DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme biciclete, defectiuni, recomandari piese, tips & tricks

ccezar2004
post 7 Aug 2011, 11:44
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




exista vreun tutorial pentru asa ceva?... ca nu m-as duce sa dau banii pe ceva ce pot face si eu...


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serpico
post 7 Aug 2011, 11:54
Post #212


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 10 April 03
From: Timisoara




Vezi pe site-ul producatorului, au ceva manuale si materiale video.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 1.4MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 7 Aug 2011, 14:39
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




mersi... caut acum...

7 Aug 2011, 18:21:
cred ca am comis-o... am desfacut protectiile de praf de sus... am curatat pe acolo ce am putut cu o carpa... am dat cu degresant motorex.... si apoi cu dry lube motorex... parca e mai naspa acum... sad.gif

This post has been edited by ccezar2004: 7 Aug 2011, 18:21


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 8 Aug 2011, 18:14
Post #214


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Desfa piulitele de langa axul fata.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 9 Aug 2011, 20:22
Post #215


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




am inlocuit lantul cu un shimano I.G. aproape nou. M-au uimit doua lucruri. Uzura celui vechi cand l-am demontat, umarul de pe zale ce tinea bucsele la locul lor era ros, in unele locuri nici nu mai exista, iar lantul se intepenea icon_mrgreen.gif Odata montat lantul nou parca aveam alta bicicleta, vitezele se schimba la fix, nu imi mai sare lantul deloc la pedalier si pana si senzatia de pedalare e diferita. Chiar nu ma asteptam la asa diferenta happy.gif


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 22 Aug 2011, 08:49
Post #216


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Dupa doar 350km am facut pana. Am luat din Decathlon asa de test o camera cu gel. Pana am ajuns acasa si am schimbat-o s-a inserat si n-am mai testat bicicleta.

E ceva de capul lor? La o intepatura mica, precum am patit la camera originala, face diferenta? Umple gaura acel gel sau is 14 RON dati in plus degeaba?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 26 Aug 2011, 13:10
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(ccezar2004 @ 7 Aug 2011, 11:44)
exista vreun tutorial pentru asa ceva?... ca nu m-as duce sa dau banii pe ceva ce pot face si eu...
*





Furca trebuie desfacuta , curatat si uns arcul. Eu am un XCM de 2 ani deja si merge impecabil. De fiecare data l-am curatat si uns.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 2 Sep 2011, 20:31
Post #218


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Salutare. Proaspat intrat in acest club al biciclistilor de pe dc vin si eu cu o problema. De curand mi-am achizitionat un sistem de frana pe disc pt roata din spate de la Alhonga sau ceva de genu. Toate bune si frumoase l-am montat dar prima prob a si aparut. In chit a venit etrierul, discul de 160 mm si adaptorul care este tot de 160mm dupa montare suspriza discul atinge in partea de sus a etrierului, de fapt nici nu se pot strange suruburile pana la capat. Initial am zis ca este discul prea mare dar am pus mana pe subler si are 160.

Exista diferente de prindere de la un cadru la altul ? Daca ii pun un adaptor de 180 oare se va potrivi ? Sper ca am explicat destul de bine, multumiri anticipate.


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 3 Sep 2011, 07:02
Post #219


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Baga-i niste saibe.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 3 Sep 2011, 07:43
Post #220


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Nu merge nici cu saibe ca am incercat, am mai incercat si cu niste arcuri si tot degeaba ... O sa dau azi o fuga la magazinul de biciclete si ii cer vanzatoarei un adaptor asa de proba sa vad daca e mai ok sa nu il cumpar degeaba. Sper sa mearga, revin cu poze.


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 3 Sep 2011, 13:09
Post #221


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




revin cu curatatul si unsul furcii... am fost la un magazin sa caut vaselina pentru furca... am gasit nu stiu ce motorex la 85 de lei si nici nu era speciala pentru furca...

intrebare...trebuie un anumit tip de vaselina?... am gasit in carrefour la 15 lei juma de kilogram... abro... pentru "automotive"... aia de ce nu ar fi buna?...

multumesc


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 3 Sep 2011, 13:41
Post #222


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Am revolvat si cu frana pe disc, partial... Am fost la magazinul de biciclete dar nu aveau pe stoc ca sa dea comanda vine marti bla bla si unde mai pui ca era si 32 de lei si pe net gasesti la 25 cu tot cu transport in fine, am reusit sa il montez cu niste saibe sau cilindri mai degraba de la niste vechi saboti cu imbus, sunt niste cilindri cu o suprafata plata si una cu sanfren. Am folosi vreo 4 dalea si vreo 2 saibe normale si sa potrivit ceas. Prima data am pus mai multe saibe de diferite dimensiuni si se inclina etrierul la franare.
Placutele sunt ok dar nu imi blacheaza roata cu frana stransa la maxim. etrierul este reglat, cablul este strans si ok, discul nu are unsoare pe el. Ce ar putea fi ?
Nu am facu poze ca sa terminat bateria la tel.


