DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Imbunatatiri acceleratie si consum, Pentru user-ul obisnuit de DACIE

Liviu-Ioan
post 14 Jan 2006, 18:25
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 January 06




Eu am pus o aprindere" tranzistorizata" si o flansa cu fante pt. turbionare
si se pare ca se imbunatateste ceva in functionarea motorului
si consum. rolleyes.gif


--------------------
Dacia Dacia Super Nova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 15 Jan 2006, 22:14
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Ma gandesc sa pun doua (2) flanse (elica) pt turbionare.Le am in dotare si am sa incerc acest experiment.Desi nu cred ca o sa obtin ceva totusi am sa incerc. smile.gif Revin cu post si va zic ce "nu am obtinut" smile.gif) smile.gif)


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosh
post 15 Jan 2006, 22:58
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 6 December 05




studiati manual de reglare carburator solex (clapete, de ce da in nas la accelerare, reglaj surub amestec si surub aer, asta din urma e invers decat o stiam):

http://www.190slgroup.com/tech/images3/solex.pdf

dupa care mai lamuriti o data ce fel de carburator avem la dacie, cu surub de aer sau de cantitate amestec:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=17479

studiindu-le pe cele doua am inteles ca obisnuim sa le reglam invers (insuruband si apoi desuruband, cand de fapt in cazul surubului de amestec trebuie desurubat, apoi insurubat si niciodata prea strans).


--------------------
Dacia Break - B-47-AUI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 16 Jan 2006, 10:15
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Sint doua situatii total diferite, de aceea si reglajul e diferit.

Editat: Da, acel surub de pe Carfil este de amestec, cel de aer fiind substituit de pozitia clapetei-atentie, sa nu treaca in zona de progresiune.

La Solex, unde sint doua suruburi, cel de amestec asigura amestec la limita emisiei legale de CO(si acolo exista acea "duza"), cel "de aer" - ca un glont la unele asigura tot amestec, dar mult mai sarac, din el facindu-se reglajul turatiei de relanti. La aceste carburatoare (Solex PIC(T) XX) se specifica: surubul de pozitionare a clapetei se apropie pina atinge usor dupa care se stringe 1/4 ture, prin asta asigurind NU curgerea ci EVITAREA atingerii de catre obturator a corpului carburator-se evita formarea "amprentei" obturatorului in corpul din "zamac"

This post has been edited by diaconuliviu: 16 Jan 2006, 12:41


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 18 Jan 2006, 14:30
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




Avand un delco de rezerva m-am zis sa incerc si eu faza cu schimbarea arcului de la capsula.
Rezultatele partiale(nu am facut decat vreo 80km in configuratia noua), sunt promitatoare.
Urmeaza sa pun si supapa si va tin la curent.
Oricum sfatul meu e sa incercati ca nu aveti ce pierde, modificarea se face in maxim jumatate de ora si daca nu va place puteti reveni oricand la configuratia initiala.


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hadrian_
post 21 Jan 2006, 19:55
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 05




Pt ceacu....eu zic ca stiu asa cate ceva despre carburatorul de dacia,dar efectiv nu am inteles cum se face reglajul nivelului din camera de nivel constant.Poate mai poti explica odata,inclusiv ceeste acel plan inclinat de care pomenesti.
Eu sunt din Brasov,am fost odata cu carbul la Carfil,asa sa nu zic ca nu am fost,pt 150000-anul trecut am stat elegant fara s afac nimic si a fost ok.La sfarsit l-au pus pe stand,dar oricit am incercat sa inteleg ce se face acolo,nu am putut.Nici ei nu stiau ce si cum,doar cam ce trebuie sa arate aparatul ca sa stie ca carbul e ok.Din ce am vazut,cam toate sunt ok.Dar rezultatele d epe masina nu spun la fel.Asta e.INteresanta discutia cu fanta din clapeta...


