DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Austria

oSerX
post 31 Mar 2005, 21:28
Post #121


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Cu cei cu care mergem au asigurat la 5E/pers/seara pe langa rathouse al vienei. e membru ipa -ofiter politie. am gasit pe WWW.apartments.at mai multe apartamente si am trimis mailurile de rigoare... oricum in caz de noroc la preturi cat mai bune ca as prefera banii sa'i dau pe drumetii si alte chestii nu pe cazare ... m-ar interesa intre baden si viena..

Va multumesc mult pentru intereseul acordat,
Valy


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 10 Apr 2005, 20:59
Post #122


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Austriecii sint din ce in ce mai plini de surprize... blink.gif Azi cind am intrat in Austria dinspre Ungaria, politaiul austriac nici macar nu s-a uitat la pasapoarte, desi a vazut numar de Ro. Mi-a facut semn sa intru, ca si cum face semn la cei din UE blink.gif Astfel, la o coada de 10 masini, am asteptat ceva mai putin de 1 minut... blink.gif smile.gif

Si apropo de radare: la coborirea de pe dealul ce inconjoara Viena este un radar fix, acolo unde e restrictie de 100 si se intilneste cu autostrada ce vine direct din Viena si merge spre Germania. In fata mea era unul de Sibiu, care, istet nevoie mare, a apasat acceleratia mai mult decit necesar icon_mrgreen.gif Era in fata mea cu vreo 50m, ma depasise in tromba... Consecinta: simpla, am vazut cum l-a luat radarul din plin... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 15 Apr 2005, 15:59
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




QUOTE(MoneyTalks @ 10 Apr 2005, 20:59)
... Consecinta: simpla, am vazut cum l-a luat radarul din plin... smile.gif
*




Si daca este radar fix, l-a durut in basca, ca doar nu trimit aia poza in ro...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Apr 2005, 23:53
Post #124


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Asta ramine de vazut... Sau ai luat asa de multe radare de stii?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 24 Apr 2005, 15:37
Post #125


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Am fost in austria..... am trecut granita super simplu si spre unguri si spre austrieci....la intrare in austria doar vize pe pasaport si atattt. nimic altceva. Am fost si la slovaci, nici macar nu au mai pus vize la iesire de la austrieci. cred ca nici nu'i mai intereseaza iesirea. spre slovaci barierele de la vama austriaca erau ridicate... de uimire ne'am oprit si am intrebat un vames care a facut semn sa trecem fara frica.

In schimb la intrare in romania se pregatisera astia cu controlu.... si eram cu un tip care urma sa se casatoreasca si a luat vreo 20 de sticle de bauturi alcoolice. Noroc ca era policeman smile.gif

In fine... controlul era in schimb foarte drastic la autocare/microbuze... ii dadea pe toti jos.... controlat autocar .... am vazut un control si cu catei smile.gif ....

La intrare din slovacia in austria inapoi am zarit o chestie pe care nu am inteles'o .. s'au uitat mult si bine slovacii pe pasapoarte pe un monitor si le defilau inainte-inapoi... verificau daca erau false ????? nu stiu...

La granite nu au intrebat de nimic altceva in afara de pasapoarte... nu asigurari, nu talon masina, permis.

In schimb.... inainte de Mako .... exact cum s'a vb pe aici (data trecuta am trecut fara sa ma opreasca)... politia de frontiera.... ne'a luat cu centurile/ cutia medicala (imi scapa denumirea)/ instinctor - fiind masina noua nu avea nimic... iarasi noroc cu tipu asta cu legitimatia de police... si ziceau aia coelgi nu stiu ce..... oricum sunt niste analfabeti nu stiu nimic in afara de ungureste si "unde mergeti ?".

Cam asta e treaba....dupa aceea prin austria se lucreaza catre klagenfurt parca ii zice la localitatea aia..... dupa graz... sunt portiuni de mers pe o banda de n km !

