DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> garda la sol, amortizoare sport, arcuri mai tari, suspensii

Alecs_TGA
post 22 Sep 2005, 22:55
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




Flores de unde ai aia?? ca am un prieten care si-a cumparat pt fiat stilo si el a dat cam 30E pe bucata!! sau pt un arc ceva de genu asta!! dar alea din cate am inteles eu poti sa le pui sa stea masina si mai sus adik sa distantezi sprele !!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 23 Sep 2005, 12:09
Post #62


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(Alecs_TGA @ 22 Sep 2005, 22:55)
Flores de unde ai aia?? ca am un prieten care si-a cumparat pt fiat stilo si el a dat cam 30E pe bucata!! sau pt un arc ceva de genu asta!!  dar alea din cate am inteles eu poti sa le pui sa stea masina si mai sus adik sa distantezi sprele !!!
*



Aste care le am eu sunt numai de comprimat arcul si nu sunt facute special pentru masini. Am vazut la baietii care se ocupa de tuning dispozitivul special conceput pentru comprimat arcurile si mergea pe acelesi principiu, dar era 25 euro pentru o roata, eu am dat 0,50 euro/buc, deci 1 euro pe roata. Ar trebuii sa gasesti la Praktiker sau la magazine unde vand tot felul de chestii pentru instalatiile tehnico-sanitare.


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 1 Oct 2005, 12:57
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(Flores @ 23 Sep 2005, 12:09)
Aste care le am eu sunt numai de comprimat arcul si nu sunt facute special pentru masini.  Am vazut la baietii care se ocupa de tuning dispozitivul special conceput pentru comprimat arcurile si mergea pe acelesi principiu,  dar era 25 euro pentru o roata, eu am dat 0,50 euro/buc, deci 1 euro pe roata. Ar trebuii sa gasesti la Praktiker sau la magazine unde vand tot felul de chestii pentru instalatiile tehnico-sanitare.
*


Mai tovarasi,terminati cu inventiile astea de pe marginea santului.Voi credeti ca surubelul ala in forma de u cu doua piulite rezista la gropile patriei noastre dragi?Te trezesti cu masina pe o parte mai sus pe alta mai jos si nu sti ce te-a lovit!Stringeti banutu si faceti o chestie ca lumea...


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 4 Oct 2005, 17:04
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




da cam asa sta treaba si ma mai chinui se degeaba sa pun alea ca sigur or sa rugineasca si poate mai sare de acolo si imi modeleaza si aripa! sa vad poate le capat pe astea de la prietenu' ca el vad ca nu le mai tine ca are distantiere si ii aitnge aripa daca se mai urca cienva in masina!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 12 Oct 2005, 10:22
Post #65


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




de la service adunate si pe forum date:

Pentru toti cei care vor sa isi faca tunning(arcuri si amortizoare sport).Daca vreti sa va schimbati ceva din cele de mai sus mergeti in service-ul autorizat pe care il "agreati" si montand elementele la ei si veti beneficia in continuare de garantia masinii...acum nu stiu cat e manopera...dar urmeaza si la mine revizia de 15k si voi obtine mai multe informatii.
In rest nu stiu daca cei de la Heba sunt seriosi ca am vazut ca nici macar amaratele alea de eleroane nu s-au obosit sa le aduca...daramite arcuri si amortizoare.
Poate "biblioteca universala a forumului" alias Klaus ne poate ajuta cu un cod( ev echivalente) ale acestor 2 elemnte.

This post has been edited by dydycom: 12 Oct 2005, 10:24


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 12 Oct 2005, 15:05
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Legat de Heba. La SIAB am intrebat de curiozitate cat e termenul de livrare pentru piesele de la Logan si m-au dat pe spate. Nici macar nu au inceput inscrierile la comenzi blink.gif . Cica le inregistreaza la RAR sa nu aiba probleme cu viitorii cumparatori. Desi parca erau cativa pe aici care dadusera si avansul. . .


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fan_Logan
post 21 Oct 2005, 13:31
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 11 August 05
From: Bucuresti




Prima pereche de amortizoare BILSTETIN Logan sport. si inca o surpriza oferita tot de Racing nick:

Amortizoare sport BILSTEIN pentu Logan fata si spate.
sunt mai scurte cu 30 mm.

