DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> credetzi ca solenza ishi merita banii?

MoneyTalks
post 11 Jun 2003, 08:05
Post #91


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
chiar merita o Solenza sa te bagi la rate pe 3-4 ani ?


Depinde daca iti poti permite sa platesti acele rate. Trebuie sa iei in calcul toate posibilitatile, mai ales cind ai rate in euro si salariul e in lei icon_twisted.gif

Imi mai amintesc de vremea cind mi-am schimbat masina in 1996, decembrie, si cursul leu/$ era de 3615. Si imbecilii de guvernanti taranisti si liberali au dus cursul prin aprilie-mai 1997 la aproape 15,000 lei pentru $!!! icon_evil.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Joy
post 11 Jun 2003, 08:26
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 June 03
From: Bucuresti




[quote="bibicu"][quote]chiar merita o Solenza sa te bagi la rate pe 3-4 ani ?[/quote]

Depinde daca iti poti permite sa platesti acele rate.

Eu oricum m-as indrepta spre rate in lei si nu Euro avand experienta anilor trecuti cu US$.
Problema este ca avansul vreau sa fie masina veche pe care ma intreb daca o evalueaza corect dealerul sau nu. La Adras o dacie berlina din 96 e cotata la 40 mil. Eu cred ca pot obtine mai mult pe ea in targ dar vreau sa evit formalitatile pe cat posbil asa ca daca obtin atat pe ea si nu incearca sa ma duca de nas ar fi OK.
Vazand cite probleme au unii cu noile Solentze cred ca totul tine de norocul fiecaruia.
Totusi revin la prima intrebare: a dus cineva masina veche la dealer si a primit un pret corect pe ea ?
Mersi pt raspuns(uri).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 11 Jun 2003, 12:09
Post #93


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Problema este ca avansul vreau sa fie masina veche pe care ma intreb daca o evalueaza corect dealerul sau nu. La Adras o dacie berlina din 96 e cotata la 40 mil. Eu cred ca pot obtine mai mult pe ea in targ dar vreau sa evit formalitatile pe cat posbil asa ca daca obtin atat pe ea si nu incearca sa ma duca de nas ar fi OK.
Totusi revin la prima intrebare: a dus cineva masina veche la dealer si a primit un pret corect pe ea ?
Mersi pt raspuns(uri).

S-a mai discutat despre kestia asta. Iti dau linku mai jos si vezi si tu, in rezumat io zic ca formalitatile sunt mai mici pentru cel care vinde masina decat crezi si ca pretu obtinut de la dealer e cam naspa, asa ca mai bine o vinzi tu unde-oi gasi.

http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?p=5686#5686


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Joy
post 11 Jun 2003, 13:47
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 June 03
From: Bucuresti




Multumesc ASHU,
Cred ca ai dreptate cu anuntul pe geam. Cine vede stie de ce suna si oricum pretul va fi mai bun decat la dealeri.
Mersi inca o data si bafta biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 11 Jun 2003, 14:25
Post #95


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Cu placere Joy. Multa bafta la maritatu berlinei si la achizitionarea Solenzei!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Letto
post 27 Jun 2003, 09:43
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 21 June 03
From: Bucuresti




QUOTE
Sar`na de raspunsuri...
Eu ma chinui sa conving nevasta ca sa ia solenta(ea spune ca ie urata cu spume) ca este pt circulat nu pt facut amor.
Acu parerea Clima vs Scala, merita inca 250 euro lulelele in plus???(facem abstractie de cei 155euro pt vopsea)


Parerea mea e ca nu merita sa-ti iei Scala.Oricum Solenza nu e o masina cu care sa dai lumea pe spate (la infatisare)+ jentile astora mi se par de tot ... + ca eleronu' mai mult incurca la aerodinamicitatea , si asa proasta ( asta e parerea unui inginer mecanic cu 1 berlina , o supernova si o solenza ). Eu unul o sa-mi iau o Rapsodie si crede-ma , daca nu insista fratzuzu care mi-o cumpara (asociatu') la masina noua, m-as fi aruncat la una straina aleasa cu grija.' PAREREA MEA !'


--------------------
Orshicit...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 27 Jun 2003, 21:06
Post #97


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




am luat DSN Clima, cu destul de multe imbunatatiri fata de standard si sunt supermultumit, si nevasta la fel ca am economisit o ploaie de bani..
o sa vin si eu la intalniri si o sa vedeti ce are in plus..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovidiu Lixandru
post 27 Jun 2003, 21:20
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 27 June 03
From: Bucuresti




da, slz isi merita banii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the madman
post 3 Jul 2003, 00:57
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 July 03
From: Bucuresti




QUOTE
In ce hal isi bate joc in posesor de DSN de un Cielo la demaraj? Nu prea cred...cunoscand foarte bine ambele masini...DSN are avantajul ca este putin mai usoara dar nu este suficient sa bata un cielo bine condus( nici macar modelul cu motor SOHC)...si datele oficiale confirma aceste lucruri, iar eu am avut curiozitatea sa testez! 

Bai baieti, eu unul am o Dacia Nova Gti an 2000, motor 1.6 si 72cp.
Un singur lucru nu pot intelege. de ce tot laudati cielo asta atat de mult?
Va simtiti bine ca aveti sub fund un rahat de masina? Nu inteleg cum puteti sa laudati atat motoarele de pe cielo cand la o linita am dat clasa la cielo bine pilotat cu exceptia ca la 140 km/h a trecut incet pe langa mine si pana la 170 am stat in fundul lui.
Eu oricum imi cumpar o Scala dar parerea mea ca la liniute puteti sa nu mai plecati cu cielo decat sa va faceti de ras.
Rusine rusine rusine.
Si daca va documentati de nova gti o sa observati datele tehnice aproape identice cu dsn.
in plus tot cu cielo, liniuta a fost organizata intre prieteni dar si prin oras am mai dovedit cateva.
sfatul meu pt astia cu cielo: bagati-va mintile-n cap, are 80 , 86 cp degeaba.
cielo e mult prea laudat, dacia are problemele ei clasice dar un lucru stiu, la demaraj o sa va privesc in retrovizoare


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 5 Jul 2003, 10:37
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




DA !!
Pentru cei care au condus berline,mai ales.Daca suteti amatori de calcule puteti sa va orientatzi dupa urmatoarea formula:
(Pret la inceputul perioadei - pret de vanzare ) + cheltuieli revizie+ asigurari + reparatii +tunning+cheltuieli curente (spalari,amenzi etc) + pret combustibil +reparatii = cheltuieli totale pe o perioada aleasa (de exemplu un an) Totul se imparte la nr km parcursi in perioada respectiva.
Pentru berlina cca 20000 km /an-
in 1997 420 lei/km 6200lei/usd
-1998 = 850 lei/km
-2000 = 1900lei/km
-2002 = 4200lei/km{multe reparatii}
-2003 = 4700 lei/km {am scapat de ea}
Pentru un coleg cu Opel Vectra din 1993 in 2002 cca 6800 lei/km
:!: Am incercat sa ma apropii de alte marci ,inclusiv Skoda, dar la Skoda Fabia Sedan, pret CIP 10560 euro, avans 50%. de 5280 euro+2% comision de administrare + TVA=6600 euroi,mai trebuia sa platesc timp de 3 ani o rata de leasing de 305 euro,inclusiv TVA,asig,comision.
Calcul estimativ pe km in primul an cca 7500 lei
Alegerea va apartine! 8)


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 5 Jul 2003, 10:41
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Inca ceva.formula de calcul nu este personala, am gasit-o in 1981 la TIBCO la standul R.F.Germana intr-o revista .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:52
Forum Renault