DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 26 27 28 29 30 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cu BICICLETA in Buc., greu dar frumos....

Bicicleta galbena
post 25 Jul 2020, 19:41
Post #811


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Treaba asta nu pot s-o spun public, deci daca ne vedem la un pahar de ceva iti explic biggrin.gif cheers.gif




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 29 Aug 2020, 19:17
Post #812


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




O tura scurta de Herastrau.




Attached thumbnail(s)
20200829_185941.jpg ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 511
20200829_184932.jpg ( Size: 1.97mb ) Number of downloads: 513


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 1 Sep 2020, 10:39
Post #813


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Azi din pacate am patit-o si eu, acum vreo 1h. Prima portiera deschisa direct in mufa.
Imediat dupa intersectia B.Vacarescu cu Stefan cel Mare. Veneam de pe B.Vacarescu, am taiat intersectia si mergeam pe Tunari. La nici 50 m de intersectie, unul cu Uber decide sa opreasca. Eu eram pe interior si deodata o fufa imi deschide portiera. Am intrat direct in cantul usii, julita maneta si aruncat de pe bicicleta. Norocul meu a fost ca nu aveam mai mult de 15km/h si cumva intr-o fractiune de secunde am apucat sa iau dreapta de ghidon si am intrat tangential pe cantul usii.
Am facut mii de km in Bucuresti si n-am avut incidente.

20200901_110551.jpg ( Size: 2.97mb ) Number of downloads: 484


This post has been edited by Avani: 1 Sep 2020, 10:46


--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Sep 2020, 10:56
Post #814


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Sper ca n-ai patit nimic altceva. Dar ia in considerare ca responsabilitatea e tot a soferului cand o faci pe pasagera "fufa". Chiar si daca statea in fata, si poate s-ar fi putut asigura si ea.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 1 Sep 2020, 11:01
Post #815


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




M-am lovit ceva mai tare la 2 degete de la mana stanga, am avut noroc cu forma manetei, ca m-a protejat aia. Nu mai stiu cum am sarit de pe bicla direct in picioare, nu m-am rostogolit pe acolo. Norocul meu e ca incidentul s-a petrecut in fata unui garaj si nu erau masini parcate pe dreapta, ca de fel acolo se parcheaza pe prima banda si se circula pe linia de tramvai. Ala cu Uberul putea lejer sa traga pe dreapta acolo, ca avea loc, dar de ce sa faca asta, mai usor e sa opresti direct pe banda ca sa-ti coboare clienta. Daca ma prindea intre 2 masini ar fi fost ceva mai nasol.
Stiu ca si soferul a fost de vina, ca a coborat si era fleasca, si el si clienta lui. Ideea e ca se mergea usor in coloana si a fost greu sa anticipez ca deodata deschide cineva portiera.

This post has been edited by Avani: 1 Sep 2020, 11:18


--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 1 Sep 2020, 11:40
Post #816


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Cand mai merg cu taxi/whatever, platesc linistit, si dupa aia stau. Dupa cateva secunde se prinde soferul ca e ceva in neregula, si ma intreaba daca mi-o dat bine restul, moment in care-i spun ca astept sa-mi spuna cand e ok sa ma cobor, ca nu prea vad ok ca sa ma asigur.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Sep 2020, 12:26
Post #817


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Avani
Bine ca a fost doar atat si ca ai scapat nevatamat.

Accidentele astea cu usa deschisa in botul biciclistului / motociclistului sunt nasoale rau si pot avea urmari foarte grave. Daca cazi, exista un risc foate mare ca masina din spate, care merge legal, sa treaca peste tine.

Pur si simplu, nu prea are cum sa opresca (indiferent de sofer / masina) atunci cand se trezeste cu un biciclist cazut la 1 metru in fata.

De mullte ori, cand trebuie sa depasesc o masina oprita cu cineva in ea, prefer sa reduc la minim viteaza bicicletei, astfel incat sa pot preintampina o eventuala usa deschisa in bot.

Bafta in continuare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 1 Sep 2020, 16:33
Post #818


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





O usa deschisa in fata am incasat si eu acu vreo 2 ani in Sibiu.
A fost destul de urat, usa era de Ford focus si avea coltul de sus ascutit.