Numai bine

This post has been edited by oSerX: 24 Apr 2005, 15:39


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 26 Apr 2005, 13:16
Post #126


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




QUOTE(alf99 @ 28 Jul 2004, 17:02)
Drum bun in primul rind! Eu am stat la Zell am See, Mitersil, Ried(aproape de granita cu elvetia) .....
*



Zi si tu cum e la Zell am See !!! Ma duc si eu la vara.


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 26 Apr 2005, 13:35
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Eu am stat in Kaprun (la 4 km de zell am see),dar am petrecut cateva ore bune si in Zell am see si pot sa-ti spun ca este o localitate f. cocheta, zona exclusiv pietonala cu magazine ,cafenele.etc..
Lacul este maricel - cam 4 km lungime si 1-1.5 km latime - se pot face plimbari cu vaporasul,hidrobicicleta,barca cu motor(electric).
Ai in statiune o multime de mijloace de transport pe cablu deci poti urca pe munte(eventual cobori pe jos).

Neaparat sa mergi pe grossglockner hochalpenstrasse(un fel de transfagarasan)unde vei ajunge la 2571 m - www.grossglockner.at.Vezi ca am mai scris pe aici despre zona respectiva. Poti gasi multe informatii pe - www.tiscover.at sau da pe google zell am see si vezi pe site-ul lor tot ce vrei.

Daca mai vrei detalii - PM.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 26 Apr 2005, 13:38


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 27 Apr 2005, 08:19
Post #128


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




QUOTE(oSerX @ 24 Apr 2005, 17:37)
Am fost in austria..
*



si unde ai stat? preturi?
pe mine ma intereseaza Viena, ultima saptamana din Mai, si acu iau netu al cautat .. da am inceput cu forumu ... desigur tongue.gif
mi-e greu cu netu ca is tamaie la germana .. si astia nu prea stiu de engleza
"transfagarasanu" ala a lor arata super .... ma tenteaza ... da cum ii cu cazarea prin zona? se poate sa fie inchis in mai?



--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 27 Apr 2005, 08:26
Post #129


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Daca vrei sa stai in Viena eu iti recomand Etap Sankt Marx.
49 euroi camera de 2, inca 10 euroi micul dejun pt 2, 6,66euroi parcarea pe 24 ore.
Avantaj: ai metroul la 2 minute distanta si cu metroul ajungi cam oriunde in Viena
Ai mall-ul Gasometer cu carciumi si InterSpar la 2 min distanta
Ai BP peste drum..
Este chiar aproape de autostrada...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 27 Apr 2005, 09:03
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




@fbatran

Eu am stat anul trecut in Viena(iunie) la hotel Mate(4 stele) cu 78 euro/camera cu mic dejun inclus.Anul acesta in iulie voi sta la acelasi hotel cu 70 euro(iulie si august sunt mai ieftine).
E buna si varianta lui Andrei si mai te poti uita pe

http://www.apartment.at/index_eng.php3/app

Pt.zona in care e Grossglockner hochalpenstrasse(teoretic se deschide la 1 mai dar poate sa fie inchis pana la 15 mai) poti sa te cazezi in Kaprun,Zell am see,Bruck. Eu am stat anul trecut in Kaprun cu 30 euro/noapte/persoana cazare cu demipensiune(in iunie si am prins oferta 7 = 6 - adica am platit 6 nopti si am sta 7).
Cred ca daca faci de aici rezervarea iesi mai ieftin (daca vrei pot sa-ti dau agentia unde am facut eu rezervare - au si cataloage sa tot alegi).

Vezi ca la pagina 3 in posturile 73 si 75 am scris mai multe.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 27 Apr 2005, 09:50
Post #131


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




acu am ajuns sa citesc si primele pagini ... promit sa ma revansez prin a adauga si impresiile si detaliile mele dupa ce ajung pe acolo ...

In zona Kaprun ... sunt sanse sa gasesc cazare "la fata locului", fara rezervare? Cum iese pretul?

Sunt sanse ca, dupa 20 Mai, traseul sa fie inchis din motive de "iarna"?