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 7 Sep 2011, 10:07
Post #223


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




asta depinde de placute, de disc si inclusiv de etrier. primul lucru pe care il poti incerca este o degresare a discului


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 7 Sep 2011, 10:10
Post #224


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




In ultima vreme aveam un ticait atunci cand apasam cu putere pedala de pe partea dreapta.
Am strans angrenajul pe BB, si pedala pe bratul angrenajului insa zgomotul era inca prezent. Apoi, demontand pedala am observat ca bratul angrenajului parea sa fie usor frecat de pedala, exact langa filet.
Am uns zona cu vaselina si problema a disparut. Ciudata problema, verificati si acolo daca aveti acest tip de zgomot.
Atasez si schema deosebit de artistica. biggrin.gif



--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 8 Sep 2011, 14:25
Post #225


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Legat de franele mele si-au revenit singure, mai mult ca sigur a avut ceva unsoare pe disc si in timp sa ars si acum am frane brici dar alta problema ma streseaza... cand franez se aude un pacanit care provine de la etrier, nu mereu dar in 80% din cazuri. Nu e mare lucru dar ma streseaza de mor... mai noi s-au dus si placutele de frana... nu credeam ca tin doar atat de putin (aprox 1.5 saptamani si nu mai mult de 100 km folosite normal) a ajuns pe fier si scartaie de rupe, sper ca dupa schimbul de placute sa scap si de pacaneala aia.

Dupa mine frana asta pe disc e mai mult de fite si de look. Ma mancat in partea dorsala sa imi pun asa ceva. La vechiul de v-vrake de 50 ron max aveam niste frane belea, tinand cont ca bicicleta se oprea cu o matahala de 100 kg pe ea (eu)

Numai bine all !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Sep 2011, 17:34
Post #226


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Sunt doar de fite doar alea ieftine. Poti compara un v-brake de 50 de lei cu o frana hidraulica de 500. Frana mecanica bunicica e Avid BB5 si foarte buna, Avid BB7. Daca faci comparatie la pret egal, v-brake-ul e peste o frana disc cu toate dezavantajele franarii pe janta. Si eu am crezut ca franele pe disc la bicicleta n-au cum sa fie eficiente, dar m-am inselat. Pentru oras merita sa le ai doar cand ploua si se umple janta de maglavais, in rest, la munte, mai ales pe coborari, franele pe disc (bune) sunt mult mai eficiente.

Daca ti s-au tocit placutele probabil nu ai reglat bine si iti ating tot timpul pe disc sau se departeaza greu in timp. Daca nu le ai tocite egal, ai o problema de reglaj.

P.S.
Ieri, venind de la munca, era sa intru intr-un grup care traversa haotic, de fapt un copil s-a intors brusc dupa minge si am strans mai tare frana (la bicla de oras am doar un v-brake pe fata). Am facut un "stopie" involuntar de toata frumusetea. Stateam in sa si tot m-am ridicat juma de metru. Probabil eram obisnuit sa apas cu 120 de kile, acum mai am "doar" 100. Concluzia, un v-brake ieftin e destul de eficient...

This post has been edited by vis-a-vis: 8 Sep 2011, 17:35


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Sep 2011, 10:06
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(bolidu @ 8 Sep 2011, 14:25)
Nu e mare lucru dar ma streseaza de mor... mai noi s-au dus si placutele de frana... nu credeam ca tin doar atat de putin (aprox 1.5 saptamani si nu mai mult de 100 km folosite normal) a ajuns pe fier si scartaie de rupe, sper ca dupa schimbul de placute sa scap si de pacaneala aia.
*


Nu ai avut franele reglate corect si nu le ai nici acum . Nu ai cum sa tocesti placutele in 100 km nici daca acesti 100 km ii faci numai pe Transfagarasan ! Eu am cumparat bicla cu placutele originale Shimano XT metal , acum am peste 2100 km cu aceleasi placute si discuri si mai am peste 60% din placute , iar discurile abia se vad folosite ( cam 10% ) .
Ai mers cu rotile infranate datorita franelor nereglate , ai placutele organice sau alte probleme .
O matahala de 110 kg sunt si eu si , desi la fosta bicla schimbasem franele cu V-uri noi si mergeau f bine ( Alivio cu 32 ron bucata ) , pot spune ca aveau si ele o limita si un randament , iar de acolo pana cel al discurilor e mare diferenta . Totusi pot spune ca , decat frane pe disc proaste , mai bine V-uri de calitate .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 9 Sep 2011, 15:14
Post #228