Coltul acela mi-a facut ditamai rana pe piept si a trebuit sa merg la urgenta sa imi coase rana.




--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Dec 2020, 18:21
Post #819


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




Na, ca acum avem si zi nationala a bicicletei pe 3 Iunie.

01.jpg ( Size: 238.17k ) Number of downloads: 376


Legea nr. 277/2020 a fost publicata in Monitorul oficial nr. 1166 din 02.12.2020.

This post has been edited by gibonu: 7 Dec 2020, 18:26


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Jan 2021, 17:54
Post #820


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




31.12.2020

Am plecat mai devreme de la munca. Era frumos afara, eram cu bicicleta, asa ca am zis sa trec pe la Biserica Armeneasca sa vad ce afise au mai pus armenii pe gardul bisericii referitor la conflictul din Karabah.

Fiind ultima zi din an, pe la ora 15:00, nu prea era nimeni pe strada, nici pietoni, nici masini.

In apropiere bisericii, pe str. Armand Calinescu, mergeam io linistit cu bicicleta (pe langa trotuar) si il vad pe unu' pe linia de tramvai care astepta sa treaca strada. Am crezut ca omul asteapta sa trec eu, apoi la trece si el.

Gresala totala, pentru ca m-am trezit cu omul in fata, m-am aruncat in frane, frana fata a inghetat, m-am ridicat pe roata fata peste 45 de grade, am sarit peste ghidon si am ajuns pe asfalt. Nimic grav, nici macar o julitura sau o vanataie, doar pantalonul rupt sub genunchi aprox. 1 cm.

Cel care mi-a sarit in fata s-a speriat mai tare ca mine, m-a ajutat sa ma ridic de jos, si-a cerut scuze de vreo 3 ori si tot de atatate ori m-a intrabat daca sunt ok. Apoi mi-a spus "pur si simplu nu te-am vazut pentru ca ma uitam dupa masini".
L-am asigurat pe om ca totul este ok si am plecat sa vad afisele armenilor.

Mentionez ca frana fata este un v-break obisnuit, cu saboti de 20 Lei perechea de aproape 2 ani vechime, nu vreo soricarie hidraulica cu disc. Insa, spre suprinderea mea, a inghetat la o strangele mai tare.

Hai La Multi Ani la toata lumea si plimbari fara incidente.

This post has been edited by gibonu: 5 Jan 2021, 17:55


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aerius
post 5 Jan 2021, 18:59
Post #821


Membru autentic


Group: Members
Posts: 223
Joined: 1 April 09
From: Bukarestburg




Sa blocheze roata nu trebuie cine stie ce. Franele scumpe au alte calitati: modularitate, rezistenta la franare in coborare, le stii si tu foarte bine.
Bine ca nu ai patit nimic.
An nou bogat in plimbari


--------------------
Cannondale CAAD12 2019 Renault Megane RS 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 5 Jan 2021, 21:16
Post #822


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




In Buc se intampla, oricat ai fi de prevazator. Eu am cazut mai rau, lucru ce mi-a scos bicla din cap vreo cateva luni de zile. Avani a patit-o si el, chiar destul de urat, cand s-a deschis o usa de masina. E un risc real in capitala.




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 6 Jan 2021, 09:36
Post #823


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




La fel e si in Cluj-Napoca. In toamna, in decurs de nici o luna am avut 3 incidente foarte asemanatoare pe strada horea pe pista de biciclete, s-au urcat pe mine prin niste manevre absolut ilogice si irationale in zona imediat dupa intersectie cu drum secundar, unul a scapat aproape neatins iar doi au ramas cu oglinzi date peste cap si probabil zgarieturi pe aripi si usi, nu stiu detalii ca unul a disparut instant dupa ce a comis-o iar altul nu avea nici un stres, nu-i pasa nici de faptul ca pe cel putin 3 articole putea fi amendat, adica practic ar fi ramas fara permis. Partea buna e ca eu am scapat de fiecare data intreg, noroc cu reflexe de anticipare dobandite la volan.
O tot zic de ani de zile, (si) in Cluj e foarte periculos sa mergi pe bicicleta daca nu ai permis sau nu cunosti bine regulile de circulatie respectiv "manevrele" pe care le practia gibonii in trafic. Pe langa asta o parte din pistele de biciclete sunt gandite cu altceva decat capul si executate conform normelor.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2021, 10:25
Post #824