P.S>: vom sta putine zile in zona (Kaprun), 2 sau maxim 3 nopti, si ma gandesc ca pt atatea zile ies emai scump cu rezervare (comision agentie sau comision bancar transfer bani in afara)

This post has been edited by fbatran: 27 Apr 2005, 09:52


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 27 Apr 2005, 11:13
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Gasesti cazare fara probleme - sunt asa de multe pensiuni si hoteluri ca nici nu stii unde sa stai (nu e gluma).Poti intreba si la oficiul de turism din statiune despre cazare (eu am stat la pensiunea Trauner in Kaprun).
Pretul cred ca va fi bun pt. ca nu e sezon(poti afla de pe www.tiscover.at preturi in zona).

Nu cred ca va fi inchis traseul dupa 20 mai(poti verifica pe www.grossglockner.at).
Poti vizita si cheile de la capatul statiunii Kaprun(Sigmund thum klamm) - e f. frumos.De la acel oficiu de turism poti afla tot inclusiv cum e vremea pe traseu(verifica in dimineata zilei cand vrei sa urci cum e vremea sa nu fie ceata sus ca e pacat).
Daca e posibil viziteaza si barajele(reservoir) din Kaprun(daca nu e inchis traseul,dar intreaba la oficiul de turism) sau poti urca pana pe varful Kitzsteinhorn la 3029 m altitudine cu transportul pe cablu(cam 21 euro costa).

Preturile la agentia de unde am luat erau cu tot cu comision,dar tu esti din Timisoara(desi cred ca aveti si voi agentii care sa fie agent autorizat Neckerman sau Dertour).
Daca mai ai intrebari da-mi PM si vorbim.

Oricum drum bun si distractie placuta.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 5 May 2005, 09:33
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




QUOTE(MoneyTalks @ 15 Nov 2004, 18:22)
Autostrada Salzburg - Linz e inca in lucru pe o portiune destul de mare. Este de dorit sa o evitati. Din Germania se ajunge mult mai rapid prin Passau.
*



postul asta e din 2004
cei care circulati pe acolo, ce mai stiti de lucru pe bucata asta?
voi merge in Kaprun, si la intoarcere tra sa prind un avion .. asa ca orice intarziere trebe sa il iau in considerare
voi face Kaprun - Aeroport Budapesta - cat timp imi trebe? de pierd avionu am sfeclit-o rau de tot sad.gif
Dacia LGN, am scos medie TM- Buc de 70 km/ora, pe ploaie .... cat oi face pe autostrada? (sunt cam "incepator" in mersu "pe afara" .. din pacate .. da recuperez io smile.gif )

P.S: ultimele informatii, din Martie 2005, e ca se mai lucreaza pe portiunea respectiva. Ceva mai nou?

This post has been edited by fbatran: 5 May 2005, 09:49


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 5 May 2005, 22:14
Post #134


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Sal,

Scuze ca am raspuns asa de greu.

Am stat pe MARIA HILFER STRASSE, 56Euro super camera cu tot tacamu ( baie, uscator, telefon, tv, frigider si super oameni ) e la 10 minute maxim de opera pe jos. Micul dejun inclus - mananci cat vrei smile.gif. Camera de fapt era 120E dar ma rog ca eram noi mai tineri si era in afara sezonului cica au lasat-o in final la 56 sau 58 nu mai retin exact.

Parcarea ne-a costat parca 3,6E/zi in districtul 6 sau 7 ( adia pe langa hotel si pe acolo ca nu stiu exact cat se intindea distrcitul asta ).

adresa e pension mozart

Sotia proprietarului de acolo e dirijoare la opera din viena si una dintre angajate e romanca. am ramas surprins. Apoi maria hilfer strasse e o strada plina plina de magazine de tot felul daca va duceti si la cumparat. noi am cumparat o gramada smile.gif

In iarna am stat la baden 60E/apartament am numarul de telefon de acolo.... conditii super super super super ... la superlativ smile.gif si apoi parerea mea din ce am vazut din astea 2 vizite in viena daca tragi dreapta (sau stanga) prin satele lor gasesti la pensiuni/cazari samd de te plictisesti...aveti de unde alege zic eu si pot confirma cei ce au fost/stau acolo.