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Mda asa era, franele nu erau reglate bine, le-am reglat eu dupa ureche. Am fost la un mos dasta care se pricepe la biciclete la recomadarea unui prieten,i-am zis fugi ma de aici ca ala stie sa repare pegas-uri nu dastea cu disc, am fost pana la urma i-am lasat bicla mosului si a reglat-o ceas, nu mai pacane si franeaza bine de tot, a ramas pe disc cateva urme de la reglarea incorecta dar nu este nimic. Urmeaza frana pe disc si pe fata dar asta dupa ce schimb si furca.

vis-a-vis cum ai scapat de alea 20 kg ?

Numai bine all !


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 9 Sep 2011, 15:18
Post #229


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(bolidu @ 9 Sep 2011, 16:14)
vis-a-vis cum ai scapat de alea 20 kg ?
*


Am trecut de la birou la saiba. Adica de la gestionar depozit la tamplar. Nu mai stau 8 ore pe zi pe scaun, ma fatai vreo 10 biggrin.gif
Mai am mers si cu bicla pana la munca si inapoi dar cred ca e irelevant, pt ca a fost destul de rar.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Sep 2011, 17:59
Post #230


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Oare cum e posibil ca, la decathlon, un banal set de suruburi 5x16 cu cap inbus (pentru prindere accesorii de cadru) sa coste 8,90 lei (deci 4,45 lei bucata), iar fix aceleasi suruburi sa coste la bricostore 5,60 setul de 8? (adica 0,70 lei bucata) huh.gif

Mai fura lumea, da' asta-i deja nesimtire.

(ps: am verificat, primele nu-s din argint)

This post has been edited by Markos: 24 Sep 2011, 18:00


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Sep 2011, 18:03
Post #231


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




La biciclete sunt suruburi de duritate mare, mai ales pentru disc. Alea sunt scumpe.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Sep 2011, 18:07
Post #232


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Fratioare, astea-s niste suruburi banale ca sa prinzi un rahat de cadrul bicicletei. Nu-mi spune ca-s din aliaj de titan cu argon, ca nu te cred wink.gif

QUOTE
INFORMAȚII DETALIATE
B'TWIN -  Conceput pentru fixarea unui suport pentru bidon și/sau a altor accesorii.
Compoziție:  Inox.


This post has been edited by Markos: 24 Sep 2011, 18:08


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Sep 2011, 18:08
Post #233


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mi se pare ca-s din inox...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Sep 2011, 18:09
Post #234


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Pai din inox sunt si cele din brico.

Ma rog, da-i naibii cu suruburile lor de 5 lei mad.gif

This post has been edited by Markos: 24 Sep 2011, 18:09


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Sep 2011, 18:11
Post #235


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.890
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Eu am fost in Bricostore sa iau un tub flexibil pt wc, ala pe care se scurge handelu'. Era 50 de lei si n-aveam toti banii la mine. M-am oprit in piata la Obor. Acelasi produs, aceeasi firma, 15 lei... Deci, si Bricostore-i scump tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Sep 2011, 18:19
Post #236


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Pai sunt convins ca în Obor gaseam si eu suruburile la un-leu-cinci-bucati icon_mrgreen.gif

Da' era prea departe.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 24 Sep 2011, 18:32
Post #237


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Farul cu care bicicleta mea a venit din fabrica (pretul bicicletei=cca 450 lei) costa, in magazinele de profil, spre 100 de lei. icon_mrgreen.gif Decathkon, Pentathlon si Heptathlon rulz!
Pe Okazii e 20 de lei.

This post has been edited by corbex: 24 Sep 2011, 18:45


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 24 Sep 2011, 21:04
Post #238


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti






--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 25 Sep 2011, 18:13
Post #239


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Nu, dar cel de la decathlon e "Puternic, suplu și fiabil" tongue.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 29 Sep 2011, 19:21
Post #240


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Un far de bicla decent, pana în 100 de lei, gasesc? Ceva idei?

Asta e bun oare de ceva? (astia sunt la doi pasi de mine, de-aia m-am uitat la ei pe site)


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 15:40
Forum Renault