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@Aerius
Pana acum, mi s-a mai intamplat doar de cateva ori sa ma ridic pe roata fata, insa cu bicicleta de ture cu frane (mecanice) pe disc. Pur si simplu cascam gura aiurea si cel din fata mea a oprit. Asa ca ridicarea pe roata fata cu niste frane v-break obisnuite si dotate cu o pereche modesta de saboti mi s-a parut putin iesita din comun.

Nu prea stiu foarte multe lucruri despre franele scumpe.
Cand am trecut de la v-break la frane pe disc, am stat putin in dubii, insa pana la urma am ales varianta de frane cu actionare mecanica.
Clar, cele cu actionarea hidraulica sunt mult mai eficiente si comode. Insa sunt si mai pretentioase (ulei, garnituri, lucru in presiune, aerisiri, etc). Iar in cazul meu, cand mai caram bicicleta cu avionul la diverse ture externe, am zis ca-i mai sigur cu frane mecanice.

An bogat in plimbari si tie.

@Bicicleta galbena
Pai in cazul meu ciudatenia mare a fost ca un pieton a provocat incidentul, nu o masina.
Situatia a fost cel putin hilara, pentru ca strada era goala.

Asta mi-a adus aminte de o scena dintr-un film (nu mai stiu cum se numea) in care unul intra intr-o sala de cinema in care era un singur loc ocupat si reuseste sa se aseze la ala in brate.

@DApophis17
Imi pare rau sa aud ca nici la Cluj pistele de bicicleta nu sunt facute cum trebuie. Macar in Bucuresti aveam cateva facute bine.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Jan 2021, 10:46
Post #825


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ce anvelopa ai? ca ma mir ca nu a derapat in loc sa se roteasca bicileta asa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2021, 11:41
Post #826


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Anvelopele sunt Schwalbe Big Apple. Vreo 4-5 ani vechime, dar inca mai au ceva "carne" pe ele.
Asfaltul era perfect uscat, afara erau aprox. 15 grade, astfel incat nu prea exista riscul de derapare.
Iar franarea a fost brusca, violenta si disperata pentru ca pur si simplu m-am trezit cu omul in fata bicicletei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 8 Jan 2021, 18:04
Post #827


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Cand esti speriat apesi cu o forta foarte mare pe manete.
Am patit si eu si cu MTB si cu cursiera si la ambele mi s-a ridicat roata.



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 8 Jan 2021, 20:27
Post #828


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Și eu tind să cred că frânarea violentă ți-a blocat roata, și nu au nimic frânele.
Am pățit ceva similar acum vreo 12-13 ani cu un mtb, v-brakeuri. Mergeam pe ziduri moși pe la Obor, când am auzit un câine că s-a luat după mine. Mergeam relax, ăla lătra la roata din spate și mergea în paralel cu mine, când de-o dată a accelerat, m-a depășit și s-a băgat efectiv în fața bicicletei, un kamikaze de câine. M-am speriat atunci și am pus frână de am pățit-o cam cum ai pățit tu. Aruncat peste ghidon și bicla a venit peste mine. După cascadoria mea, s-a speriat câinele ăla de a rupt-o la fugă. Eu m-am julit pe mâini și în palmă și dat cu capul de asfalt, pe atunci nu prea purtam cască.

Bine că ești sănătos. Oricât ai încerca să anticipezi, la toate ciudățeniile care sunt astăzi, tot mai scapă una pentru care ești nepregătit.


--------------------
. . .
Think forward !
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 8 Jan 2021, 20:55
Post #829


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




20210108_172233.jpg ( Size: 3.89mb ) Number of downloads: 256

In poza se poate observa un biciclist pe vremea asta cainoasa.
Are lumini bune și geaca verde fosforescenta.

