DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicAdd Video ReplayStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> [VIDEO] Pe autostrada.

Adrian_Solenza
post 10 Aug 2006, 19:54
Post #31


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Eu merg ca tataie pe drumuri... Nu vad unde e graba smile.gif
Serios acum, cand mi se pune pata, nu mi se pune pe Logan, ci pe astia cu Tir-urile!
La o adica, Loganu ala de 1.6, se tine binisor dupa 407 cu capace pe roti ( ala de 1.8 si 125 de cai tongue.gif ), cu tot cu ESP si Air-baguri ... Vrummm! Stai sa apara Logan de 107 cai, sa vezi atunci curse pe strasse! biggrin.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 10 Aug 2006, 22:55
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




La inceput cand a aparut Loganul am zis ca varianta de 1.4 e submotorizata, dar acum cand vad cum conduc unii zic ca mai bine puneau un 1.2 8v de 60cp varianta de top smile.gif Frate cum sunt unii merg aplecati pe partea dreapta, cu mana la ora 12, cu cealalta pe schimbator, cu basini in cap... si de ar fi numa atata dar conduc aiurea, fara experienta in ale covrigului, riscant pt ei si pt alti participanti la trafic.

Si eu in general sunt calm, conduc batraneste, imi place sa aud motorul la mers constant intre 1500-2000 rpm biggrin.gif Observ ca multi si-au deprins moduri hazardoase de a conduce, dar incerc pe cat pot sa evit pe acestia. Pana la urma cel mai important e sa ajungem cu masina unde ne-am propus, nu sa ne grabim.

Observ aproape in fiecare zi la stiri accidente produse de soferi care intra pe contrasens din diverse motive. Si eu intalnesc neispraviti din astia pe sosea si cred ca asta este motivul nr 1 de ingrijorare la ora actuala.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 11 Aug 2006, 08:48
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




de ex: mie mi se pare aiurea sa-i dai in goarna cand poti sa mergi linistit... mai vezi si frumusetile patriei... pe bune acum... sa pleci in concediu si sa mergi cu 180... pai d-abia or vedea pasagerii d-apoi tu ca sofer..... te interaba lumea la intoarcere : "Ce-ai vazut vasilica in cnocediu?" EL: Vrruuuuuummmmm - i-am depasit pe toti da-i dreaq ! biggrin.gif


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 11 Aug 2006, 10:27
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 11 Aug 2006, 11:15
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov





La noi in tara nu e mare diferenta daca mergi cu talpa la blana sau daca mergi linistit (a se citi legal). Fac foarte des drumul Bv - Iasi si retur.
Am facut si o estimare destul de precisa (destule drumuri ca sa-mi permit sa constat o medie). Cand mergeam cu pedala la "jugulara" (~140 - solenza, deh) si in localitati cu (~ mi-e rusine sa scriu, dar nu mai fac) ajungeam cam in 5 ore si 20 minute. Cand am reusit sa merg legal (max + 10Km/h peste lege) am ajuns in cca 6 ore.
Pentru 40 de minute eu zic ca nu merita stresul si pericolul la care ma expuneam.
Cand o sa fie autostrada care sa nu intre in localitati (sper sa-i duca capul pe astia sa nu o bage prin localitati tongue.gif) o sa mai vedem...


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 11 Aug 2006, 13:39
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




Cred ca pe drumuri lungi, cel mai important e sa mergi constant... nu acu 80, apoi 140, apoi 100, apoi 40..... e penibil smile.gif


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 11 Aug 2006, 23:01
Post #37


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




QUOTE(NoDacia @ 11 Aug 2006, 15:39)
Cred ca pe drumuri lungi, cel mai important e sa mergi constant... nu acu 80, apoi 140, apoi 100, apoi 40..... e penibil smile.gif

Corect. Maine ne luam elicoptere. Mama lor de DN-uri. tongue.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 12 Aug 2006, 10:42
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




QUOTE(Bliss @ 11 Aug 2006, 23:01)
Corect. Maine ne luam elicoptere. Mama lor de DN-uri. tongue.gif
*


nu ma refeream neaparat la diferentele de viteza datorate traficului sau altor conditii ... ci datorita unui morcovel in fundul soferului care-l face sa mearga ba prea tare..... ba prea incet.... adica ba se concentreaza la viteza mare ... ba cade in lene la o viteza mai mica... am cunoscut si eu asemenea persoane si mi se par penibile... se enerveaza pe unu ....pac 140-150..... dupa ce urla lumea la ei se linistesc la 80 ( nici macar 90 )..... nu au o liniaritate in condus !


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Aug 2006, 04:59
Post #39


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




AMW, de multe ori astfel de faze se intampla din cauza numarului de inmatriculare. Esti cumva provincial?

This post has been edited by A l e x: 6 Aug 2013, 01:33


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 13 Aug 2006, 09:20
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




In situatii de genu asta e mai bine sa ai o gagica in dreapta ca sa pe ce sa iti concentrezi atentia, decat sa dai atentie oamenilor de genu astuia cu 206. Eu cand am din astia in spate mai accelerez un pic ritmul dar nu mult, sa puna cate avarii vrea si sa imi dea flashuri pana isi arde becurile, treaba lui, eu am o depasire de facut in ritmul meu.

Si mie mi se par destul de corecti bucurestenii in orasul lor... Si eu sunt student si cand ma vad cu nr de AG parca au vazut pe dracu... Bine ca si in Pitesti cand vin din astia cu nr de B sunt pericol public, toata strada e a lor. Sau probabil ca soferii care comuta dintr-un oras in altul sunt cei mai nesimtiti, si de aici obiceiul cu claxonatul soferilor neautohtoni.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Aug 2006, 10:15
Post #41


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Despre bucuresteni, sunt atat de multi ca nu-i putem generaliza printr-un singur stereotip.

This post has been edited by A l e x: 6 Aug 2013, 01:34


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoianco
post 13 Aug 2006, 15:48
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 5 November 04




Fie ca soferul este Bucurestean sau NONBucurestean are aceeasi sansa sa fie bun sofer sau idiot. Consider ca procentul se pastreaza. Pe de alta parte, ca si in cazul Loganistilor, nr. Bucurestenilor la volan este mai mare decat decat al soferilor din celelalte judete deci nr net al "idiotilor" bucuresteni la volan este mai mare.

Nu trebuie totusi uitat ca multi soferi care nu cunosc Bucurestiul sunt ceva mai "lenti" in traficul Bucurestean asta iritand ceilalti participanti la trafic. Totodata aroganta unor soferi Bucuresteni egaleaza si chiar depaseste uneori necunostinta celorlalti.

Din proprie experienta pot spune ca pana si Politia Romana face discriminari cand vede nr de inmatriculare. Cu B nu am mai fost oprit de... ani... pe cand umblam cu nr de provincie... desi masina era 100% OK atunci ca si acum...


--------------------
Dacia Logan PRESTIGE 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 13 Aug 2006, 17:45
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Mai nou politaiu nu te poate opri fara motiv.

@alexav f bine ca nu i-ai dat atentie atunci biggrin.gif

This post has been edited by diesel_power: 13 Aug 2006, 17:45


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicAdd Video ReplayTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 04:18
Forum Renault