--------------------
dacia 1 - 16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luk67
post 29 Jan 2007, 18:41
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 25 January 07




daca vrei sa ne impartasesti secretul ........, te rog


--------------------
dacia nova 1998 gt - vl 67 luk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shumy
post 26 Mar 2007, 00:11
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 23 March 07




salut
imi poate explica cineva ce trebuie sa ii fac la un motor de 1400 sa imi consume cat mai putin?cum trebuie sa il reglez?


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nu_stiu
post 26 Mar 2007, 01:13
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 16 March 07
From: Mizil




puneti un motor de 1100 sau gpl tongue.gif


--------------------
bmw 320 2000 - PH 06 ANI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shumy
post 26 Mar 2007, 01:53
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 23 March 07




nu vreau sa il schimb ci doar sa il reglez calumea:P


--------------------
Dacia Solenza 1.4MPI 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nu_stiu
post 26 Mar 2007, 02:13
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 16 March 07
From: Mizil




citeste topicul cap coada si vei vedea cum


--------------------
bmw 320 2000 - PH 06 ANI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
șoferistul
post 26 Mar 2007, 07:00
Post #72


excesul de combustibil dăunează grav sănătății


Group: Members
Posts: 370
Joined: 19 June 06
From: București




flanșa de turbinonare vara nu are nici un efect și iarna aruncă pe pereții reci ai galeriei benzina pulvarizată care condensează. Carburatorul tocmai pe acest principiu lucrează, dar face amestecul laminar. Curgerea gazelor trebuie să fie laminară și nu turbionară.


--------------------
Dacia Logan Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
n3m0
post 26 Mar 2007, 17:25
Post #73


Membru sadic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 3 February 07
From: Campina




QUOTE(nu_stiu @ 26 Mar 2007, 01:13)
puneti un motor de 1100 sau gpl  tongue.gif
*



Parca pe GPL consumul este mai mare din cate stiu. Sau gresesc?


--------------------
Dacia,Toyota Avensis L 1998/2007 - PH-04-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rolly
post 26 Mar 2007, 22:56
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 10 August 04
From: Alba




""Parca pe GPL consumul este mai mare din cate stiu. Sau gresesc? ""

Da bre, dar GPL e 1/2*benzina la pret....


--------------------
Dacia 1310 berlina 1985 - AB 03 NDR
Suzuki Ignis 4x4 VVT 2007 - AB 86 NDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Mar 2007, 08:30
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(șoferistul @ 26 Mar 2007, 07:00)
[...]Carburatorul tocmai pe acest principiu lucrează, dar face amestecul laminar. Curgerea gazelor trebuie să fie laminară și nu turbionară.

Ba tocmai turbionara, pentru o evaporare mai buna.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghiccy
post 27 Mar 2007, 10:29
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 9 June 05




exista elica d-asta si pt injectie, intreb si io...???


--------------------
DACIA BERLINA 1.4 Li - B 84 RNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 27 Mar 2007, 10:44
Post #77


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




a observat careva ca atunci cand ai membrana sparta de la servo consuma mai putin?
explicatia e logica.....trage aer si amestecul de carburant devine mai bogat in aer si mai sarac in benzina.
pe vremea cand mergeam cu berlina lu' taicamiu am inlocuit flansa de pata calda de sub carburator cu una model mai nou care avea inca un stut in plus pt. servo in care am montat o electrovalva cu un micut filtru de aer actionata de un buton pe bord in momentul cand vroiam sa consum putin.
dezavantajul era ca nu prea puteam s-o folosesc in oras pt ca tragea greu, in schimb afara scoteam consum de 5,5%.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai1677
post 27 Mar 2007, 11:42
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.369
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti




Lucrez si la varianta pt injectie, elica, uis, turbon. Dupa ce rezolv alte probleme mai strigente (pivoti, amortizoare), ma ocup si de acest proiect.

