DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> preluare terasa...

zax
post 29 Feb 2008, 16:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




as vrea sa preiau o terasa de la asociatia de locatari... Cum fac asta? A mai facut cineva asa ceva? Cum se poate face, din punct de vedere legal, astfel in cat fiecare proprietar sa-mi cedeze (sau sa-mi vanda) bucatica lui de terasa si eu sa ma aleg cu un act prin care sa devin proprietarul acelui spatiu?

multumesc.

PS: vorbim de terasa (sau acoperisul) unui bloc de locuite construit inainte de '89.

This post has been edited by zax: 29 Feb 2008, 16:21


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Feb 2008, 16:37
Post #2


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Pai teoretic se poate, trebuie ca fiecare proprietar sa-ti vanda cota lui parte din terasa prin act notarial, dar practic e imposibil(sau aproape) pentru ca vei gasi cu siguranta pe cineva care sa se impotriveasca(cu un motiv obiectiv sau nu). Vorbeste cu toti si daca sunt de acord trebuie sa mearga toti la un notar si sa semnati actul de vanzare cumparare.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 29 Feb 2008, 19:50
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




acceptul proprietarilor e deocamdata cea mai mica problema.

Problema este ca nu stie nimeni cum sa fac sa ajung in posesia unui act de prorietate oficial. Mai exact un act care sa apara si la cartea funciara. Si cred ca mai trebuie cumva modificat si contractul pe care il au prorietarii. Acolo scrie ca fiecare are o cota parte din spatiile comune. Eu daca iau terasa o mansardez si in cazul asta mai apare 1 proprietar (sau mai multi) si atunci se schimba cota parte a fiecaruia din spatiile comune. Stiu ca prin alte orase s-au facut asemenea mansardari. Poate stiti pe cineva care a facut asa ceva si cum s-a intamplat acolo. In Bucuresti nu stie nimeni cum se face. Am intrebat la Cartea funciara si au ridicat din umeri.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Feb 2008, 20:22
Post #4


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Acceptul proprietarilor este cea mai mare problema. Dupa ce semneaza toti in fata notarului nu mai e o problema, dar pana atunci...In legatura cu etapele intreaba un notar si intre timp studiaza legea asociatiilor de proprietari.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 29 Feb 2008, 20:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




am intrebat si notar.... a mai ramas sa ajung la un expert cadastral (acolo m-au trimis cei de la cartea funciara)... Cu acordul proprietarilor nu e o problema, il am verbal, problema este sa aflu exact cum este cu spatiile comune caci degeaba am acordul unui proprietar, chiar si notarial, daca nu apare in contract pot avea probleme mai tarziu cand acest prorietar vinde si vine altul... care nu si-a dat acordul. Eu nu vreau sa-mi cedeze spatiul spre utilizare ci sa mi-l vanda si atunci trebuie (cred) modificat si in contractul lui ca acel spatiu nu ii mai apartine.

mai e si problema ca nu s-a facut asociatie de proprietari e asociatie de locatari iar eu trebuie sa ma grabesc pentru ca 3 apartamente sunt detinute de o firma care in 2 - 3 luni vrea sa se mute si atunci voi avea 3 proprietari noi pe care sa-i conving

PS: ai idee de unde pot lua legea aia? Cum se numeste?

Multumesc

This post has been edited by zax: 29 Feb 2008, 20:47


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 29 Feb 2008, 21:22
Post #6


Membru autentic


Group: Validating Reno
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Vezi atasamentul

Attached File(s)
Attached File  proiect_lege_proprietari.pdf ( 229.02k ) Number of downloads: 9


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 5 Mar 2008, 15:22
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




multumesc mult pt lege. ma apc sa o citesc.

astep in continuare parerea oricui a avut de-aface cu asa ceva.


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 22:06
Forum Renault