This post has been edited by dizzy: 8 Jan 2021, 22:43


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 8 Jan 2021, 21:52
Post #830


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




se poate observa pentru ca are lumina
bravo lui
nasol ca ma sint si unii sinucigasi... fara lampa pe vremea asta


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 11 Jan 2021, 14:27
Post #831


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




QUOTE(gibonu @ 5 Jan 2021, 17:54)
31.12.2020


Mentionez ca frana fata este un v-break obisnuit, cu saboti de 20 Lei perechea de aproape 2 ani vechime, nu vreo soricarie hidraulica cu disc. Insa, spre suprinderea mea, a inghetat la o strangele mai tare.

Hai La Multi Ani la toata lumea si plimbari fara incidente.
*



La multi ani!

Am patit-o si de atunci aplic 2 metode: cand schimb sabotii de frana, pe fata cer mai duri si pe spate mai moi ("lipiciosi"), apoi reglarea manetei, pe fata las distanta mai mare de la sabot la roata, astfel incat la franarea la maxim cursa sa nu blocheze roata. Faci un fel de ABS pe fata. Daca tot nu e deajuns ii mai dai si putin ulei pe sabotii din fata. Pe spate frana actioneaza la atingere si blocheaza roata dupa 1 cm.

This post has been edited by nasty: 11 Jan 2021, 14:45


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
#Dino
post 11 Jan 2021, 23:50
Post #832


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.189
Joined: 10 November 07
From: Loading...




QUOTE(gibonu @ 5 Jan 2021, 18:54)
31.12.2020

Am plecat mai devreme de la munca. Era frumos afara, eram cu bicicleta, asa ca am zis sa trec pe la Biserica Armeneasca sa vad ce afise au mai pus armenii pe gardul bisericii referitor la conflictul din Karabah.

Fiind ultima zi din an, pe la ora 15:00, nu prea era nimeni pe strada, nici pietoni, nici masini.

In apropiere bisericii, pe str. Armand Calinescu, mergeam io linistit cu bicicleta (pe langa trotuar) si il vad pe unu' pe linia de tramvai care astepta sa treaca strada. Am crezut ca omul asteapta sa trec eu, apoi la trece si el.

Gresala totala, pentru ca m-am trezit cu omul in fata, m-am aruncat in frane, frana fata a inghetat, m-am ridicat pe roata fata peste 45 de grade, am sarit peste ghidon si am ajuns pe asfalt. Nimic grav, nici macar o julitura sau o vanataie, doar pantalonul rupt sub genunchi aprox. 1 cm.

Cel care mi-a sarit in fata s-a speriat mai tare ca mine, m-a ajutat sa ma ridic de jos, si-a cerut scuze de vreo 3 ori si tot de atatate ori m-a intrabat daca sunt ok. Apoi mi-a spus "pur si simplu nu te-am vazut pentru ca ma uitam dupa masini".
L-am asigurat pe om ca totul este ok si am plecat sa vad afisele armenilor.

Mentionez ca frana fata este un v-break obisnuit, cu saboti de 20 Lei perechea de aproape 2 ani vechime, nu vreo soricarie hidraulica cu disc. Insa, spre suprinderea mea, a inghetat la o strangele mai tare.

Hai La Multi Ani la toata lumea si plimbari fara incidente.
*



PAI

Nu stiu de cat timp te dai cu bicla, dar, ca sa ai eficienta pe frana spate trebuie sa stai asezat si ”apasat” in șa, sa lasi greutatea pe roata spate. Adica sa te lasi cu toata greutatea in șa astfel incat centrul de greutate sa fie cat mai in spate. Daca franezi si sustii greutatea in pedale dpmdv e mult mai usor sa se ridice pe roata din fata.


--------------------
'22 Duster 1.0 Eco-G / Megane 3 1.6 16v 2013 / Logan 1.4 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 12 Jan 2021, 07:19
Post #833


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Daca incerci sa pui partea dorsala in spatele axei spate, atunci poti avea eficacitate si pe frana din spate.
Dar e o pozitie incomoda...nu merita.