This post has been edited by mihai1677: 27 Mar 2007, 11:42


--------------------
Renault 5 Campus, Hyundai Sonata, 1988 / 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 27 Mar 2007, 11:58
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(MIH @ 27 Mar 2007, 10:44)
a observat careva ca atunci cand ai membrana sparta de la servo consuma mai putin?
explicatia e logica.....trage aer si amestecul de carburant devine mai bogat in aer si mai sarac in benzina.
pe vremea cand mergeam cu berlina lu' taicamiu am inlocuit flansa de pata calda de sub carburator cu una model mai nou care avea inca un stut in plus pt. servo in care am montat o electrovalva cu un micut filtru de aer actionata de un buton pe bord in momentul cand vroiam sa consum putin.
dezavantajul era ca nu prea puteam s-o folosesc in oras pt ca tragea greu, in schimb afara scoteam consum de 5,5%.
*


1.Nu, explicatia consta in aceea ca reglajul e facut bogat, prin acel "aer fals" amestecul redevenind corect.
2. Acea flansa calda cu stut in plus e modelul nou, cu "duza" in ea, recte un orificiu de 2 mm; in cazul asta daca se inlocuieste acea flansa la o masina mai veche, se obtureaza si stutul din galerie iar furtunul aferent se monteaza in stutul de pe flansa FARA duza din plastic.
Deci, acel stut nicidecum nu e pentru servo, acela avind stutul pe galerie.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razv_an9
post 27 Mar 2007, 13:17
Post #80


Mandru Posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 February 05
From: Galati




bun.. scurt si la obiect ..a mai incercat cineva ce a facut ceacu ? Ce a explicat in primele cateva posturi, lungi ? se merita ?
Se pot face si de un sofer incepator in ale mecanicii ( asa ca mine :-" ) in ceea ce tine de chestii de finete ? ( gen faza cu pilirea clapetei de acceleratie )
Nu dati cu paru` .. incerc sa invat ..


--------------------
Dacia Logan 2008, Laureate
"Reality is wrong. Dreams are fa real " Tupac Amaru Shakur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 28 Mar 2007, 16:44
Post #81


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(diaconuliviu @ 27 Mar 2007, 11:58)
1.Nu, explicatia consta in aceea ca reglajul e facut bogat, prin acel "aer fals" amestecul redevenind corect.
2. Acea flansa calda cu stut in plus e modelul nou, cu "duza" in ea, recte un orificiu de 2 mm; in cazul asta daca se inlocuieste acea flansa la o masina mai veche, se obtureaza si stutul din galerie iar furtunul aferent se monteaza in stutul de pe flansa FARA duza din plastic.
Deci, acel stut nicidecum nu e pentru servo, acela avind stutul pe galerie.
*



din pacate trebuie sa te contrazic si la punctul 1 si la 2.
1.reglajul carburatorului nu are nici o legatura cu aerul fals pe care il dadeam pt ca carburatorul a fost reglat pe banc.
2.gaura pe care o aveam io in flansa era de 4-5mm era acea flansa care se punea la cei care isi montau servo si nu aveau in admisie stutul dar io ii dadeam aer printr-un orificiu de 2 mm.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Mar 2007, 07:29
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Mai, draga, acea flansa calda nu a fost construita pentru servo ci pentru inlocuirea duzei de pe furtun, mult mai usor obturabila cu calamina sau muci.
Acea gaura e de 4-5 mm in stut, dar daca te uiti in partea circulara a flansei vei vedea ca e de 2 mm. Ca se poate mari la 5 mm, alta poveste. Pentru servo se practica orificiu filetat in galerie pe care se monteaza stutul din Al specific.
Pentru partea de carburatie, ai facut un test de noxe sa vezi cum e amestecul? Te convingeai ca amestecul e mult prea bogat. Sau, poate filtrul de aer infundat.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 29 Mar 2007, 10:33
Post #83