Se preteaza perfect in combinatie cu arcuri EIBACH sport, mai scurte tot cu 30 mm

Avem de-a face cu o actiune comuna:

BILSTEIN, EIBACH & Racing Nick

Amortizoarele sunt prototipuri, sunt in productie si vor putea fi cumparate incepand cu 1 februarie 2006

Preturi:
Amortizor fata: 3 milioane lei pret final/bucata
Amortizor spate: 2,6 milioane lei pret final/bucata

Racing Nick ofera promotional in cadrul acestui pachet si setul complet de arcuri sport EIBACH la 159 euro pret final/set

se pare ca acesta este numai inca un pas in avanpremiera din avalansa de oferte de piese de tuning pentru Logan.


Attached thumbnail(s)
AMORTIZOARE_ARCURI_SPORT_LOGAN.jpg ( Size: 177.7k ) Number of downloads: 1841
AMORTIZOARE_SPORT_LOGAN.jpg ( Size: 136.06k ) Number of downloads: 1747
AMORTIZOARE_SPORT_LOGAN_2.jpg ( Size: 85.97k ) Number of downloads: 1741
bilstein.jpg ( Size: 126.64k ) Number of downloads: 1746


--------------------
Dacia Logan - b-28-lgn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 21 Oct 2005, 21:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




Salut!In sfirsit am rezolvat problema cu amortizoarele sport!Pe strada Principatele Unite exista un mic atelier de reparat amortizoare, contra sumei de 630000 pt un amortizor, mi-au scurtat tija amortizorului cu 35mm, aducindu-le la aceiasi cota cu arcurile.Doritorii pot regla si taria amortizorului,acesta putind deveni mai tare in functie de niste diagrame pe care le fac la fata locului.Eu sunt foarte multumit de rezultat,abia acum se simte suspensia sport!Singura mea nemultumire este ca cel care mi-a dat jos rotile, mi-a zgiriat in ultimul hal jentile pe care abia le luasem!!!!Dar suntem in Romania, nu poti face ceva fara sa nu strici altceva....


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.Symbol
post 21 Oct 2005, 21:34
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 14 October 04
From: Constanta




QUOTE(razvant @ 21 Oct 2005, 21:14)
Salut!In sfirsit am rezolvat problema cu amortizoarele sport!Pe strada Principatele Unite exista un mic atelier de reparat amortizoare, contra sumei de 630000 pt un amortizor, mi-au scurtat tija amortizorului cu 35mm, aducindu-le la aceiasi cota cu arcurile.Doritorii pot regla si taria amortizorului,acesta putind deveni mai tare in functie de niste diagrame pe care le fac la fata locului.Eu sunt foarte multumit de rezultat,abia acum se simte suspensia sport!Singura mea nemultumire este ca cel care mi-a dat jos rotile, mi-a zgiriat in ultimul hal jentile pe care abia le luasem!!!!Dar suntem in Romania, nu poti face ceva fara sa nu strici altceva....
*


Buna treaba,bravo...dar nu sunt probleme...sa le modifici asa?
Ce parere aveti?Oricum ai iesit mult mai ieftin...
Off: tu au jante pe 17"?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - CT-31-SYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 22 Oct 2005, 22:17
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




Da, jentile mele sunt acum pe 17. Probleme nu vad de ce ar putea fi, amortizorul sport ce urmeaza sa apara in Ianuarie este la fel cu cel obisnuit doar ca are tija mai scurta cu 30mm si contine un amestec de ulei si gaz...
Despre pierderea garantiei la care probabil te gindesti, fara discutie ca nu se mai pune problema .lDar cu 630 k iti rezolvi imediat amortizorul.