Inca o chestie pt cei ce sunt in ministerul de interne... daca nu stiti... exista organizatia IPA prin care prietenii astia doi cu care am fost ( unul fiind ofiter la furturi auto ) au stat cu 10E/noapte/2persoane langa primarie ( votive church sau cum ii zice ) la hotelu politiei sau asa ceva.

Cu bine

---
Ai grija la limbajul mirc! Asta daca nu vrei sa iei si o vacanta scurta pentru asta!

This post has been edited by MoneyTalks: 8 May 2005, 12:47


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 8 May 2005, 12:48
Post #135


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(fbatran @ 5 May 2005, 08:33)
postul asta e din 2004
cei care circulati pe acolo, ce mai stiti de lucru pe bucata asta?

Pai de exemplu ieri au anuntat la radio ca pe autostrada spre Salzburb sint stau-ri de... 10 km din cauza lucrarilor... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 9 May 2005, 11:27
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




ai zis ca circuli mult pe acolo ... pls un sfat:
cum am zis mai sus pe undeva trebe sa ajung din Kaprun in Budapesta sa prind un avion - deci e crucial sa nu intarzii prea mult ohmy.gif
pe unde recomanzi sa o iau? pe Salzburg - Linz - Viena - Budapesta sau mai pe la sud, pe A10 (putin), A9 si A2 (pe langa Wiener Neustadt) si apoi Budapesta?

la dus cred ca voi alege aceasta a 2-a ruta, mai intortocheata, da nu ma grabesc
la intors e buba ... dpdv timp blink.gif

merci anticipat


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 May 2005, 19:09
Post #137


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Daca o iei prin Villach-Graz ai vreo 750 km pina la Budapesta. Depinde cind ajungi la granita cu Ungaria, dar eu spun sa consideri vreo 10 ore pentru siguranta.

Prin Salzburg ai vreo 650 km, dar eu spun ca ai nevoie cam tot de vreo 9-10 ore pentru siguranta.

Prin Wiener Neustach sint vreo 590 km, dar Route Planner da cu aproape o ora mai mult decit prin Salzburg... Deci...

Depinde foarte mult de ziua in care vrei sa faci drumul, de orele la care circuli, de norocul pe care il ai sa nu prinzi vreun accident pe drum (ai auzit de... Murfy? icon_mrgreen.gif). Mai depinde si de viteza cu care circuli (ca sa scoti o viteza medie de 100 km/h trebuie sa circuli destul de mult cu 160+)

Tine cont si de faptul ca in aeroport cam trebuie sa fii cu vreo ora inainte de decolare.

Daca as fi in locul tau as lua o marja de siguranta de 12 ore indiferent de ruta aleasa. Mai bine sa ajungi mai devreme decit sa pierzi avionul!



--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 10 May 2005, 13:30
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Pentru cei care merg/vor merge prin Austria vedeti ca pe autostrada Salzburg - Munchen si pe Salzburg - Innsbruck sunt portiuni in lucru - cam 6 - 7 -(semnalate si de www.viamichelin.com - sa traiasca) care au termen de finalizare iunie,iulie,octombrie si decembrie.Sunt mai multe zone care au termen diferit de finalizare.

Money(sau cei care afla) poate ne spui si noua daca mai sunt alte zone in lucru.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 11 May 2005, 11:05
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




pai eu cu 160 (si + !) nu cred ca merg (poate cativa km de proba smile.gif ), vreau sa ajung acasa cu Loganelul intreg. 130-140 imi cam ajunge, io luam in calcul o media de 80 km/ora (am scos 70km/h medie pe Timisoara-Bucuresti)

asa ma gandeam si io, pe la 12 ore drumu, inainte de ora de prezentare in aerorport, care e cu vre-o 2 ore iniante de decolare ... asta in zi de vineri

acu sa vad la cat e avionu, da cred ca voi pleca dupa-masa din Kaprun si dorm pe dum, cat mai aproape de Budapesta. Ce-i sigur, ii sigur, si doar sunt in concediu ... nu tra sa trag de mine blush.gif

Merci de ajutor la toti ...!

