesa originala inapoi, fara costuri in plus...

This post has been edited by tiby_med: 24 Dec 2022, 23:18


--------------------
Dacia Logan MCV PH2 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:23
Forum Renault