This post has been edited by janos: 12 Jan 2021, 07:20


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Jan 2021, 08:30
Post #834


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ieri am numărat 4 bicicliști pe pista de la Victoria către Ateneu, printre care și un Kamikaze îmbrăcat în negru fara lumini, fara geaca fosforescenta.
Din cauza adrenalinei a frânat colegul mai mult ca de obicei. A strâns maneta până a ieșit zeama din ea.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Jan 2021, 11:35
Post #835


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(stolniceanulucian @ 8 Jan 2021, 20:04)
Cand esti speriat apesi cu o forta foarte mare pe manete.


Exact asta am facut eu, este o reactie fireasca si cam greu controlabila.


12 Jan 2021, 13:38:
QUOTE(Avani @ 8 Jan 2021, 22:27)
Și eu tind să cred că frânarea violentă ți-a blocat roata, și nu au nimic frânele.


Pai este clar ca franarea violenta a blocat roata fata. Franele nu au nimic, doar m-am mirat ca au tinut atat de bine, avand in vedere ca sunt unele modeste.
Nasoala patania cu cainele care ti s-a bagat in fata. Pana acum n-am avut parte de asa ceva.


12 Jan 2021, 13:43:
QUOTE(nasty @ 11 Jan 2021, 16:27)
Am patit-o si de atunci aplic 2 metode: cand schimb sabotii de frana, pe fata cer mai duri si pe spate mai moi ("lipiciosi"), apoi reglarea manetei, pe fata las distanta mai mare de la sabot la roata, astfel incat la franarea la maxim cursa sa nu blocheze roata. Faci un fel de ABS pe fata. Daca tot nu e deajuns ii mai dai si putin ulei pe sabotii din fata. Pe spate frana actioneaza la atingere si blocheaza roata dupa 1 cm.


Nu stiu ce sa zic ref la "ABS-ul de pe fata". Cand franezi centrul de greutate se muta pe fata astfel incat fata devine frana principala (ca sa nu mai vorbesc cand franezi la vale).

La bicicleta pentru ture, pe fata am un disc mare (185 mm) iar pe spate unui mic (165 mm). Pana acum nu am avut probleme cu franarea, inclusiv la cateva coborari pe Transfagasan (fata nordica).

Iar cu putin ulei pe saboti, eu unul nu as da.


12 Jan 2021, 13:49:
QUOTE(#Dino @ 12 Jan 2021, 01:50)
Nu stiu de cat timp te dai cu bicla, dar, ca sa ai eficienta pe frana spate trebuie sa stai asezat si ”apasat” in șa, sa lasi greutatea pe roata spate. Adica sa te lasi cu toata greutatea in șa astfel incat centrul de greutate sa fie cat mai in spate. Daca franezi si sustii greutatea in pedale dpmdv e mult mai usor sa se ridice pe roata din fata.


De peste 20 de ani ma dau cu bicicleta. De peste 10 ani fac ture de ciclotursim in RO si strainatate. In aprilie anul asta se fac 3 ani de cand merg zilnic (exceptie zile precum azi) cu bicicleta in Bucuresti.

Ce spui tu mai sus este foarte corect, teoria este buna, insa practica uneori este cu totul alta.
Cand iti apare obstacolul dintr-o data, la 1 metru in fata nu mai ai timp sa te gandesti la teoria centrul de greutate si te arunci instinctiv in frane.
Probabil asta a fost unul dintre motive pentru care BMW-ul a pus ABS-ul pe moto acum peste 20 de ani (de cativa ani parca-i obligatoriu din fabrica).


12 Jan 2021, 13:50:
QUOTE(dizzy @ 12 Jan 2021, 10:30)
Ieri am numărat 4 bicicliști pe pista de la Victoria către Ateneu,


Foarte tare. Mersi pentru informatie.

This post has been edited by gibonu: 12 Jan 2021, 11:50


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 14 Jan 2021, 15:25
Post #836


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




nu toți bicicliștii sunt eco:
Când frânează brusc îi vin buștenii în cap!