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.Symbol
post 23 Oct 2005, 06:21
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 14 October 04
From: Constanta




QUOTE(razvant @ 22 Oct 2005, 22:17)
Da, jentile mele sunt acum pe 17. Probleme  nu vad de ce ar putea fi, amortizorul sport ce urmeaza sa apara in Ianuarie este la fel cu cel obisnuit doar ca are tija mai scurta cu 30mm si contine un amestec de ulei si gaz...
Despre pierderea garantiei la care probabil te gindesti, fara discutie ca nu se mai pune problema  .lDar cu 630 k iti rezolvi imediat amortizorul.
*


Nu la garantie ma gandesc...
La modificarea amortizorului in sine...
Oricum felicitari si e o idee buna...am sa caut si eu aici in Cta. un atelier care sa-mi faca treaba asta...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - CT-31-SYM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 24 Oct 2005, 00:27
Post #72


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




poate ma lamuriti si pe mine de ce ati scurtat tija.
din cunostintele mele stiu ca arcul tre sa fie mai scurt si mai rigid si de asemenea amortizoarele mai tari ...dar nu cred ca nu sunt comprimabile indeajuns incat sa trebuiasca sa fie tija taiata....
Va jucati cu viata voastra mai ales la o punte mcphaerson......eu unu nu recomand asa ceva....


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 20 Nov 2005, 20:22
Post #73


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




solutia este pe piata si nu costa prea mult...vlad85 cred ca este userul...isi lauda masina pe aici.... el a gasit solutia pe piata sia si aplicat-o...

This post has been edited by dydycom: 20 Nov 2005, 20:27


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B47CVJ
post 5 Dec 2005, 12:41
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 25 November 05
From: Bucuresti




Am vorbit azi la HEBA si au pe stoc kit-ul de arcuri spor de la Vogtland pentru Logan la pretul de 518,76, pretul este in lei si include TVA.


--------------------
Dacia Logan - B47CVJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 5 Dec 2005, 14:01
Post #75


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Mai fratilor ma intereseaza si pe mine acest chit dar nu stiu daca se pierde sau nu garantia ?


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B47CVJ
post 6 Dec 2005, 19:51
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 25 November 05
From: Bucuresti




Am fost astazi la Pitstoptuning si mi-am comandat kit-ul de arcuri de la H&R pentru Logan, este 160 euro (pretul include TVA), plus montatu lor intr-un service autorizat 1.000.000 - 1.200.000. Montatul iti fac ei programare si se rezolva.


--------------------
Dacia Logan - B47CVJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 6 Dec 2005, 21:06
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(B47CVJ @ 6 Dec 2005, 19:51)
Am fost astazi la Pitstoptuning si mi-am comandat kit-ul de arcuri de la H&R pentru Logan, este 160 euro (pretul include TVA), plus montatu lor intr-un service autorizat 1.000.000 - 1.200.000. Montatul iti fac ei programare si se rezolva.
*


suspensie sport inseamna arcuri si amortizor, deci voi rezolvati doar jumatate din problema.Trebuie cautate si amortizoare mai scurte- cu aceiasi diferenta fata de original ca si arcurile. Nu va recomand sa luati amortizoare mai tari fiindca , o sa vedeti ,comfortul se va diminua odata cu schimbarea arcurilor si nu o sa mai suportati si niste amortizoare mai dure...


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 12 Dec 2005, 19:33
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




tie ti-a intarit si amortizoarele??? asta nu inteleg eu!! treaba cu scurtatul nu ma intereseaza, chiar daca sunt arcurile mai scurte zic ca nu are nimic deoarece masina cand este incarcata oricum e lasata si nu are nici o treaba!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Dec 2005, 21:10
Post #79


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca arcurile sunt scurte si amortizoarele normale, acestea vor ajunge des la capat de cursa, uzand tampoanele limitatoare. Arcuri noi cer si amortizoare noi. Ohlins reglabile incearca cineva?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 12 Dec 2005, 22:43
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




einstein1984 si cand mergi cu maisna incarcata si credema ca la 5 pers in masina garda la sol scade cu mai mult de 3 cm (30 mm) cum e?? amortizoarele au partea care lucreaza muuuult mai mare decat acesti 3 cm!!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Dec 2005, 12:32
Post #81


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si cand ai masina incarcata si dai de un damb, suspensia se comprima la capat de cursa si se indoaie "oala de amortizor" cum e? Eu vorbesc de situatiile de comprimare ale suspensiei la denivalari!
Daca te zgarcesti si cumperi doar arcuri, vezi tu cat des vei schimba amortizoare. Si poate ii anunti si pe altii.......
Mai citeste pe aici , poate aflii ceva nou!

