DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bucse bara de torsiune

cristi_supernova
post 19 Jan 2012, 21:55
Post #1


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




De curand am ramas fara bucsele de la bara de torsiune, adica nu le mai am deloc, se freaca fier pe fier. Se aude ingrozitor parca as fi o trusa de scule asa se aude in mers si vroiam sa imi pun altele, dar cum nu ma pricep deloc la mecanica am intrebat pe cineva daca este greu si mi-a spus ca trebuie cu nu stiu ce presa, acum nu prea cred, uitandu-ma la ele nu pare mare greutate, dar de cine stie. Este greu? Care ar fi pasii?


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 19 Jan 2012, 22:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




nu trerbuie nici o presa, dar cred ca trebuie masina suspendata de fata pt a fi mai usor si asa sa sti ca nu-i usor sa le schimbi, mai ales ca bucsele din interior sunt fixate cu o clema si un surub cu piulita, piulita nu este prinsa de nimic si este si in spate tabli unde vine prinsa si o sa ai nevoie de o cheie mai speciala, ma rog nu speciala dar mai specializata sau improvizata incat sa poti tine contra....ma rog nu stiu daca ai inteles ceva, eu iti recomand sa mergi la un servis.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_supernova
post 19 Jan 2012, 23:16
Post #3


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




Multumesc! Vroiam sa vad cat de complex e pentru ca astia la service ma curata de bani. O sa incerc maine sa vad ce pot face, daca nu o sa ma duc la service. Mai pot circula cu masina asa, fara bucse? Eu am mai facut cam 600 km fara ele, dar acum trebuie sa plec la Brasov, deci o sa fac cam 300 de km pe un drum cu multe curbe si gauri. Pot merge cu ea asa?

This post has been edited by cristi_supernova: 19 Jan 2012, 23:16


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 20 Jan 2012, 09:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




Nu e mare complexitate,dar iti trebuie multa rabdare.Colegi de pe forum spuneau ca e bine de schimbat acele bucsi cu rotile pe pamant(eventual daca ai canal,pentru ca altfel nu incapi sub masina).Ai nevoie de chei fixe(10-11-12-13 parca),niste tubulare(tot 11-13),crichet+2 prelungitoare si sa mai ai la indemana un levier.Pui mai intai bucsile de la jumatate.Spor la lucru!Daca mai e ceva de adaugat sau daca am spus ceva gresit,rog colegii sa completeze/corecteze!


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_g
post 20 Jan 2012, 09:32
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 21 November 05
From: Targoviste




Uite un tutorial, daca stii franceza, dar pozele sunt elocvente : http://www.megane-france.net/xoops/modules...m.php?itemid=86. Iti trebuie chei de 13 ( tubulare, fixe, inelare si un levier).


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - B-20-PFU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_supernova
post 20 Jan 2012, 22:30
Post #6


Membru Dacia Club!


Group: Members
Posts: 344
Joined: 5 August 08
From: Pitesti/ Brasov




Multumesc pentru sfaturi! Am reusit azi sa le schimb, nu a fost foarte greu. Am gasit o rampa doi prieteni mai priceputi biggrin.gif. Mi le-au schimbat destul de repede cam intr-o ora pentru ca au avut ceva de furca cu suruburile foarte oxidate, unul dintre el s-a si rupt. Am avut nevoie de un crichet, o tubulara si o fixa de 13 si de un levier si cam atat.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Drumuri bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 14:43
Forum Renault