DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema cu apa

Linux77
post 19 Jul 2014, 19:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 June 14




am o problema ca nu mi se raceste apa,am schimbat termostatu si am spalat radiatoru


--------------------
Dacia 1310 2000 - AR-22-LEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 19 Jul 2014, 19:06
Post #2


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




schimba pompa de apa


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BuggyDacia
post 19 Jul 2014, 22:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 18 April 14




Radiatorul se înfundă cu timpul, degeaba-l speli dacă apa nu circulă printre elemenți.
Cât despre pompa de apă, s-ar putea să-i schimbi degeaba capacul. La pompă se uzează rulmentul, dar nu influențează debitul. Verifică și cureaua de accesorii, să nu fie slăbită.
Fă-i o probă și fără termostatul de pe furtun. L-ai verificat să vezi la ce temperatură permite trecerea apei?


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 20 Jul 2014, 11:45
Post #4


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Si daca e aluminiul ala de la turbina de calitate si i s-au mancat din pale si nu mai are debit? Daca masina e din 2000,nu ar trebui sa ai radiatorul si circuitele din motor prea infundate,dar depinde si ce antigel si apa a fost bagat prin ea. Cum zice si Buggy mai sus,fa proba fara termostat. Daca tot se incalzeste trebuie curatat bine radiatorul cu niste detartrant si nu i-ar strica si motorului un astfel de tratament.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 20 Jul 2014, 12:09
Post #5


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




ce tratament sa faca la motor ? cu detartrant ? si ce se va intampla cu garnitura de chelioasa si toate garniturile/oringurile de peste tot ? dar cu orificiile inguste si toata mizeria care se va aduna de la curatare ? unde crezi ca se vor aduna/depune ele ? de curatat radiatorul (dat de pe masina jos excl.gif ) poate mai merge,desi daca orificiul respectiv este infundat si nu patrunde putin pe langa el solutie poate sa fie si mama detartrantului si a sodei caustice ca nu rezolvi nimic.. nu mai invatati oamenii la prostii ca poate unii nu au bani sa desfaca motorul sa schimbe garnitura de chiuloasa sau inelele de pe cilindrii
linux 77 incearca prima data cum au zis baietii, adica sa renunti la termostat sa vezi daca se mai incalzeste rau apoi daca nu functioneaza imprumuta de la cineva un radiator sa vezi daca si cu alt radiator face tot asa

p.s: spre binele tau ($$) si al masinii renunta la spalarea instalatiei de racire PE masina cu tot felu` de solutii ca o faci de boala copiilor


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebymesteru
post 20 Jul 2014, 14:47
Post #6


Membru rigid


Group: Members
Posts: 782
Joined: 31 May 09
From: Sfantu Gheorghe-Covasna




Si tu cam cum ai vrea sa cureti 14 ani de depuneri din motor? Cu rugaciuni si pomelnice? Nu se apuca nici dracu sa-si faca motorul bucati ca sa-l curete de calcar si alte mizerii si nu bat campii,au spus-o alti inaintea mea: curatare_001.jpg ( Size: 2.17mb ) Number of downloads: 121

Din cate stiu,in Nufar nu mai e acid clorhidric, a fost inlocuit cu acid metasulfonic,e mai eco. Eu as recomanda o solutie cu detartrant pe baza de acid fosforic, care se foloseste si la curatarea centralelor termice si nu creeaza probleme de nici un fel. Acuma fiecare face cum stie. Totusi sa incerce prima oara fara termostat,cand sistemul are calcar,se incalzeste in regimuri de mers sustinut la turatii mai mari.


--------------------
Dacia/Mazda 1310/1410 M6 1988/1996/1999, 2007 - CV 15 REA
Mecanica e la fel ca muzica. Muzicanti sunt multi,artisti...mai putini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalin78
post 25 Jul 2014, 15:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 588
Joined: 27 April 13
From: pitesti




metoda simpla si tehnic aprobata
10 litri apa clocotita
doi pumni de soda
1 litru motorina
se combina se baga in radiator si se spala....se poate intampla sa ramana si ceva gauri nu face asta cu radiatorul pe masina
se recomanda curatirea cu apa sub presiune
si nu mai folosi apa in instalatia de racire


--------------------
dacia sport 1986 - ag ygi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 14:16
Forum Renault