This post has been edited by einstein1984: 13 Dec 2005, 12:42


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 13 Dec 2005, 21:50
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




mersi pentru link si nu e treaba de zgarcit!! ca nu e suma mica ci una destul de mare smile.gif adika 10-12 mil amortizoare sport!!


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 14 Dec 2005, 13:04
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(Alecs_TGA @ 13 Dec 2005, 21:50)
mersi pentru link si nu e treaba de zgarcit!! ca nu e suma mica ci una destul de mare smile.gif adika 10-12 mil amortizoare sport!!
*


Mai era cineva stupefiat pe aici ca am scurtat amortizoarele!Da , le-am scurtat fiindca altfel la denivelarile mici si care vin una dupa alta, veti avea surpriza ca arcul sport pe care tocmai l-ati pus, sa inceapa sa joace pe platanul amortizorului, ba chiar sa si iasa de la locul sau! Eu nu spun povesti si nici nu imi dau cu parerea, Eu am patit-o...


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 14 Dec 2005, 13:06
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




asta e un argument bun wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 18 Dec 2005, 16:42
Post #85


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(razvant @ 14 Dec 2005, 13:04)
Mai era cineva stupefiat pe aici ca am scurtat amortizoarele!Da , le-am scurtat fiindca altfel la denivelarile mici si care vin una dupa alta, veti avea surpriza ca arcul sport pe care tocmai l-ati pus, sa inceapa sa joace pe platanul amortizorului, ba chiar sa si iasa de la locul sau! Eu nu spun povesti si nici nu imi dau cu parerea, Eu am patit-o...
*



Pare greu de crezut ca numai 3,5cm sa influenteze asa mult arcurile incat sa joace pe platanul amortizorului, inseamna ca la denivelari mai mari poti pierde arcurile de pe spate. Chiar daca sunt mai scurte tot trebuie comprimate pana sunt aduse in pozitia de lucru! Parerea mea!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 18 Dec 2005, 18:35
Post #86


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Limitarea cursei suspensiei pe detenta si comprimare o face amortizorul.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 19 Dec 2005, 00:00
Post #87


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




eu eram cu stupefactia si o mentin...dar am spus si atunci si o spun si acum: va jucati cu focul taind tija amortizorului...
solutia este: AMORTIZOARE SPORT...nu pentru ca ar fi mai scurte sau ceva de genu ci pentru ca limiteaza cursa suspensie prin rigidizare...adica o sa eliminati toate pietrele de la rinichi.....
este frectie la picior de lemn daca puneti doar arcuri pt ca o sa obtineti efectul de a sari arcul de pe taler...iar cu amortizor mai scurt dar moale veti auzi cum ajunge la capat prin lovitur ide genul celor de ciocan...


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Dec 2005, 17:02
Post #88


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai asta ziceam si eu. " Arcuri noi cer si amortizoare noi.'


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvant
post 19 Dec 2005, 22:33
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 22 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(dydycom @ 19 Dec 2005, 00:00)
eu eram cu stupefactia si o mentin...dar am spus si atunci si o spun si acum: va jucati cu focul taind tija amortizorului...
solutia este: AMORTIZOARE SPORT...nu pentru ca ar fi mai scurte sau ceva de genu  ci pentru ca limiteaza cursa suspensie prin rigidizare...adica o sa eliminati toate pietrele de la rinichi.....
este frectie la picior de lemn daca puneti doar arcuri pt ca o sa obtineti efectul de a sari arcul de pe taler...iar cu amortizor mai scurt dar moale veti auzi  cum ajunge la capat prin lovitur ide genul celor de ciocan...
*


Sorry ca te contrazic.Eu am mers cu amortizoarele scurtate citeva luni pina a venit iarna si am revenit la vechiile suspensii si nu am simtit nici un ciocan nicaieri....


--------------------
dacia logan preference - B28YWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 20 Dec 2005, 00:34
Post #90


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




razvane, eu nu te contrazic...numa sa dea Dumnezeu sa nu ai probleme
acum fiecare trage ce concluzie vrea..
Am si eu o intrebare : si-a montat cineva amortizoare sport reglabile#?


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:32
Forum Renault