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Mai, draga, sa zicem ca ai dreptate in ceea ce priveste orificiul de 2mm nu de alta dar daca tragea aer printr-un orificiu de 4-5 mm motorul nu mai functiona(logic nu?).nu acest amanunt era important!!
da am facut test de noxe, dar cel mai bun test a fost consumul care repet nu trecea de 5,5l/100km in afara(berlina 1993,motor1,4,cutie 5 viteze)la viteza medie 80-90km/h unde in localitati 60 in afara localitatiilor 110-120 km/h.
am mers cu acest artificiu 5 ani!!!!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Mar 2007, 10:48
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Partea de servo se alimenteaza prin stut de 4-5 mm si motorul nu se opreste, pentru ca servo este etans.
Apoi, prin definitie un Carfil e "putin cam inecat" mai ales la relanti; si nu numai Carfilul.
Pentru ce crezi ca ne dam de ceasul cenzurat cu UIS, elica, turbonator, EEBIO, etc?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 29 Mar 2007, 11:21
Post #85


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




n-ai inteles .....ca sa intelegi scoate in timpul mersului furtunul de la servo din admisie sa vezi ca se opreste......(pt ca orificiul este de 4-5mm)
sau fa ce am facut io, adica pune-ti un teu pe furtunul care duce spre servo(daca nu ai o flansa calda) in care fa-i un orificiu de 2 mm atunci motorul v-a avea surplus de aer rece care v-a intra in admisie odata cu amestecul deja creeat in carburator in acest moment motorul se v-a subtura, v-a pierde din putere deci nu poti merge asa.
io ca sa pot pleca de pe loc am montat o electrovalva care o deschideam dupa ce eram lansat si bineinteles o inchideam in depasiri.

dar este mult mai bine de montat pe flansa pt ca stutul este situat la mijlocul motorului iar stutul de la servo este situat in dreptul pistoanelor 1 si 2 si automat cele 2 pistoane vor avea amestecul mai sarac decat celelalte 2 (3 si 4) .


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 29 Mar 2007, 11:47
Post #86


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Curios ca la mine este chiar la mijloc ....(stutul de servo)


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 29 Mar 2007, 11:48
Post #87


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




chiar ca curios smile.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 29 Mar 2007, 13:05
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(MIH @ 29 Mar 2007, 11:21)
[...]

1. Am flansa calda cu UIS;
2. acea toba servo, repet, este etansa, singurul moment cind amestecul la 2 se modifica putin fiind cel in care se calca frina si/sau se elibereaza; saracire apare in cazul in care se sparge membrana sau se defecteaza acea garnitura de etansare tija frinare, sau supapa disc, ma rog, locuri de insinuare aer fals. Pe mine unul nu ma deranjeaza mica modificare de la 2, nu se mai simte deja, scaderea de turatie fiind doar de la suplimentul de putere "supt" de cei 42 W ai stopurilor.

Apoi sa ne intelegem: un amestec prea sarac nu aduce cu sine economie de carburant ci "economie" de putere; ca urmare consumul creste; faptul ca tie iti scade prin aportul ala de aer la turatii medii din ce inteleg(cu valva aia deschisa dupa atingerea unei turatii) arata ca acel carburator dozeaza un amestec mai bogat decit ar fi necesar. Asta s-ar rezolva [si] cu un alt emulsor, de alta forma/profil/curba dozata. Dar, ce te faci cind trebuie sa iesi dintr-o depasire?
Stiu, nu te bagi in ea smile.gif.
Aici e vorba de compromisuri, unele mai riscante, altele mai putin riscante.
@mihai0070: esti sigur ca ala e stutul "dedicat" servo sau cineva ti-a pus flansa noua, mutind traseul furtunului cu duza din stutul initial care e...pe centrul galeriei, montind in el furtunul servo?