This post has been edited by nasty: 14 Jan 2021, 15:26

Attached thumbnail(s)
AE2EBF0F_62CA_4942_A8C4_CE35BA219D27.jpeg ( Size: 51.85k ) Number of downloads: 31


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 27 Feb 2021, 18:53
Post #837


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Am profitat de vremea frumoasa si am iesit la o plimbarica de cateva ore.
Traseul - Lacul Morii.

Pana acum mai fusesem pe Lacul Morii, dar numai pana la peninsula. Uitandu-ma pe harta sa vad cum prelungesc traseul si pe unde ma mai invart, am dat in partea de nord a lacului de zona Giulesti-Sarbi, zona de periferie si saracie. Si acolo - o ruina a unei biserici. Hai s-o vedem!

Am plecat pe traseul Calea Grivitei - traversare pasarela halta Grivita - calea Giulesti - Drumul Sabareni, catre biserica-ruina. Probabil nu stiti zona, pentru ca n-ai absolut nici un motiv sa vii aici. La capatul lumii exista o fabricuta de ciment, de acolo e doar camp, cu un drum: catre biserica, de fapt fosta manastire Chiajna.


20210227_140346.jpg ( Size: 920.03k ) Number of downloads: 39


Zona e imprejmuita cu un gard metalic, si de aproape vezi mai bine: e ruina unei biserici,si mai in spate o bisericuta nou construita. In afara de ruina, locul pare destul de ingrijit si nou.

20210227_140712.jpg ( Size: 776.51k ) Number of downloads: 33


Despre fosta manastire Chiajna nu stiam nimic, dar vazand-o de aproape ramai mut: e foarte mare. Probabil cand a fost construita (sfarsitul sec 17!) era cea mai masiva biserica din Bucuresti. Corpul cladirii e inca in picioare, si in afara de o fisura verticala pare sa stea inca bine infipta in pamant. Turla este prabusita. Gardul imprejmuitor m-a impiedicat sa pozez mai de aproape.

20210227_140851.jpg ( Size: 952.7k ) Number of downloads: 36
20210227_140954.jpg ( Size: 939.99k ) Number of downloads: 29
20210227_141030.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 27
20210227_141251.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 22


Se pare ca manastirea a avut o istorie foarte trista,se leaga de ea diferite istorii si rememorari mai degraba neplacute. Surprinzator dar cele mai bune informatii le-am gasit aici, restul parand a fi de domeniul legendelor inflorite.

https://arhiepiscopiabucurestilor.ro/exarha...hiajna-giulesti

Inca un amanunt ce sporeste atmosfera cumva lugubra: azia fost o zi cu vant. Manastirea e in camp, bate vantul. Vantul se strecoara prin gaurile rotunde sau ovale, si rezultatul e un sunet... e un tanguit-vaitat a vantului, la o frecventa aproape de vocea umana, care te surprinde - cine naiba se aude?? Nu e nimeni, doar vantul... dar va jur, e o experienta.

Bisericuta cea noua, unde se tin slujbe, e de lemn, e draguta, dar cam atat. N-am intrat.

20210227_141546.jpg ( Size: 472.71k ) Number of downloads: 30


Apoi am plecat pe stradutele din zona,unde trebuie sa ai grija la gurile de canalizare, o parte sunt amenajate cam asa:

20210227_143925.jpg ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 28


Am ajuns si la 'capatul' Lacului Morii, de fapt locul unde Dambovita se varsa in lac. Podul de trecere e destul de aglomerat cu pescari, biciclisti, plimbareti. E si o statie de epurare in zona. Am mai mers in amonte vreun km sau mai mult, pe drumul de pamant. Bicla e un MTB ieftinache, dar e foarte placuta pe drum de pamant/iarba.

20210227_150506.jpg ( Size: 830.71k ) Number of downloads: 32


This post has been edited by Bicicleta galbena: 27 Feb 2021, 19:30


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 27 Feb 2021, 20:03
Post #838


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Poveste cu final neasteptat:
https://youtu.be/cDoEeS4MVpU


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 27 Feb 2021, 20:20
Post #839


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




A mai fost



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Feb 2021, 14:19
Post #840


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nu i-a ținut frana?
Că a intrat serios în autobuz.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 26 27 28 29 30 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:09
Forum Renault