DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dezaburire hayon Break

nino
post 20 Oct 2003, 13:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 10 October 03




Sunt foarte nepriceput intr-ale masinilor, dar mi-am luat un break '98 si am o mica problema: dezaburirea hayon-ului nu are loc...bine, nici nu am mers la un drum lung cu mashina...
Ma puteti ajuta?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 20 Oct 2003, 13:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




verifica cu ceva (multimetru sau lampa de control) daca ajunge curentul la dezaburizatorul de pe luneta. daca nu merge de lock mai mult ca sigur ca nu.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 13:31
Post #3


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Completare la Aviasol.
Daca vine curent la fire, scoatele firele de pe papuci si pune multimetru (in microfarazi, parca) pe ei sa vezi daca nu e intrerupt circuitul de la dezaburitor. Daca e intrerupt nasol moment ca nu il poti schimba :cry: . Doar cu tot cu luneta :idea: .
Bafta


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 20 Oct 2003, 13:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




e cel mai probabil ca nu exista curent in borne pt ca e foarte greu sa fie intrerupte toate traseele de dezaburire. makar un fir ar dezaburi


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 13:43
Post #5


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Probabil ca asa e, dar eu am patit-o la vechea berlina, un unde circuitele de dezaburire erau OK, dar era intrerupt chiar linga unul din papuci. De asta nu mergea toata dezaburirea. Din pacate intreruperea era intre foliile de geam asa ca sufletu dezaburire sau shanse de a o repara.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nino
post 20 Oct 2003, 14:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 10 October 03




Mutumesc tuturor, o sa incerc.
A, inca ceva...Cum e cu bedixu'??? (cir-cir... la electromotor, mai e inca o piesa, starter, sau cam asa ceva...)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 14:55
Post #7


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Din pacate bendixul nu ti-l poti repara singur. Iti trebuie cineva care a mai facut asta (e distractiv sa dai electromotorul jos, dar si mai distractiv e sa potrivestii periile colectoare la loc). Chestia cu cir-cir poate fi din mai multe cauza dar cele mai frecvente sint: dezaxarea (scuzati termenul) adica uzura sau lipsa uneia sau a ambelor bucse, scurtul pe rotor (destul de nasol), uzarea periilor (dar asta parca nu da cir-cir) si cel mai grav dupa parerea mea ar fi ruperea unor dinti de pe volanta (nasol de tot ca trebuie sa dai motoru jos si sa inlocuiesti volanta).
Sfatul meu ar fi sa mergi cit mai repede la un electrician auto si sa vazi ce e cu electromotoru. Vezi ca vine iarna.
Pe mine operatiune de resuscitare (dupa o rupere de bucsa anterioara) m-a costat 100k la Nea Sandu (pentru cei din Iasi) dar am salvat un elctromotor care nu e chiar cel mai ieftin lucru.
Bafta


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 00:56
Forum Renault