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MIH
post 29 Mar 2007, 16:48
Post #89


membru


Group: Members
Posts: 238
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




incet incet incepi sa vi de acasa si sa ne intelegem....
referitor la depasiri am scris ceva mai sus
"am montat o electrovalva care o deschideam dupa ce eram lansat si bineinteles o inchideam in depasiri"
hai sa te intreb ceva:
daca amestecul in carburator este bogat (multa benzina) si vii cu un aport de aer ce se intampla cu turatia motorului? nu se tureaza?
acea valva care am montat-o este sub clapeta tine cont...mai gandeste-te.




--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4/ex.Dacia Sport Coupe 1.6 - - B-85-MIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghedracu
post 29 Mar 2007, 17:18
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 965
Joined: 5 May 06




ceacu pare sa fi imbunatatit cumva alimentarea motorului, dar este intr-adevar greu de urmarit ce a facut. Eu nu inteleg ce este UIS de exemplu, celelalte dispozitive mi le imaginez. Poate explica cineva pe scurt.

O explicatie necesara e stabilirea nivelului in CNC din care n-am inteles mare lucru. Faptul ca nivelul e foarte jos inseamna ca amestecul e spre sarac dar nu stiu exact ce emulsoare ai tu, ca sa pot sa comentez despre efectul asupra lor. Compensatorul de aer e si el important de cunoscut aicea, caci combinatia celor doua afecteaza mersul in sarcina, adica nu numai, de fapt tot timpul.

Ceea ce ai facut cu fluturele acceleratiei e o idee folositoare, intr-adevar, progresia incepe mai devreme, ideea a fost folosita la concurenta cu gaurirea (calibrata) a fluturelui pentru a compensa intirzierea in sarcina tranzitorie. Asta am inteles. Minunea cu jicloarele din capac banuiesc ca are de-a face cu un circuit de rulare in sarcina constanta (prezent din constructie la carburatoare mai bune).

Eforturile tale cu dispersia benzinei in carburator sunt o idee buna, insa nu cred ca te ajuta la viteze mari ci doar la pornire poate cu motorul rece (in mod paradoxal). La temparaturi ridicate atomizarea benzinei e suficient de buna si amestecul e mai bine format asa ca devine mai greu de acceptat ca exista un impact al acelor adaosuri.

Cu jetul directionat lateral, spre perete nu prea cred ca e o idee buna in principiu dar cine stie ce particularitati imi scapa aici. Eu folosesc Webere si nici unul n-are jetul spre lateral. Asta pentru ca benzina trebuie atomizata, nu sa iasa jet. La apasarea moderata a acceleratiei, s-ar putea sa nici nu iasa nimic din pompa de sprit pentru ca se duce totul inapoi prin supapa de recirculare in cnc. La apasare rapida, da, obtii un jet, dar se presupune ca n-ar trebui sa ajunga pe fluture sub forma de jet (La Weberele mele, 32/36DGV, 40DCOE si Dellorto 40 DHLA, jetl trece la milimetru pe linga ax (paralel cu fluturele deschis la maxim), dar asta la rece. In mers, pina la fluture, benzina ar trebui sa fie atomizata deja. Nu stiu de ce dar parca suna foarte ciudat sa trimiti jetul in perete, e drept ca acesta fiind cald (la un motor in mers, mai cald decit aerul ce intra prin carburator) poate contribui la vaporizare-asta e singura explicatie pe care o gasesc succesului tau.


Una peste alta, sunt convins ca imbunatatind progresia si mersul insarcina partiala imbunatatesti consumul mai ales in oras unde majoritatea situatiilor sunt exact astea, pornit-sarcina partiala, relanti.

Foarte buna intentia subiectului, cred ca de asa ceva pot beneficia multi utilizatori citadini ai Daciei. Poate trebuie imbunatatita un pic claritatea explicatiilor, si probabil mai multe poze?

This post has been edited by Gheorghedracu: 29 Mar 2007, 17:22


--------------------
Renault 17 Gordini - RHJ 087
Legea limiteaza viteza, nu acceleratia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:33
Forum Renault