DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> avans si consum..

AAlpine1
post 17 Jan 2007, 09:13
Post #31


Nothing Beats Cubic Inches !!!


Group: Members
Posts: 833
Joined: 7 February 04
From: Drumul Taberei Customs




daca e frig afara si nu ai carton in fata la radiator mai "da in nas" din cauza frigului...
mai schimba platina, regleaza carbu, regleaza tachetii......


--------------------
. . .
929y

ma urmareste vis-a-vis :))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 17 Jan 2007, 09:25
Post #32


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Da cred ca ai dreptate ... o sa pun carton ... ca restul am reglat ... platina este noua ... carb este reglat ... tachetii nu se aud deloc ...(am fost la mecanic si mi-a spus ca nu se aud deci merg ok...)


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 18 Jan 2007, 11:18
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(valentin_carlan @ 17 Jan 2007, 00:19)
[...]ce inseamna:'bate avansul?'(din cate am inteles din context la viteze/turatii mari...) cum se simte in mers sau ce ar trebui sa se intample?
din cate am citit mai sus probleme din cauza unui avans mare nu sunt, decat consum putin mai ridicat si detonatii pe teaza(in caz cand e vizibil de mare)... este si altceva ce ar putea afecta mototrul in sine sau mersul rotund al acestuia?
*


1. Exista doua notiuni: "zbor de platine" = la turatii mari datirita vitezei/impulsului aplicat de cama pintenului arunca platina mobila mult, aceasta nerevenind in pozitia "inchis" pina ce cama urmatoare ajunge in dreptul ei. Ca urmare platina va sta deschisa , scinteile vor fi ratate.
Bataia de avans:
Amestecul arde in cilindru intr-un timp (1-1,8 ms, functie de dozaj, comprimare, etc).
Pentru asta se aprinde amestecul INAINTE de PMI cu atitea grade cit ar fi necesar pentru ca arderea completa a amestecului sa se finalizeze la PMI. Daca aprinderea se face mai devreme de acel punct, amestecul va arde complet INAINTE de PMI, presiunea gazelor facind ca pistonul sa antreneze biela in cursa de coborire in timp ce manetonul e in urcare. E ca un impact frontal intre doua autovehicule mergind in sensuri opuse-lovituri violente care genereaza un zgomot ascutit. De aici se deduce:
2. Mersul cu avans mare genereaza in timp [mai lung sau mai scurt] deteriorari ale mecanismului motor, tasari de cuzineti, etc. pe linga rateurile de rigoare, consum marit, etc.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 21:49
Forum Renault