This post has been edited by fbatran: 11 May 2005, 11:07


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 May 2005, 22:08
Post #140


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(BOGDAN DSN @ 10 May 2005, 12:30)
Pentru cei care merg/vor merge prin Austria vedeti ca pe autostrada Salzburg - Munchen si pe Salzburg - Innsbruck sunt portiuni in lucru - cam 6 - 7 -(semnalate si de www.viamichelin.com - sa traiasca)

Deci despre autostrada Linz-Salzburg, date de ultima ora:

1. Dupa ce se desparte de autostrada spre Passau, sint 20 km de drum in lucru. Viteza e de 100 km/h pe cea mai mare parte.

2. Cu 15 km inainte de Mondsee este o alta portiune in lucru, FOARTE ingusta (daca este un autobuz sau camion pe prima banda, acesta NU poate fi depasit, deoarece banda a doua este foarte ingusta). Chiar si doua autoturisme cu greu au loc pe cele doua benzi. Pe toata aceasta portiune este limita 80 km/h. Dupa cum arata, anul asta nu se va termina, deoarece autostrada arata ca si cum acum s-ar construi, a fost distrusa complet banda dinspre Salzburg spre Linz si se reface. Dupa ce acel sens se reface, urmeaza celalalt. Eu nu prevad ca va fi gata acea portiune nici la sfirsitul lui 2006

3. Mai exista un pod in lucru, cam 1 km total, pe care limita este de 60 km/h

Pe toate aceste portiuni sint radare! excl.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 May 2005, 11:57
Post #141


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Starea drumurilor in Austria (unde se lucreaza, care sint inchise etc) o puteti vedea aici


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 17 May 2005, 17:42
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Link util (autostrazi:, taxe,webcam, etc din Austria):


http://www.oesag.at/


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 May 2005, 19:23
Post #143


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Starea drumului Linz-Nikelsdorf: se lucreaza pe foarte multe portiuni (vreo 5-6), restrictii girla de 60km/h, pe distante lungi (vreo 10 km inainte de Nikelsdorf, pe ambele sensuri)


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 20 May 2005, 22:11
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am trecut prin restrictiile de pe drumul de la acest Targu -Ocna al Austriei , adica Salzburg, la Linz . E drept ca sunt restrictii lungi de 20 km pe care se merge cu 80 sau 100 km pe ora , dar exista si partea amuzanta , au niste indicatoare foarte sugestive !

Imi pare rau ca am ratat primul indicator , era cel mai suparat ! biggrin.gif
Astea sunt dupa Mondsee , spre Linz.

This post has been edited by Ghidioneanu: 20 May 2005, 22:15

Attached thumbnail(s)
Indicator2.jpg ( Size: 26.69k ) Number of downloads: 487
Indicator3.jpg ( Size: 26.77k ) Number of downloads: 471
Indicato4.jpg ( Size: 23.81k ) Number of downloads: 403
Indicator5.jpg ( Size: 27.79k ) Number of downloads: 1060
indicator6.jpg ( Size: 25.58k ) Number of downloads: 1135
Indicato7.jpg ( Size: 23.81k ) Number of downloads: 1171
indicator8.jpg ( Size: 25.67k ) Number of downloads: 1221
Indicato9.jpg ( Size: 28.06k ) Number of downloads: 1262


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 27 Jun 2005, 14:19
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




No, veni si timpu sa va zic cum a fost scurta mea vacanta in Kaprun:

Am plecat din TM pe la ora 12 PM si am trecut vama pe la Cenad (50 km de TM). Am economisit cam 75 km fata de Nadlac. Drumu super ok, vama deschisa 24h din 24, 7 din 7.

In Ungaria am avut ceva emotii cu vigneta - am crezut ca e tot cu bariera, am intrat pe autostrada si hopa masina cu controlu. Am trecut pe langa ea ca vantu da am mai mers o kila de km pana la prima benzinarie (cu inima cat un purice). A venit un Shell si de acolo am luat vigneta: cam 9 euro (2300 forinti) pe 10 zile pe toate autostrazile de la unguri. Pe 3 zile e undeva la 5 euro (1400 forinti). Am platit in forintii schimbati la Metro in Szeged, curs: 248 HUF/EUR.

Taxele autostrada la austrieci exact ca cele de pe forum, sunt undeva in pag. anterioare.

Plecati la ora 12 PM din TM am ajuns in Kaprun la ora 10.30 PM. Nu am pers pe ruta obisnuita (Viena, Linz, Salzburg) ci mai pe la sud: pe A2 > Wiener Neustadt > pe E7 > pe A9 > Liezen > Kaprun. Drumu e superb, o kila de tunele, de la 200 metri lungime la 5 km. Nici un tunel nu se plateste, nici ziua nici noaptea. Se lucreaza dar putin, cateva restrictii la 100km/h (tot 100km/h si in tunele).

Circulatie ok, a trebuit sa fim atenti la harta si la drum. Ne-am ratacit o singura data (la dus), pe ploaie, am ratat o iesire. La intors a fost mai greu ... nu am vrut sa mai iesim afara din Austria! Ne-am ratacit de vre-o 3 ori cu 10 km inainte de vama, da nu rau. E o zona fara autobanda, cu drumuri mai secundare, si acolo ne-am balbait putin. Culmea, la dus am trecut ata, la intors a fost mai greu.

In Kaprun ne-am oprit la centru informativ, in statia de bus de la intrare (ora 10.30 PM). De acolo puteam suna la pensiunile “availabel” si aveam toate informatiile despre ele (camere, pret, mancare, etc). Am gresit ca nu am sunat. Am ales vre-o 3 pensiuni si hai la ele. Teapa a fost ca toate erau inchise, adica usa incuiata, nema receptie, nema proprietari, nimic. Am incercat la hoteluri mai mari: pauza. Sunam la usa si degeaba.

Am dat o fuga pana in Zell am See, asta pe la 12 nopatea .... aceeasi liniste deplina. Asa ca pe la 2 AM, rupti de oboseala si murati bine de atata batut la usi(ploua in draci) ne-am ascuns pe un drum mai laturalnic in Kaprun (privat de altfel, da l-am vazut doar dimineata) si am tras un pui de somn. Invatamintea: nu cautati cazare, in Kaprun, dupa ora 9 PM! Ca sansele de a gasi sunt minime. Mai ales in extrasezon!

Dimineata, am mers iara la centru informativ, am ales cele mai iefitne 3 pensiuni (23-30 euro/pers/zi cu mic dejun inclus). Am luat harta in brate si le-am cautat. La a 2-a am si ramas: Pensiunea Annelies (23E). Nu ceva super, dar frumos, si ne-a dat si mic dejun in ziua respectiva (era abia 10 dimineata). Am primit si cheie de la pensiune. Seara si ziua cand proprietarii nu erau acasa usa de la intrare era incuiata. Cei cazati aveau cheie. Am inteles de ce nu am gasit noi cazare la ora 11 nopatea. Proprietarii au fost super ok, ne-au spus ce putem vedea in zona, sa stam pana maine ca vine soare (si asa a fost), ne-au dat un card de oaspeti si am avut cu el reducere de 5E/caciula (10 euro in total) la urcarea pe Kitzsteinhorn.

Asa ... dupa cazare rapida (vreme cam mohorata) am plecat-o in recunostrere: Kaprun si Zeel am See. NU AM CUVINTE! TREBE MERS SI VAZUT! Cel mult pot sa va arat poze ... cuvintele nu sunt de ajuns. Minunat!!! Inca un sfat: oriunde mergeti luati ceva de mancare la voi (paine, biscuti): aproape sigur veti gasi lebede si o sa regretati (ca si noi) ca nu aveti sa le dati papa. Vin si iau din mana, sunt dresate bine.

Ziua 2: am avut bafta cat cuprinde. Soare trasnet, senin tot ceru, se vedeau varfurile muntilor, o splendoare! Am purces pe Grossglockner. Intrarea e 23 (sau 26??) euro de masina. Da asta e tot ce platesti. Un paradis pt orice sofer, chiar si de LGN ..smile.gif
Frumos, frumos .... ce am vazut s-a mai zis pe aici. Nu mai repet.

Noi am ratat urcarea pe Franz Josef Horn – era prea multa zapada si nu se putea urca (asa am inteles, stam cam prost cu germana). Asta in 25 Mai. Tot la capitolu inchis erau si rezervoarele de la Kaprun. Nu se putea merge, inchise de prea multa zapada. De astea ziceau ca vor fi accesibile de prin 1 iunie.

Da am vazut buda cu levantica la 2500 metri, parcarea supraetajata la 2000 metri ... noroc ca nu am multe plombe ca pe toate le lasam pe acolo. Cerbi si caprioare (in WildPark) cat aproape sa pui mana pe ele.

Mancare, sus pe munte, la 12euro/pers meniu: supa, snitel vienez (da snitel.. tata.. cat farfuria), cartofi prajiti si o prajitura. Tot, 12 euro, in varf de munte. Am dat si la pasarele de papa ... ca nu am putut manca tot. Jos, in Kaprun, un snitel cu garnitura era la 7 – 8 euro, da nu iti mai trebuia nimic pe langa – portii cat casa !

Ziua a -3a (si ultima sad.gif( ): Iara bafta: soare cat cuprinde! Am urcat sus pe Kitzsteinhorn, 3000 metri. Instalatii pe cablu de nota 10. Drumu pana sus (3 telejet, telecabina) aprox 30 euro de caciula (parca 28, nu sunt 100%). Am socotit undeva la proximativ 2000 de oameni capacitate de transport pe ora (de urcat sus, pe un sens!). Si asta asa “ochimetric”. Peisaje de sus de nota 10! Te simti in varful lumii, la 3000m!!!.

Pt amatori de schi: se schia super bine, nu f. multa lume, zapada ok, toate instalatii functionale.

Din pacate ne-am cam grabit, oricum, daca nu schiam, in afara de plaja nu aveam altceva de facut pe sus. Pe la pranz am coborat iar la ora 2PM eram in masina spre Budapesta. Ne astepta Egiptu !

Cam asta a fost excursia noastra in Austria.
Am uitat ceva? ..... posibil ... a .... A FOST F. FRUMOS! Si am hotarat ca revenim in zona da pt mai multe ziele! 3 zile sunt f.f.f. putine.

Orice intrebari, nelamuriri, nu ezitati, sunt aici (mai si muncesc, da mai si rasuflu).

P.S.: Merci mult lui Bogdan! .. stie el de ce smile.gif si scuze pentru intarzierea acestui post.

Sa stii ca se doarme bine in LGN smile.gif)

Referitor la rezervare, nu stiam cat stam exact (+/- 1zi) si am zis ca 100% gasim acolo cazare (extrasezon, zone turistica 100%, caruta de pensiuni si hoteluri, problema era pretu). Eram inarmati cu un catalog cu toate pensiunile din zona, cu harta, cu preturi, cu nr de telefon, etc ... problema a fost ora la care am ajuns. La asata nu ne-am asteptat ... sincer ne-am gandit ca ne riscam sa ajungem la ore tarzii.

Cand am plecat la 12 PM din TM am zis ca dormim o noapte undeva pe drum, inainte de Kaprun. Da am mers nesperat de bine, fara oboseala (eram dupa nunta .. totusi) putina ploaie pe drum dar in rest ata ... LGN s-a intins super bine la drum (era primul drum in afara cu LGN) si asa am zis ca nu ne oprim la doar cativa km de Karpun si ora nu era asa de tarzie .... la ei era 9:30 cand am ajuns la centru informativ, putin dupa 10 deja bateam si sunam pe la usi. Nici chiar la hoteluri de 3 stele nu era nimeni la receptie, usa era incuiata, chiar daca in restaurant am vazut cativa cheflii.

F. multe vile din Kaprun sunt vile personale (cred) unde in extrasezon si lunea nu e nimeni, o alta parte se vedeau pe ele ca sunt inchise, iar la cele deschise (asa cum a fost si a noastra) proprietarii erau plecati hai-hui.

Dupa ce ne-am cazat, si noi am primti cheia de la pensiune, cand plecam incuiam usa, de multe ori gaseam usa incuiata chiar daca proprietarii erau acasa. Era sonerie la usa .... da cred ca la ora 10 nu mai suna smile.gif


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 4 Jul 2005, 05:21
Post #146


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(fbatran @ 27 Jun 2005, 14:19)

NU AM CUVINTE! TREBE MERS SI VAZUT! Cel mult pot sa va arat poze ...

*



Hei pe mine chiar m-ai convins ca trebuie vazut...

Spune-mi te rog de la granita Ungaro - Austriaca cam cati km sunt?

Vom putea sta cam o zi si jumatate, poti sa-mi recomanzi o schita de program?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Jul 2005, 11:46
Post #147


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Am vrut sa merg eu in acest weekend la Kaprun, dar... brrrr... e frig acolo! Temperatura sub zero grade si timp urit... sad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alf99
post 5 Jul 2005, 07:28
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 28 July 04




QUOTE
Tot la capitolu inchis erau si rezervoarele de la Kaprun. Nu se putea merge, inchise de prea multa zapada. De astea ziceau ca vor fi accesibile de prin 1 iunie.


Salut si eu vreau sa ajung peste 2 saptamini la Kaprun si pe Grossglocner! Spune-mi te rog la Kaprun pot urca cu masina pina la rezervoarele de apa? Se plateste ceva! Eu o sa stau la o pensiune in Mittersil am mai sta acolo si anul trecut si a fost extraordinar!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ducesica
post 6 Jul 2005, 12:20
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 6 July 05




De-abia acum v-am descoperit si eu, fiind in documentare despre Austria. smile.gif
Locuiesc in Bucuresti si in jur de 5-10 august intentionez sa fac o vacanta de 10-14 zile in Austria cu masina: o supernova clima (proaspat iesita de la revizia de 30000 km) si cu cortul.
Ma puteti ajuta cu vreo informatie? rolleyes.gif rolleyes.gif Traseul ar cam fi Oradea-Budapesta-Vienna-Linz-Salzburg-Klagenfurt-Graz-Buc. Suntem 4 persoane.
Legata in mod special de drumuri, vignete, locuri de campare, de ce nu si sugestii despre locuri de vizitat si orice altceva credeti ca mi-ar mai fi de folos.
Ma bate un gind ca traseul de la Viena la Salzburg sa-l schimb prin Passau-Munchen-Salzburg. Ce parere aveti?
Multumesc frumos


--------------------
DACIA SUPERNOVA CLIMA - B-89-NLP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 6 Jul 2005, 15:15
Post #150


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Ducesica @ 6 Jul 2005, 11:20)
Ma bate un gind ca traseul de la Viena la Salzburg sa-l schimb prin Passau-Munchen-Salzburg.

Poate vrei sa spui Linz-Salzburg sa il schimbi cu Linz-Passau-Degendorf-Munchen-Salzburg... Mda, e cam lung traseul asta...

Cit despre celelalte probleme, gasesti raspunsul la tot pe forum. Citeste cu atentie topicurile despre Ungaria si Austria... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 10:59
Forum Renault